Thoroughbred Horse Pedigree Database


 
Reports Maintenance Subscriptions Help Message Board  
PRIX DES CHENES - LONGCHAMP
 FRANCE - Grade III
  Add info for an additional year
Year Winner Sire Dam Trainer Fam. Dist. Grade 2nd 3rd Time Comment
2016 AKIHIRO DEEP IMPACTBAAHAMA ANDRE FABRE 22-d 1600 MT Grade IIIHIGH ALPHA NATIONAL DEFENSE 1:38:126 STARTERS; WON BY 1 LENGTH (JRD)
2015 CLOTH OF STARS SEA THE STARSSTRAWBERRY FLEDGE ANDRE FABRE 4-m 1600 MT Grade IIIVEDEVANI SIXTH SENSE5 1:41.16 
2014 EVASIVES FIRST EVASIVE6ZALIA F. ROSSI 8-f 1600 MT Grade IIIDE TREVILLE CHEREK 1:43.04 
2013 ECTOT HURRICANE RUNTONNARA ELIE LELLOUCHE 6-e 1600 MT Grade IIIELLIPTIQUE DARAYBI 1:43.11 
2012 PEARL FLUTE PICCOLO2SECRET MELODY2 FRANCIS-HENRI GRAFFARD 16-b 1600 MT Grade IIIVISIYANI US LAW 1:45.61TURF: GOOD TO SOFT
2011 VIZIR BERE HURRICANE CAT2OLGA BERE DIDIER PROD HOMME 13-c 1600 MT Grade IIISAINT PELLERIN KADYNY 1:41.40 
2010 FRENCH NAVY2 SHAMARDALFIRST FLEET2 ANDRE FABRE 1-x 1600 MT Grade IIIHAVANE SMOKER SURFRIDER2 1:46.40 
2009 BEHKABAD CAPE CROSSBEHKARA JEAN-CLAUDE ROUGET 9-e 1600 MT Grade IIIARASIN EMIRATES DREAM 1:39.30 
2008 CALVADOS BLUES LANDOPERSIAN BELLE3 PHILIPPE DEMERCASTEL 19-b 1600 MT Grade IIINAVAL OFFICER CANWINN 1:43.30 
2007 BLUE CHAGALL TESTA ROSSAELOISEY H. A. PANTALL 1-n 1600 MT Grade IIIDUBAI TIME BERET ROUGE 1:40.80 
2006 SPIRIT ONE2 ANABAA BLUELAVAYSSIERE P. DEMERCASTEL 1-w 1600 MT Grade IIISAN DOMENICO3 CERVINIO 1:45.10 
2005 CARLOTAMIX LINAMIXCARLITTA ANDRE FABRE 5-b 1600 MT Grade IIILINDAS LAD2 ZATO 1:42.80 
2004 HELIOS QUERCUS DIABLENEYEVCRISS CROSS6 6-e 1600 MT Grade IIIMUSKETIER2 VATORI 1:40.60 
2003 BAGO2 NASHWANMOONLIGHTS BOX JONATHAN E. PEASE 2-d 1600 MT Grade IIIVALIXIR HAPPY CRUSADER 1:39.30 
2002 DALAKHANI DARSHAANDALTAWA 9-e 1600 MT Grade IIIMISTER CHARM GRAIKOS 1:41.70 
2001 SHAANMER NIVERNAIS DARSHAANFEE DES MERS 16-c 1600 MT Grade IIICAESARION2 NIGHT BOKBEL 1:46.50 
2000 EQUERRY ST JOVITECOLOUR CHART 14-b 1600 MT Grade IIIMIZZEN MAST PANIS 1:38.05 
1999 JOKERMAN SEPTIEME CIELFALCON DANCER J.-C. ROUGET 8-g 1600 MT Grade IIIWHYOME PETROSELLI 1:38.50 
1998 GRAZALEMA STORM BIRDDELLAGRAZIA 16-g 1600 MT Grade IIIWAY OF LIGHT ZEITZ 1:49.60 
1997 SECOND EMPIRE FAIRY KING2WELSH LOVE A. P. OBRIEN 2-f 1600 MT Grade IIIMUHTATHIR TENBYSSIMO 1:35.40 
1996 NOMBRE PREMIER KENDORSABIOLA 16-b 1600 MT Grade IIIMAJORIEN PEINTRE CELEBRE 1:44.80 
1995 MANNINAMIX LINAMIXMRS ANNIE AANDRE FABRE 4-n 1600 MT Grade IIIWINTER QUARTERS MARTINIQUAIS 1:46.70 
1994 COCO PASSION GROOM DANCERGAIETE DE COEUR 4-r 1600 MT Grade IIIPRIVITY DIAMOND MIX 1:52.70 
1993 GUNBOAT DIPLOMACY DOMINIONSINGAPORE GIRL 7-c 1600 MT Grade IIICHEYENNE DREAM ARABIAN SKY 1:47.32 
1992 DANCIENNE GROOM DANCERTERMIENNE 3-e 1600 MT Grade IIIDERNIER EMPEREUR RANGER 1:53.67 
1991 LITRON GRAUER WICHTLIVRE T. GRIEPER 4-i 1600 MT Grade IIIGREEK AIR SAINTRY  EVRY
1990 REASON TO TRICK CLEVER TRICKHAIL HAIL JOHN E. HAMMOND 8-f 1600 MT Grade IIICAMAYAN DEMOCRATIC2  TURF: HEAVY - 5R. 4-½-1½
1989 FUNAMBULE LYPHARDSONOMA MME CHRISTIANE HEAD-MAAREK 14-c 1600 MT Grade IIIERNANI SLEW THE SLEWOR  SAINT CLOUD
1988 ALONG ALL MILL REEFALL ALONG PATRICK BIANCONE 1-d 1600 MT Grade IIISOME FOREST GOLDNEYEV   
1987 HARMLESS ALBATROSS PAS DE SEULNORTH FORLAND ROBERT COLLET 3-c 1600 MT Grade IIIBARANOF TITUS GROAN   
1986 FOTITIENG NUREYEVDRY FLY2 FRANCOIS BOUTIN 3-l 1600 MT Grade IIILIBERTINE WILLESDON   
1985 SPLENDID MOMENT STORM BIRDRACQUETTE ROBERT COLLET 23 1600 MT Grade IIIUN DESPERADO MINATZIN   
1984 CAPTIVE ISLAND NORTHFIELDSICY MORE ROBERT COLLET 10-c 1600 MT Grade IIIENVOL VAL DE SONG   
1983 MENDEZ BELLYPHAMISS CARINA FRANCOIS BOUTIN 23-b 1600 MT Grade IIIINA SEVILLE BERKELEY COURT 1:47.10 
1982 PLURALISME THE MINSTRELCAMBRETTA ALEC HEAD 1-t 1600 MT Grade IIIPRINCE KEBIR INSOLENT   
1981 BON SANG GYRLA CALDERA MITRI SALIBA 11-g 1600 MT Grade IIITAMPERO YPSILON3   
1980 DUNPHY RIVERMANDOURDAN CRIQUETTE HEAD-MAAREK 5-i 1600 MT Grade IIIWATCHDOG2 BIG JOHN   
1979 IN FIJAR BOLD COMMANDERAPACHE QUEEN MITRI SALIBA 4-c 1600 MT Grade IIITUXEDO JUNCTION LORD JACK4 1:40.00 
1978 DISCRETION BOLD LADWORDLESS JOHN CUNNINGTON JR 1-l 1600 MT Grade IIISHARPMAN SARDARAZ   
1977 JAAZEIRO SHAMRULE FORMI FRANCOIS BOUTIN 14-f 1600 MT PYJAMA HUNT TAREK   
1976 SILK SLIPPER2 PRINCE TENDERFOOTFINE SOIE JOHN CUNNINGTON JR 3-i 1600 MT Grade IIIWATER BOY3 BORODINE   
1975 FRENCH SWANEE MY SWANEEFIRE AND ICE 14-c 1600 MT Grade IIIFOUR SPADES2     
1974 MARIACCI DJAKAOMARBRISA JEAN-MARIE CHOUBERSKY 9-e 1600 MT Grade IIIGREEN DANCER MISTER JACKET   
1973 BAYRAAN RED GODRUNAWAY BRIDE FRANCOIS MATHET 22-d 1600 MT Grade IIIHIPPODAMIA2 TRIX6   
1972 STANLEYVILLE VAL DE LOIRSINGING BIRD ALBERT KLIMSCHA 3-j 1600 MT Grade IIIROBERTINO FIGEAC3  2YO
1971 BANALDO MOLVEDOAUGUAISE W. HELD 1-e 1600 MT Grade IIIGAY SAINT4 OPEN SEASON 1:45.80 
1970 MARASCHINO2 GULF PEARLMARAH 7-a 1600 MT IRISH BALL     
1969 EXPERIO EXBURYLA PERIE 8-i 1600 MT       
1968 TUXPAN FRENCH BEIGETEN DOUBLE 25 1600 MT   COMELY   
1966 FRONTAL LE HAARFAVREALE GEOFFROY WATSON 19-b 1600 MT       
1965 BEHISTOUN OGRADYBEOTIE 14-a 1400 MT TIEPOLINA     
1964 BORD A BORD2 EL RELICARIOBORBOLETTA 16-g 1400 MT JACINTHE DES BOIS     
1962 BEAUTIFUL FAST FOXBEAUTY PRIZE 2-d 1600 MT       
1961 TRACY TOSCOAMBOYNA 1-w 1600 MT       
1960 MISTI MEDIUMMIST GEORGES BRIDLAND 7-d 1600 MT HERMIERES     
1959 TANATA TANTIEMEREINATA FRANCOIS MATHET 8-i 1600 MT       
1958 TIEPOLETTO TORNADOSCARLET SKIES ETIENNE POLLET 2-c 1600 MT   SABRE JET   
1957 ARSAR ARBARMELUSINE3 1-e 1600 MT       
1956 MOURNE VIEUX MANOIRBALLYNASH 9 1600 MT       
1953 ALBA NOX COARAZELA DAME BLANCHE GEOFFROY WATSON 12-e 1600 MT PEPPERMINT13     
1952 CORIOLINE TELEFERIQUEBELLE CORISANDE GEOFFROY WATSON 20-a 1600 MT       
1951 GALEACE GALENESYSSOU HENRY COUNT 13-b 1600 MT LA VARENDE     
1950 LAVAREDE VERSO2LAVANDE 4-p 1600 MT       
1949 EPPI DOR BOUMEPPE SAUVAGE ALBERT BUCQUET 5-e 1600 MT       
1948 FONTENAY TORNADOFLYING COLOURS HENRY COUNT 26 1600 MT COAST GUARD2     
1947 CHAKITA CHATEAUROUXRIKOKITA 2-o 1600 MT Grade III     2° BERTHA 3° MANDALAY
1946 SOLINA3 FAIR COPYGUERLINA 2-i 1600 MT Grade IIIKOOS    3° POLISSON
1945 FASANO BARNEVELDTFASA ALBERT BUCQUET 7-d 1600 MT       
1943 VOLE VITE FASTNETFLYING LADY WILLIAM CUNNINGTON 17-b 1600 MT POINTE A PITRE    LE TREMBLAY
1942 MICIPSA TOURBILLONTHAOUKA CHARLES-HENRI SEMBLAT 4-n 1600 MT TROIE    3° LAMPARILLA
1941 MY DRAKE ADMIRAL DRAKECORALMY 42 1600 MT   CHATEAUROUX  TARTARIN WAS ALSO 1ST.
1938 IRIFLE BACTERIOPHAGESPRING TIDE LUCIEN ROBERT 16-g 1600 MT   SUNBURNT2  2° SAUTE RUISSEAU
1937 LOVE SECRET3 XANDOVERAMOURETTE9 WILLIAM CUNNINGTON 16-g 1600 MT   LILAC TIME5  2° COR FLEURI
1936 GONFALONIER CADUMFARNESE LUCIEN ROBERT 1-r 1600 MT   SOLACE4  2° LE PROFESSEUR
1935 DON MILO ZIONISTDAME MARIE3 1-e 1600 MT Grade IIIBAVELLA     
1934 PING PONG PHAROSPIE VOLEUSE HENRY COUNT 17-b 1600 MT CHASSE NEIGE2 MANSUR   
1933 DENVER2 BANSTARDIVINE2 WILLIAM HALL 2-i 1600 MT       
1932 PANTALON SCARAMOUCHELA TRAVIATA D. ENGLANDER 12 1600 MT CLARIS3    3° EUDES
1931 VAUCOULEURS3 BELFONDSVIOLET RAY8 FRANCK CARTER 1600 MT SIRE2 VAGABOND LOVER   
1930 CASSANDRE5 GOLDEN MYTHVIOLET RAY7 FRANCK CARTER 6-d 1600 MT FLEUR DECOSSE    3° BREAKFAST
1929 GODICHE LA FARINABLUSHING WILLIAM BARKER, JR. 3-c 1600 MT ROSE THE2 LOVELACE   
1928 VERDI7 DARK LEGENDVERGEZE FRANK CARTER 3-n 1600 MT INNOXA NETHERBY6   
1927 BUBBLES LA FARINASPRING CLEANING WILLIAM BARKER, JR. 16-g 1600 MT LA MAGISTRATE MONDOVI2   
1926 LA DESIRADE2 ALCANTARA2LA FRANCAISE TH. MURPHY 11-d 1600 MT FENIMORE COOPER KIRGANELLE   
1925 BECASSINE4 PILLIWINKIEROYALE BRIOCHE LUCIEN ROBERT 1-m 1600 MT LE MENTEUR MONT BERNINA   
1924 LUCIDE MAINTENONLUCY NEAL FRANK CARTER 2-s 1600 MT ELEUSIS2     
1923 CADUM SANS SOUCI2SPRING CLEANING CLEMENT DUVAL 16-g 1600 MT DJABA ESCULAPE   
1922 SAINT HUBERT2 GAVARNI2HYGIE2 CLEMENT DUVAL 13-a 1600 MT GOLCONDE2     
1921 SYNTHEME SAINT JUST2- JEAN LIEUX 26 1600 MT EVSONOS     
1920 PHUSLA MAINTENONPOPE JOAN3 WILLIAM DUKE 8-g 1600 MT BLUSHING     
1913 OUED2 TAGLIAMENTO2ODALISQUE3 F. C. LYNHAM 4-b 1600 MT CORNELIUS NEPOS RIKUIT   
1912 PIRPIRIOL PLUM CENTRETOTOLICHE WILLIAM DUKE 3-n 1600 MT HUNINGUE2 LE CARDEUR   
1911 MONGOLIE MONTLIEU- M. PANTALL 2-l 1600 MT DE VIRIS HARDIE6   
1910 FAUCHEUR PERTHFOURRAGERE JAMES DOKHUYSEN 14-a 1600 MT BUCENTAURE3 LAHIRE2   
1909 SOLEIL3 GREY PLUMESUN ROSE10 CHARLES CUNNINGTON 23-a 1600 MT ELDORA4 CARLOPOLIS   
1908 KUMAMOTO2 MIGUEL2KINROSS3 JAMES DOKHUYSEN 8-a 1600 MT REBELLE7     
1907 QUINTETTE2 GARDEFEUDINETTE 20-a 1600 MT ADALIA5 HOLBEIN3   
1905 MOULINS LA MARCHE FOURIREMOULINAISE 9-d 1600 MT      2° FRUCTIDOR 3° PAIMPOLAISE
1904 FINASSEUR WINKFIELDS PRIDEFINAUDE J. DOKHUYSEN 5-i 1600 MT      2° CARDIGAN 3° GRANE
1903 FEUILLE DE CHOU2 PALMISTECHRYSEIS2 1-k 1600 MT Grade III     2° DEVIS 3° CONDOR
1902 VERTUMNE2 GALEAZZOVERNAL2 22 1600 MT      2° DAME DE FRANCE 3° AMICUS
1900 SAINT ARMEL WAR DANCE2SUBLIME4 14 1600 MT   JACOBITE3  2° LE GORILLE
1899 LOVE GRASS BALZANALICE16 THOMAS CARTER 2-l 1600 MT      2° PEPITO 3° JUPITER III
1898 MAURICE10 ST DAMIENMAUVIETTE WILLIAM BARKER 1-j 1600 MT MILITAIRE5 CHIFFONNETTE 1:50.40 
1897 INFANT6 CHALET4HER SISTER2 RICHARD CARTER, SR. 17-a 1600 MT CASTILLAN ROSARIO16   
1895 EPICHARIS KING LUDSTATIRA4 T. CARTER, JR. 3-m 1600 MT KASCHGAR BOSTON11   
1894 LE JUSTICIER LE SANCYNORTH WILTSHIRE WILLIAM WEBB 13-d 1600 MT ARIOVISTE SATAN14 1:45.00 
1893 CHARTREUSE26 PERPLEXEROME7 15-b 1600 MT Grade IIIARNICA13 EXCUSE6   
1892 ARGENTEUIL2 BRUCEVERSAILLES5 1-f 1600 MT BROCART SENEGAL13   
1891 INCITATUS11 ENERGY2IPHIGENIE4 3-b 1600 MT       
1890 ESPION8 MANOELEUSEBIA7 THOMAS CARTER NEVEU 25 1600 MT JET DEAU3   1:43.403° LA DO RE
1889 MASTER GILLAM FRONTIN2MISTRESS GILLAM THOMAS CARTER NEVEU 5-f 1600 MT BOUGIE WAR DANCE2 1:44.00 
1888 TIRE-LARIGOT PLUTUS2DOLLAR MARE LYNHAM 3-h 1600 MT HELYETTE PROPHETE2 1:48.00 
1886 CONCORDIA25 FONTAINEBLEAU3CHARMILLE 17 1600 MT       
1884 MAMAN BERTHE GLEN ARTHURBERTHA2 8-k 1600 MT VALENTIN7     
1883 CARMELITE3 LE PETIT CAPORALCONVENT 1-a 1600 MT SANSONNET2     
1882 PARTHENOPE3 KINGCRAFTPALMYRE THOMAS CARTER 2-a 1600 MT       
19 VAUCOULEURS3 BELFONDSVIOLET RAY8 FRANCK CARTER 1600 MT Grade IIISIRE2    3° VAGABOND LOVER
  Add info for an additional year