Thoroughbred Horse Pedigree Database


 
Reports Maintenance Subscriptions Help Message Board  
GRAND PRIX DE VICHY - VICHY
 FRANCE - Grade III
  Add info for an additional year
Year Winner Sire Dam Trainer Fam. Dist. Grade 2nd 3rd Time Comment
2017 BEST FOUAD KINGS BESTRAHEEFA FRANCOIS ROHAUT A4 2000 MT Grade IIIGARLINGARI QURBAAN 2:05:386 STARTERS; WON BY 1 LENGTH (JRD)
2016 NIGHT WISH2 SHOLOKHOVNIGHT WOMAN FRAU S. STEINBERG 4-r 2000 MT Grade IIIBLACK SEA13 PRESTIGE VENDOME 2:05.17 
2015 ELLIPTIQUE NEW APPROACHURYALE ANDRE FABRE 1-n 2000 MT Grade IIIMAMBOMISS MEADOW CREEK2 2:07:486 STARTERS; WN BY 1 1/4 LENGTHS (JRD)
2014 HIPPY8 MUHTATHIRPEACE AND LOVE3 ERIC LIBAUD 1-t 2000 MT Grade IIIIPSWICH8 VIF MONSIEUR 2:10.18 
2013 SAGA DREAM SAGACITY5MANIXA FREDDY LEMERCIER 5-e 2000 MT Grade IIIVALLY JEM SHAMALGAN 2:07.79TURF: SOFT - 9 RAN, WON BY NECK (JRD)
2012 NO RISK AT ALL MY RISK3NEWNESS JEAN-PAUL GALLORINI 1-w 2000 MT Grade IIIOK CORAL DON BOSCO2 2:06.82 
2011 CIRRUS DES AIGLES EVEN TOPTAILLE DE GUEPE CORINNE BARANDE-BARBE 9-h 2000 MT Grade IIIAGENT SECRET SAGA DREAM 2:14.00 
2010 AGENT SECRET PYRUSRONS SECRET FRANCOIS ROHAUT 4-c 2000 MT Grade IIIPONT DES ARTS2 TIP TOE5 2:15.12 
2009 DALY DALY MEDAALYDAME PHANIE ROBERT LAPLANCHE 16-d 2000 MT Grade IIIINESTIMABLE2 CELTIC WOLF 2:12.00 
2008 HAPSBURG5 ANABAAMAGICAL HAWK ERIC LIBAUD 22-d 2000 MT Grade IIIKOCAB BORIS DE DEAUVILLE 2:05.45  
2007 ATLANTIC AIR2 KALDOUNEVEESBEG MEIL2 Y. DE NICOLAY 20-a 2000 MT Grade IIIKENTUCKY DYNAMITE BALIUS3 2:35.15 
2006 TOUCH OF LAND LANDOTOUCH OF CLASS4 HENRI-ALEX PANTALL 8-b 2000 MT Grade IIIRUWI MOHANDAS 2:10.19 
2005 TOUCH OF LAND LANDOTOUCH OF CLASS4 HENRI-ALEX PANTALL 8-b 2000 MT Grade IIIAPSIS2 LUNE DOR2 2:03.80ISLERO NOIR DH FOR 3RD
2004 BAILADOR3 ALZAOALYMATRICE 4-i 2000M Grade IIIDEMON DANCER3 MISTER FARMER 2:08.64 
2003 VANGELIS2 HIGHEST HONORCAPADES DANCER 19 2000M Grade IIILABIRINTO ALMOND MOUSSE 2:08.90 
2002 CHESHIRE2 WARNINGDANCE TO THE TOP JOHN E. HAMMOND 9-h 2000 MT Grade IIIKING OF TARA2 CHOC ICE 2:06.40 
2001 BOISMORAND SHEIKH ALBADOUCOUPOLE 9-e 2000M Grade IIICAZOULIAS HOMELAND2 2:09.20 
2000 KERRYGOLD TEL QUELSTAR SYSTEM PASCAL BARY 8-c 2000 MT Grade IIITIJIYR MILORD FONTENAILLE 2:08.60 
1999 VICTORY CRY2 CAERLEON2VERVEINE ANDRE FABRE 19-b 2400 MT Grade IIITRAIT DE GENIE QUEL SENOR 2:05.30 
1998 STEWARD SAUMAREZBELLE OMBRE DOMINIQUE SEPULCHRE 2-o 2400 MT Grade IIIFOGGY DAY2 GO BOLDLY 2:06.50 
1997 BAROUD DHONNEUR HIGHEST HONORPETITE SOEUR2 JEAN-FRANçOIS BERNARD 14-c 2000 MT Grade IIIBULINGTON ZERO PROBLEMO 2:05.10 
1996 BULINGTON SICYOSBARBRA HENRI-ALEX PANTALL 7-f 2400 MT Grade IIIDIAMOND MIX TOP GLORY 2:04.20 
1995 MARILDO ROMILDOMARIKE DAVID SMAGA 4-i 2400 MT Grade IIISOLIDOUN CAPTAIN HADDOCK 2:05.50 
1994 MINT CRISP GREEN DESERTCOUNTESS CANDY D. SEPULCHRE 22-d 2000 MT Grade IIICAPTAIN HADDOCK MARILDO 2:08.70 
1993 MARILDO ROMILDOMARIKE DAVID SMAGA 4-i 2000 MT Grade IIIOUMNAZ VINCENZO 2:02.30 
1992 GOOFALIK LYPHARDALIK JOHN E. HAMMOND 1-w 2000 MT Grade IIITEL QUEL DAROS 2:03.30 
1991 DANAE DE BRULE GARDE ROYALE2BELLE DE BRULE MAURICE PRODHOMME 16-e 2400 MT Grade IIIMISTER MAT ECHOES 2:34.50 
1990 NORTH COL HEAD FOR HEIGHTSNIGHT ENCOUNTER JONATHAN E. PEASE 3-c 2400 MT Grade IIIPER QUOD KANDIS 2:29.00 
1989 PRINCE RUFFIAN AMERICAN PRINCEMAID MARION F. BELLENGER 16-g 2400 MT Grade IIIANIMATRICE OUR ACCOUNT 2:34.40 
1988 ALTASHAR VAYRANNALEEMA A. DE ROYER-DUPRE 9-c 2400 MT Grade IIILOULOU GOUBINIERE WATERFIELD 2:29.45 
1987 SAREPTA GRANDCHANTSCALENE LOUIS BOULARD 1-t 2400 MT Grade IIIVERD-ANTIQUE MODE CLASSIQUE 2:25.70 
1986 AGENT DOUBLE ONE FOR ALLAMYA CRIQUETTE HEAD-MAAREK 8-f 2400 MT Grade IIIZAHDAM AFTER PARTY   
1985 LAUVILLE TIAIAVOLVILLE GEORGES PHILIPPEAU 10-e 2400 MT Grade IIILE FRIMEUR COMPLICE   
1984 NATURE5 SIR RIBOTDONNA ANA FRANCOIS ELION 4-b 2400 MT Grade IIICOMPLICE NORTHERN FASHION   
1983 TERRENO VAGUELY NOBLEILEANA FRANCOIS BOUTIN 1-w 2400 MT Grade IIIMARGELLO DALBY JAGUAR   
1982 KARKOUR RELKOKOBLENZA J. AUDON 1-n 2400 MT Grade IIINO ATTENTION PALIKARAKI   
1981 LORD JACK4 SIR TORVACANCE4 HENRI GLEIZES 9-f 2400 MT Grade IIICRACAVAL DALAL   
1980 PEROUGES TIFFAUGESPETULA5 ALAIN LION 19-c 2400 MT Grade IIIPERRAULT BROUSOY   
1979 PEROUGES TIFFAUGESPETULA5 ALAIN LION 19-c 2400 MT Grade IIISOVEREIGN DANCER RUBINO3   
1978 TEMPUS FUGIT4 SALVOTRINQUETTE PHILIPPE LALLIE 4-i 2400 MT Grade IIIJEUNE LOUP CHAMP LIBRE 2:51.00 
1977 GUADANINI LUTHIERILREM RICHARD CARVER, JR. 16-a 2400 MT Grade IIISISSOO2 SHAFARAZ   
1976 DIAGRAMATIC SIR WIGGLEMISS SUZY FRANCOIS MATHET 23-b 2400 MT Grade IIICAVALCADOUR2 HUNZA DANCER  NOW A G3
1975 AMBRELLITA MISTIAMBRELLA2 G. BOEUF 7 2600 MT DOM LUC NELFOR   
1974 AUTHI AUREOLEVIRTUOUS2 ALEC HEAD 14-b 2600 MT BUFFALO DANCE SOPHORA5   
1973 SOPHORA5 EXBURYSIRRIMA 1-w 2600 MT CHIBOUK2 IRISH ROYAL3   
1972 ROYAL LAND3 LINACREREGAL BELL 16-a 2600 MT LE CHOUAN HYLAS6   
1968 CROZIER3 ZARATHUSTRAVIMERE PETER T. WALWYN 8-c 2600 MT   ARINDA 2:56.002° SAINT TOP
1967 DAN KANO DICTA DRAKE2GILLYLEES J. LENEHAN 1-w 2600 MT Grade IIICARNAVAL2 MECHANT2 2:48.00 
1966 CANTILIUS SUPREME COURTPIN TRAY GEORGE BRIDGLAND 12-e 2600 MT PICK UP3 VIRILDO   
1965 CARVIN MARINOCORALINE 20-d 2600 MT      2° MALABAR
1964 AMERTUME BLARNEY STONECAMISADE JOHN CUNNINGTON, JR. 1-a 2600 MT SENEGALIN CHAFIK 2:50.00 
1963 SIGNORA7 ARABIANSIGNORITA 17-b 2600 MT ARCOLE5     
1962 KAROL2 KLAIRONREINE DE MARLY GEORGE BRIDGLAND 7-e 2600 MT OKAY II FLORES5 2:52.00 
1961 SHIKANI SHIKAMPURNISE M. BLAISE 7 2600M CAISSA CASSINI11   
1960 SHIKANI SHIKAMPURNISE A. PALMER 7 2600M FLORES5 ESCART   
1959 WOLFRAM FAST FOXWHALLALI ANDRE SWANN 12-g 2600 MT BEL BARAKA KING COLE8   
1958 MAKALU3 GALENETRADITION4 A. SWANN 12-b 2600M       
1957 JOCKERO LE PAILLONJOCONDE6 PIERRE PELAT 14-e 2400 MT       
1956 CAMBREMER CHAMOSSAIRETOMORROW GEORGES BRIDGLAND 23 2600 MT CERNOBBIO     
1955 BEWITCHED5 SAYANICONSOLATION3 PIERRE PELAT 16-b 2600 MT       
1954 SHAKER2 PHARISCALONICE 13-c 2600M Grade III      
1953 ROMANTISME CALDARIUMRHODOGUNE 12-e 2600M       
1952 AMPHIS PHARISCORONIS2 13-c 2600M PHARAMIS     
1951 OMBRETTE CRANACHCOLOMBE POIGNARDEE 5-g 2600 MT       
1947 COARAZE TOURBILLONCORRIDA 9-e 2600 MT       
1946 PIETRO FAIR COPYPIETRA3 17-b 2600 MT Grade IIIGAI MATIN OBELISQUE   
1942 TAMBOURIN BIRIBIADVERTENCIA 16 2000 MT       
1939 TRANSTEVERE BUBBLESFARNESE LUCIEN ROBERT 1-r 2600 MT      2° CASTERS PRIDE 3° BLACK ISLAND
1938 ECLAIR AU CHOCOLAT BUBBLESHONEY SWEET LUCIEN ROBERT 4-e 2600 MT COR DE CHASSE ZURS2   
1937 DADJI ASTERUSPERLE DORIENT 1-e 2600 MT GONFALONIER    3° VICHY
1936 VATELLOR VATOUTLADY ELINOR 12-f 2600 MT   AETHELFLAED  2° FRISQUET
1935 ORTOLAN3 MASTER GOODPRINCESSE DORBY A. LASSARD 22 2600 MT HUTTON WILL OF THE WISP   
1934 YAKOBA BELFONDSYVONNE4 A. LASSARD 16 2600M   ASTROPHEL   
1933 CASTERARI FITERARICASTLELINE E. CHARLIER 4-d 2600M       
1932 THAOUKA ASTERUSSWEET PICTURE W. HALL 4-n 2600M   BARA7  2° ERAIN
1931 HETRE POURPRE BAY CHERRYBLUSHING CHARLES PRATT 3-c 2600M      2° QUITUS 3° BACHELIERE
1930 GUERNANVILLE CHUBASCO3GEISHA2 L. WENGER 1-b 2600M FEB ESTRELIN   
1928 ROVIGO2 FAUCHEURRAMONDIE 7-d 2600M MERCURE4     
1926 ALGUAZIL ALCANTARA2DESMOND LASSIE 9 2600 MT      1ST. DEAD-HEATED
1924 GRILLEMONT SANS LE SOU2DIANA VERNON G. STERN/H. DAVISON 14 2600 MT SECLIN TRICARD 2:48.201ER D-H AVEC SECLIN
1923 CHECKMATE TEDDYPOINTE2 ROBERT DENMAN 11-b 2600 MT      2° SPANISH FLU 3° OLD PIP
1922 HARPOCRATE SAINT ANGE2HUSH 3-e 2600 MT ABRI2 MAZEPPA5   
1921 HERLIES GORGOSHILDA2 16-c 2600 MT GRAZING DURETE   
1920 ASTYPALEE MABOULASTUCE2 5-i 2600 MT   MEDDLESOME MAID   
1913 TRIPOLETTE ELF3TRIBUNE5 2600 MT       
1912 PREDICATEUR LE ROI SOLEILPERORAISON 3-m 2600 MT       
1911 DOR MADCAP8DANCERINA2 1-b 2600 MT BROU2 TRIPOLETTE   
1910 MARSA ADAMFAVONIA ROBERT DENMAN 5-i 2600 MT   COPPELIA9   
1909 CHULO ST JULIENCAMOENA 1-k 2600M Grade IIIDUC DALBE MESSAOUDA   
1908 ROI HERODE LE SAMARITAINROXELANE 1-k 2600M Grade IIIGRILL ROOM LINCONNU5   
1907 ROI HERODE LE SAMARITAINROXELANE 1-k 2600M Grade III      
1906 EIDER ST BRISEILENROC 4-b 2600M Grade IIIMOULINS LA MARCHE PUNTA GORDA2   
1905 RATAPLAN5 ERMAKREGINA19 17-a 2600 MT       
1904 GOUVERNANT FLYING FOXGOUVERNANTE ROBERT DENMAN 25 2600 MT RATAPLAN5 HEBRON   
1903 ALPHA22 FRIPONPRIMA5 5-b 2600 MT SAVONE MARMOT4   
1902 RED CEDAR5 DAUPHINRED2 3-b 2000 MT ARKINGLASS OLIVAREZ   
1901 LADY KILLER WAR DANCE2LADY MAYORESS THOMAS CARTER, JR. 2-l 2600 MT PASSARO MERRY GO ROUND8   
1900 KERLAZ2 GULLIVER2THE FRISKY MATRON 12-e 2000 MT Grade IIICRAVAN EGUZON   
1899 OUIDA8 ERMAKOLIVE16 20-c 2000 MT Grade IIIMARTINET10 MONT ST JEAN2   
1898 MACHIAVEL PERPLEXELA ROSALBA JOHN CUNNINGTON 4-h 2000 MT HERODIADE10 CORTON4   
1897 MARDOCHE FLOREAL4MADEMOISELLE DAGASSAC 2-h 2000 MT Grade III  PATRIARCHE2  2° CZERNOVITZ
1896 TOURNOI2 SILENE6TOMBOLA15 9-b 2000 MT VENDOME16 CHERBOURG   
1895 FEUILLET2 JULIUS CAESAR2BERENGERE2 23-a 2000 MT HEUREUSE6 ARTUS5   
1891 DACIS SILVIODART20 1-e 2000 MT   JONCIOLE  2° LE CORDOUAN
1889 ETRETAT5 FLAVIOETOILE DU MATIN3 2-a 2500 MT CANADIEN3 ALEXANDER31   
1888 BOCAGE2 DOLLARPRINTANIERE2 GEORGES ROTHERA 18-a 2500 MT GYP3 ETRETAT5   
1887 ARY SILVIOANDRELLA3 THOMAS CARTER 9-b 2500 MT JENNY11    3° MANTLE
1877 GIBOULEE2 SUZERAIN2BELLE DUPRE 4-o 2400 MT RAVISSEUR2 HONORA10   
1876 MONDAINE3 VERTUGADINLA MAGICIENNE2 THOMAS CARTER NEVEU 1-o 2400 MT FUSION3 PENSACOLA2   
1875 GRIBOWSKI TOURNAMENT3GARENNE 25 2500 MT      2° LA SAUTEUSE
  Add info for an additional year