Thoroughbred Horse Pedigree Database


 
Reports Maintenance Subscriptions Help Message Board  
PRIX DES RESERVOIRS - DEAUVILLE
 FRANCE - Grade III
  Add info for an additional year
Year Winner Sire Dam Trainer Fam. Dist. Grade 2nd 3rd Time Comment
2017 WITH YOU5 DANSILIIN CLOVER4 F HEAD 5-h 1600 MT Grade IIIALTEA12 PRONTAMENTE 1:44.76 
2016 MELESINA2 DARK ANGEL9LASTROSEOFSUMMER RICHARD A. FAHEY 16-c 1600 MT Grade IIITURF LAUREL ONTHEMOONAGAIN 1:40.68TURF: GOOD, 8R, BY 1¼ L.
2015 TRIXIA2 SIYOUNITIANSHAN FREDERIC ROSSI 9-f 1600 MT Grade IIIJEMAYEL CHARTREUSE30 1:48.03 
2014 MOONEE VALLEY3 AQLAAMMOON ROMANCE MARIO HOFER 16-c 1600 MT Grade IIIBALTIC COMTESSE TIGRILLA4 1:46.76 
2013 STELLAR PATH ASTRONOMER ROYALAMERICA NOVA XAVIER THOMAS-DEMEAULTE 13-b 1600 MT Grade IIIKENZADARGENT WAIKIKA 1:48.02 
2012 TASADAY NAYEFTASHELKA ANDRE FABRE 5-b 1600 MT Grade IIICOCKTAIL QUEEN3 MERI SHIKA 1:46.67GOING VERY SOFT
2011 BOLDOGSAG LAYMAN2BELGA WOOD PASCAL BARY 16-b 1600 MT Grade IIIMASHOORA RAJASTANI 1:41.90 
2010 ESPIRITA6 IFFRAAJBELLE ESPRIT ELIE LELLOUCHE 13-e 1600 MT Grade IIIFOOTSTEPPY NOVA STEP 1:45.20 
2009 BAROUDA MY RISK3BAROUDIA JEAN-MARIE BEGUIGNE 4-n 1600 MT Grade IIIMARIE DE MEDICI AYUN TARA 1:44.60  
2008 ARTICLE RARE EL PRADO2ACTION FRANCAISE ELIE LELLOUCHE 1-x 1600 MT Grade IIICIEL ROUGE3 BUFERA 1:48.70 
2007 GAGNOA2 SADLERS WELLSGWYNN3 YVES DE NICOLAY 22-b 1600 MT Grade IIIGIPSON DESSERT AFRICAN ROSE 1:45.30 
2006 CHINANDEGA CHICHICASTENANGOEUROPEAN STYLE PHILIPPE DEMERCASTEL 5-e 1600 MT Grade IIICICEROLE2 KAHYASOLA 1:43.80 
2005 EMILY BRONTE MACHIAVELLIANZAFADOLA ANDRE FABRE 9-c 1600 MT Grade IIISANAYA SOUVENANCE3 1:45.20 
2004 SONGERIE HERNANDOSUMMER NIGHT2 MARK PRESCOTT 5-h 1600 MT Grade IIISOIGNEE6 YSOLDINA 1:44.40 
2003 VIA MILANO SINGSPIEL4SALVINAXIA JULIE LAURENT-JOYE 4-l 1600 MT Grade IIICOLONY BAND AGATA5 1:41.40 
2002 HIGH PRAISE2 QUEST FOR FAMESTELLARIA JOHN H. M. GOSDEN 4-j 1600 MT Grade IIIWELCOME MILLENIUM MYSTIC MELODY 1:49.20 
2001 SUMMERTIME LEGACY DARSHAANZAWAAHY ANDRE FABRE 8-c 1600 MT Grade IIIPRUDENCE ROYALE ANA MARIE 1:51.00 
2000 PERFECT PLUM DARSHAANDAMASCENE2 MARK PRESCOTT 14-c 1600 MT Grade IIIASCENSION5 LINEA DOMBRA 1:50.30 
1999 VOLVORETA SUAVE DANCERROBERTIYA CARLOS LERNER 1-e 1600 MT Grade IIIBLUE MOON4 SEATTLE BAY 1:42.30 
1998 COMILLAS KALDOUNRIVE DU SUD JEAN DE ROUALLE 1-w 1600 MT Grade IIITYCOONS DOLCE SUMMER BREEZE3 1:53.90HVY, 6R, M: 2½-1-¾
1997 ZALAIYKA ROYAL ACADEMY2ZANADIYKA ALAIN DE ROYER-DUPRE 11-g 1600 MT Grade IIIINSIGHT CYRILLIC2 1:48.80 
1996 MOUSSE GLACEE MTOTOMADAME EST SORTIE JEAN LESBORDES 3-h 1600 MT Grade IIIQUEEN MAUD2 GAZELLE ROYALE 1:45.30NOW AT DEAUVILLE
1995 OCCUPANDISTE KALDOUNONLY SEULE CHRISTIANE HEAD 4-m 1600 MT Grade IIIRAISONNABLE PREVAIL2 1:38.00 
1994 CARLING GARDE ROYALE2CORRALEJA CORINE BARANDE BARBE 4-p 1600 MT Grade IIIMATIARA COLLECTA 1:42.90 
1993 THREE ANGELS HALOTHREE TROIKAS FRANCOIS BOUTIN 1-k 1600 MT Grade IIIPAPAGO VALDARA 1:54.00TURF: SOFT
1992 CORRAZONA EL GRAN SENORHEARTBREAK CHRISTIANE HEAD 9-f 1600 MT Grade IIIDANCIENNE BORODISLEW 1:45.40 
1991 PALOMELLE MOULINPACIFIC DRIVE ANTONIO SPANU 14-e 1600 MT Grade IIIBATTLE QUEST DANAGROOM 1:46.60 
1990 MASSLAMA NO PASS NO SALEMARMANA ALAIN DE ROYER-DUPRE 1-w 1600 MT Grade IIIAFTER THE SUN SATIN POINTE 1:42.60 
1989 GOLDEN ERA HEROS HONORGOLDEN SECRETARIAT PASCAL BARY 8-c 1600 MT Grade IIIMISS AFRIQUE LEARYCAL 1:39.00 
1988 GOOD EXAMPLE2 CRYSTAL GLITTERSDIVONA MAURICE ZILBER 2-s 1600 MT Grade IIILADY IN SILVER KENIANT 1:43.00TURF: G-S
1987 MOVIELAND NUREYEVRIVERMAID CHRISTIANE HEAD 14-b 1600 MT Grade IIIALL DANCING SACRE LOOK   
1986 BINT ALNASR AL NASRCOROLINA ANDRE FABRE 4-m 1600 MT Grade IIILIBERTINE SAVONNERIE   
1985 RESTIVER RIVER RIVERRESTLESS GIRL FRANCOIS BOUTIN 4-i 1600 MT Grade IIIKARIYA SENTIMENTALITE   
1984 ANTARTICA ARCTIC TERNMADAME CLAWED PATRICK L. BIANCONE 7 1600 MT Grade IIIVILIKAIA CHILDRENS CORNER   
1983 BOREALE2 BELLYPHAPRINCESSE TORA CHRISTIANE HEAD 1-t 1600 MT Grade IIIFARGAZE TORRIE ANN   
1982 BELKA RIVERMANKALIBELLA ALEC HEAD 1-w 1600 MT Grade IIILITTLE MEADOW DANCING DISPLAY   
1981 COUSSIKA SANCTUSLISGUILE FRANCOIS BOUTIN 16-a 1600 MT Grade IIIBOUILLONNANTE ASTRAL WAY   
1980 VOTRE ALTESSE RIVERMANVAHINEE MITRI SALIBA 4-i 1600 MT Grade IIIMARIE NOELLE RIVERDINA   
1979 LIGHT OF REALM REALMSOME THING JOHN CUNNINGTON, JR. 10 1600 MT Grade IIIBENICIA INDIA SONG   
1978 NONOALCA NONOALCOMADINA ALEC HEAD 14-f 1600 MT Grade IIIWATER LILY LA TRINITE   
1977 CLEAR PICTURE POLYFOTOKLAIRENNE FRANCOIS BOUTIN 3-c 1600 MT Grade IIIPRAISE TWILIGHT HOUR4   
1976 EDINBURGH CHARLOTTOWNQUEENS CASTLE JOHN CUNNINGTON, JR. 5-h 1600 MT Grade IIISANEDTKI YMIRKHAN  NOW G3
1975 SUVANNEE VERSAILLES3SYNALDO FRANCOIS BOUTIN 3-d 1600 MT Listed      
1974 DONA BAROD DON2BARODA PRINCESS JOHN CUNNINGTON, JR. 22-a 1600 MT ListedGOOD START     
1973 PREMIERE HARDE HARDICANUTECATCHATARTAR 2-o 1600 MT ListedDUMKA RUYDELLE   
1972 BEGARA SALVOBELINDA JANE WALTER HELD 19 1600 MT ListedDAHLIA CALBA 1:14.60NOW FOR 2YO FILLIES
1971 TOM PLAYFAIR BLUE TOMFITZROY GEORGES BRIDGLAND 7-e 1600 MT       
1970 MAROUN VENTURE7FLAMING HEART FRANCOIS MATHET 22-d 1600 MT       
1969 DOUBLE SPLASH DOUBLE JUMPPELTING ETIENNE POLLET 4-k 1500 MT       
1968 BERGANO NOSCALA BERGERETTE CHARLES W. BARTHOLOMEW 8-i 1500 MT       
1966Race Not Run
1965 BARBARE SICAMBREBARBARA WILLIAM HEAD 2-d 1300 MT TONNERA     
1964 BORD A BORD2 EL RELICARIOBORBOLETTA 16-g 1300 MT       
1963 RED VAGABONDE2 RED GODLA VAGABONDE CHARLES W. BARTHOLOMEW 9-f 1400 MT HUCHETTE     
1962 SANCTUS FINE TOPSANELTA ETIENNE POLLET 16-a 1400 MT       
1961 OUANANICHE WORDENFLOW ON GEORGES BRIDGLAND 1-n 1400 MT       
1960 PLOERMEL VATELLORMIRALA FRANCOIS MATHET 8-c 1400 MT UPPER HALF OBERCHEUL 1:28.90 
1959 NOTCH4 SICA BOYPLANTE VERTE RICHARD CARVER, JR. 16-g 1400 MT ABACO     
1958 MONTROUGE3 ORCADAECHE ONA RENE PELAT 1-e 1600 MT       
1957 LAURA TUDOR OWEN TUDORNUNSOFAIR 1-l 1600 MT       
1956 WEEPING WILLOW8 PRIOLOCORDOBA12 PERCY CARTER 4-o 1600 MT       
1955 FORT BELVEDERE2 GOYAMACONSTANTINE 4-n 1600 MT       
1953 HATHOR11 CHATEAUROUXHAURA MAX BONAVENTURE 3-c 1600 MT       
1951 BALKIS3 PHARISCALLAIS CHARLES SEMBLAT 14-f 1600 MT       
1950 SIMONETTA11 PRIAM2FANFARONA2 PERCY CARTER 1-u 1600 MT       
1949 PARACIOS PHARISCYNTHIA7 CHARLES SEMBLAT 13-c 1600 MT       
1948 MARVEIL DJEBELSAMOS CHARLES SEMBLAT 19 1600 MT       
1947 ROYAL DRAKE ADMIRAL DRAKEHURRYLOR RICHARD CARVER, SR. 3-e 1600 MT      2° TIMUR 3° LYS
1946 IMPHAL2 AIRWAYNYMPH6 5-d 1600 MT Grade IIIKOOS    3° GALLON
1944Race Not Run
1943 LABORDE ADMIRAL DRAKEHERLINDE RICHARD CARVER, JR. 4-f 1600 MT COCASSE     
1942 FOLLE NUIT ASTROPHELFOLLE PASSION CHARLES DEFEYER 1-l 1600 MT BOIS ROUAUD VERSO2  AT LE TREMBLAY 1942 ONLY
1940Race Not Run
1939Race Not Run
1938 CIDRE MOUSSEUX BUBBLESHARVEST QUEEN2 LUCIEN ROBERT 8-i 1600 MT   ATOUT MAITRE  2ND: JEZQUIBEL
1936 PAIX DES DAMES BUBBLESCONCORDE3 LUCIEN ROBERT 1-t 1600 MT      2° KASMADAR 3° BORDEBURE
1935 FASTNET PHAROSTATOULE FRANK CARTER 9-f 1600 MT SMY CARCASSONNE   
1934 GAZETTI DARK JAPANZEZETTE4 ED. BATAILLE 1600 MT MARASME OGRADY2   
1931 BORODINO17 BAHADURROYAL ERMINE2 G. TORTEROLO 19-c 1600 MT   SATRAP9  2° VIEIL HIVER
1930 SHIKARI4 LE TRAQUETTIGRESSE GEORGE NEWTON 11-b 1400 MT      2ND: HARMONISTE, 3RD: VELLADOLID
1929 ELIMA2 PUTTENDENEMPRESS ZITA 1-a 1400 MT       
1928 RAPID6 AMADOURAYADA2 DOMINGO TORTEROLO 1400 MT RABLETTE KA OU TCHA   
1925 CAPRICE37 WAR CLOUDCAPREE WILLIAM HEAD 1400 MT DESTRUCTION4 ECLATEMENT   
1924 FIRST EDITION8 TEDDYSUN LUCK 11-g 1400 MT FONTENAI TERRE NEUVIEN   
1923 BAAL13 SARDANAPALEBEATITUDE6 ROCH FILIPPI 3 1400 MT COEUR VOLANT3 NEUVILLE AUX BOIS   
1922 GRAND AIGLE DURBARLA GANGUE ED. WATKINS 5-i 1400 MT EDERA MITHRA9   
1921 AWAG FAUCHEUR- WADOMSKI 1400 MT ONYX14     
1920 KEZ ISARD2GIROUETTE4 CHARLES DEFEYER 3-d 1400 MT AURIC SUN FAIRE LE FAUT   
1913 ORESTE2 MON GENERALGUNFIRE2 JULES PORTEFIN 4-n 1400 MT MAITRE ET SEIGNEUR     
1912 GRETRY PHOENIX3- CHARLES BARTHOLOMEW 6-f 1400 MT TRINQUEUSE ONZAIN   
1909 DIABOLO7 SIMONIANNELLY COPE 1-u 1100 MT      D-H 1ST W/ VALDAHON
1907 LE NIVERNAIS -- 1100 MT      NOW AT LONGCHAMP
1904 SYLVAIRE CHAMPIGNOLSYLVA13 1400 MT LE BELVEDERE2 ECOTS   
1897 CHATEAU DEU AVILLY2GRENOUILLETTE 7 1400 MT      2° HIBOU 3° HYACINTHE
1896 PEDALE2 RETREAT3PUTIPHAR 3-i 1400 MT      2ND: LONGUEVAL, 3RD: QUETEUSE
1895 LIONCEAU VIGNEMALELIONNETTE2 31 1400 MT PRESTEZZA LA RENOMMEE2   
1894 UJIJI3 GRANDMASTER3ULTIMA19 14-a 1400 MT ALIZE6 BREANCON   
1893 MADCAP8 THE BARD2MALIBRAN3 7-d 1400 MT MELTON QUEEN LA GRENADIERE   
1892 CYDALISE SALTEADORLA CREOLE2 1-b 1400 MT      2° ETAMPES 3° LA GOUALEUSE
1885 PRUDENCE9 WELLINGTONIAMLLE DU PLESSIS 3-i 1500 MT       
1878 BATAILLE6 FERRAGUSBATTAGLIA2 3-m 1500 MT       
1877 ALENCONNAISE SUZERAIN2AUDACIEUSE7 1500 MT      2° ROSACE 3° GRACIEUSE
1876 JACK16 BEAUVOIR5NORMANDIE16 8-i 1500 MT       
1875 MISTAKE18 SAUNTERER2FLUKE3 1-b 1500 MT MACARON2 POMPON4   
1874 ABSALON4 STENTOR2ARROGANTE3 2-j 1500 MT ABLEIGE PORT SAID6   
1873 LA PAIX6 WOMERSLEYCONCILIATION5 6 1500 MT ILLICO4    3° BOHEMIEN
1872 MARCELLE10 BAGDAD4MADEMOISELLE VERAGUET 6 1500 MT   MOBILE10  2° MONACO
1871 ANTIOCHUS2 DOLLARCALPURNIA2 17-a 1500 MT TASMAN12 MADZJA   
1868 BRUNEHAUT2 THE FLYING DUTCHMANBATAGLIA2 6-c 1500 MT FLORENCE39     
1858 VEVROTTE LOADSTONE- 1500 MT HAROLD6    3RD: TOSS UP
1857 BOIS ROBERT ELTHIRONCOQUETTE12 4-b 1500 MT SYLVIE7 CRINOLINE15  AT CHANTILLY
  Add info for an additional year