Thoroughbred Horse Pedigree Database


 
Reports Maintenance Subscriptions Help Message Board  
NORFOLK STAKES - ROYAL ASCOT
 GREAT BRITAIN - Grade II
  Add info for an additional year
Year Winner Sire Dam Trainer Fam. Dist. Grade 2nd 3rd Time Comment
2017 SIOUX NATION2 SCAT DADDYDREAM THE BLUES2 AIDAN P. O’BRIEN 4-d 5 F Grade IISANTRY3 CARDSHARP4 1:00.88G-F, 17R, BY ½ L.
2016 PRINCE OF LIR KODIACESUVIA ROBERT M. H. COWELL 6-b 5 F Grade IITHE LAST LION SILVER LINE7 1:01.17TURF: SOFT
2015 WATERLOO BRIDGE8 ZOFFANY4MISS CHILDREY AIDAN P. O’BRIEN 5-h 5 F Grade IILOG OUT ISLAND KING OF ROOKS 0:59.98 
2014 BAITHA ALGA FAST COMPANY5TAWAAFUR RICHARD M. HANNON, JR. 13-e 5 F Grade IIMIND OF MADNESS AHLAN EMARATI 0:59.81 
2013 NO NAY NEVER3 SCAT DADDYCATS EYE WITNESS WESLEY A. WARD 3-l 5 F Grade IICOACH HOUSE WIND FIRE4 0:58.80 NEW JUVENILE COURSE RECORD
2012 RECKLESS ABANDON2 EXCHANGE RATESANT ELENA CLIVE G. COX 8-c 5 F Grade IIGALE FORCE TEN IANS DREAM 1:01.41G-S, 11R
2011 BAPAK CHINTA SPEIGHTSTOWNSUENA CAY KEVIN A. RYAN 2 5 F Grade IIBOOMERANG BOB CROWN DEPENDENCY 1:03.03 
2010 APPROVE6 OASIS DREAMWYOLA4 WILLIAM J. HAGGAS 8-h 5 F Grade IIRECKLESS REWARD EXCEL BOLT 1:00.14 
2009 RADIOHEAD2 JOHANNESBURGSECURITY INTEREST BRIAN J. MEEHAN 16-g 5 F Grade IIREIGNIER TAWAABB 1:02.07G-F, 11R
2008 SOUTH CENTRAL2 FOREST CAMPBRITTAN LEE J. HOWARD JOHNSON 21-a 5 F Grade IISPIN CYCLE4 ABLE SPEED 1:01.83 
2007 WINKER WATSON PICCOLO2BONICA PETER W. CHAPPLE-HYAM 9-f 5 F Grade IIART ADVISOR SPIRIT OF SHARJAH 1:00.83 
2006 DUTCH ART MEDICEANHALLAND PARK LASS PETER W. CHAPPLE-HYAM 5-h 5 F Grade IIHOH MIKE CAV OKAY 1:01.03 
2005 MASTA PLASTA MUJADILSILVER ARROW4 J. HOWARD JOHNSON 14-c 5 F Grade IIISTRIKE UP THE BAND2 CLASSIC ENCOUNTER2 0:57.56 
2004 BLUE DAKOTA2 NAMIDTOURAYA JEREMY NOSEDA 5-b 5 F Grade IIIMYSTICAL LAND SKYWARDS3 1:01.97 
2003 RUSSIAN VALOUR FASLIYEVVERT VAL MARK S. JOHNSTON 16-c 5 F Grade IIIKHELEYF NEVISIAN LAD 1:01.37G-F
2002 BARONS PIT NIGHT SHIFTINCENDIO6 RICHARD M. HANNON, SR. 1-h 5 F Grade IIITHE BONUS KING MARINO MARINI 1:01.92 
2001 JOHANNESBURG HENNESSY2MYTH3 AIDAN P. O’BRIEN 2-f 5 F Grade IIIWATERSIDE2 LORD MERLIN 1:02.18TURF: G-F
2000 SUPERSTAR LEO COLLEGE CHAPELCOUNCIL ROCK3 WILLIAM J. HAGGAS 1-e 5 F Grade IIIBOUNCING BOWDLER PAN JAMMER 1:03.18 
1999 WARM HEART2 DIESISWARM MOOD JOHN H. M. GOSDEN 8-j 5 F Grade IIIVICTORY DAY ASANOVO 1:01.50 
1998 ROSSELLI PUISSANCEMISS ROSSI JACK BERRY 22 5 F Grade IIISHEER VIKING MONKSTON POINT 1:03.74 
1997 TIPPITT BOY PRINCE SABOSPACE TRAVEL KEVIN W. J. MCAULIFFE 13-b 5 F Grade IIIHOPPING HIGGINS ARAWAK CAY 1:02.57 
1996 TIPSY CREEK DAYJURCOPPER CREEK2 BEN HANBURY 9-h 5 F Grade IIIRAPHANE MUCHEA 1:01.37 
1995 LUCKY LIONEL MT. LIVERMORECRAFTY NAN RICHARD M. HANNON, SR. 22-c 5 F Grade IIICAYMAN KAI MUBHIJ 1:00.38 
1994 MIND GAMES PUISSANCEARYAF JACK BERRY 42 5 F Grade IIISHAMANIC GENERAL MONASH 1:01.63 
1993 TURTLE ISLAND FAIRY KING2SISANIA PETER W. CHAPPLE-HYAM 25 5 F Grade IIIGOLD LAND REDOUBTABLE2 1:05.95 
1992 NICHE RISK ME2CUBBY HOLE RICHARD M. HANNON, SR. 19-c 5 F Grade IIISILVER WIZARD DARBONNE 1:01.48 
1991 MAGIC RING2 GREEN DESERTEMALINE PAUL F. I. COLE 22-d 5 F Grade IIIPARIS HOUSE POWER LAKE 1:00.25 
1990 LINE ENGAGED PHONE TRICKQUICK NURSE DAVID R. C. ELSWORTH A4 5 F Grade IIISYLVA HONDA GOLD FUTURES 1:02.83 
1989 PETILLANTE PETONGFRENCH BUGLE ALEXANDER A. SCOTT 1-l 5 F Grade IIIDRAYTON SPECIAL ELAPSE 1:01.96 
1988 SUPERPOWER SUPERLATIVECHAMP DAVRIL WILLIAM G. O’GORMAN 5-j 5 F Grade IIIDESERT DAWN TIME TO GO HOME 1:01.49 
1987 COLMORE ROW MUMMYS PETFRONT ROW WILLIAM JARVIS 42 5 F Grade IIICLASSIC RULER3 GALLIC LEAGUE 1:04.60 
1986 SIZZLING MELODY SONG2MRS. BACON LORD JOHN FITZGERALD 4-i 5 F Grade IIIZAIBAQ DOMINION ROYALE 1:00.57 
1985 MAROUBLE DOUBLE FORMPITMARIE CHARLIE NELSON 19-b 5 F Grade IIIRUNAWAY5 MOONLIGHT LADY   
1984 MAGIC MIRROR2 NUREYEVTURKISH TREASURE M. VINCENT O’BRIEN 1-l 5 F Grade IIIKENTUCKY QUEST ABSENT CHIMES 1:02.43 
1983 PRECOCIOUS MUMMYS PETMRS. MOSS2 HENRY R. A. CECIL 14-b 5 F Grade IIIINDIGO JONES CLANTIME   
1982 BRONDESBURY WELSH SAINTWHISTLING TUDOR WILLIAM G. O’GORMAN 31 5 F Grade IIIKRAYYAN MAARIV   
1981 DAY IS DONE ARTAIUSHEADIN HOME DERMOT K. WELD 4-p 5 F Grade IIIPROWESS PRINCE MY DEAR FELLOW   
1980 CHUMMYS SPECIAL MUMMYS PETGO TOO GAVIN HUNTER 5-f 5 F Grade IIITAX HAVEN5 PONTIN LAD 1:04.112° TAX AVEN
1979 ROMEO ROMANI JACINTOHARBOR WINE H. RYAN PRICE 4-m 5 F Grade IIIJAWAD3 WIDD   
1978 SCHWEPPESHIRE LAD DECOY BOYARCHAIC2 MICHAEL R. STOUTE 2-i 5 F Grade IIIINSHALLAH2 PARK ROMEO3   
1977 EMBOSS TRIBAL CHIEFBRASS FINISHER RONALD BOSS 11-b 5 F Grade IIIDEED OF GIFT GOLDEN LIBRA   
1976 GODSWALK DANCERS IMAGEKATES INTENT CHRISTY GRASSICK 2-h 5 F Grade IIIALPHERAT THE ANDRESTAN 1:03.10 
1975 FALIRAKI PRINCE TENDERFOOTSUPER FLOWER MICHAEL A. O’TOOLE 20-c 5 F Grade IIIROYAL BOY NATIONAL WISH 1:02.20 
1974 OVERTOWN RAFFINGORATENDER COURTESAN DOUGLAS SMITH 22-a 5 F Grade IIITOUCH OF GOLD9 SPLIT INFINITIVE 1:02.20 
1973 HABAT HABITATATREVIDA PETER T. WALWYN 9-c 5 F Grade IIIRED ALERT FLASHBACK2 1:05.30NOW RUN AS THE NORFOLK STAKES
1972 CADES COUNTY CONTINUATIONBARNAMEALA ERIC COUSINS 8-d 5 F Grade IIIGOLDEN MASTER2 SAULINGO 1:03.50 
1971 PHILIP OF SPAIN TUDOR MELODYLERIDA5 C. F. NOEL MURLESS 3-i 5 F Grade IIIFIREFRIGHT DEEP DIVER 1:08.10 
1970 SWING EASY DELTA JUDGEFREE FLOWING A. JEREMY TREE 4-n 5 F OUR NOTE COMMUNICATION 1:02.90 
1969 TRIBAL CHIEF PRINCELY GIFTMWANZA BRIAN C. SWIFT 19 5 F BLINKING2 THE BRIANSTAN 1:03.90 
1968 SONG2 SING SINGINTENT2 DERRICK CANDY 5-d 5 F LORD JOHN3 SILVERWARE 1:04.60 
1967 PORTO BELLO2 FLORIBUNDASTREET SONG STAFFORD W. H. INGHAM 2-e 5 F SOVEREIGN SERVICE WHIZ   
1966 FALCON MILESIANPRETTY SWIFT R. FULKE JOHNSON HOUGHTON 8-k 5 F WOLVER HOLLOW ABOVE WATER 1:02.90 
1965 TIN KING TIN WHISTLESHANDRIM QUEEN R. FULKE JOHNSON HOUGHTON 19-c 5 F TRACK SPARE VILLAGE CROSS 1:05.40 
1964Race Not Run
1963 BALLYMACAD KELLYBALLYCADE GORDON R. SMYTH 1-e 5 F DARK SOVEREIGN BLUE MARINE2 1:09.50 
1962 DAYBREAK GOLDEN CLOUDJULIE JOHN L. JARVIS 19 5 F ROMANTIC3 TIERRA DEL FUEGO   
1961 ABERMAID ABERNANTDAIRYMAID HARRY WRAGG 12-g 5 F PRINCELY STRATH PRINCES GIFT   
1960 FLORIBUNDA PRINCELY GIFTASTRENTIA PADDY PRENDERGAST 1-o 5 F PRAISE13 FOXSTAR 1:04.60 
1959 SOUND TRACK WHISTLERBRIDLE WAY W. A. SMITH 3-n 5 F GODIVAS PINK FLOWER GOLDEN MERLE 1:03.62 
1958 MASHAM KING OF THE TUDORSMASHAQ GEOFFREY T. BROOKE 12-c 5 F GALIVANTER SPITHEAD2 1:03.60 
1957 PALL MALL PALESTINEMALAPERT CECIL BOYD-ROCHFORT 7-d 5 F TROUBADOUR2 WILL SOMERS   
1956 SKINDLES HOTEL MAHARAJ KUMARLADY ALMONER PADDY PRENDERGAST 29 5 F ENNIS BALLYPRECIOUS   
1955 GRATITUDE GOLDEN CLOUDVERDURA HUMPHREY L. COTTRILL 14-b 5 F PRINCE OF GREINE LUCERO2   
1954 TAMERLANE PERSIAN GULFEASTERN EMPRESS NORMAN BERTIE 1-e 5 F LE DIEU DOR BEETHOVEN   
1953 HYDROLOGIST2 GOLDEN CLOUDHYPHENATE WILLIAM BELLERBY B4 5 F ARABIAN NIGHT LAVENGRO6   
1952 BLUE LAMP5 BLUE PETERARIOSTAR REGINALD DAY 23-a 5 F TURBULENCE3     
1951 BOB MAJOR TUDOR MINSTRELBLUE SMOKE J. JARVIS 3-d 5 F FAIRFORALL DOUBLE BLUE8   
1950 BAY MEADOWS DENTURIUSFAIR INVADER HARRY WRAGG 2-d 5 F ZUCCHERO     
1949 MASTER GUNNER NASRULLAHARSENAL PETER THRALE 2-e 5 F REMINISCENCE3 FULL DRESS3   
1948 MAKARPURA BIG GAMECAP DOR F. ARMSTRONG 22-c 5 F GOLDEN TRIUMPH NASR-ED-DIN   
1947 MY BABU DJEBELPERFUME2 FREDERICK L. ARMSTRONG 1-w 5 F DELIRIUM    D-H 1° PLACE
1946 PETITION FAIR TRIALART PAPER FRANK J. A. BUTTERS 16-h 5 F GOLDSBOROUGH MIGOLI   
1945Race Not Run
1944Race Not Run
1943Race Not Run
1942Race Not Run
1941Race Not Run
1940Race Not Run
1939 TANT MIEUX ASTERUSTANTINE FRED DARLING 2-e 5 F STARDUST FAIR TEST   
1938 MEADOW FAIRWAYSILVER MIST JOSEPH LAWSON 14-f 5 F DIADOQUE     
1937 RAMTAPA RUSTOM PASHASULTAN RANEE JOSEPH LAWSON 2-t 5 F CAERLOPTIC SEVENTH WONDER   
1936 LE GRAND DUC BLENHEIM2LA DOUAIRIERE FRANK J. A. BUTTERS 5-j 5 F FORAY2 MORMOND HILL   
1935 WYNDHAM BLENHEIM2BOSSOVER D SNOW 2-m 5 F ALLENSFORD MAHMOUD   
1934 ROBIN GOODFELLOW SON AND HEIREPPIE ADAIR HARRY L. COTTRILL 9-h 5 F       
1933 COLOMBO MANNALADY NAIRNE THOMAS HOGG 11-f 5 F   ALISHAH   
1932 HYPERION GAINSBOROUGHSELENE GEORGE LAMBTON 6-e 5 F NUNS VEIL     
1931 SPENSER HURSTWOODBRIDAL DAWN JOSEPH LAWSON 31 5 F TALOS GALVANI3   
1930 LIGHTNING STAR4 HURRY ONTWINKLING STAR3 FREDERICK SNEYD 1-h 5 F DISARMAMENT TILT2   
1929 BLENHEIM2 BLANDFORDMALVA RICHARD CECIL DAWSON 1-e 5 F PRESS GANG     
1928 MR JINKS TETRATEMAFALSE PIETY HENRY S. PERSSE 22-d 5 F CRAGADOUR KNIGHT ERROR   
1927 HAKIM FRIAR MARCUSHONORA RICHARD CECIL DAWSON 14-f 5 F AFRICAN DANCE2 THE LAWYER2   
1926 DAMON2 STEFAN THE GREATGRIZZEL GRIM HENRY S. PERSSE 3-d 5 F SICKLE ADAMS APPLE   
1925 BUCKLER BUCHANCINNA T. WAUGH 3-e 5 F MONKS WAY MR BROCK   
1924 BLACK FRIAR2 FRIAR MARCUSTHROSGA FRED DARLING 27-a 5 F   WARMINSTER   
1923 DRUIDS ORB FLYING ORBCYMRUMINN SAMUEL DARLING 2-d 5 F DUCKS AND DRAKES2     
1922 TOWN GUARD HURRY ONWILLIAMS PRIDE PETER V. P. GILPIN 7 5 F LEGALITY5 PAPYRUS   
1921 SCAMP SON-IN-LAWCAMPANULA3 FREDERICK G. TEMPLEMAN 4-o 5 F LEMBACH     
1920 ALAN BRECK SUNSTARJOIE DE VIVRE PETER V. P. GILPIN 5-d 5 F FRANKLIN EAGLES EYRIE2   
1919 ORPHEUS ORBYELECTRA F LEACH 19-c 5 F CINNA SAKUNTALA5   
1918Race Not Run
1917Race Not Run
1916Race Not Run
1915Race Not Run
1914 LET FLY WHITE EAGLEGONDOLETTE W R ROBINSON 6-e 5 F ROSELAND REDFERN   
1913 HAPSBURG DESMONDALTESSE3 W HALSEY 20-b 5 F       
1912 CRAGANOUR DESMONDVENERATION2 WILLIAM THOMAS ROBINSON 14-b 5 F SHOGUN2     
1911 LOMOND DESMONDLOWLAND AGGIE RICHARD R. WOOTTON 16-c 5 F       
1910 SEAFORTH SYMINGTONTIMOTHY MARE HENRY S. PERSSE 2-i 5 F   SANDAL   
1909 LEMBERG CYLLENEGALICIA ALEC TAYLOR, JR. 10-a 5 F CATRAIL2 SUNNINGDALE3   
1908 BAYARDO BAY RONALDGALICIA ALEC TAYLOR, JR. 10-a 5 F PERDICCAS PEROLA   
1907 SIR ARCHIBALD DESMONDARC LIGHT HENRY S. PERSSE 26 5 F       
1906 SLIEVE GALLION GALLINULERECLUSION SAMUEL DARLING 8-d 5 F       
1905 COLONIA7 PERSIMMONSAND BLAST WILLIAM THOMAS ROBINSON 7-a 5 F       
1904 LLANGIBBY WILDFOWLERCONCUSSION PETER V. P. GILPIN 19-c 5 F       
1903 MONTEM LADASKERMESSE2 R MARSH 11-f 5 F SANTRY     
1902 SERMON2 FRIARS BALSAMLISTEN2 F. W. DAY 2-o 5 F GREATOREX    3RD: POST OBIT
1901 DUKE OF WESTMINSTER ORMEGANTLET C MORTON 20-b 5 F GAME CHICK     
1900 BAY MELTON MELTONLIMOSA2 A GILBERT 9-b 5 F Grade IIORCHID2 STAR SHOOT 1:16.00 
1899 THE GORGON ST SIMONANDROMEDA R MARSH 19-c 5.5 F BONNIE LAD7 KERSEYMERE   
1898 FLYING FOX ORMEVAMPIRE JOHN PORTER 7-d 5.5 F MUSA2    3° DISMAY
1897 FLORIO RUBATTINO FLORENTINEWEALTH4 J JEWITT 27-a 5.5 F RHODA B LUCKNOW6   
1896 VELASQUEZ DONOVANVISTA WILLIAM WALTERS 4-f 5.5 F ALFAR4 MONTEREY11   
1895 ROQUEBRUNE ST. SIMONST. MARGUERITE M GURRY 4-n 5.5 F SHADDOCK THAIS5 1:16.40 
1894 KISSING CUP HAMPTONSTERLING LOVE JOHN PORTER 3-l 5.5 F CHEERY KIRKCONNELL   
1893 WEDDING BELL HAMPTONSTERLING LOVE R SHERWOOD 3-l 5.5 F ST HILAIRE GALLOPING DICK   
1892 ISINGLASS ISONOMYDEAD LOCK JAMES JEWITT 3-m 5.5 F FEALAR RAVENSBURY   
1891 GOLDFINCH ORMONDETHISTLE J PORTER 4-c 5.5 F PILGRIMS PROGRESS BONA VISTA   
1890 ORVIETO BEND ORNAPOLI J RYAN 1-h 5.5 F GRACE CONROY NOVERRE4   
1889 SUREFOOT WISDOMGALOPIN MARE2 C JOUNSIFFE 19-c 5.5 F HEAUME HIDDEN TREASURE3   
1888 DONOVAN GALOPINMOWERINA2 GEORGE DAWSON 7-a 5.5 F GULLIVER2     
1887 FRIARS BALSAM HERMITFLOWER OF DORSET JOHN PORTER 2-k 5.5 F SEABREEZE AYRSHIRE 1:18.80 
1886 ENTERPRISE4 STERLINGKING TOM MARE2 JAMES RYAN 11-g 5 F       
1885 SARABAND MUNCASTERHIGHLAND FLING J HUMPHREYS 14 5 F KENDAL     
1884 MELTON MASTER KILDAREVIOLET MELROSE MATTHEW DAWSON 8-g 5 F MATCH GIRL LANGWELL   
1883 WILD THYME LOWLANDERFRAGRANCE2 T JENNINGS JNR 42 5 F PONTIAC    3RD: OFFSPRING
1882 ADRIANA27 ADVENTURERMORGIANA4 J RYAN 5-j 5 F ROOKERY     
1881 KERMESSE2 CREMORNEHAZLEDEAN J CANNON 11-f 5 F Grade IIKINGDOM3 SHREWSBURY4   
1880 SIR CHARLES4 PERO GOMEZPROSPERITY2 E WEAVER 12-a 5 F TRISTAN ANGELINA30   
1879 OCEANIE3 FEU DAMOUR2ORPHELINE6 T JENNINGS 5-g 5 F Grade II      
1878 STRATHERN STRATHCONANCHARMIONE3 W ARNULL 2-h 5 F Grade II  CADOGAN  2° LANSDOWNE
1877 BELLICENT2 CREMORNELYNETTE J CANNON 2-a 5 F   FITZ-JAMES   
1876 ROB ROY8 BLAIR ATHOLCOLUMBA3 C BLANTON 1-o 5 F Grade IISAINT CHRISTOPHE     
1875 COLTNESS2 KING TOMCROCUS2 J RYAN 1-g 5 F       
1874 GALOPIN VEDETTEFLYING DUCHESS JOHN DAWSON 3-i 5 F VAE VICTIS2 EARL OF DARTREY   
1873 ECOSSAIS2 BLAIR ATHOLMARGERY DAW T JENNINGS 6-f 5 F Grade II  PERIWIG2   
1872 MARIE STUART SCOTTISH CHIEFMORGAN LA FAYE R PECK 5-j 5 F Grade IITEMPLAR8 KAISER2   
1871 HELMET2 TRUMPETERISILIA 12 5 F Grade IIMETEOR7 VANDERDECKEN2   
1870 CORISANDE2 KING TOMMAY BLOOM JOSEPH HAYHOE 4-f 5 F BOTHWELL     
1869 TEMPLE ORLANDOLADY PALMERSTON 14-a 5 F ATLANTIS4     
1868 BELLADRUM STOCKWELLCATHERINE HAYES MATTHEW DAWSON 22 5 F RYSHWORTH2     
1867 LADY ELIZABETH5 TRUMPETERMISS BOWZER J. DAY, JR. 1-c 5 F   KING ALFRED   
1866 ACHIEVEMENT STOCKWELLPARADIGM J DOVER 1-j 5 F ARAPEILE STOLEN KISSES   
1865 CHIBISA LAMBTONMARGARET OF ANJOU JOE DAWSON 11-g 5 F       
1864 LIDDINGTON ORLANDOLADY RODEN2 MATTHEW DAWSON 27-a 5 F       
1863 EVELINA2 KING TOMAGNES5 JOSEPH HAYHOE 28 5 F       
1862 BLUE MANTLE KINGSTONPARADIGM W HARLOCK 1-j 5 F Grade II      
1861 ALVEDISTON TADMORCROSSLANES W. DAY 5-i 5 F BUCKSTONE HIPPODAMIA   
1860 BROWN DUCHESS2 THE FLYING DUTCHMANESPOIR J SAXON 12 5 F Grade II      
1859 RUPEE3 THE NABOBBRAVERY4 W GOATER 27-a 5 F THORMANBY     
1858 NORTH LINCOLN PYLADESCHEROKEE4 JOSEPH HAYHOE 25 5 F       
1857 SEDBURY3 THE CURETHEMIS5 W GOATER 9-b 5 F Grade II      
1856 ZAIDEE2 RED HARTSUBTERFUGE R DREWITT 9 5 F Grade II      
1855 MILTON17 BAY MIDDLETONBOHEMIENNE2 J DAY 8-a 5 F Grade II      
1854 MONGE MATHEMATICIANTHE STAR2 W FORD 2-d 5 F Grade II      
1853 AUTOCRAT2 BAY MIDDLETONEMPRESS5 P PERCY 1-b 5 F       
1852 HYBLA13 BAY MIDDLETONBEESWAX3 W DILLY 8 5 F Grade II      
1851 HOBBIE NOBLE PANTALOONPHRYNE MATTHEW DAWSON 3-h 5 F   KINGSTON  2ND: GREY TOMMY
1850 CITADEL15 EPIRUSGLACIS4 W DILLY 3-a 5 F Grade II      
1849 BLARNEY13 BALLINKEELEBOHEMIENNE2 W DAY 8-a 5 F Grade IIWILLIAM THE CONQUEROR     
1848 GARRICK13 LANERCOSTVELOCIPEDE MARE5 H STEBBING 42 5 F Grade II      
1847 ASSAULT2 TOUCHSTONEGHUZNEE H STEBBING 20-a 5 F GLENDOWER2 TISIPHONE3   
1846 SLANDER PANTALOONPASQUINADE4 J KENT 14-a 5 F Grade II      
1845 JOY33 BAY MIDDLETONJUBILEE3 J. ROGERS 15 5 F STING2     
1844 OLD ENGLAND4 MULATTOFORTRESS2 J. B. DAY 3-a 5 F PANTASA    WON ON AGE OBJECTION OF BLOODSTONE
1843 RATAN BUZZARD2PICTON MARE 9-b 5 F ASSAY5 CHARMING KATE2  INAUGURAL RUNNING - NEW STAKES 1843-1972
  Add info for an additional year