Thoroughbred Horse Pedigree Database


 
Reports Maintenance Subscriptions Help Message Board  
PRIX ECLIPSE - MAISONS-LAFFITTE
 FRANCE - Grade III
  Add info for an additional year
Year Winner Sire Dam Trainer Fam. Dist. Grade 2nd 3rd Time Comment
2017 SOUND AND SILENCE EXCEED AND EXCELVEIL OF SILENCE2 CHARLIE APPLEBY 14-a 1200 MT Grade IIICOEUR DE BEAUTE FRENCH PEGASUS 1:13:815 STARTERS; WON BY 3 LENGTHS (JRD)
2016 SANS EQUIVOQUE STORMY RIVER2SUISSESSE2 D. GUILLEMIN 16-g 1200 MT Grade IIIKING OF SPADES8 FAS6 1:11.63 
2015 SASPARELLA3 SHAMARDALDESERTISTE CARLOS LAFFON-PARIAS 4-m 1200 MT Grade IIITOURNY VENECIA STYLE 1:13:825 IN FIELD; WON BY 1 1/4 LENGTHS (JRD)
2014 SOUVENIR DELONDRES SIYOUNIDILAG J.E. PEASE 16-h 1200 MT Grade IIILA BERMA ROYAL SPRING6 1:13.32 
2013 KIRAM2 ELUSIVE CITYKING LUNA JEAN-CLAUDE ROUGET 6-e 1200 MT Grade IIIHIGH DUTY2 ANOTHER PARTY3 1:11.79 
2012 PENNYS PICNIC KHELEYFZERKY2 DANIEL GUILLEMIN 25 1200 MT Grade IIIINTERESTING5 CHEF OUI CHEF 1:14.50 
2011 KENDAM KENDARGENTDAMDAM FREEZE HENRY-ALEX PANTALL 13-e 1200M Grade IIICHICA LOCA HI MOLLY 1.14.70 
2010 SPLIT TROIS DUBAWIAUENPEARL YVES DE NICOLAY 2-n 1200M Grade IIICAPTAIN CHOP SPIRIT OF BATTLE 1.16.90M. LAFFITTE
2009 EIGHTFOLD PATH GIANTS CAUSEWAYDIVINE PROPORTIONS PASCAL BARY 1-l 1200M Grade IIIIRISH CAT5 ABSOLUTE MUSIC 1:13.80CHANTILLY
2008 SMOOTH OPERATOR5 BIG SHUFFLESALZGITTER M. HOFER 7-f 1200M Grade IIISAXFORD BONNIE CHARLIE3 1:13.0CHANTILLY
2007 DOMINGUES DANETIMELINDFIELD BELLE E. LYNAM 23 1200M Grade IIISALUT LAFRICAIN WAR OFFICER 1:13.4 
2006 IRON LIPS IRON MASK3ICELIPS CARLOS LAFFON-PARIAS 14 1200M Grade IIIINVINCIBLE FORCE ADAMANTINOS 1:12.6CHANTILLY
2005 DAMOISELLE5 SKY CLASSICDARIELA FREDDY HEAD 8-c 1200 MT Grade IIISWEET TRAVEL ALYZEA 1:10.70 
2004 TREMAR ROYAL APPLAUSESABINA8 T MILLS 1-k 1200M Grade IIICROSSOVER5 NIPPING 1:11.20 
2003 BONAIRE4 AIR EXPRESSALBAHACA C LAFFON-PARIAS 1-x 1200M Grade IIIVILLADOLIDE CHINEUR 1:15.03 
2002 ZINZIBERINE ZIETENAMENIXA A FABRE 4-m 1200M Grade IIIACAGO TRAOU MAD 1:08.66 
2001 PERREXA PERRAULTPETARD EXPRESS D SMAGA 7-f 1200M Grade IIIHOTHAIFAH WAR ZONE 1:16.50 
2000 POTARO CATRAILBIANCA CAPPELLO B. MEEHAN 14 1300M Grade IIIINZARS BEST STUNNING2 1:20.8COURSE GOOD TO SOFT
1999 PERUGINA HIGHEST HONORPIACENZA CRIQUETTE HEAD 6-e 1300 MT Grade IIICONTEXTE TOUCH OF THE BLUES 1:22.70 
1998 STELLA BERINE BERINGBEAUJOLAISE PASCAL BARY 2-d 1300M Grade IIIZIRCONI FELICITA2 1:22.70 
1997 MERLINS RING MAGIC RING2DRAMATIC MOOD I.A. BALDING 16-c 1300M Grade IIIROI GIRONDE2 GOLD AWAY 1:25.60SAINT CLOUD. 4 RAN. TURF: VERY SOFT. MARGINS: 3 - 4 - 15
1996 HURRICANE STATE MISWAKIREGAL STATE PETER CHAPPLE-HYAM 16-a 1300M Grade IIIHEAVENS COMMAND DISSERTATION 1:19.40DEAUVILLE
1995 TITUS LIVIUS MACHIAVELLIANPARTY DOLL J PEASE 16-c 1300 MT Grade IIISTARMANIAC SEATTLE SPECIAL 1:15.10 
1994 TOP SHAPE DOUBLE BEDHORNBLOWER GIRL FRANCOIS DOUMEN 4-m 1300M Grade IIIPRIVITY SUPER VITE 1:16.00DEAUVILLE
1993 WOOD OF BINN WOODMANTHE WAY ITS BINN JOHN E. HAMMOND A4 1300M Grade IIIVOLOCHINE ETERNAL REVE 1:27.50SAINT CLOUD
1992 ELIZABETH BAY MR. PROSPECTORLIFE AT THE TOP A. FABRE 9-f 1300M Grade IIIWIXON FIRM FRIEND 1:23.8 
1991 CARDOUN KALDOUNCABLE CAR E. LELLOUCHE 2-d 1300M Grade IIIPIA BRIDE STORMAGAIN 1:21.08 RAN
1990 CRACK REGIMENT EL GRAN SENORANCIENT REGIME J. FELLOWS 15-a 1300M Grade IIIAS QUE TO RIVER TRAFFIC 1:23.20 
1989 POLE POSITION2 SHARPOPUTUPON ANDRE FABRE 14-b 1300M Grade IIIDICTATORS SONG MISS AFRIQUE 1:24.6SAINT CLOUD
1988 LIOUBOVNIK SEATTLE SONGRULLIANS PRINCESS FRANCOIS BOUTIN 5-j 1300M Grade IIISILICON LADY PUPPET DANCE 1:25.1 
1987 RADJHASI RAJA BABASIGY M.ME. C. HEAD-MAAREK 14-c 1300M Grade IIIRESLESS KARA HIBOUNI  SAINT CLOUD
1986 HOLST EXPLODENTANGEL ROUGE ANDRE FABRE 13-c 1300M Grade IIIHARLEM SHUFFLE ONGOING SITUATION  SAINT CLOUD
1985 BEAUJOLAISE THATCHINGBENTHOSE D. SEPULCHRE 2-d 1300M Grade IIIPANTILE MANIFIC  SAINT CLOUD
1984 BREATH TAKING NUREYEVCAP DANTIBES M.ME. C. HEAD-MAAREK 8-g 1300M Grade IIIPAS DE CHOIX SON OF HAZEL  SAINT CLOUD
1983 DIAMADA DICTUSFLOTA ARMADA GEORGE BRIDGLAND 14-f 1300M Grade IIIREINE CAROLINE HARIFA  SAINT CLOUD
1982 CRYSTAL GLITTERS BLUSHING GROOMTALES TO TELL MITRI SALIBA 2-f 1300M Grade IIIDRUMALIS CAT ONINE TAILS  SAINT CLOUD
1981 PAS DE SEUL MILL REEFTHEREBY DAVID OBRIEN 5-e 1300M Grade IIIROLLINS DEAR PATRICK  SAINT CLOUD
1980 PHYDILLA LYPHARDGODZILLA OLIVIER DOUIEB 6-b 1300M Grade IIISILVER EXPRESS VALGO   
1979 SUVERO HABITATHEAVENLY FORM FRANCOIS BOUTIN 1-k 1300M Grade IIIFLASH N THUNDER DRAGON3 1.22.10SAINT CLOUD
1978 RAMANOUCHE RIVERMANBUBUNIA FRANCOIS MATHET 1300M Grade IIISHARPMAN SAHER 1.20.50 
1977 BINKY2 FARAWAY SONBURELIA FREDDY PALMER 3-i 1300M Grade IIITAYYARA ROYAL FLAVOUR2   
1976 AEROSOL2 GREAT NEPHEWPSALMODIE FRANCOIS BOUTIN 16-a 1300M Grade IIIANGARIUS ZALITZING  2YO C & F, SAINT-CLOUD
1975 ROAN STAR AL HATTABHAIL A STAR ROGER POINCELET 16-c 1300 MT Grade IIITHE CHAPLAIN5 MARBRET 1:22.70 
1974 PRINCE SHOW SHOEMAKERPRINCESSE JET RICHARD CARVER JR. 1-p 1300M Grade IIIHAMADA ROYAL FAMILY4 1;22.8 
1973 NORTHERN TASTE NORTHERN DANCERLADY VICTORIA JOHN CUNNINGTON 14-c 1300M Grade IIICOLOURMAN MOULINES 1:24.22YO C & F, SAINT-CLOUD
1972 TARGOWICE ROUND TABLEMATRIARCH2 ALEC HEAD 16-g 1300 MT Grade IIIMARSCHALA VALANCAY 1:21.20SAINT-CLOUD
1971 POMPOUS3 PALL MALLZIBA R. CARVER JR. 3-o 1300M Grade IIIDISGUISE3 DEESSE   
1970 STRATEGE SANCTUSSINE DIE2 RICHARD CARVER JR. 2-e 1300M Grade III      
1969 BELMONT CAMBREMONTBELLE DE RETZ MAX BONAVENTURE 16-b 1300M   BALSANE   
1967 CABHURST PENHURST2CABRELLA G. BRIDGLAND 5-e 1300M       
1965 PROMPT2 PRINCE TAJLA CARAVELLE 4-f 1200M       
1964 RADAMES2 ROCKEFELLAAPPLE CIDER2 11-g 1200M       
1963 BELLE SICAMBRE SICAMBRELA PERIE 8-i 1200M       
1961 PRINCE ALTANA PRINCE CHEVALIERPAMPOCEAN WILLIAM HEAD 1-k 1200 MT   CAMERATA   
1960 MOSKOVA MOSSBOROUGHABONDANCE FRANCOIS MATHET 3-g 1200M BOBAR CARTERET 1:26.00 
1959 BONDOLFI FREE MANBEAUTY SPOT11 MAX BONAVENTURE 16-b 1200M Grade III      
1958 MEGARE FREE MANMARCELINE3 MAX BONAVENTURE 26 1200M       
1956 ARA BOZZETTOATARA2 5-d 1200M       
1955 VARETA VILMORINVERONIQUE RENE PELAT 11-g 1200M   MASTER BOING   
1954 FAKAHINA PHARISHYPANIS 13-c 1300M       
1953 PRUDENCE18 SAYANIHESITATION2 4-n 1200M       
1948 GISMONDA6 DJEBELSEMIRAMIDE CHARLES SEMBLAT 5-e 1200 M Grade III      
1946 DJAMA DJEBELSEMIRAMIDE CHARLES SEMBLAT 5-e 1200M      2° RAMPONNEAU 3° VAL DE LAIRE
1945 CARROUSEL6 FAIR COPYVISITE ROYALE RICHARD CARVER JR. 2-i 1500M       
1938 BIRIKIL BIRIBIKILL LADY J. TORTEROLO 17-a 1200M FOR MY LOVE LAVANDE   
1935 ALCALI BONNY BOYALCINE2 4-e 1200 MT Grade IIIHORNCASTLE     
1934 LE GAZON TEDDYADDIS ABABA J. JENNINGS 16 1200 M Grade IIIMANSUR TRIBUT   
1933 RENTENMARK EPINARDMARK DOR 8-k 1200M TOUCH WOOD11 IROQUOIS6   
1932 PAMPILHOSA PHAROSHELICONIDE CHARLES CUNNINGTON 14-e 1200M QUARTZ    3° ELDORA
1931 PRESENT10 GALLOPER LIGHTPRUDE W. CUNNINGTON 3-i 1200 MT LOTUS DORE2 SIRE2   
1930 ALLUVIAL PONDOLANDSWEEPEDEZA WILLIAM PRATT 13-c 1200M BLEU DE CHINE2    3° LE POTOMAC
1928 TOUCHAUD CHAUDTOURNAI4 J. TORTEROLO 22-b 1200M ARGONAUTE VATOUT   
1927 CESTONA DURBARCESTUS3 FRANK CARTER 4-j 1200M WILLAYETTE SEYMOUR15   
1926 BASILISQUE SANS SOUCI2VERINE 3-c 1200 MT FAIRY LEGEND ADDIS ABABA   
1925 ASTERUS TEDDYASTRELLA ROBERT DENMAN 9-f 1200M ALTAY SACRED LEGEND   
1924 CORAM RAMRODCORNELIA12 5-b 1300M MASKED MARVEL2 PETITE CONTESSE   
1923 TONTON PRINCE PALATINEDOLCE MIA2 W. WALTON 2-i 1300M CARIDAD12 HELIORAY   
1922 SIR GALLAHAD TEDDYPLUCKY LIEGE ROBERT DENMAN 22-d 1300M   GABELLE5  SAINT CLOUD
1921 FRISKY ISARD2VIERGE BLONDE WILLIAM PRATT 1-f 1300M ORANGE JUICE6 NEGOCIATEUR3  SAINT CLOUD
1920 CORTLAND4 MAINTENONCOURT DRESS 10-a 1300M Grade III     2° VERY DEAR 3° CANDELABRE
1919 CAMPISTRON AVEUCOUPESARTE ARTHUR WATKINS 5-g 1500M Grade IIIBOSCOBEL PLEURS2  MAISONS-LAFFITTE
1913 SLOUGHI AJAXRECKLESS3 ROBERT DENMAN 14 1600M Grade IIIALLUMEUR ORESTE2  MAISONS-LAFFITTE
1912 SANS LE SOU2 SANS SOUCI2ZINGARA2 JEAN-CLAUDE WATSON 20-d 1600M TRINQUEUSE DESIR5  MAISONS-LAFFITTE
1911 RODRIGUEZ CRILLON3- ARTHUR WATKINS 1600M Grade IIIMONTROSE II CALVADOS III   
1910 ALCANTARA2 PERTHTOISON DOR JEAN-CLAUDE WATSON 4-i 1600M COMBOURG TUDOR III   
1909 MAMOUR5 LE VARMAURICETTE FRANK CARTER 1-j 1600M LONG SET COCKFIELD  MAISONS-LAFFITTE
1908 OSSIAN3 LE SAGITTAIREGRETNA GREEN WILLIAM WEBB 14 1600M NEGOFOL HERAULT  MAISONS-LAFFITTE
1907 LAMANEUR GOUVERNAILLOUMA 1-b 1400M Grade IIILIEUTEL SEA SICK  MAISONS-LAFFITTE
1906 MUSCADET10 CHAMBERTINGRISELDA13 ARTHUR CARTER 11 1400M Grade IIIHELENE4 NOVARE2   
1905 BELLE FLEUR2 FLYING FOXBASS R. DENMAN 1-w 1400M HERODE    3° AUTO DA FE
1904 ADAM FLYING FOXAMIE ROBERT DENMAN 2-i 1200M   CYPRIOTE  2° RUSE
1903 ZINGARA2 LE SANCYTHE OTHER EYE WILIAM WEBB 20-d 1200M APIS9 SABLONNIERE2   
1901 LA LORELEY LE SANCYORRIS2 16-g 1200M      2° HERCULANUM 3° RIGOLBOCHE
1900 CROIX DU SUD LE SANCYQUEEN OF PEARLS WILLIAM WEBB 5-j 1200M CHERI KAFFA3   
1899 AGATHOS2 ST DAMIENABBEVILLE9 1-g 1200 MT CAP MARTIN3 AUTEUIL6   
1898 LISTO7 ERMAKLIRA23 1200M Grade IIIJULIETTA12 MAGISTRAL2   
1897 MANITOU11 REVERENDMINE DOR13 3-n 1200M VOLNAY5 DJOHAVA   
1896 MAGISTER3 LE HARDYSIGNORITA4 10-d 1200M Grade IIIANTIN    3° RETRIEVER
1895 OLMUTZ GULLIVER2OSBERGA 11-g 1200M Grade IIICHAMPIGNOL CLEON5   
1894 BEATRIX LE SANCYLEAP YEAR2 WILLIAM WEBB 15-b 1200M LAUNAY DINETTE   
1893 MELCHIOR2 XAINTRAILLESYVRANDE 2-j 1200M IDLE BOY GOSPODAR   
1892 TOURNESOL2 LE DESTRIERPERPLEXITE WILLIAM WEBB 3-j 1200M PREUX2 HER SISTER2  MAISONS-LAFFITTE
1891 RUEIL ENERGY2REVEUSE ARTHUR CARTER 17-a 1200 MT   CHENE ROYAL  MAISONS-LAFFITTE
  Add info for an additional year