Thoroughbred Horse Pedigree Database


 
Reports Maintenance Subscriptions Help Message Board  
PRIX NIEL - LONGCHAMP
 FRANCE - Grade II
  Add info for an additional year
Year Winner Sire Dam Trainer Fam. Dist. Grade 2nd 3rd Time Comment
2017 CRACKSMAN6 FRANKEL3RHADEGUNDA JOHN GOSDEN 9-c 2400 MT Grade IIAVILIUS FINCHE 2:37.78 
2016 MAKAHIKI DEEP IMPACTWIKIWIKI YASUO TOMOMICHI 1-m 2400 MT Grade IIMIDTERM2 DOHA DREAM 2:35.84RUN AT CHANTILLY (2016-2017)
2015 NEW BAY2 DUBAWICINNAMON BAY2 ANDRE FABRE 19 2400 MT Grade IISILVERWAVE MIGWAR2 2:35.10 
2014 ECTOT HURRICANE RUNTONNARA ELIE LELLOUCHE 6-e 2400 MT Grade IITELETEXT ADELAIDE35 2:26.36 
2013 KIZUNA4 DEEP IMPACTCATEQUIL SHOZO SASAKI 13-a 2400M Grade IIRULER OF THE WORLD OCOVANGO 2:37.64 
2012 SAONOIS CHICHICASTENANGOSAONOISE JEAN-PAUL GAUVIN 1-t 2400M Grade IIBAYRIR LAST TRAIN2 2:35.31 
2011 RELIABLE MAN DALAKHANION FAIR STAGE ALAIN DE ROYER-DUPRE 16-c 2400M Grade IIMEANDRE VADAMAR 2:32.43 
2010 BEHKABAD CAPE CROSSBEHKARA JEAN-CLAUDE ROUGET 9-e 2400M Grade IIPLANTEUR KIDNAPPING 2:30.80 
2009 CAVALRYMAN2 HALLINGSILVERSWORD2 ANDRE FABRE 9-f 2400M Grade IIBEHESHTAM AIZAVOSKI 2:30.10 
2008 VISION DETAT CHICHICASTENANGOUBERABA2 ERIC LIBAUD 1-l 2400M Grade IIIDEAL WORLD2 CENTENNIAL6 2:27.4 
2007 SOLDIER OF FORTUNE5 GALILEO4AFFIANCED2 AIDAN P. O’BRIEN 14-c 2400 MT Grade IISAGARA2 ZAMBEZI SUN 2:25.60 
2006 RAIL LINK DANSILIDOCKLANDS2 ANDRE FABRE 13-c 2400 MT Grade IIYOUMZAIN SUDAN6 2:31.90 
2005 HURRICANE RUN MONTJEUHOLD ON3 ANDRE FABRE 1-l 2400M Grade IIRUNAWAY13 PERFECT HEDGE 2:30.7 
2004 VALIXIR TREMPOLINOVADLAMIXA ANDRE FABRE 20-d 2400M Grade IIPROSPECT PARK2 BAGO2 2:29.40 
2003 DALAKHANI DARSHAANDALTAWA ALAIN DE ROYER-DUPRE 9-e 2400M Grade IIDOYEN KRIS KIN 2:27.60 
2002 SULAMANI HERNANDOSOUL DREAM PASCAL BARY 16-c 2400M Grade IIGULF NEWS MOROZOV 3:12.80ONLY THREE RAN
2001 GOLAN SPECTRUM3HIGHLAND GIFT MICHAEL R. STOUTE 5-h 2400 MT Grade IIANABAA BLUE CHICHICASTENANGO 2:27.00 
2000 SINNDAR GRAND LODGESINNTARA JOHN M. OXX 13-c 2400 MT Grade IICRIMSON QUEST SOBIESKI2 2:26.40 
1999 MONTJEU SADLERS WELLSFLORIPEDES JOHN E. HAMMOND 1-u 2400 MT Grade IIBIENAMADO FIRST MAGNITUDE2 2:32.80 
1998 SAGAMIX LINAMIXSAGANECA ANDRE FABRE 11-d 2400M Grade IICROCO ROUGE DREAM WELL 2:41.30SFT, 6R, M-1½-10-½
1997 RAJPOUTE DOUBLE BEDGAI LIZZA FRANCOIS DOUMEN 13-c 2400M Grade IIPEINTRE CELEBRE IVAN LUIS 2:30.9GD, 5R, M-NK, 1, 4
1996 HELISSIO FAIRY KING2HELICE ELIE LELLOUCHE 10-c 2400M Grade IIDARAZARI RADEVORE 2:30.40 
1995 HOUSAMIX LINAMIXHOUSATONIC ANDRE FABRE 4-d 2400M Grade IIPOLIGLOTE WINGED LOVE 2:36.1 
1994 CARNEGIE SADLERS WELLSDETROIT ANDRE FABRE 16-c 2400M Grade IINORTHERN SPUR SUNSHACK 2:34.90 
1993 HERNANDO NINISKIWHAKILYRIC FRANCOIS BOUTIN 13-b 2400M Grade IIDERNIER EMPEREUR DANCIENNE 2:36.70 
1992 SONGLINES2 HIGH TOPABORIGINE3 EDOUARD BARTHOLOMEW 6-e 2400M Grade IIPETIT LOUP APPLE TREE 2:32.80 
1991 SUBOTICA PAMPABIRDTERRE DE FEU ANDRE FABRE 4-j 2400M Grade IIPISTOLET BLEU ARCANGUES 2:28.50 
1990 EPERVIER BLEU SAINT CYRIENEQUADIF ELIE LELLOUCHE 1-e 2400M Grade IIANTISAAR PASSING SALE 2:32.00 
1989 GOLDEN PHEASANT2 CAROPERFECT PIGEON JONATHAN E. PEASE 3-o 2400 MT Grade IIFRENCH GLORY NASHWAN 2:32.50 
1988 FIJAR TANGO IN FIJARLAST TANGO2 GEORGES MIKLAHIDES 1-l 2400M Grade IIKAHYASI SARHOOB 2:34.60 
1987 TREMPOLINO SHARPEN UPTREPHINE ANDRE FABRE 26 2400M Grade IIVIDEO ROCK SAINT ANDREWS 2:38.40UPGRADED TO GII
1986 BERING ARCTIC TERNBEAUNE CHRISTIANE HEAD 7-f 2400 MT Grade IIIMALAKIM ARCTIC BLAST 2:36.80 
1985 MOUKTAR NISHAPOURMOLITVA ALAIN DE ROYER-DUPRE 5-b 2400M Grade IIISAINT ESTEPHE PREMIER ROLE 2:30.60 
1984 CARIELLOR FABULOUS DANCERBONICARIELLE ANDRE FABRE 4-j 2400M Grade IIILONG MICK DARSHAAN   
1983 SAGACE LUTHIERSENECA PATRICK L. BIANCONE 16-c 2400 MT Grade IIIMOURJANE FULL OF STARS 2:43.50 
1982 BON SANG GYRLA CALDERA MITRI SALIBA 11-g 2400M Grade IIIALFREDS CHOICE BAKST   
1981 AKARAD LABUSLICATA FRANCOIS MATHET 13-c 2400M Grade IIIRAHOTEP LYDIAN 2:30.40 
1980 PRINCE BEE SUN PRINCE2HONERKO W. RICHARD HERN 9-c 2400 MT Grade IIISATILLA RUSCELLI   
1979 LE MARMOT AMARKOMOLINKA FRANCOIS BOUTIN 16-a 2400M Grade IIIFABULOUS DANCER KAMARIDAAN   
1978 GAY MECENE VAGUELY NOBLEGAY MISSILE ALEC HEAD 3-l 2200M Grade IIINOIR ET OR FRERE BASILE   
1977 CRYSTAL PALACE CAROHERMIERES FRANCOIS MATHET 10-e 2200 MT Grade IIIPAICO VAGARIES 2:19.40 
1976 YOUTH ACK ACKGAZALA2 MAURICE ZILBER 8-a 2200M Grade IIIARCTIC TERN MALACATE 2:22.0 
1975 ANNES PRETENDER PRETENSEANNE LA DOUCE H. RYAN PRICE 1-h 2200 MT Grade IIIGREEN DANCER LIOUBOV 2:25.40 
1974 MISSISSIPIAN VAGUELY NOBLEGAZALA2 MAURICE ZILBER 8-a 2200M Grade IIIMOUNT HAGEN SAGARO3 2.23.10 
1973 DAHLIA VAGUELY NOBLECHARMING ALIBI MAURICE ZILBER 13-c 2200M Grade IIITENNYSON DOM LUC 2:28.4 
1972 HARD TO BEAT HARDICANUTEVIRTUOUS2 RICHARD CARVER 14-b 2200M Grade IIIROBERTO TOUJOURS PRET 2.27.70RUN AS "PRIX NIEL" (1972-PRESENT)
1971 ARLEQUINO EXBURYISOLINE2 GEOFFROY WATSON 14-c 2200M Grade IIIRUGGED BOPAR 2.24.50 
1970 STINTINO SHESHOONCYNARA FRANCOIS BOUTIN 1-n 2200M GOLDEN MONAD ARMOS 2.18.70 
1969 BELBURY EXBURYBELLE SICAMBRE CHARLES W. BARTHOLOMEW, JR. 8-i 2200 MT   LE MAS MARVENT   
1968 VAGUELY NOBLE VIENNANOBLE LASSIE ETIENNE POLLET 1-d 2200M FELICIO DANOSO 2:23.20 
1967 TAJ DEWAN PRINCE TAJDEVINETTE ROGER CORME 2-n 2100M IN COMMAND2 LOCRIS 2:19.10IN COMMAND DQD
1966 NELCIUS TENAREZENAMAGUA MIGUEL CLEMENT 10-a 2100M ECLAT2 KIMBERLEY4 2:20.20RUN AT LONGCHAMP (1966-2015)
1965 SUPER SAM ABOVE SUSPICIONSAMARIA JOHN F. WATTS 5-h 2000 MT LE TWIST TARAVALO 2:04.10 
1964 SIGEBERT ALIZIERSENONES MAX BONAVENTURE 7-e 2400 MT FREE RIDE3 NEPTUNUS 2:04.00RUN AT CHANTILLY (1964-1965)
1963 LE MESNIL TYRONEFLYING COLOURS ETIENNE POLLET 26 2400M       
1962 KISTINIE LE TYROLTANTE MIMI HENRI VAN DE POELE 8-f 2400M TAMBOURINE SOLTIKOFF 2:30.30 
1961 DEVON WORDENSEES GEORGE BRIDGLAND 9-f 2400M       
1960 PUISSANT CHEF DJEFOULA SIRENE CHARLES W. BARTHOLOMEW, JR. 12-b 2000 MT SUCCES TEHUELCHE 2:40.80 
1959 MONTROUGE3 ORCADAECHE ONA RENE PELAT 1-e 2400M       
1958 UPSTART11 ALFARAZTOTA3 7-d 2400M       
1957 AMBER ZUCCARELLOPANTOMINE RICHARD CARVER 14-e 2400M       
1956 VAUBOURG GALENELADY VAUVILLE CHARLES H. SEMBLAT 16-g 2400 MT       
1955 WALHALLA3 TABRIZNOCTURNE 14-b 2400M      3YO C&F (1955-PRESENT)
1954 SICA BOY SUNNY BOYSICA PIERRE PELAT 19-b 2300M       
1953 SHIKAMPUR TEHRANMEHMANY RICHARD CARVER 16-d 2300M SILNET     
1952 ARARAT16 DJEBELMADAME FIERE HENRY HARPER 10-e 2400M       
1951 NECKAR TICINONIXE ADRIAN VON BORCKE 4-r 3000M SAHIB5   3.25.03° LORDCHIPS
1943 TIFINAR ABJERDEASY CHARLES H. SEMBLAT 14 2200 MT BILLY OF SPAIN ESCAMILLO  MAISONS-LAFFITTE
1910 REINHART ILLINOIS2REINETTE4 13-a 3000M RIPOLIN     
1903 SHEBDIZ KOSROESSEBASTIENNE2 3-l 3500M LAVANDIER2 ANASTASIE   
1902 MAXIMUM2 CHALET4URGENCE RICHARD COUNT 13-a 3500M SURPRENANT AMER PICON3   
1901 MADEMOISELLE DE LONGCHAMPS THE CONDOR2MLLE DE SENLIS 5-g 3500M AMER PICON3    3° FORTUNY
1900 AIGLE ROYAL GIL PERESAYGUELONGUE 5 3500M IVOIRE3 ANNECY5   
1898 INFANT6 CHALET4HER SISTER2 RICHARD CARTER, SR. 17-a 3500 MT GOURGOURAN ST MEDARD2   
1897 OLMUTZ GULLIVER2OSBERGA JAMES CUNNINGTON 11-g 3500M BONNET VERT2    3° FRANCISQUINE
1896 MAJESTAD LE SANCYLA REYNA 3-b 3500M   ARLEQUIN   
1886 UPAS DOLLARROSEMARY 19-c 3000M       
1879 INSULAIRE2 DUTCH SKATERGREEN SLEEVES 22-c 3200M ISMAEL LETOILE12   
1878 MANTILLE3 DOLLARDUCHESS OF ATHOL 18-a 3200M FONTAINEBLEAU3 BALAGNY   
1877 SAINT CHRISTOPHE MORTEMERISOLINE 19-a 3200M MONDAINE3 JONGLEUR3   
1876 BASQUINE5 RUY BLASCLAUDINE4 8-i 3200M BRACONNIER NOUGAT  3° GAVARNI
1875 DICTATURE3 PLUTUS2DISCORDE2 4-c 3200M PERPLEXE ALMANZA   
1874 SALTARELLE VERTUGADINSLAPDASH2 7 3200M MIGNONNETTE6 FIGARO26   
1873 BOIARD VERMOUTHLA BOSSUE THOMAS R. CARTER 31 3200 MT CHRISTIANIA     
1872 AVOIR2 ZUTTHRIFT 10-d 3200 MT      RUN AS PRIX DE CHANTILLY (-1971)
1864 VERMOUTH THE NABOBVERMEILLE THOMAS R. CARTER 3-m 3000 MT       
  Add info for an additional year