Thoroughbred Horse Pedigree Database


 
Reports Maintenance Subscriptions Help Message Board  
PRIX ROTHSCHILD - DEAUVILLE
 FRANCE - Grade I
  Add info for an additional year
Year Winner Sire Dam Trainer Fam. Dist. Grade 2nd 3rd Time Comment
2018 WITH YOU5 DANSILIIN CLOVER4 FREDDY HEAD 5-h 1600 MT Grade ICROWN WALK ROSA IMPERIAL3 1:36:5210 STARTERS; WON BY 3 LENGTHS (JRD)
2017 ROLY POLY6 WAR FRONTMISTY FOR ME3 A P OBRIEN 16-h 1600 MT Grade IVIA RAVENNA2 SIYOUSHAKE 1m 36.45sGD, 10R, SNK-SHD-SNK
2016 QEMAH DANEHILL DANCERKARTICA J-C ROUGET 1-l 1600 MT Grade IVOLTA14 STEIP AMACH 1:38.09GOING GOOD. 10 RAN
2015 AMAZING MARIA MASTERCRAFTSMANMESSIAS DA SILVA DAVID O MEARA 9 1600 MT Grade IERVEDYA2 BAWINA 1:34.72 
2014 ESOTERIQUE DANEHILL DANCERDIEVOTCHKA ANDRE FABRE 1-s 1600 MT Grade IMISS FRANCE7 INTEGRAL13 1:37.86 
2013 ELUSIVE KATE ELUSIVE QUALITYGOUT DE TERROIR JOHN GOSDEN 16-a 1600 MT Grade IDUNTLE KENHOPE 1:35.20 
2012 ELUSIVE KATE ELUSIVE QUALITYGOUT DE TERROIR JOHN GOSDEN 16-a 1600 MT Grade IGOLDEN LILAC MASHOORA 1:37.40GOING GOOD. 5 RAN. 1 3/4 L; 2 1/2 L
2011 GOLDIKOVA ANABAABORN GOLD FREDDY HEAD 22-d 1600M Grade ISAHPRESA TIMEPIECE4 1:34.30 
2010 GOLDIKOVA ANABAABORN GOLD FREDDY HEAD 22-d 1600M Grade IMUSIC SHOW ELUSIVE WAVE 1:37.50 
2009 GOLDIKOVA ANABAABORN GOLD FREDDY HEAD 22-d 1600M Grade IELUSIVE WAVE PROVISO3 1:35.70 
2008 GOLDIKOVA ANABAABORN GOLD FREDDY HEAD 22-d 1600M Grade IDARJINA NATAGORA 1:37.50RENAMED FROM PRIX DASTARTE
2007 DARJINA ZAMINDARDARINSKA ALAIN DE ROYER-DUPRE 1-e 1600 MT Grade IMISSVINSKI SIMPLY PERFECT4 1:37.10 
2006 MANDESHA DESERT STYLEMANDALARA ALAIN DE ROYER-DUPRE 9-c 1600 MT Grade IIMPRESSIONNANTE TIE BLACK 1:36.40 
2005 DIVINE PROPORTIONS KINGMAMBOMYTH TO REALITY PASCAL BARY 1-l 1600M Grade ISHAPIRA GORELLA 1:39.90 
2004 MARBYE MARJUHAMBYE BRUNO GRIZZETTI 9-f 1600M Grade IMAJESTIC DESERT NEBRASKA TORNADO 1:36.70GROUP I
2003 BRIGHT SKY2 WOLFHOUNDBRIGHT MOON ELIE LELLOUCHE 1-x 1600M Grade IISIX PERFECTIONS MARBYE 1:37.40 
2002 TURTLE BOW TURTLE ISLANDCLARA BOW3 FRANCOIS ROHAUT 16-d 1600M Grade IIIDEDICATION3 PROUDWINGS 1:40.50 
2001 ASCENSION5 NIGHT SHIFTOUTENIQUA MICK CHANNON 14-f 1600M Grade IIJUST SPECIAL SAYING GRACE3 1:41.60 
2000 LADY OF CHAD LAST TYCOONSAHARA BREEZE RICHARD GIBSON 1-m 1600M Grade IIIDANZIGAWAY IFTIRAAS 1:38.90 
1999 FIELD OF HOPE SELKIRKFRACCI PASCAL BARY 3-c 1600 MT Grade IIMISS BERBERE PRESUMED 0:00.00TURF: GOOD
1998 MISS BERBERE BERINGMISS AFRIQUE DAVID SMAGA 3-n 1600M Grade IIIFIZZED KHUMBA MELA 1:39.70SFT, 8R, M-¾-2-2½
1997 DANESKAYA DANEHILLBOUBSKAIA ANDRE FABRE 16-g 1600M Grade IIIREBECCA SHARP SUPERCAL 1:39.40 
1996 SHAANXI ZILZALRICH AND RIOTOUS ELIE LELLOUCHE 16-g 1600M Grade IIZARANNDA HOUSA DANCER 1:39.10GD. 5R. ¾-1½-5
1995 SMOLENSK DANZIGBLUSH WITH PRIDE ANDRE FABRE 8-f 1600 MT Grade IISHAANXI AGATHE2 1:35.60 
1994 HATOOF IRISH RIVERCADEAUX DAMIE CRIQUETTE HEAD-MAAREK 25 1600 MT Grade IIISKI PARADISE LUNAFAIRY 1:36.80NOW A G2
1993 SKI PARADISE LYPHARDSKI GOGGLE ANDRE FABRE 3-l 1600 MT Grade IIIFRESHER ELIZABETH BAY 1:39.40 
1992 HYDRO CALIDO NUREYEVCOUP DE FOLIE FRANCOIS BOUTIN 2-d 1600M Grade IIIMARBLE MAIDEN EUPHONIC 1:35.80 
1991 LEARIVA IRISH RIVERLEANDRA2 DAVID SMAGA 31 1600M Grade IIICRYSTAL PATH ONCE IN MY LIFE 1:37.20 
1990 LADY WINNER FABULOUS DANCERAMERIDIENNE MAURICE ZILBER 4-i 1600M Grade IIDAISY DANCE CATHERINE PARR 1:36.10 
1989 NAVRATILOVNA NUREYEVBARACALA DAVID SMAGA 2-s 1600M Grade IIIGABINA BE EXCLUSIVE 1:38.00 
1988 GABINA CAROGOLD BIRD J.-C. CUNNINGTON 4-m 1600M Grade IILYPHKA HARMLESS ALBATROSS 1:39.10 
1987 NASHMEEL BLUSHING GROOMDONUTS BUNNIE ANDRE FABRE 8-h 1600M Grade IISHAIKIYA ASTEROID FIELD 1.37.10 
1986 ELLE SEULE EXCLUSIVE NATIVEFALL ASPEN DAVID SMAGA 4-m 1600M Grade IILYPHARITA RIVER DANCER 1:37.40 
1985 NORTHERN ASPEN NORTHERN DANCERFALL ASPEN OLIVIER DOUIEB 4-m 1600 MT Grade IICAPRICORN BELLE GINGER LASS 1:40.00 
1984 MEIS EL-REEM AUCTION RINGTAVELLA OLIVIER DOUIEB 16-h 1600 MT Grade IIJUSTICARA ALYS 1:36.30 
1983 LUTH ENCHANTEE BE MY GUESTVIOLE DAMOUR JOHN CUNNINGTON JR 20-d 1600 MT Grade IIMIGHTY FLY FALLING STAR2 1:35.90 
1982 THOROUGH THATCHPOLLY COTTON DAVID SMAGA 1-n 1600 MT Grade IIPLAY IT SAFE ABSENTIA 1:34.30NOW A G2 - RACE RECORD
1981 EPSIBA SHARPEN UPKAOLIN HENRI VAN DE POELE 14-c 1600 MT Grade IIIPHYDILLA PERGOLA2 1:35.20 
1980 MOON INGRAVER KALAMOUNENGRAVING LUIGI BROGI 2-i 1600M Grade IIIINDIA SONG DELIBALLE 1.42.60 
1979 TOPSY2 HABITATFURIOSO HARRY WRAGG 3-c 1600M Grade IIA THOUSAND STARS SALPINX   
1978 CLEAR PICTURE POLYFOTOKLAIRENNE FRANCOIS BOUTIN 3-c 1600M Grade IIISPRING IN DEEPSEA LES SAINTES CLAIRES 1.43.90 
1977 SANEDTKI SALLUSTFORTLIN OLIVIER DOUIEB 22-a 1600M Grade IIIHARTEBEEST SILK SLIPPER2 1.37.604TH WAYA
1976 CAROLINA MOON GREY DAWN2IRISH SWORD MIGUEL CLEMENT 1-n 1600M Grade IIIROYAL FAMILY4   1.42.10 
1975 INFRA GREEN LASER LIGHTGREENBACK2 EDOUARD BARTHOLOMEW 3-c 1600M Grade IIIGIRL FRIEND MARGRAVINE 1.36.20 
1974 GAY STYLE SIR GAYLORDSTYLE MIGUEL CLEMENT 5-g 1600M Grade IIIPEACE AND CONCORDE INSISTANCE 1:33.20 
1973 PRINCESS ARJUMAND PRINCE TAJPETITE ROUGE JOHN CUNNINGTON 21-a 1600M Grade IIIKERLANDE SERVANNE 1.36.60 
1972 KIRMIZ SILVER SHARKAMANTE 3-o 1600M Grade IIISNOW CASTLE YOUNG DJERMA   
1971 MADAMES SHARE MAJOR PORTIONNIGHT OFF 16-g 1600 MT Grade III     NOW A G3
1970 PRUDENT MISS PRUDENTMISS GLASSO WILLIAM HEAD 1-l 1600 MT MALICIOSE ARMY COURT   
1969 ZELINDA LE HAARTOLEDANE GEOFFROY WATSON 6-e 1600 MT MIGE     
1968 ACTION8 BLANC BLEUALISE JOHN CUNNINGTON 17-b 1600 MT MONTANA GIRL     
1967 CARABELLA PRINCE TAJLA CARAVELLE WILLIAM HEAD 4-f 1600 MT TOWITTOWOO     
1966 COVER GIRL EDELLICPHOTO GIRL NOEL PELAT 16-h 1600 MT       
1965 TAMOURE2 TANERKOGRITTI FRANCOIS MATHET 5-b 1600 MT LANN BIHOUE     
1964 PALINDA PALESTINECLARINDA2 VINCENT OBRIEN 3-o 1600M   HUCHETTE   
1963 MONA LOUISE CHAMIERBLACK BOOKS R. E. G. MASON 4-k 1600M Grade I      
1961 TIN TOP FINE TOPDESERT MOON FRANCOIS MATHET 7-d 1600M NEVIS4     
1960 BRELOQUE3 RELICBABIOLE3 FRANCOIS MATHET 22-a 1600M Grade I      
1959 BEGROLLES FAIREY FULMARSENA 4-i 1600M PARAGUANA     
1958 LILYA CLARIONLA FOUGUEUSE FRANCOIS MATHET 7-a 1600M       
1957 CARELESS LOVE SICAMBREVERONIQUE ALEC HEAD 11-g 1600 MT       
1956 DJANET DJEBEANATH ALEC HEAD 12-e 1600M       
1955 TANINA NIMBUS2TANELLORA GEOFFROY WATSON 4-i 1600M ALEUTIAN     
1954 LOYALE MAGIQUE MAJANOLOYALTY RENE PELAT 3-e 1600M       
1953 DYNASTIE2 SOUVERAINNUGGET3 ALEC HEAD 14-e 1600 MT       
1951 MARCALLA CARACALLAMARITZA15 2-n 1600M Grade I      
1950 FONTAINE9 TOURBILLONPURE FOLIE RICHARD CARVER 10-d 1600 MT       
1947 PROCUREUSE PRINCE ROSEMACREUSE JOHN CUNNINGTON 1-l 1600MT FAIR EIRE LOVE4   
1946 SALAMIS3 JOCKCORONIS2 CH. SEMBLAT 13-c 1600MT VICTOIRE9 PLOUVIEN   
1945 OTERO FASTNETMACESTAR J. CUNNINGTON 5-b 1600M       
1944 LAELIA7 THORLEMPET LAW CHARLES SEMBLAT 23 1600M DAOVA FILLE DU VENT2   
1943 THIORBA BANSTARNERISSA CHARLES SEMBLAT 9 1600M SYSSOU     
1942 PICTURE5 ARTISTS PROOF2PRINCESS ORBY 22-a 1600M      2° THREAD
1939 DIXIANA4 JACOPOBOBBLES RICHARD CARVER 1-n 1600M VIEILLE MAISON LAVANDE   
1938 TONNELLE BUBBLESBOW WINDOW LUCIEN ROBERT 3-e 1600M LA CANEE COQUETTERIE   
1937 AZIYADE HERBALIST2FARIZADE CHARLES CUNNINGTON 9-f 1600M REPUBLIQUE4 PAMINA4   
1936 PAMINA4 ABBOTS SPEEDREINE DE SABA3 CHARLES CUNNINGTON 4-i 1600M LIVELY RARI     
1935 RARITY4 FITERARITIVOLI2 FRANK CARTER 2-n 1600M CORRIDA STRATOSPHERE2   
1934 ELEDA2 FELTONHAMAH 7-d 1600M SAMEE MACESTAR   
1933 ARPETTE PHAROSARNOLDIANA 4-c 1600M Grade I  ARABIA15   
1932 CONFIDENCE KSARLISTEN IN J. WELSH 9-e 1600 MT EGERIE4 GOOD BESS   
1931 CELERINA TEDDYDIAVOLEZZA G. TORTEROLO 9-f 1600 MT CHARMOISE CASTINE4   
1930 STARLIGHT14 DIOPHONSTAR-BELLE FRANK CARTER 4-f 1600 MT HONEY SWEET SWISS MISS   
1929 TIVOLI2 TEDDYTIARA14 FRANK CARTER 2-n 1600 MT SABOTIERE2    PRIX D’ASTARTE 1929-2007
  Add info for an additional year