Thoroughbred Horse Pedigree Database


 
Reports Maintenance Subscriptions Help Message Board  
PRIX DU PRINCE D’ORANGE - LONGCHAMP
 FRANCE - Grade III
  Add info for an additional year
Year Winner Sire Dam Trainer Fam. Dist. Grade 2nd 3rd Time Comment
2017 RECOLETOS2 WHIPPER2HIGHPHAR C. LAFFON-PARIAS 3-o 2000 MT Grade IIIPLUMATIC AFANDEM2 2:14:30 
2016 SKY KINGDOM4 MONTJEUWE CAN SAY IT NOW WILLIAM HAGGAS 7-c 2000 MT Grade IIIMEKHTAAL SPECTROSCOPE5 2:10.84MAISONS-LAFFITTE
2015 KARAKTAR HIGH CHAPARRALKARAWANA ALAIN DE ROYER-DUPRE 14-f 2000 MT Grade IIISUMBAL NOT SO SLEEPY 2:13.35 
2014 FREE PORT LUX OASIS DREAMROYAL HIGHNESS FREDDY HEAD 23 2000 MT Grade IIIBODHI4 CALLING OUT 2:12.67 
2013 INTELLO GALILEO4IMPRESSIONNANTE ANDRE FABRE 4-m 2000 MT Grade IIIMORANDI6 ZHIYI 2:12.23 
2012 STARBOARD10 ZAMINDARSUMMER SHOWER3 JOHN GOSDEN 1-n 2000 MT Grade IIIPRINCE MAG ALBION16 2:16.70GOING GOOD TO SOFT
2011 CASAMENTO2 SHAMARDALWEDDING GIFT MAHMOOD AL ZAROONI 1-d 2000 MT Grade IIIBAROCCI2 DESERT BLANC 2:06.70 
2010 PRINCE BISHOP DUBAWINORTH EAST BAY ANDRE FABRE 3-c 2000 MT Grade IIIWEALTHY8 RAJSAMAN 2:09.60 
2009 CIRRUS DES AIGLES EVEN TOPTAILLE DE GUEPE CORINE BARANDE-BARBE 9-h 2000 MT Grade IIIWORLD HERITAGE ALLYBAR 2:06.30 
2008 NEVER ON SUNDAY6 SUNDAY BREAKHEXANE JEAN-CLAUDE ROUGET 5-b 2000 MT Grade IIIRUSSIAN CROSS TRINCOT 2:06.30 
2007 LITERATO3 KENDORLA CIBELES JEAN-CLAUDE ROUGET 16-a 2000 MT Grade IIIINDIAN CHOICE ANABAAS CREATION 2:07.30 
2006 BEST NAME KINGS BESTFLAWLY ROBERT COLLET 7-e 2000 MT Grade IIICHAMPS ELYSEES4 DARAMSAR 2:14.10 
2005 CORRE CAMINOS2 MONTJEUDIBENOISE MIKEL DELZANGLES 1-t 2000 MT Grade IIIRUWI KENDOR DINE 2:07.80 
2004 DELFOS3 GREEN TUNEAKHLA CARLOS LAFFON-PARIAS 1-c 2000 MT Grade IIIAPSIS2 LYONELS GLORY 2:09.40 
2003 WEIGHTLESS IN THE WINGSORFORD NESS PASCAL BARY 13-c 2000 MT Grade IIISHAKIS TOUCH OF LAND 2:05.90 
2002 TAU CETI HERNANDONAPOLI3 JOHN HAMMOND 8-f 2000 MT Grade IIISHAANMER WITHOUT CONNEXION 2:13.00 
2001 EQUERRY ST JOVITECOLOUR CHART SAEED BIN SUROOR 14-b 2000 MT Grade IIISAGACITY5 POUSSIN3 2:10.40 
2000 HIGHTORI VETTORIHIGH MECENE PHILIPPE DEMERCASTEL 4-n 2000 MT Grade IIIBLEU DALTAIR RHENIUM 2:11.00 
1999 STATE SHINTO PLEASANT COLONYSHA THA ANDRE FABRE 5-h 2000 MT Grade IIIWAY OF LIGHT MANNDAR 2:12.50VSF, 4R, M-1, SHD, 1
1998 QUEL SENOR TEL QUELBOLD SENORITA3 FRANCOIS DOUMEN 20 2000 MT Grade IIIBARBOLA SESTINO 2:11.60 
1997 LOUP SAUVAGE RIVERMANLOUVETERIE ANDRE FABRE 1-k 2000 MT Grade IIIBONAPARTISTE HANDSOME RIDGE 2:14.00 
1996 BAROUD DHONNEUR HIGHEST HONORPETITE SOEUR2 JEAN-FRANCOIS BERNARD 14-c 2000 MT Grade IIIANDROID ACHARNE 2:17.50 
1995 TAMURE2 SADLERS WELLSTHREE TAILS JOHN GOSDEN 1-n 2000 MT Grade IIISPECTRUM3 RIFAPOUR 2:25.90 
1994 MILLKOM CYRANO DE BERGERACGOOD GAME2 JEAN-CLAUDE ROUGET 19-c 2000 MT Grade IIIVOLOCHINE SAND REEF 2:12.30 
1993 APPLE TREE BIKALAPOMME ROSE ANDRE FABRE 20-c 2000 MT Grade IIIMARILDO JACKDIDI 2:14.82 
1992 ARCANGUES SAGACEALBERTINE ANDRE FABRE 8-f 2000 MT Grade IIIPRINCE POLINO ARAZI 2:07.50 
1991 PASSING SALE NO PASS NO SALEREACHOUT AND TOUCH BERNARD SECLY 3-e 2000 MT Grade IIIMISS ALLEGED GLITY 2:10.50 
1990 SAUMAREZ RAINBOW QUESTFIESTA FUN NICOLAS CLEMENT 16-a 2000 MT Grade IIIMISTER RIV CREATOR 2:11.50 
1989 IN THE WINGS SADLERS WELLSHIGH HAWK ANDRE FABRE 9-e 2000 MT Grade IIIMANSONNIEN ATHYKA 2:12.50GS. 5R. ˝-ľ-HD
1988 TRIPTYCH RIVERMANTRILLION PATRICK BIANCONE 4-n 2000 MT Grade IIIMASMOUDA SPLENDID DAY 2:04.90 
1987 GROOM DANCER BLUSHING GROOMFEATHERHILL TONY CLOUT 14 2000 MT Grade IIISADJIYD LUTH DANCER 2:16.70 
1986 FITNAH KRISGREENLAND PARK MME CH. HEAD MAAREK 1-h 2000 MT Grade IIISAINT ESTEPHE FAST TOPAZE   
1985 CARIELLOR FABULOUS DANCERBONICARIELLE ANDRE FABRE 4-j 2000 MT Grade IIIROMILDO PINK  DEAD HEAT FOR 1ST
1984 LOVELY DANCER GREEN DANCERJANTHINA OLIVIER DOUIEB 7 2000 MT Grade IIIFLY ME DARLY   
1983 LOVELY DANCER GREEN DANCERJANTHINA OLIVIER DOUIEB 7 2000 MT Grade IIIDARLY COST CONTROL   
1982 GENERAL HOLME NOHOLME2GENERALS SISTER OLIVIER DOUIEB 9-e 2000 MT Grade IIIBIKALA COMMODORE BLAKE   
1981 VAYRANN BRIGADIER GERARDVAL DIVINE FRANCOIS MATHET 4-n 2000 MT Grade IIIBIKALA DIAMOND PROSPECT   
1980 DUNETTE HARD TO BEATPRAM E. CHEVALIER DU FAU 26 2000 MT Grade IIITHREE TROIKAS NORTHERN BABY   
1979 RUSTICARO CARORUSTICA RICHARD CARVER JR 20-c 2000 MT Grade IIITRILLION NORTHERN BABY   
1978 ALLEGED HOIST THE FLAGPRINCESS POUT M. VINCENT O’BRIEN 2-s 2000 MT Grade IIILOUKSOR2 PEVERO 2:02.30 
1977 CARWHITE CAROWHITE PAPER ALEC HEAD 12-e 2000 MT Grade IIIGAIRLOCH WAYA 2:04.20 
1976 IVANJICA SIR IVORASTUCE ALEC HEAD 12-e 2000 MT Grade IIISEA SANDS TWIG2   
1975 KASTEEL KING OF THE CASTLEESME 4-i 2000 MT Grade IIIRAMIREZ DAHLIA   
1974 ON MY WAY2 LAUGH ALOUDGRACIOUS ME2 NOEL PELAT 9-c 2000 MT Grade III  DAHLIA   
1973 TOUJOURS PRET VAL DE LOIRDUNDEE3 BERNARD SECLY 12-e 2000 MT Grade IIIDARK BABY3 FOLKESTONE  3 YO & UP F & C, PRINCIPLE WINNERS ABROAD IN 1973
1972 MISTER SIC TOP TIFFAUGESMADAME DAURADE 3-h 2400 MT Grade IIIMOULTON SHARAPOUR  3YO & UP
1971 HALLEZ LE FABULEUXHAGUENAU WILLIAM HEAD 9-f 2200 MT Grade III      
1970 A CHARA WORDENCANNON BALL C. W. BARTHOLOMEW 3-o 2200 MT TAPALQUE LAR 2:20.10 
1969 GOODLY2 SNOBALIZETTA 7 2200 MT CARMARTHEN CANDY CANE   
1968 PETRONE PRINCE TAJWILD MISS MAURICE ZILBER 1-s 2200 MT GRANDIER BAGDAD3 2:26.10 
1967 CARMARTHEN DEVONKUWAIT L. BALDISSERI 14-a 2200 MT       
1966 PASQUIN2 EL RELICARIOPASQUINADE2 MAX BONAVENTURE 7-e 2200 MT       
1965 DIATOME SICAMBREDICTAWAY GEOFFROY WATSON 12-e 2200 MT ACER3 CORFINIO 2:19.70 
1964 LE FABULEUX WILD RISKANGUAR WILLIAM HEAD 13-c 2200 MT NASRAM MERCURE 2:22.50 
1963 SOLTIKOFF PRINCE CHEVALIERAGLAE GRACE RENE PELAT 11-e 2200 MT       
1962 KISTINIE LE TYROLTANTE MIMI 8-f 2400 MT       
1961 WORDPAM WORDENPAMPHYLIE RICHARD CARVER JR 14-e 2400 MT LE FRANCAIS2 OKAY II 2:34.70 
1960 CHARLOTTESVILLE PRINCE CHEVALIERNOORANI ALEC HEAD 14-a 2400 MT ESQUIMAU KING SIZE9 2:36.60 
1959 HERBAGER VANDALEFLAGETTE PIERRE PELAT 16-c 2400 MT MARINO BALBO   
1958 CHIEF NEARCONIKELLORA ALEC HEAD 4-h 2400 MT   MALEFAIM   
1957 TANERKO TANTIEMELA DIVINE FRANCOIS MATHET 12 2400 MT OROSO TAPIOCA   
1956 TANERKO TANTIEMELA DIVINE FRANCOIS MATHET 12 2400 MT TENAREZE     
1955 CORDOVA2 DJEBELCARAVELLE 13-c 2400 MT   MAHAN   
1954 BANASSA UN GAILLARDFATOU GAYE WILLIAM HEAD 21-a 2400 MT       
1953 WORDEN WILD RISKSANS TARES 13-c 2400 MT NUCCIO     
1952 SILNET FASTNETSILVER JILL 7 2000 MT NUCCIO     
1951 FLORIAN6 JOCKGREAT DAISY 1-n 2000 MT       
1950 MEDIUM MERIDIENMELODIE GEORGES PELAT 19-c 2000 MT BAGHEERA     
1948 YONG LO ARKINA2STEEPLE 3-g 2000 MT DJEFOU PEARL DIVER   
1945 MICIPSA TOURBILLONTHAOUKA 4-n 2400 MT SAMARITAIN GALENE   
1944 FOLLE NUIT ASTROPHELFOLLE PASSION 1-l 2300 MT      LE TREMBLAY
1943 NORSEMAN UMIDWARTARA 13-c 2300 MT GUIRLANDE3    DEAD HEAT FOR 1ST
1942 LE PACHA BIRIBIADVERTENCIA JOHN CUNNINGTON 16 2400 MT      2° NABAH
1941 MACARON CHATEAU BOUSCAUTMESANGE5 WILLIAM HEAD 27-a 2400 MT SUNBURNT2    3° SESTERCE
1938 VATELLOR VATOUTLADY ELINOR 12-f 2400 MT YOSHIWARA2    3° DILEMNE
1937 GONFALONIER CADUMFARNESE LUCIEN ROBERT 1-r 2400 MT LE DUC    3° TRAPOLIN
1936 ARKINA2 COMEDY KINGLA HABANERA 17-b 2400 MT SIGNORETTO2 MAJESTIC23  2° SIGNORETTO
1935 BRANTOME BLANDFORDVITAMINE LUCIEN ROBERT 27-a 2400 MT ARKINA2 VANDA TERES   
1934 NEGUNDO BANSTARVERY PRETTY2 14-f 2400 MT ASSUERUS TAXODIUM3   
1933 PHLEGETON GRAND FLEET2LOUBLIEE 1-b 2400 MT LORIFLAMME KEPHTE   
1932 MOTRICO RADAMESMARTIGUES MAURICE DOKHUYSEN 3-b 2400 MT   AGNELLO  2° COURAGEUX
1931 LOVELACE LA FARINASTRAITLACE GEORGE BATCHELOR 3-d 2400 MT TAXODIUM3 ANGELICO6   
1930 MOTRICO RADAMESMARTIGUES MAURICE DOKHUYSEN 3-b 2400 MT VATOUT GODICHE   
1929 KANTAR ALCANTARA2KARABE RAYMOND CARVER 3-n 2400 MT LE CHATELET     
1928 FINGLAS BRULEURFAIR SIMONE FRANK CARTER 14-a 2400 MT LICTEUR BALMORAL3   
1927 SAC A PAPIER2 SEA SICKSANTA MAGDALENA2 COMTE DE JUMILHAC 2400 MT JAVELOT7 ESKI SERAI   
1926 MASKED RULER MCKINLEYMASKARA CH. CLOUT 8-h 2400 MT AETHELSTAN COCANGE   
1925 CADUM SANS SOUCI2SPRING CLEANING CLEMENT DUVAL 16-g 2400 MT LEVIATHAN22 TRAS LOS MONTES   
1924 CADUM SANS SOUCI2SPRING CLEANING CLEMENT DUVAL 16-g 2400 MT PRINCE DORANGE2 LE GROS MORNE   
1923 GUERCOEUR CONSOLSGUTRUNE4 GEORGE BARTHOLOMEW 4-o 2400 MT PRINCE DORANGE2 GAURISANKAR   
1922 KSAR BRULEURKIZIL KOURGAN WALTER R. WALTON 3-n 2400 MT BAHADUR HAROUN AL RACHID   
1921 HARPOCRATE SAINT ANGE2HUSH FRANK CARTER 3-e 2400 MT ABRI2 NOUVEL AN   
1920 CID CAMPEADOR4 PHOENIX3CHATWOOD2 PAUL PANTALL 13-b 2400 MT KINGS CROSS4 TULLAMORE2   
1919 TULLAMORE MORDANTTULLYNACREE GEORGE BATCHELOR 3-d 2400 MT VERDIER TCHAD   
1913 DAGOR FLYING FOXROQUETTE ROBERT DENMAN 4-n 2400 MT PREDICATEUR MARTIAL3   
1912 FLORAISON SANS SOUCI2FLORETTA CLEMENT DUVAL 3-c 2400 MT AMOUREUX III TRIPOLETTE   
1911 ALCANTARA2 PERTHTOISON DOR JEAN-CLAUDE WATSON 4-i 2400 MT ITALUS OSSIAN3   
1910 GROS PAPA LAUZUNPICARDIA2 M. PANTALL 17 2400 MT RONDE DE NUIT3 MOULINS LA MARCHE  DEAD HEAT 1ER (1ST)
1909 BINIOU LE POMPONBRIC A BRAC ELIJAH CUNNINGTON 5-h 2400 MT NEGOFOL TALO BIRIBIL   
1908 BINIOU LE POMPONBRIC A BRAC ELIJAH CUNNINGTON 5-h 2400 MT MAFIA II MAGELLAN3   
1907 BETHSAIDA LE SAMARITAINBABILLARDE2 20-b 2400 MT MOULINS LA MARCHE BINIOU   
1906 MONTLIEU ST DAMIENMISSY BABA2 5 2400 MT BRISECOEUR EIDER   
1905 PRESTO6 RUEILMLLE PREFERE 1-a 2400 MT GENIAL2 CAIUS   
1904 CAIUS REVERENDCHOICE ROBERT DENMAN 19-c 2400 MT LORLOT SAMSAM2   
1903 MAXIMUM2 CHALET4URGENCE RICHARD COUNT 13-a 2400 MT NORDENSKJOLD TIGRE3   
1902 LA CAMARGO CHILDWICKBELLE ET BONNE A. LAVIS 12 2400 MT RETZ MAXIMUM2   
1901 ARKINGLASS MARDENANDOUILLETTE 1-o 2400 MT SEMENDRIA LADY KILLER   
1900 FOURIRE PALAIS ROYAL2FOURCHETTE ROBERT DENMAN 14-a 2400 MT LA MORINIERE CAP MARTIN3   
1899 JEANNE BRUNETTE DAUPHINJEANNE HACHETTE CHARLES BARTHOLOMEW 19-a 2400 MT FOURIRE PERTH   
1898 GARDEFEU CAMBYSEBOUGIE RICHARD COUNT 6-b 2400 MT GENERAL ALBERT3 BIGOUDIS   
1897 LAUNAY THE BARD2LINA3 RICHARD CARTER SR 17-c 2400 MT OMNIUM2 CHAMPAUBERT   
1896 OMNIUM2 UPASBLUETTE EDGAR ROLFE 22-c 2400 MT RIPOSTE3 LE JUSTICIER 2:40.00 
1895 OMNIUM2 UPASBLUETTE EDGAR ROLFE 22-c 2400 MT LE JUSTICIER LAUNAY   
1894 RAVIOLI2 ATLANTICJAPONICA2 WILLIAM WEBB 3 2400 MT IDLE BOY BEAUJOLAIS 2:40.00 
1893 FRA ANGELICO PERPLEXEESCARBOUCLE WILLIAM WEBB 4-h 2400 MT ARKANSAS14 CAMPAN   
1892 FRA ANGELICO PERPLEXEESCARBOUCLE WILLIAM WEBB 4-h 2400 MT GOUVERNEUR    2 PARTANTS
1891 ESPION8 MANOELEUSEBIA7 25 2400 MT YELLOW LE CAPRICORNE2   
1890 WANDORA BRUCEWINDFALL2 THOMAS CUNNINGTON 39 2400 MT CLOVER3 POURPOINT4   
1889 ACHILLE2 TRISTANAURORE4 RICHARD CARTER 2-c 2400 MT GALAOR2 TANTALE   
1888 ATHOS14 ZUTATHALIE2 GEORGE CUNNINGTON 19-a 2400 MT CATHARINA SIBERIE3   
1887 TENEBREUSE4 SAXIFRAGENEW STAR4 19-a 2400 MT MAXICO AVRIL4   
1886 FRICANDEAU PLUTUS2LA FROMENTINIERE RICHARD COUNT 1-b 2400 MT ALGER2 SYCOMORE   
1885 PLAISANTERIE WELLINGTONIAPOETESS2 19-a 2400 MT THE CONDOR2 SAPRISTI6   
1884 AZUR6 VESTMINSTERARIANE14 17-a 2000 MT RICHELIEU2 CLIO2   
1883 AZUR6 VESTMINSTERARIANE14 TOM JENNINGS 17-a 2400 MT   CHITRE   
1882 SONNET9 VERTUGADINSONNETTE7 2400 MT      SONNET DISTANCé,1ER OCTAVE
  Add info for an additional year