Thoroughbred Horse Pedigree Database


 
Reports Maintenance Subscriptions Help Message Board  
PRIX MIESQUE - MAISONS-LAFFITTE
 FRANCE - Grade III
  Add info for an additional year
Year Winner Sire Dam Trainer Fam. Dist. Grade 2nd 3rd Time Comment
2018 DEVANT5 SHOWCASING2DAVANTAGE4 H-A PANTALL 1-k 1400 MT Grade IIISTAY CLASSY4 SO UNIQUE6 1:26.519 RAN; GOING SOFT
2017 SWEETY DREAM DREAM AHEADEXCELLENT GIRL2 P BARY 1-w 1400 MT Grade IIISEAELLA MOISSON PRECOCE 1:25.89 
2016 DAME DU ROI2 DARK ANGEL9URUGUAY8 FREDDY HEAD 1-b 1400 MT Grade IIIKAMBURA THAIS18 1:27.90 
2015 ABOULIE EXCEED AND EXCELANJA4 JEAN-CLAUDE ROUGET 9-h 1400 MT Grade IIIDRESSED IN FUR NOMADIC8 1:32.10TURF: VERY SOFT
2014 AMEENAH2 AMERICAN POSTMIXIMAA FREDERIC ROSSI 1-g 1400 MT Grade IIINIGHT OF LIGHT2 KENOUSKA 1:30.49WON BY 2 L.
2013 LACAROLINA CHARGE DAFFAIRESMALINDAY JEAN-CLAUDE ROUGET 5-h 1400 MT Grade IIIXCELLENCE ARTWORK GENIE 1:31.90 
2012 AQUATINTA3 SAMUMARPISTA HENRI-ALEX PANTALL 9-h 1400 MT Grade IIISHOW GORB HOLY DAZZLE2 1:32.70GOING HEAVY
2011 TOPEKA8 WHIPPER2SOVANA2 ROBERT COLLET 6-e 1400 MT Grade IIIBARBAYAM TIBALDI2 1:28.90 
2010 IZALIA IRON MASK3TARABELA FREDERIC ROSSI 8-i 1400 MT Grade IIIGYPSY HIGHWAY ANGEL OF HARLEM6 1:29.90 
2009 LIXIROVA SLICKLYLINOROVA DAVID SMAGA 22-d 1400 MT Grade IIIABSOLUTE MUSIC ERCOLINI 1:31.80MAISONS-LAFFITTE
2008 STEFER JOHANNESBURGARDERE2 DAVID SMAGA 1-p 1400 MT Grade IIIENTRE DEUX EAUX AIBOA 1:29.40 
2007 MODERN LOOK2 ZAMINDARPROPHECY2 DAVID SMAGA 5-j 1400 MT Grade IIILADY DEAUVILLE VERBA5 1:27.10SOFT, 11/2, 9R.M- 2˝-1˝-1˝
2006 MAGIC AMERICA HIGH YIELDSHOOFHA CRIQUETTE HEAD-MAAREK 20-c 1400 MT Grade IIINUQOOSH ZUT ALORS3 1:24.90MAISONS-LAFFITTE
2005 QUIET ROYAL ROYAL ACADEMY2WAKIGOER CRIQUETTE HEAD-MAAREK 16-a 1400 MT Grade IIIMEDNAYA VIOLETTE8 1:26.00MAISONS-LAFFITTE
2004 STELLA BLUE2 ANABAALIBANOOR PASCAL BARY 2-n 1400M Grade IIIMIRABILIS6 ARABIAN SPELL 1:30.60MAISONS-LAFFITTE
2003 DALNA ANABAADEVALOIS CRIQUETTE HEAD-MAAREK 5-i 1400 MT Grade IIIMALAICA LA INA4 1:28.12MAISONS-LAFFITTE
2002 WHITE ROSE7 PLATINIWILD ROMANCE3 A. TRYBUHL 21-a 1400M Grade IIITHE WISE LADY SEMIRE 1:32.70MAISONS-LAFFITTE
2001 CONTEMPORARY2 ALZAOCRUMPETSFORTEA ROBERT COLLET 10-c 1400M Grade IIIGLIA URGELE 1:40.90MAISONS-LAFFITTE
2000 PERFECT PLUM DARSHAANDAMASCENE2 M. PRESCOTT 14-c 1600M Grade IIILA VITA E BELLA BLUSHING BRIDE3 1:52.30SAINT CLOUD
1999 TEXALINA KALDOUNTEXAN BEAUTY J. DE ROUALLE 5-b 1600M Grade IIIACCELERATION3 TINDARI MARIA 1:55.6SAINT CLOUD
1998 MOTHER OF PEARL3 SADLERS WELLSSISANIA P. CHAPPLE-HYAM 25 1600M Grade IIIMISS TOBACCO MUMTAZ3 1:51.1SAINT CLOUD, HVY, 7S, M-˝-2˝-2
1997 ECO FRIENDLY SABREHILLFLOWER GIRL3 BARRY W. HILLS 20-b 1600 MT Grade IIITEN BOB NO LIES 1:52.00SAINT CLOUD
1996 VOYAGERS QUEST DYNAFORMERORANGE SICKLE P.W. CHAPPLE-HYAM 4-m 1800M Grade IIISENDORO RATE CUT 2:01.98EVRY
1995 SPINNING WORLD NUREYEVIMPERFECT CIRCLE J.E. PEASE 8-f 1800M Grade IIILUNA WELLS RADEVORE 2:04.45EVRY
1994 VANEYCK ROMILDOMISS BRANDISH PH. DEMERCASTEL 21-a 1800M Grade IIIBRYNTIRION BEAU TEMPS 2:09.13EVRY
1993 ZINDARI PRIVATE ACCOUNTSYLPH FRANCOIS BOUTIN 13-c 1800 MT Grade IIIFAIR FABULOUS BAHAMIAN SUNSHINE 1:57.58 EVRY
1992 RICHARD OF YORK RAINBOW QUESTTRIPLE FIRST ANDRE FABRE 1-n 1800 MT Grade IIIDEVILS ROCK HONOR AND PRIDE2 1:54.68 EVRY - TURF: SOFT
1991 CALLING COLLECT PHONE TRICKMY LITTLE GUEST ELIE LELLOUCHE 1-k 1800 MT Grade IIIRIVER MAJESTY TAKE RISKS 1:56.66 EVRY - URF: SOFT
1990 PIGEON VOYAGEUR SAINT ESTEPHEHOMING PIGEON ANDRE FABRE 16-h 1800M Grade IIICLARK STORE REZAIYEH 2:01.5LONGCHAMP
1989 BLEU DE FRANCE CRYSTAL GLITTERSEMERALDINE J.M. BEGUIGNE 20-a 1800M Grade IIIHORATIO LURO BAROUF  LONGCHAMP
1988 TAGEL COXS RIDGEFEATHERHILL FRANCOIS BOUTIN 14 1800M Grade IIISILVER TORNADO SENTIMENTAL SIDE  LONGCHAMP
1987 BLUSHING JOHN BLUSHING GROOMLA GRIFFE FRANCOIS BOUTIN 1-l 1800M Grade IIITRITEAMTRI TRULY SPECIAL 1:51.2LONGCHAMP
1986 CONMAICHE KINGS LAKECONNAUGHT BRIDGE ANDRE FABRE 1-m 1800M Grade IIIHARD LEAF STEAMSHIP  LONGCHAMP
1985 AROKAR AKARADAROSA J. DE CHEVIGNY 16 1800M Grade IIIPERSIAN MEWS MANETHO  LONGCHAMP
1984 VAGUELY PLEASANT FABULOUS DANCERPLEASANT NOBLE J. DE ROUALLE 6-a 1800M Grade IIISYNEFOS SAMALEX  LONGCHAMP
1983 TRUCULENT2 VAL DE LORNEMINSTREL GIRL ALEC HEAD 1-u 1800M Grade IIICOLD FEET2 DAILY BUSY  LONGCHAMP
1982 SAINT CYRIEN LUTHIERSEVRES2 CHRISTIANE HEAD 5-h 1800 MT Grade IIINILE HAWK AMERAKEN  LONGCHAMP
1981 TRIGONOME TRIOGONDOLYS ROBERT COLLET 7-d 1800M Grade IIIEMPERY CARD BELL TEMPO  LONGCHAMP
1980 MARIACHO MARIACCISEA QUEEN2 F. PALMER 5-h 1800M Grade IIIARC DOR THE WONDER  LONGCHAMP
1979 CORVARO VAGUELY NOBLEDELMORA FRANCOIS BOUTIN 4-p 1800M Grade IIIPIOUPIOU FORBIDDEN FRUIT5  LONGCHAMP
1978 TOP VILLE HIGH TOPSEGA VILLE FRANCOIS MATHET 8-i 1800M Grade IIIPOLYNIKIS2 PRINCE LORENZO 1:59.3LONGCHAMP
1977 NOIR ET OR RHEINGOLDPOMME ROSE JOHN CUNNINGTON JR 20-c 1800M Grade IIIORANGE MARMELADE KEHAAR2  LONGCHAMP
1976 BALTEUS BALDRICHONERKO 9-c 1800 MT Grade IIINUMA POMPILIUS LE DESPOTE  LONGCHAMP
1975 FAR NORTH NORTHERN DANCERFLEUR2 JOHN FELLOWS 8-f 1800M Grade IIIYOUTH    LONGCHAMP
1974 BOLD PIRATE NO ROBBERYVENTURE2 2-n 1400 MT Grade III      
1973 RIVERTON LUTHIERRIVER PLATE ALEC HEAD 16-b 1800M Grade IIISORBI FONTABAL  LONGCHAMP, 2YO
1972 VEXIN KASHMIR2HIGH BULK 11-c 1800M Grade IIIABU SIMBEL2 YUKON VALLEY2  LONGCHAMP
1971 NEPTUNIUM NEPTUNUSTRADSVILLE 12-b 1400 MT Grade III      
1970 SHARAPOUR TANERKOPAOLA3 FRANCOIS MATHET 9-c 1800M Grade IIISOPHORA5 GALANT PRINCE2 1.54.30LONGCHAMP
1969 ANANNDPOUR CHARLOTTESVILLESANTA THERESA 12-c 1800M Grade III  MAGIC HOPE2  LONGCHAMP
1968 PRINCE REGENT RIGHT ROYALNODULEUSE ETIENNE POLLET 1-l 1800M Grade III  DJAKAO  LONGCHAMP
1966 TIMOUR DAN CUPIDCERISOLES GEOFFROY WATSON 1-t 1400 MT Grade IIIASTUCE     
1965 WAR PAINT2 VENTURE7NYONDA 5-e 1800M Grade IIIFINE PEARL A TEMPO  LONGCHAMP
1963 MICHILIMACKINAC NORDISTEMEDIA GEORGES BRIDGLAND 22-d 1800M Grade III     LONGCHAMP
1962 CHUTNEY6 KING OF THE TUDORSSPICE2 20-a 1800M Grade III     LONGCHAMP
1960 TCHITA TORNADOSUNNY DRAKE ETIENNE POLLET 23-b 1800M Grade IIIBELLIQUEUX KEPLER6 2.00.90 
1959 MINCIO RELICMERISE 14-b 1800M Grade IIIMARELLA2    LONGCHAMP
1957 LACKAWANNA LACADUVDOIRE 3-e 1800M Grade III      
1956 AMBER ZUCCARELLOPANTOMINE RICHARD CARVER SR 14-e 1800 MT   ALTIPAN  LONGCHAMP
1955 PATRAS4 GOYAMAMADAME PATROL 10-e 1800 MT Grade III     LONGCHAMP
1953 BEIGLER BEY BEYMALEKEH 5-e 1800M Grade III     LONGCHAMP
1952 FORT DE FRANCE2 ESCAMILLOCONSTANTINE 4-n 1400 MT Grade III      
1951 SILNET FASTNETSILVER JILL 7 1800M Grade III     2° LAMIRAULT
1948 COAST GUARD2 COASTAL TRAFFICBACHELORS CATCH GEORGES PELAT 9-e 1800M Grade III     LONGCHAMP
1947 RIGOLO2 PUITS DAMOURRIBERAC 8-a 1800MT Grade III  CALLIOPE  2° STARLIGHT
1946 LA BUISSONNIERE LAEKEN2LA NEGRESSE 17 1800 MT KOOS SOLINA3   
1942 BAMBOU THE MAC NABLAOUK2 14-e 1800M Grade III  SYSSOU  2° LA LYS
1940 LE MARMOT2 LE GOSSE2ANDALOUSE 2-l 1800M Grade III     2° LASS 3° LAZARE
1938 GALERIEN MONARCH- 7 1800M   IRIFLE  2° SHRIFT
1936 GONFALONIER CADUMFARNESE LUCIEN ROBERT 1-r 1800M Grade III     2° GINKO BILOBA 3° MASTER PATRICK
1935 HORNCASTLE RIALTOHORNETS LAW 3-c 1800M Grade IIININTH DUKE    LONGCHAMP
1934 CHASSE NEIGE2 BUBBLESBEAUTE DE NEIGE LUCIEN ROBERT 20-a 1800M MATASSIN WILL OF THE WISP   
1932 SUNNY BOY5 SOURBIERBELISE2 FRANCK CARTER 27-a 1600 MT CASTERARI MAGNESIUM6   
1931 AGNELLO LA FARINABEAUTE DE NEIGE CHARLES PRATT 20-a 1800 MT LA BECASSINE2 FIRE OFF   
1930 FARNUS2 CHUBASCO3FAST ROSE5 L. BARA 1800 MT      2° DOREMI 3° DOUBLE KIK
1929 LA SAVOYARDE FILIBERT DE SAVOIELA BALLADEUSE 1-t 1800M Grade IIIGINGER ALE4    LONGCHAMP
1928 GROCK2 JOYEUX DRILLEGREEN FLY R. FILIPPI 3-c 1800M Grade IIILARISKA KANTARA2   
1927 KERKA SANS LE SOU2SILVER STREAM3 WILLIAM BARKER 2-f 1800M FIORITURE2 PADOVA4  LONGCHAMP
1926 FLAMANT2 SANS LE SOU2LA FAISANDERIE2 W. BARKER 8-d 1800M LARETIN SOUROUR2   
1925 BALTIQUE4 CHULOBARATARIA10 PERCY CARTER 1800M Grade IIITRES SPORT TARENTELLE5  LONGCHAMP
1924 ELEUSIS2 SARDANAPALEPROSOPOPEE 3-m 1800M Grade IIIGANDOURAH BELFONDS  LONGCHAMP
1923 ISOLA BELLA3 MESILIMISOLA SAINT JEAN ELIJAH CUNNINGTON 11 1800M Grade IIICADUM BELLAC   
1922 MASSINE CONSOLSMAURI ELIJAH CUNNINGTON 12 1800M Grade IIIPRINCE VELASQUEZ SAINT HUBERT2  LONGCHAMP
1921 KEFALIN ALCANTARA2NITOCRIS4 WALLACE DAVIS 16-e 1800M Grade IIISYNTHEME LE FANFARON  LONGCHAMP
1920 SOLDAT5 BLACK SANDPANSY16 MICHEL PANTALL 8-h 1800 MT KSAR HARPOCRATE  LONGCHAMP
1919 STREPERA SANS SOUCI2GOOSE QUILL J.C. WATSON 14-e 1800M Grade IIIEUGENE DE SAVOIE     
1917 SPRING CLEANING NEIL GOWSPRING NIGHT 16-g 1800M Grade III  ANVIN  2° TRAGOPAN
1913 FRILEUX3 LORLOTFRIGELLA PAUL PANTALL 5-i 1800M Grade IIIDACIER2    LONGCHAMP
1912 AMADOU MAXIMUM2ARVA2 CHARLES BARTHOLOMEW 21-a 1800M Grade IIIOPOTT CHIPPEWA3  LONGCHAMP
1911 ROMAGNY RABELAISRAYMONDE2 G. CUNNINGTON SR 17-a 1800M Grade IIILILIUM6    LONGCHAMP
1910 LAHIRE2 PLUM-CENTREBREDA9 WILLIAM B. DUKE 2-j 1800 MT GRAND SEIGNEUR MADE IN ENGLAND3  DEAD HEAT FOR 1ST
1909 COQUILLE LADY KILLERCOCOTE ELIJAH CUNNINGTON 23 1800 MT Grade IIIROSE DE JERICHO2 DIABOLO7  LONGCHAMP
1908 REYNA2 WINKFIELDS PRIDEMAY QUEEN10 DODD 11-e 1800M Grade IIICHANDOS3 CIRCE14  LONGCHAMP
1907 QUINTETTE2 GARDEFEUDINETTE 20-a 1800M Grade IIIDIADOQUE2 MAROUSSIA3  LONGCHAMP
  Add info for an additional year