Thoroughbred Horse Pedigree Database


 
Reports Maintenance Subscriptions Help Message Board  
PRIX DU CONSEIL DE PARIS - LONGCHAMP
 FRANCE - Grade II
  Add info for an additional year
Year Winner Sire Dam Trainer Fam. Dist. Grade 2nd 3rd Time Comment
2016 ONE FOOT IN HEAVEN FASTNET ROCK2PRIDE6 ALAIN DE ROYER-DUPRE 8-d 2400 MT Grade IITIBERIAN4 NOW WE CAN 2:29.63CHANTILLY
2015 MING DYNASTY7 KINGS BESTMEMOIRE MICKAEL DELZANGLES 1-p 2400 MT Grade IIMIGWAR2 FATE7 2:34.99CHANTILLY
2014 MANATEE4 MONSUNGALATEE7 ANDRE FABRE 8-f 2400 MT Grade IINORSE KING2 BODHI4 2:40.96 
2013 NORSE KING2 NORSE DANCER2ANGEL WING MME M. BOLLACK-BADEL 13-a 2400 MT Grade IIDUPONTAL CHILDA 2:44.81 
2012 SAGA DREAM SAGACITY5MANIXA FREDDY LEMERCIER 5-e 2400 MT Grade IISEDICIOSA5 GENTLE STORM3 2:47.62GOING VERY HEAVY
2011 VADAMAR DALAKHANIVADAWINA ALAIN DE ROYER-DIPRE 20-d 2400 MT Grade IISOLEMIA IVORY LAND 2:32.34 
2010 PRINCE BISHOP DUBAWINORTH EAST BAY ANDRE FABRE 3-c 2400 MT Grade IICIRRUS DES AIGLES SHIMRAAN 2:40.80 
2009 CIRRUS DES AIGLES EVEN TOPTAILLE DE GUEPE CORINE BARANDE-BARBE 9-h 2400 MT Grade IIMAKT SHAHWARDI 2:33.50 
2008 CROSSHARBOUR ZAMINDARDOCKLANDS2 ANDRE FABRE 13-c 2400M Grade IIPURPLE MOON POSEIDON ADVENTURE 2:37.40 
2007 MONTARE MONTJEUCONTARE2 JONATHAN PEASE 3-c 2400M Grade IIARCH REBEL KOCAB 2:29.40 
2006 DARAMSAR RAINBOW QUESTDARYABA ALAIN DE ROYER-DUPRE 1-e 2400M Grade IIALIX ROAD BABY FIRST 2:30.90 
2005 MONTARE MONTJEUCONTARE2 JONATHAN PEASE 3-c 2400M Grade IIKOCAB PAITA 2:32.10GD, 10/16, 4R, M-½, ½, 10
2004 PRIDE6 PEINTRE CELEBRESPECIFICITY ALAIN DE ROYER-DUPRE 8-d 2400M Grade IISIMPLEX2 GEORDIELAND 2:39.10 
2003 VALLEE ENCHANTEE PEINTRE CELEBREVERVEINE ELIE LELLOUCHE 19-b 2400M Grade IIKALABAR VANGELIS2 2:29.30 
2002 ANGE GABRIEL KALDOUNEVEESMOUNT GABLE ERIC LIBAUD 4-c 2400M Grade IITHOMPSON ROUGE LITTLE ROCK2 2:40.70 
2001 YAVANAS PACE ACCORDIONLADY IN PACE MARK S. JOHNSTON 9-c 2400 MT Grade IIEPITRE FOUNDATION SPIRIT 2:44.40 
2000 CRIMSON QUEST RAINBOW QUESTBEX ANDRE FABRE 4-k 2400M Grade IISLEW THE RED FOLIE DANSE 2:34 40 
1999 FIRST MAGNITUDE2 ARAZICRYSTAL CUP ANDRE FABRE 4-i 2400M Grade IIZARFOOT LUCIDO2 2:35.30 
1998 BLUSHING RISK TAKE RISKSSEA GODDESS HENRI-ALEX PANTALL 16-b 2400M Grade IISAAFEYA KASHWAN 2:49.10HVY, 5R, M-3-1-NK
1997 MAJORIEN MACHIAVELLIANGREEN ROSY CRIQUETTE HEAD 1-n 2400 MT Grade IITAMURE2 FOR VALOUR 2:37.20 
1996 ANNABA IN THE WINGSANNA MATRUSHKA JOHN GOSDEN 7-f 2400M Grade IIPOLIGLOTE RAINBOW DANCER3 2:37.20 
1995 DE QUEST RAINBOW QUESTDE STAEL ANDRE FABRE 1-p 2400M Grade IISLICIOUS RAINBOW DANCER3 2:27.40 
1994 SUNSHACK RAINBOW QUESTSUNTRAP ANDRE FABRE 1-n 2400M Grade IIMONSUN RED BISHOP 2:34.50 
1993 DANCIENNE GROOM DANCERTERMIENNE ELIE LELLOUCHE 3-e 2400 MT Grade IITURNERS HILL VERT AMANDE 2:47.70 
1992 GARDEN OF HEAVEN ARCTIC TERNGARDEN OF EDEN CLIVE BRITTAIN 10-c 2400 MT Grade IIFABULOUS HOSTESS DISSIMULATEUR 2:41.00 
1991 SLEEPING CAR DUNPHYLORELTA PASCAL BARY 1-e 2400 MT Grade IIDEJA ARCANGUES 2:37.60 
1990 PASSING SALE NO PASS NO SALEREACHOUT AND TOUCH BERNARD SECLY 3-e 2400M Grade IIPANORAMIC2 GASSON 2:35.80 
1989 ROBORE ZINOMONA MOU NOEL PELAT 1-l 2400M Grade IILOUIS CYPHRE ODE 2:30.40 
1988 HER HIGHNESS REX MAGNAMILONIA GEORGE BRIDGLAND 14 2400M Grade IISWINTIBALD WAKI RIVER 2:40.50 
1987 VILLAGE STAR MOULINGLITTER3 ANDRE FABRE 1-g 2400M Grade IILUTH DANCER VAGUELY PLEASANT 2:44.20 
1986 ALTAYAN POSSEALEEMA ALAIN DE ROYER-DUPRE 9-c 2400M Grade IIBAROOD DAUN 2:35.10 
1985 JUPITER ISLAND ST PADDYMRS MOSS2 CLIVE BRITTAIN 14-b 2400M Grade IIBABY TURK SAINT ESTEPHE 2:34.60 
1984 LASHKARI MILL REEFLARANNDA ALAIN DE ROYER-DUPRE 5-e 2400M Grade IIDARLY REINE DE GRACE 2:46.40 
1983 SAGACE LUTHIERSENECA PATRICK L. BIANCONE 16-c 2400 MT Grade IIGALANT VERT FULL OF STARS 2:33.80 
1982 MARASALI TENNYSONMONIQUE OLIVIER DOUIEB 31 2400 MT Grade IINO ATTENTION MAGWAL 2:51.70 
1981 RAHOTEP MATAHAWKLA MASURE BERNARD SECLY 9-e 2400 MT Grade IITWO STEP7 KENTUCKY RIVER 2:45.70 
1980 EN CALCAT MARGOUILLATRESCOUSSE JOHN CUNNINGTON JR 10-e 2400M Grade IILANCASTRIAN SATILLA 2:41.30 
1979 SALPINX NORTHERN DANCERSUPRINA FRANCOIS BOUTIN 2-d 2400M Grade IIBRENNEVILLE HIGH SIERRA 2:36.80 
1978 NOIR ET OR RHEINGOLDPOMME ROSE JOHN CUNNINGTON JR 20-c 2400M Grade IIAIR PERUVIAN TIP MOSS 2:34.00 
1977 MONSEIGNEUR GRAUSTARKBROWN BERRY FRANCOIS BOUTIN 5-g 2400M Grade IIPAICO TIP MOSS 2:34.60 
1976 ON MY WAY2 LAUGH ALOUDGRACIOUS ME2 NOEL PELAT 9-c 2400M Grade IIBEAU BUCK SAQUITO 2:36.60 
1975 KAMARAAN TANERKODIAMOND DROP FRANCOIS MATHET 3-o 2400M Grade IIBEAU BUCK SAQUITO 2:43.60 
1974 KAMARAAN TANERKODIAMOND DROP FRANCOIS MATHET 3-o 2400M Grade IILABUS STEINWAY 2:49.40 
1973 RECUPERE RELIANCE2NELION GILLES DELLOYE 1-u 2400M Grade IISARAJEVO PRIMETTE2 2:45.403YO & UP
1972 MONSIEUR D TIFFAUGESMADAME DAURADE MAX BONAVENTURE 3-h 2400M Grade IISTAR LARK2 AMADOU2 2:33.80 
1971 EX LIBRIS EXBURYHAYATI3 ALEC HEAD 2-h 2400M Grade IICARD KING VIRIDIAN2 2:35.00 
1970 ARMOS MOSSBOROUGHARDELLE DANIEL LESCALLE 2-u 2400M TAINEVAL GOLDEN MONAD 2:33.50 
1969 KARABAS WORDENFAIR SHARE B. VAN CUTSEM 10-d 2400M LE MAS MARVENT CANDY CANE 2:33.60 
1968 ZAMAZAAN EXBURYTOYAMA FRANCOIS MATHET 7 2400M COYRAS FRANC CASTEL 2:43.50 
1967 BAGDAD3 TANERKOBUCOVINE ETIENNE POLLET 12-g 2400M LE POTELET LAURIER7 2:44.90 
1966 PASQUIN2 EL RELICARIOPASQUINADE2 MAX BONAVENTURE 7-e 2400M CRISP AND EVEN SPARTAKUS 2.44.80 
1965 HAMMAM FAST FOXHAZEL10 ALEC HEAD 6-b 2400 MT ARDABAN SAILOR8 2:35.10 
1964 TIMMY LAD TIM TAMPROVIDENCE ETIENNE POLLET 1-o 2400 MT QUIQUI EMERALD8 2:41.70 
1963 NYRCOS LA VARENDEFIRST ONE CHARLES W. BARTHOLOMEW 7-a 2400 MT   FUJIYAMA2   
1962 ARCOR ARBARCOREJADA HENRI NICOLAS 13-c 2400 MT KISTINIE BLANC BLEU 2:30.90 
1961 CARTERET LE TYROLSENA GEORGE BRIDGLAND 4-i 2400 MT LE FRANCAIS2 PIN POINT2 2:39.00 
1960 ASTANA ARBARTHEANO HENRI NICOLAS 9-e 2400 MT CIBAO LA PAMPA2 RENNES 2:43.50 
1959 BLUE NET2 FASTNETBLUE STONE5 14-a 2400 MT       
1958 TOMBEUR TRESORPECCAVI GUY L. DE MOLA A1 2400 MT THILA BIG WARRIOR2 2:37.40BIG WARRIOR WAS ALSO 2ND.
1957 THILA MAGNATTHILDE R. VAAS 1-t 2400 MT VACARME2 PRINCE TAJ 2:39.80 
1956 ARCADIUS2 UN GAILLARDLAGUNE II M. DOKHUYSEN 1-s 2400M       
1955 MAHAN AVENGER2SANS TARES GEORGE BRIDGLAND 13-c 2400M       
1953 SAVOYARD3 UN GAILLARDSOFIA NOEL PELAT 5-g 2400 MT       
1952 WORDEN WILD RISKSANS TARES 13-c 2400M       
1950 VIOLONCELLE CRANACHMONTAGNANA GEOFFROY WATSON 14-c 2400M       
1949 VELA2 TORNADOVIOLETTA3 KURT IPPEN 2-m 2400M RANTZAU VIOLONCELLE   
1948 ESPACE VITAL OLEANDERSPACIEUSE RICHARD CARVER 16-c 2400M       
1947 GOYAMA GOYA2DEVINERESS CHARLES-HENRI SEMBLAT 2-n 2400 MT DJASK MADELON2   
1946 VANDALE PLASSYVANILLE 3-c 2400 MT YONG LO MICIPSA   
1945 BASILEUS2 VICTRIXBARBERYBUSH2 HENRY COUNT 3-f 2400 MT   NIKELLORA   
1944 GALENE BLUE SKIESSTATIC HENRY COUNT 9-e 2300 MT       
1943 ROYALHUNTER FOXHUNTERROYALEBUCHY WILLIAM HEAD 4-n 2300M FLUSHING2 MARSYAS2  LE TREMBLAY
1942 PORPHYROS BISHOPS ROCKPOINTE DE FEU 4-d 2400M RHODORA3    3° LAZARE
1941 HORATIUS4 ASTERUSDIAMOND STAR3 CHARLES SEMBLAT 1-b 2400M ADARIS CORDON ROUGE3   
1940 PORPHYROS BISHOPS ROCKPOINTE DE FEU 4-d 2600M ROUGE ET NOIR3    3° BEAUX ARTS
1939Race Not Run
1938 NICA NINO5CANALETTE W. CUNNINGTON 1-t 2400M KISS CURL DESIDERIO   
1937 SANGUINETTO RIALTOSERAPHITA ALBERT ROBERTS 7-e 2400M TONNELLE NICA   
1936 COUSINE4 DEIRIJENNIE9 HENRY COUNT 3 2400 MT DAVOUT DADJI   
1935 COME IN NINO5COME ALONG HENRY COUNT 1-m 2400 MT CORRIDA ROQUEPIQUET   
1934 CADMUS6 BAHADURCAPONNE ELIJAH CUNNINGTON 8-h 2400M ORTOLAN3 SILVER PLATED3   
1933 ASSUERUS ASTERUSSLIP ALONG MAURICE DOKHUYSEN 1-u 2400M   LAGOPEDE2  2° MAGNUS
1932 MACARONI3 PASSEBREULMONNAIE2 HENRY HARPER 5-i 2400 MT BARA7    3° POURQUOI PAS
1931 SANS AME SAMOURAISANTOI3 GEOFFROY WATSON 16-d 2400 MT ANGELICO6 FIERE PARADE   
1930 ERODION BRIDAINEEDINBURGH ROCK3 W. CUNNINGTON 9-b 2400M ROMARIN12 BARA7   
1929 MOTRICO RADAMESMARTIGUES MAURICE DOKHUYSEN 3-b 2400M YGERNE ROLLYBUCHY   
1928 BALMORAL3 SARDANAPALELA BAHIA LUCIEN ROBERT 4-d 2400M MOTRICO FINGLAS   
1927 CERULEA BAY CHERRYBLUE PILL WILLIAM BARKER, JR. 5-g 2400 MT RAMONEUR INVERSHIN   
1926 OLIBRIUS PILLIWINKIEORIANE3 LUCIEN ROBERT 2-o 2400 MT FELTON LINCERTAIN   
1925 NID DOR FAUCHEURNID DE PIE 17-b 2400 MT THE SIRDAR2 ASTEROIDE 2:35.46 
1924 TRICARD BRULEURTRINQUETTE2 FRANK CARTER 5-i 2400 MT CADUM SANDCLIFF 2:34.18 
1923 DAUPHIN6 MON PETIOTMADAME ROYALE ROBERT DENMAN 12-f 2400 MT GRILLEMONT MARVEX   
1922 LE PRODIGE PRESTIGEPHILOSOPHY MICHEL PANTALL 4-d 2400M GRILLEMONT LA BAHIA   
1921 FLECHOIS NEGOFOLSAINT CYRIENNE HENRY COUNT 2-j 2400M CID CAMPEADOR4 SAMIC   
1920 MEDDLESOME MAID IRISH LADCOLONIAL GIRL THOMAS MURPHY 1-g 2400M AS DES AS TAKE A STEP   
1919 LOISIR2 RIRE AUX LARMESLAIGNEVILLE FRANK PRATT 25 2400 MT DEILLIAM TULLAMORE  21 RAN
1918Race Not Run
1917Race Not Run
1916Race Not Run
1915Race Not Run
1914Race Not Run
1913 NIMBUS ELF3NEPHTE GEORGE CUNNINGTON, JR. 5-i 2400 MT BAVARD3 FIDELIO2   
1912 SHANNON13 IRISH LADCENSUS3 THOMAS MURPHY 5-a 2400 MT TRIPOLETTE MARTIAL3  20 RAN
1911 BASSE POINTE SIMONIANBASSE TERRE G. MILTON 4-d 2400M MELBOURNE2 MATCHLESS16   
1910 OSSIAN3 LE SAGITTAIREGRETNA GREEN JAMES DOKHUYSEN 14 2400M RONDE DE NUIT3 GROS PAPA   
1909 HAG TO HAG PERTHHAULETTE JACQUEMIN C3 2400M RONDE DE NUIT3 TALO BIRIBIL   
1908 BINIOU LE POMPONBRIC A BRAC ELIJAH CUNNINGTON 5-h 2400M RADIUM GRILL ROOM5   
1907 LUZERNE5 SIMONIANHARDIE GEORGE CUNNINGTON, JR. 12-d 2400 MT BINIOU MOULINS LA MARCHE   
1906 MAINTENON LE SAGITTAIREMARCIA WILLIAM B. DUKE 2-a 2400 MT PUNTA GORDA2 MONTLIEU   
1905 MACDONALD2 BAY RONALDMYRTLEDINE 17-b 2400M ADAM BRIENNE   
1904 PRESTO6 RUEILMLLE PREFERE 1-a 2400 MT PRETTY POLLY ZINFANDEL 2:39.40 
1903 LA CAMARGO CHILDWICKBELLE ET BONNE A. LAVIS 12 2400M WAVELETS PRIDE EXEMA   
1902 LA CAMARGO CHILDWICKBELLE ET BONNE A. LAVIS 12 2400M FIRST PRINCIPAL    3° KNICKNACK
1901 KILMARNOCK9 SIR DIXONMISS USED 19-b 2400M JACOBITE3 LA CAMARGO   
1900 CODOMAN CAMBYSECAMPANULE RICHARD CARTER 28 2400 MT MELINA2 DELVINO2 2:31.00 
1899 LIBAROS GRANDMASTER4LOLLE THOMAS CUNNINGTON 12-a 2400 MT FOURIRE LAMENTO7 2:35.40 
1898 GARDEFEU CAMBYSEBOUGIE RICHARD COUNT 6-b 2400 MT DINNA FORGET MACHIAVEL 2:34.00 
1897 WINKFIELDS PRIDE WINKFIELDALIMONY3 9-e 2400 MT JEANNE BRUNETTE VIDAME2 2:36.00 
1896 OMNIUM2 UPASBLUETTE EDGAR ROLFE 22-c 2400 MT TREBONS HERO12 2:34.00 
1895 OMNIUM2 UPASBLUETTE EDGARD ROLFE 22-c 2400 MT LE SAGITTAIRE LE JUSTICIER 2:39.00 
1894 BEST MAN ORMONDEWEDLOCK3 12-c 2400 MT CALLISTRATE FRIPON4 2:42.00 
1893 CALLISTRATE CAMBYSECITRONELLE 17-c 2400 MT FRIPON4 BOISSIERE3  16 RAN
  Add info for an additional year