Thoroughbred Horse Pedigree Database


 
Reports Maintenance Subscriptions Help Message Board  
DEUTSCHES ST. LEGER - DORTMUND
 GERMANY - Grade III
  Add info for an additional year
Year Winner Sire Dam Trainer Fam. Dist. Grade 2nd 3rd Time Comment
2016 NEAR ENGLAND LORD OF ENGLANDNEAR GALANTE MARKUS KLUG 4-r 2800 MT Grade IIITELLINA2 TECHNO QUEEN2 2:56.96 
2015 VIRGINIA SUN DOYENVALDINA3 JENS HIRSCHBERGER 6-e 2800 MT Grade IIITECHNO QUEEN2 NORDIC FLIGHT2 3:13.85 
2014 KALDERA2 SINNDARKONIGSTOCHTER2 P. HARLEY 5-h 2800 MT Grade IIIVIRGINIA SUN ROCK OF ROMANCE 3:11.88 
2013 HEY LITTLE GORL STERNKONIGHOMING INSTINCT MARKUS KLUG 7-c 2800 MT Grade IIISARATINO2 ARANGO2 3:02.88GOING SOFT; 7 RAN
2012 ALTANO GALILEO4ALANDA2 A. WOHLER 9-h 2800 MT Grade IIITIDESPRING WILDDROSSEL2 3:01.14TURF: GOOD - 8 RAN
2011 FOX HUNT8 DUBAWIKILTUBBER MARK JOHNSTON 10 2800 MT Grade IIIFAIR BOSS DAWN TWISTER 3:10.26TURF: SOFT
2010 VAL MONDO LANDOVALLERIA3 UWE OSTMANN 5-d 2800 MT Grade IIIBURMA GOLD BRUSCO2 3:04.53 
2009 SASSOALORO ACATENANGOSPARTINA HANS BLUME 16-g 2800M Grade IIINIGHT OF MAGIC TARKHEENA PRINCE 3.02.73 
2008 VALDINO2 BLACK SAM BELLAMYVALDINA3 UWE OSTMANN 6-e 2800M Grade IIIPEPPERTREE LANE COURT CANIBAL 3:09.06 
2007 EL TANGO3 ACATENANGOELEA PETER SCHIERGEN 19 2800M Grade IIISCATINA2 WALDVOGEL 3.10.14 
2006 SCHIAPARELLI4 MONSUNSACARINA PETER SCHIERGEN 28 2800M Grade IIINOUBLIEZ JAMAIS ELCANOS 3:03.43 
2005 EL TANGO3 ACATENANGOELEA PETER SCHIERGEN 19 2800M Grade IIIHARAR3 BACKBORD 3:02.72 
2004 DARSALAM DESERT KINGMOONSILK ARSLANGIREJ SAVUJEV 1-w 2800M Grade IISWORD ROCHE FIEPES WINGED 3:04.01 
2003 ROYAL FANTASY MONSUNRUDOLFINA2 HORST STEINMETZ 2-d 2800M Grade IIWESTERN DEVIL3 WILD PASSION 3:08.61 
2002 LIQUIDO LOMITASLOLLI POP HORST STEINMETZ 3-c 2800M Grade IIOLASO URIAH 3.03.54 
2001 FAIR QUESTION RAINBOW QUESTFAIR OF THE FURZE JOHN DUNLOP 16-g 2800M Grade IISTINGRAY SALDENSCHWINGE 3:07.40 
2000 MOONLADY PLATINIMIDNIGHT FEVER2 HARRO REMMERT 8-a 2800 MT Grade IIAESKULAP SHUWAIB 3:19.29 
1999 WIN FOR US2 SURUMUWILD ROMANCE3 PETER SCHIERGEN 21-a 2800M Grade IIMONTALBAN2 RHAGAAS 3.14.11 
1998 LAVERON KONIGSSTUHLLA VIRGINIA PETER RAU 9-e 2800M Grade IISMART SQUALL GRAF PHILIPP 3:07.11 
1997 UNGARO GOOFALIKUSTINA HANS BLUME 14-f 2800M Grade IIASOLO MACEO2 2:53.00 
1996 WURFTAUBE ACATENANGOWURFBAHN HARRO REMMERT 5-h 2800M Grade IINIGHT PETTICOAT AGNELLI 3:02.30 
1995 FIRST HELLO NEBOSFIRST LOVE2 PETER RAU 16-c 2800M Grade IITASCILLA MOLTAIRE 3:05.30 
1994 CABALLO KONIGSSTUHLCARMELITA2 HEINZ JENTZSCH 4-f 2800M Grade IIARATIKOS HOLLYWOOD DREAM 3:02.40 
1993 PINOT NEBOSPRAIRIE ART BRUNO SCHUTZ 1-e 2800M Grade IIAZZILFI RACING BLUE 3:12.90 
1992 NON PARTISAN ALLEGEDSUNNY BAY ANDRE FABRE 1-n 2800M Grade IICHESA PLANA PROTEKTOR 2:55.60 
1991 ALL TOP HIGH TOPALARIA BRUNO SCHUTZ 9-h 2800M Grade IITEMPORAL FRANCO ROYAL 3:01.70 
1990 ELSURIMO SURUMUELKE BRUNO SCHUTZ 19 2800M Grade IIINDICA HIGHNESS LADY 3:10.50 
1989 KLASSIKER WHAT A GUESTKRONUNGSPRACHT BRUNO SCHUTZ 5-h 2800M Grade IIOBRERO2 OLDHAM 3:07.80 
1988 BRITANNIA3 TARIMBONNA BRUNO SCHUTZ 14-b 2800M Grade IIOBANDO LOMBARDO2 3:02.40 
1987 GONDOLA NEBOSGAUKLERIN HEIN BOLLOW 1-a 2800M Grade IIWINWOOD NEVER GIVE UP4 3:02.40 
1986 PRAIRIE NEBA NEBOSPRAIRIE BAR UWE OSTMANN 1-e 2800M Grade IINORETTA VIF-ARGENT 2:55.90 
1985 KAMIROS STAR APPEALKANDIA SVEN VON MITZLAFF 5-h 2800M Grade IICASSIS3 HYDROS 3:02.20 
1984 LAS VEGAS2 LUCIANOLOISACH SVEN VON MITZLAFF 16 2800M Grade IILANDFRIEDEN KIOTO 3:13.10 
1983 ORDOS FRONTALORDINALE SVEN VON MITZLAFF 8-a 2800M Grade IIEL ARCO KAISERJAGER 2:58.20 
1982 ANNO LOMBARDANATEVKA HEINZ JENTZSCH 9-h 2800M Grade IIBEHOLDEN EISWIND 2:59.10 
1981 INDEX LOMBARDISABELITA2 HEINZ JENTZSCH 4-n 2800M Grade IIKAISERSTERN TI AMO2 3:05.10 
1980 WAUTHI AUTHIWAIT AND TAKE THEO GRIEPER 4-o 2800M Grade IINAVARINO2 ATAXERXES 3:03.40 
1979 KONIGSSTUHL DSCHINGIS KHANKONIGSKRONUNG SVEN VON MITZLAFF 5-h 2800M Grade IIWINDLAUF BLUE MOON32 3:02.10 
1978 DONAT ELVIRODIVA13 BRUNO SCHUTZ 14-c 2800M Grade IIMARZVOGEL IDOLINO 3:02,80 
1977 LA TOUR PRIAMOSLOIRE2 SVEN VON MITZLAFF 16 2800M Grade IIOPAL7 GIOTTO3 2:57.00 
1976 STUYVESANT PRIAMOSSABERA HEINZ JENTZSCH 16-c 2800M Grade IITUTTLINGER SCHOLAR3 3:00.403YO F & C
1975 WINDWURF KAISERADLERWIESENWEIHE HEINZ GUMMELT 5-h 2800M Grade IIGERNEGROSS CARVO 3:00.30 
1974 MARDUK2 ORSINI2MARLIA HEIN BOLLOW 19 2800M Grade IITANNENHORST BENEDIKT2 3:08.20 
1973 TANNENBERG NECKARTREIBERWEHR HEINZ GUMMELT 21-a 2800M Grade IIHORST-HERBERT SEBASTIANO 3:05.30 
1972 ARRATOS KRONZEUGEARALINA HEINZ JENTZSCH 9-h 2800M Grade IIEXPERTE LUSITANO 3:19,50 
1971 MADRUZZO KAISERADLERMADONNINA ARTHUR SCHLAEFKE 16 2800M Grade IIFLORINO SARTO3 3.07.00 
1970 LOMBARD AGIOPROMISED LADY HEINZ JENTZSCH 1-d 2800M FAVORIT2 ROMER2 3:01.60 
1969 BASALT NECKARBONA HEINZ JENTZSCH 28 2800M ACAMBO TANNENBRUCH 3:09.60 
1968 BALLYBOY BALLYMOSSWANJOHE SVEN VON MITZLAFF 6-e 2800M Grade IIWILLINGTON VOGELHANDLER 3:16,20 
1967 LUCIANO HENRY THE SEVENTHLIGHT ARCTIC SVEN VON MITZLAFF 7 2800M NORFOLK2 DIPLOMAT4 3:05.00 
1966 BANDIT3 MASETTO2BONA HEINZ JENTZSCH 28 2800M ORDENSTREUE BIRGITZ 3:11.40 
1965 WAIDWERK NECKARWINDSTILLE JOHANNES KUHR 5-h 2800M   FIORAVANTI2 3:03.402° GECK
1964 MARINUS MASETTO2MAKRA VALENTIN SEIBERT 31 2800 MT WIESENKLEE PAMINO 3:08.80 
1963 NOBEL3 KILOMETERNOTRE DAME10 SVEN VON MITZLAFF 1-w 2800M MORGON GLADSTONE3 3.03.50 
1962 SUDAN NIZAM3SORGFALT SVEN VON MITZLAFF 16 2800 MT AMBOSS2 GHANA2 3:09.00 
1961 BAALIM MANGONBLAUE ADRIA V. SEIBERT 9-h 2800M OPPONENT3 LIONS 3:05.50 
1960 WICHT CARAN DACHEWAPPENAU M. GRAF V. LEHNDORFF 4-o 2800M WINDBRUCH MOHIKANER   
1959 ORDINATE NEBELWERFEROSTZONE SVEN VON MITZLAFF 8-a 2800M BASUTO MARCELLINO2 3.01.00 
1958 AGIO TANTIEMEARALIA R. LINKE 9-h 2800M PFALZTEUFEL NADIR2 3:03.50 
1957 ADIOS8 MAGNATARALIA R. LINKE 9-h 2800M WINDFANG FANO 3.19.70 
1956 BERNARDUS ALLGAUBLUMENMADEL MAX SCHMIDT 9-h 2800M MONTE CASSINO2 OPERNSANGER 3.03.20 
1955 MASETTO2 OLYMPMIMOSA HANS BLUME 31 2800M AUGUSTUS4 STEINADLER 3.06.00 
1954 NARDUS MAGNATNORNE ARTHUR SCHLAEFKE 1-w 2800M BLUMENPRINZ KALIBER   
1953 NARAS ARJAMANNORNE K. EDLER 1-w 2800M ANDREES MARANON3 3.14.00 
1952 TASMAN3 GUNDOMARTAKU2 W. JOHN 2-d 2800M BLAUER VOGEL JANA 3:14.00 
1951 JONKHEER MAGNATYONNE GEORGE ARNULL 4-n 2800M ALMEIDO GRANDE 3.04.00 
1950 ASTERIOS OLEANDERASTARTE3 GEORGE ARNULL 9-h 2800M NIEDERLANDER WALDSPECHT 3.13.00 
1949 AUBERGINE2 MAGNATALRAUNE GEORG ARNULL 6-e 2800M ASTERBLUTE WINZERTAG2 3:05.00 
1948 ANGEBER ELRITZLINGAKTINIE JOHANNES KUHR 16 2800M MEERWIND2 PUTZ 3.12.50 
1947 AIKERN AVENTINADLERFEE 16 2800M     3:08.00 
1944 YNGOLA CHATEAU BOUSCAUTYONNE GEORGE ARNULL 4-n 2800M SCHATTENSPIEL ERFTSOHN 3:04.10 
1943 AUFBRUCH ABENDFRIEDENAULODIE J. WELLER 7 2800M STOLZENFELS2 LENCHEN 3:04.40 
1942 GRADIVO LADROGRAFENKRONE WALTER HELD 1-a 2800M OSIRIS6 LEIBWACHE 3:07,70 
1941 ALEJANA JANUS7ALEXANDRA4 WALTER HELD 7 2800M ORATOR SCILLA5 3:02,70 
1940 SAMURAI OLEANDERSONNENWENDE GEORG ARNULL 10-e 2800M LEANDRO9 NEREUS11 3:09.20 
1939 OCTAVIANUS WALLENSTEINODALISKE GEORG ARNULL 6-e 2800M SONNENORDEN WEHR DICH 3:12.00 
1938 MARSHALL VORWARTS OLEANDERMAFALDA GEORGE ARNULL 2800M ELBGRAF   3:12.403° DRAGONYOS
1937 ABENDFRIEDEN FERROANTONIA ERNST GRABSCH 9-h 2800M BLASIUS ELRITZLING 3:00.20 
1936 WAHNFRIED FLAMBOYANTWINNICA FREDERICK FOSTEN 4-o 2800M SEINE HOHEIT ITEM8 3:08.90 
1935 RICARDO3 TORERO2RUCKKUNFT A. HORALEK 11-d 2800M GLAUKOS3 CONTESSINA5 2:59.50 
1934 BLINZEN PRUNUSBLATTERTEIG GEORGE ARNULL 9-h 2800M TRAVERTIN ATHANASIUS 3:01.90 
1933 ARJAMAN HEROLDADITJA ROBERT UTTING 9-h 2800M JANITOR2 AUSFLUCHT 3:01.30 
1932 MIO DAREZZO LALANDMARGARITONA DAREZZO FREDERICK FOSTEN 2-w 2800M     3.14.90 
1931 WOLKENFLUG WALLENSTEINDIE WOLKE GEORGE ARNULL 6-e 2800M SICHEL   3:12.00 
1930 GREGOR PERGOLESEGRAVITAS R. ADAMS 1-a 2800M MAJORDOMUS   3:12,80 
1929 GRAF ISOLANI GRAF FERRYISABELLA2 FREDERICK FOSTEN 9-h 2800M AVANTI3 VALLADOLID 3:19.40 
1928 LUPUS3 HEROLDLUX4 A. HORALEK 2-u 2800M NORMANNE2   3:09.10 
1927 EISENKANZLER GEORGIOSEIGENTUM 16 2800M     3.12.10 
1926 LAMPOS FERVORLADYLOVE R. LINKE 1-m 2800M FERRO RHEINWEIN 3:07.10 
1925 WEISSDORN PRUNUSWIENER MADEL GEORGE ARNULL 6-e 2800M ADITI NUBIA21 3:10.30 
1924 HOMBORI FERVORHECUBA7 J. LIPPOLD 2800M MARQUISE21   3:04.30 
1923 GANELON PERGOLESEGRAVE AND GAY FREDERICK FOSTEN 1-a 2800M EIGILBERT CONSTANZA19 3:03,50 
1922 ABGOTT BINIOUABWECHSLUNG GEORGE ARNULL 9-h 2800M LENTULUS ABERGLAUBE 3:05,60 
1921 OSSIAN5 FELSOSELLA FREDERICK FOSTEN 16 2800M KONIG MIDAS AXENSTEIN 3:13.00 
1920 HEROLD DARK RONALDHORNISSE W. SPADEMANN 4-b 2800 MT NUBIER EINSPRUCH 3:04.90 
1919 ABSCHLUSS BINIOUANTWORT W. SPADEMAN 9-h 2800M ECKSTEIN THUNICHGUT 3:08.00 
1918 PRUNUS DARK RONALDPOMEGRANATE WITHERS MC CREERY 2-o 2800M TRAUM MARMOR 3:07.10 
1917 AVERSION NUAGEANTWORT 9-h 2800M CLAUDIA5 MUSELMANN 3:08,20 
1916 ADRESSE NUAGEANTWORT 9-h 2800M ANTIVARI2 CARNEOL 3:07,20 
1915Race Not Run
1914Race Not Run
1913 ORCHIDEE2 GALTEE MOREORSEIS GEORGE ARNULL 6-e 2800M LAUDON NIKIAS3 3:03.00 
1912 ROYAL BLUE10 SAPHIRROYAL MAZE J. HYLAND 3-l 2800M PELLEAS MATTERHORN13 3:04,10 
1911 ROYAL FLOWER8 FLORIZEL2ROYAL MAZE J.H. MC CORMICK 3-l 2800M Grade IIDON CESAR PANTAGRUEL8 3:13,60 
1910 COLA RIENZI ST MACLOUCONGRATULATION3 4-k 2800M GROSSHERZOG LAPS 3.06.60 
1909 FERVOR GALTEE MOREFESTA G. WALKER/R. DAY 16-c 2800M GLOCKENSPIEL2 ILLO2 3:09.2DH FOR 1ST PLACE
1908 HORIZONT FLORIZEL2HOPSCOTCH3 G. WALKER 8-j 2800M HUON     
1907 HILDEGARD4 SPERBERS BRUDERHIGHLAND QUEEN2 1-d 2800M ROJESTWENSKY CALVELLO2   
1906 HAMMURABI GALTEE MOREGALCIONA RICHARD WAUGH 1-u 2800M IGNIS3     
1905 ZENITH12 ARCHER3ZENOBIA10 5-f 2800M FARANDOLE5     
1904 REAL SCOTCH2 REALIST2SCHOTTLAND 10-e 2800M TIRE-HAUT BRAVOUR4   
1903 LAURIN ORVIETOLADY FLIPPANT CARL SEIBERT 31 2800M       
1902 HAMILKAR HANNIBALHIGHLAND QUEEN2 CARL SEIBERT 1-d 2800M     3.03.50 
1901 TUKI GOUVERNEURRAEUBERBRAUT G. JOHNSON 9-b 2800M     3:19,70 
1900 RACHENPUTZER LE DESTRIERROSEDALE16 RICHARD WAUGH 10-c 2800M     3:09.00 
1899 NAMOUNA4 FULMEN2MINNEHAHA4 FRITZ ALTHOF 2-g 2800M       
1898 VOLLMOND2 CHAMANTVISION13 RICHARD WAUGH 10 2800M       
1897 GERANIUM8 CHAMANTVERBENA25 J.C. DALEY 12 2800M       
1896 DAHLMANN ASPIRANTDAHLIA7 J.C. DALEY 4-i 2800M       
1895 WASCHFRAU ST GATIENWARNUNG RICHARD WAUGH 4-b 2800M IMPULS PALMZWEIG   
1894 HANNIBAL TRACHENBERGZAMA J.C. DALEY 1-t 2800M       
1893 WAHLSTATT FLAGEOLETWALHALLA9 RICHARD WAUGH 4-b 2800M ILSE KARIN4   
1892 DORN CHAMANTMISS GORSE2 10-e 2800M       
1891 MARTIGNY3 STRONZIANCHAMOUNY G. JOHNSON 4-e 2800M       
1890 GLOCKNERIN WELTMANNGLOCKE RICHARD WAUGH 2800M FASTNACHT2 BIELAU   
1889 BATTENBERG7 HYMENAEUSHESSENPREIS J.C. DALEY 24 2800M       
1888 PADISCHAH PRZEDSWITPAZMANITA H. BROWN 1-o 2800M       
1887 PUMPERNICKEL CHAMANTPULCHERRIMA2 RICHARD WAUGH 18-a 2800M       
1886 ANTAGONIST8 SAVERNAKE2ANTIAS2 RICHARD WAUGH 4-o 2800M ABENADAR     
1885 PICOLLOS CHAMANTPULCHERRIMA2 RICHARD WAUGH 18-a 2800M       
1884 VINEA BUCCANEERVERBENA8 T. OSBORNE 6-a 2800M       
1883 MARIA3 THE PALMERKISASSZONY J.C. DALEY 16 2800M       
1882 MARIE8 LANERETUNION12 CHARLES HAYHOE 18-a 2800M VERONICA4     
1881 BLUE MONKEY HYMENAEUSBLUE GARTER5 CHARLES HAYHOE 1-o 2800M       
  Add info for an additional year