Thoroughbred Horse Pedigree Database


 
Reports Maintenance Subscriptions Help Message Board  
NASSAU STAKES - GOODWOOD
 GREAT BRITAIN - Grade I
  Add info for an additional year
Year Winner Sire Dam Trainer Fam. Dist. Grade 2nd 3rd Time Comment
2018 WILD ILLUSION DUBAWIRUMH CHARLIE APPLEBY 23 10 F Grade IURBAN FOX VERACIOUS12 2:06:226 STARTERS; WON BY 2 LENGTHS (JRD)
2016 MINDING2 GALILEO4LILLIE LANGTRY2 A.P. O BRIEN 1-d 10 F Grade IQUEENS TRUST2 JEMAYEL 2:05.05 
2015 LEGATISSIMO DANEHILL DANCERYUMMY MUMMY2 DAVID WACHMAN 1-i 10 F Grade IWEDDING VOW4 ARABIAN QUEEN7 2:06.04GOOD TO FIRM, 9 RAN; WON BY 2¼ L.
2014 SULTANINA2 NEW APPROACHSOFT CENTRE JOHN H. M. GOSDEN 3-g 10 F Grade INARNIYN VENUS DE MILO10 2:06.58GOOD TO FIRM; 6 RAN; WON BY 1½ L.
2013 WINSILI DANSILIWINTER SUNRISE JOHN H. M. GOSDEN 1-n 10 F Grade ITHISTLE BIRD HOT SNAP3 2:06.19 
2012 THE FUGUE DANSILITWYLA THARP JOHN H. M. GOSDEN 7-a 10 F Grade ITIMEPIECE4 WAS 2:09.61GOING GOOD. 8 RAN. 1 L; 1 3/4 L
2011 MIDDAY8 OASIS DREAMMIDSUMMER5 HENRY R. A. CECIL 9-e 10 F Grade ISNOW FAIRY7 PRINCIPAL ROLE 2:07.72 
2010 MIDDAY8 OASIS DREAMMIDSUMMER5 HENRY R. A. CECIL 9-e 10 F Grade ISTACELITA ANTARA3 2:07.25 
2009 MIDDAY8 OASIS DREAMMIDSUMMER5 HENRY R. A. CECIL 9-e 10 F Grade IRAINBOW VIEW2 MONEYCANTBUYMELOVE2 2:09.42GOING SOFT
2008 HALFWAY TO HEAVEN2 PIVOTALCASSANDRA GO AIDAN O BRIEN 3-d 10 F Grade ILUSH LASHES PASSAGE OF TIME 2:09.73 
2007 PEEPING FAWN DANEHILLMARYINSKY2 AIDAN O BRIEN 8-f 10 F Grade IMANDESHA LIGHT SHIFT 2:04.53 
2006 OUIJA BOARD2 CAPE CROSSSELECTION BOARD ED. DUNLOP 12-b 10 F Grade IALEXANDER GOLDRUN NANNINA4 2:04.47 
2005 ALEXANDER GOLDRUN GOLD AWAYRENASHAAN JIM BOLGER 22-d 10 F Grade ICASSYDORA2 RED BLOOM 2:08.02 
2004 FAVOURABLE TERMS SELKIRKFATEFULLY MICHAEL STOUTE 17-b 10 F Grade ISILENCE IS GOLDEN CHORIST 2:05,70 
2003 RUSSIAN RHYTHM KINGMAMBOBALISTROIKA SIR MICHAEL STOUTE 14-c 10 F Grade IANA MARIE ZEE ZEE TOP 2:04.80NECK - 5
2002 ISLINGTON3 SADLERS WELLSHELLENIC3 MICHAEL STOUTE 5-h 10 F Grade ISULK QUARTER MOON3 2:04.69 
2001 LAILANI UNFUWAINLAILATI ED. DUNLOP 19-b 10 F Grade ISNOWFLAKE4 TIME AWAY 2:07.12 
2000 CRIMPLENE LION CAVERNCRIMSON CONQUEST CLIVE VBRITTAIN 1-h 10 F Grade IELA ATHENA PRINCESS ELLEN 2:05.30 
1999 ZAHRAT DUBAI UNFUWAINWALESIANA SAEED BIN SUROOR 4-o 10 F Grade ILADY IN WAITING2 DIAMOND WHITE 2:05.56 
1998 ALBORADA3 ALZAOALOUETTE3 MARK PRESCOTT 9-c 10 F Grade IIDIGITALIZE MIDNIGHT LINE 2:08.01GD, 9R, M-½-1½-1¼
1997 RYAFAN LEAR FANCARYA2 JOHN H. M. GOSDEN 4-r 10 F Grade IIENTICE PAPERING 2:05.56 
1996 LAST SECOND ALZAOALRUCCABA MARK PRESCOTT 9-c 10 F Grade IIPAPERING ANNABA 2:07.45 
1995 CARAMBA3 BELMEZMELODRAMA RICHARD HANNON 1-e 10 F Grade IIWARNING SHADOWS ERIN BIRD 2:08.65 
1994 HAWAJISS KRISCANADIAN MILL MICHAEL STOUTE 52 10 F Grade IIDEL DEYA RELATIVELY SPECIAL 2:06.17 
1993 LYPHARDS DELTA LYPHARDPROUD DELTA HENRY R. A. CECIL 20-a 10 F Grade IIONLY ROYALE SUEBOOG 2:11.93 
1992 RUBY TIGER AHONOORAHAYATI2 PAUL F. I. COLE 14-b 10 F Grade IIALL AT SEA MOHICAN GIRL 2:07.78 
1991 RUBY TIGER AHONOORAHAYATI2 PAUL F. I. COLE 14-b 10 F Grade IISHAMSHIR NORTH WIND 2:08.71 
1990 KARTAJANA SHERNAZARKARAMITA MICHAEL STOUTE 16-d 10 F Grade IISTARLET MOON CACTUS 2:04.96 
1989 MAMALUNA ROBERTOKADESH GUY HARWOOD 2-o 10 F Grade IILADY SHIPLEY TESSLA 2:06.88 
1988 ELA ROMARA ELA-MANA-MOUROMARA GEOFF WRAGG 3-c 10 F Grade IISUDDEN LOVE ASHAYER 2:10.36 
1987 NOM DE PLUME2 NODOUBLELIFE STYLE HENRY R. A. CECIL 2-b 10 F Grade IITHREE TAILS MAMOUNA 2:07.08 
1986 PARK EXPRESS AHONOORAMATCHER JIM BOLGER 19-b 10 F Grade IIMAYSOON ASTEROID FIELD 2.08.40 
1985 FREE GUEST BE MY GUESTFREMANCHE LUCA CUMANI 12-d 10 F Grade III WANT TO BE DOMINOS NURSE 2.14.10 
1984 OPTIMISTIC LASS MR PROSPECTORLOVELIEST MICHAEL STOUTE 2-f 10 F Grade IIDESIRABLE MISS BEAULIEU 2.11.90 
1983 ACCLIMATISE SHIRLEY HEIGHTSHABITUEE BRUCE HOBBS 14-c 10 F Grade IIELYSIAN2 LA GRIGIA 2.08.80 
1982 DANCING ROCKS GREEN DANCERCRODA ROSSA HARRY WRAGG 1-e 10 F Grade IITIME CHARTER TRIPLE TIPPLE   
1981 GO LEASING STAR APPEALGRAND VELVET GUY HARWOOD 23-a 10 F Grade IIVIELLE STRIGIDA   
1980 VIELLE RIBEROHURDY-GURDY BRUCE HOBBS 13-e 10 F Grade IIBONNIE ISLE DANCING SHADOW   
1979 CONNAUGHT BRIDGE CONNAUGHTFISHERMANS BRIDGE HENRY R. A. CECIL 1-m 10 F Grade IIODEON TEMPUS FUGIT4 2:12.00 
1978 CISTUS SUN PRINCE2ROSALIE2 DICK HERN 12-b 10 F Grade IISERAPHIMA DOUBLE LOCK 2:08,70 
1977 TRIPLE FIRST HIGH TOPFIELD MOUSE MICHAEL STOUTE 1-n 10 F Grade IIWESTERN STAR3 RANIMER 2.07.90 
1976 ROUSSALKA HABITATOH SO FAIR2 HENRY R. A. CECIL 9-c 10 F Grade IISAUCEBOAT2 SILKEN WAY 2:12.10 
1975 ROUSSALKA HABITATOH SO FAIR2 HENRY R. A. CECIL 9-c 10 F Grade IISAUCEBOAT2 FOILED AGAIN 2:09.10 
1974 MILS BOMB CREPELLOBALLYS MIL NOEL MURLESS 2-o 10 F Grade IIHIMAWARI SILK BUDS 2.07.40 
1973 CHEVELEY PRINCESS BUSTEDFEATHER BED2 HARRY WRAGG 8-f 10 F Grade IIFISHERMANS BRIDGE MISS PETARD 2.07.90 
1972 CRESPINALL SAINT CRESPIN3PINALL RICHARD HANNON 6-f 10 F Grade IISARKLESS KITTY SPIRIT IN THE SKY 2:10.703YO FILLIES
1971 CATHERINE WHEEL2 ROAN ROCKETQUEEN OF ARISAI BRUCE HOBBS 14-c 10 F Grade IIMAINA SEASWAN 2:09.50 
1970 PULCHRA3 CELTIC ASHSAY LESS J. SIRETT 4-p 10 F FRANCOISE2 ROYAL PANCAKE   
1969 LUCYROWE CREPELLOESQUIRE GIRL PETER WALWYN 14-c 10 F SEVENTH BRIDE VITAL MATCH   
1968 HILL SHADE HILLARYPENUMBRA NOEL MURLESS 3-m 10 F PSEUDONYM2 GRANDPAS LEGACY   
1967 FAIR WINTER SET FAIRWINTER GLEAM J. MERCER 4-j 10 F AUTUMN MELODY GERALDINE TOO   
1966 HAYMAKING GALIVANTERHAYTIME FULKE JOHNSON HOUGHTON 6-e 10 F CORBALTON LAST CASE   
1965 AUNT EDITH2 PRIMERAFAIR EDITH NOEL MURLESS 11-f 10 F EUCUMBENE TOFFEE NOSE   
1964 CRACKER4 COURT HARWELLISETTA W. WHARTON 8-c 10 F SOUND OF MUSIC2 LOCHAILORT   
1963 SPREE5 ROCKEFELLAEMANCIPATION JEREMY TREE 6-b 10 F WISHFUL THINKING POUPONNE2 2:08,60 
1962 NORTIA NARRATORMAITRISE DICK HERN 5-e 10 F ROMANTICA PELLEGRINO 2.09.80 
1961 RACHEL2 TUDOR MINSTRELPAR AVION J M GOSDEN (SNR) 1-s 10 F SECRET SESSION2 VITALITY PLUS 2:18.40 
1960 DESERT BEAUTY2 DANTEDESERT GIRL GORDON RICHARDS 1-o 10 F GREEN OPAL BEBOP2 2.17.60 
1959 CRYSTAL PALACE2 SOLAR SLIPPERQUEEN OF LIGHT T.E. LEADER 1-s 10 F ROSE OF MEDINA MISTLETHRUSH 2.16.80 
1958 DARLENE DANTEADMIRALS LOVE GORDON RICHARDS 21-a 10 F MOTHER GOOSE2 PERSIAN WHEEL 2:15,00 
1957 SWALLOWSWIFT NIMBUS2SKITOP G. COLLING 16-c 10 F BLUE GALLEON CADENZA5   
1956 DILETTANTE DANTEHERRINGBONE J.F. WATTS 8-c 10 F KYAK BLUESALA  DISTS: NK,¾ 9 RAN
1955 REEL IN JOCK SCOTMILLSTREAM N. CANNON 3-h 10 F DARK HELEN MARY FALCONER  6 RAN
1954 KEY BIG GAMEWYN NOEL MURLESS 1-m 10 F QUEENS BEECHES HYPERA  10 RAN
1953 HAPPY LAUGHTER2 ROYAL CHARGERBRAY MELODY JOHN JARVIS 1-l 10 F KERKEB    3 RAN
1952 HORTENTIA PRECIPITATIONHYDRANGEA J COLLING 7 10 F MOON STAR SAMARITAINE  7 RAN
1951 SEA PARROT OCEAN SWELLPRECIOUS POLLY NOEL MURLESS 14-c 10 F QUICKWOOD HELIOPHYTE2   
1950 FLYING SLIPPER2 NEARCOGOLD MARY CECIL BOYD-ROCHFORT 5-h 10 F VAL DASSA IMPULSE2  DISTS: NK,1 8RAN
1949 JET PLANE UMIDWARLIGHT VELOCITY J. LAWSON 1-p 10 F THREE WEEKS CLOCKWISE5   
1948 GOBLET3 OWEN TUDORWINEPRESS NOEL MURLESS 20 10 F ANGELOLA METRONOME   
1947 WILD CHILD CASANOVALIONELLE R. PERRYMAN 2-g 10 F LADYCROSS SPIDERS WEB   
1946 WAYWARD BELLE FAIRWAYSILVER BELLE2 J. JARVIS 8-c 10 F RIDING RAYS     
1945Race Not Run
1944Race Not Run
1943Race Not Run
1942Race Not Run
1941Race Not Run
1940Race Not Run
1939 OLEIN COLOMBOGRAND PEACE BASIL JARVIS 4-l 10 F FLYOLLEY FOXCRAFT6  DISTS: SH/HD, HD 12 RAN
1938 VALEDEH BLENHEIM2LA VOULZIE FRANK BUTTERS 1-c 10 F LA LI ASHTORETH2  DISTS: SH/HD, SH/HD 10 RAN
1937 FIRST FLIGHT2 FELSTEADPICK OF THE BUNCH O. BELL 10-b 10 F KIND KITTY HYDRA   
1936 BARROWBY GEM HURSTWOODFLOWER SHOW3 F. TEMPLEMAN 12-f 10 F HARINA WOODWORK3  DISTS: 1½,HD 9RAN
1935 COPPELIA SON-IN-LAWPREMIERE DANSEUSE F. TEMPLEMAN 1-m 10 F FOX LAIR MANNERISM4  DISTS: 1,HD 11RAN
1934 ZELINA BLANDFORDZOZA H. POWNEY 1-o 10 F MOON FLY    DISTS 1,8 3 RAN
1933 SOLFATARA2 SOLARIOPANIC B. JARVIS 4-l 10 F BROWN BETTY2 KATHERINE ROET  DIST 4, 4 6 RAN WINNER RECEIVED 17LB & 10LB FROM 2ND AND THIRD
1932 ADA DEAR GRAND PARADESKYGLORY T. HOGG 14-a 10 F PENNYCROSS BLUE DUST   
1931 SUZE FILIBERT DE SAVOIESAGINA A. MOLONEY 12 10 F LINDOS OJOS SUNNY DEVON  DIST 3L, 3L 6RAN WINNER RECEIVED 5LB & 12LB FROM 2ND AND 3RD
1930 QUININE2 SIMON PUREMARANON FREDERICK DARLING 16-f 10 F GLORIOUS DEVON QURRAT-AL-AIN   
1929 NUWARA ELIYA CRAIG AN ERANALISTA J. LAWSON 7-f 10 F       
1928 LA SOLOGNE PRINCE CHIMAYSOLISTE J. LAWSON 27-a 10 F       
1927 BOOK LAW BUCHANPOPINGAOL ALEC TAYLOR 1-n 10 F       
1926 FOLIATION TRACERYEGLANTINE2 A. TAYLOR 26 10 F PART WORN SHORT STORY   
1925 SAUCY SUE SWYNFORDGOOD AND GAY ALEC TAYLOR 1-n 10 F       
1924 STRAITLACE SON-IN-LAWSTOLEN KISS MATTHEW DAWSON WAUGH 3-d 10 F       
1923 CONCERTINA2 FLORENTINOCONJURE2 A. TAYLOR 1-p 10 F       
1922 SELENE CHAUCERSERENISSIMA GEORGE LAMBTON 6-e 10 F       
1921 POMPADOUR BAYARDOPOPINJAY A. TAYLOR 1-n 10 F       
1920 MOST BEAUTIFUL GREAT SPORTRAYON P. HARTIGAN 2-t 10 F REDHEAD CINNA   
1919 KEYSOE SWYNFORDKEYSTONE2 G. LAMBTON 2-u 10 F       
1918Race Not Run
1917Race Not Run
1916Race Not Run
1915Race Not Run
1914 FIRST SPEAR SPEARMINTTHIRD TRICK A TAYLOR JNR 1-p 10 F   WILLIAMS PRIDE   
1913 ARDA ST FRUSQUINARDMORE2 11-d 10 F       
1912 BELLEISLE PERO GOMEZBONNY MAY 10-b 10 F       
1911 HAIR TRIGGER FOWLING-PIECEALTCAR2 9 10 F       
1910 WINKIPOP WILLIAM THE THIRDCONJURE2 1-p 10 F YELLOW SLAVE     
1909 MAID OF THE MIST CYLLENESCEPTRE 16-h 12 F       
1908 SIBERIA ST. SIMONSIRENIA 19-c 12 F       
1906 GLASCONBURY ISINGLASSCANTERBURY PILGRIM 1-g 12 F       
1905 CHERRY LASS ISINGLASSBLACK CHERRY WILLIAM THOMAS ROBINSON 3-o 12 F       
1904 PRETTY POLLY GALLINULEADMIRATION4 WILLIAM THOMAS ROBINSON 14-c 12 F KINGS FAVOUR2 DARK LANTERN2 2:41.00 
1903 RED LILY PERSIMMONMELODY14 3-j 12 F HAMMERKOP     
1902 SCEPTRE PERSIMMONORNAMENT ROBERT S. SLEVIER 16-h 12 F ELBA6 BALLANTRAE 2:40.00 
1901 ROYAL SUMMONS ROYAL HAMPTONSIFFLEUSE 8-j 12 F       
1900 MERRY GAL GALOPINMARY SEATON 5-j 12 F INQUISITIVE2 SAINTE NITOUCHE   
1899 SAINT LUNDI ST SERFCHLOE4 13-a 8 F       
1898 CHINOOK SENSATIONBREEZE2 7-c 8 F       
1897 PERCE-NEIGE2 ST SIMONFLITAWAY2 22-b 8 F BRISEIS2 OVERDUE2   
1896 MISS FRASER FITZSIMONWINDLASS9 3-j 8 F       
1895 BUTTERFLY13 HAMPTONMERRY DUCHESS 22-d 8 F GARTER QUEEN3    2 PARTANTS
1894 THROSTLE PETRARCHTHISTLE 4-c 8 F       
1893 HARFLEUR2 ARCHIDUCHAUTEUR 4-i 8 F EVERMORE6 MEDORA3  D-H 2° PLA
1892 LA FLECHE ST SIMONQUIVER JOHN PORTER 3-e 8 F BROAD CORRIE FIRST FLIGHT5   
1891 HAUTE SAONE TRISTANHAUTEUR 4-i 8 F CEREZA2 GAVOTTE   
1890 MEMOIR ST SIMONQUIVER 3-e 10 F Grade I      
1889 WRINKLE MUNCASTERJENNIE WINKLE 20-d 8 F CRINIERE    3° CHERRY BOUNCE
1888 ZANZIBAR7 STERLINGLADY PARAMOUNT3 9-f 8 F LOVE-IN-IDLENESS PRINCESS PALATINE6   
1887 MAIZE HAMPTONPALMFLOWER 20-c 8 F REVE DOR     
1886 MISS JUMMY PETRARCHLADY PORTLAND2 RICHARD MARSH 4-k 8 F ARGO NAVIS2 STE ALVERE   
1885 ARMIDA6 CHILDERIC2MAVIS 13 8 F CHARMIAN IERNE   
1884 SANDIWAY DONCASTERCLEMENCE 2-h 8 F WHITELOCK2 SNACK   
1883 SPECTRE6 SPECULUMLADY BLANCHE7 14-f 8 F       
1882 ST MARGUERITE HERMITDEVOTION R SHERRARD 4-n 10 F Grade I      
1881 THEBAIS HERMITDEVOTION 4-l 8 F       
1880 MURIEL5 PARMESANCHEVISAUNCE 1-j 8 F EVASION10 IN BOUNDS2   
1879 RECONCILIATION2 PRINCE CHARLIEOLD ORANGE GIRL 23-b 8 F       
1878 EAU DE VIE8 MARSYASFAIRWATER 13-b 8 F CLEMENTINE4     
1877 LADY GOLIGHTLY KING TOMLADY COVENTRY 27-a 8 F       
1876 ZEE THE PALMERLADY BLANCHE2 2-n 8 F       
1875 SPINAWAY MACARONIQUEEN BERTHA 1-w 8 F       
1874 AVENTURIERE2 ADVENTURERCANTINE2 2-h 8 F LA COUREUSE PERIWIG2   
1873 ALBANI THORMANBYCATHERINE HAYES 22 8 F       
1872 MAID OF PERTH2 SCOTTISH CHIEFLADY DOT 9-b 8 F       
1871 LADY ATHOLSTONE BLAIR ATHOLSILKSTONE2 5 8 F       
1870 AGILITY2 ADVENTURERMANDRAGORA 4-d 8 F       
1869 MORNA2 BEADSMANMADAME EGLENTINE 5-i 8 F       
1868 LEONIE5 NEWMINSTERMULEY MOLOCH MARE 2-e 8 F       
1867 THE DUCHESS5 ST ALBANSBAY CELIA 2-g 8 F       
1866 HEBE14 KNIGHT OF ST PATRICKELEGANCE19 9 8 F       
1865 PEERESS10 NEWMINSTERMAINBRACE2 11-g 8 F       
1864 BRADAMANTE VOLTIGEURDORALICE 1-c 8 F       
1863 FANTAIL8 WOODPIGEONBEECHNUT 8 F CASSIDIA     
1862 BERTHA4 STOCKWELLPRINCESS7 1-s 8 F       
1861 PARDALOTE STOCKWELLGEELONG 18-a 8 F ADRASTA LADY CHESTERFIELD   
1860 PROVISION2 ORLANDOVIVANDIERE 2-h 8 F       
1859 CANTINE2 ORLANDOVIVANDIERE 2-h 8 F       
1858 GO-AHEAD MELBOURNEMOWERINA 7-a 8 F       
1857 BEECHNUT NUTWITHCELIA3 26 8 F       
1856 MINCEPIE SWEETMEATFOINNUALLA 3 8 F       
1855 INSTRUCTRESS2 CHATHAMLAUREL MARE 8-f 8 F       
1854 VIRAGO6 PYRRHUS THE FIRSTVIRGINIA 4-l 8 F       
1852 HIRSUTA COTHERSTONEKALMIA4 24 8 F       
1851 ANSPACH ROBERT DE GORHAMTHE MARGRAVINE2 5-a 8 F       
1850 NUTMEG3 NUTWITHMACREMMA 6-b 8 F       
1849 CLARISSA PANTALOONGLENCOE MARE3 25 8 F       
1848 CANEZOU MELBOURNEMADAME PELERINE 31 8 F       
1847 CLEMENTINA3 VENISONCOBWEB 1-s 8 F       
1846 PRINCESS ALICE2 LIVERPOOLQUEEN OF TRUMPS 2-m 8 F       
1845 REFRACTION2 GLAUCUSPRISM5 5-e 8 F       
1844 PRINCESS ALICE2 LIVERPOOLQUEEN OF TRUMPS 2-m 8 F       
1841 SCARF4 REVELLERGREEN MANTLE 6-b 8 F       
1840 ROSA BIANCA AUGUSTUSMOSS ROSE5 3-i 8 F       
  Add info for an additional year