Thoroughbred Horse Pedigree Database


 
Reports Maintenance Subscriptions Help Message Board  
PRIX DANIEL WILDENSTEIN - LONGCHAMP
 FRANCE - Grade II
  Add info for an additional year
Year Winner Sire Dam Trainer Fam. Dist. Grade 2nd 3rd Time Comment
2018 OSTILIO NEW APPROACHREEM THREE SIMON CRISFORD 26 1600M Grade IIOH THIS IS US HEY GAMAN 1:38.949 RUNS
2017 TAAREEF KITTENS JOYSACRED FEATHER J-C ROUGET 2-s 1600 MT Grade IIBUTHELA NOOR AL HAWA 1:40.199 RAN. GOING SOFT
2016 TAAREEF KITTENS JOYSACRED FEATHER JEAN CLAUDE ROUGET 2-s 1600 MT Grade IIHELLO MY LOVE4 MOONLIGHT MAGIC6 1:43.19CHANTILLY
2015 IMPASSABLE3 INVINCIBLE SPIRITGWENSEB C LAFFON-PARIAS 16-g 1600 MT Grade IIMISS FRANCE7 AKATEA 1:37.65GOING GOOD
2014 SOLOW SINGSPIEL4HIGH MAINTENANCE5 FREDDY HEAD 1-p 1600 MT Grade IIVEDA11 SOMMERABEND 1:36.59 
2013 POLLYANA4 WHIPPER2SHAMAH DIDIER PRODHOMME 1-x 1600 MT Grade IIPINTURICCHIO2 SIYENICA 1:40.24 
2012 ZINABAA ANABAA BLUEZIGRALA M. MACE 20-a 1600 MT Grade IIDUX SCHOLAR EVAPORATION2 1:44.49 
2011 RAJSAMAN LINAMIXROSE QUARTZ2 FREDDY HEAD 14-c 1600 MT Grade IIRIO DE LA PLATA4 BEST DATING 1:38.23 
2010 ROYAL BENCH WHIPPER2HIT THE SKY ROBERT COLLET 23 1600 MT Grade IILOCHINVER2 EMERALD COMMANDER 1:44.30 
2009 TAMAZIRTE DANEHILL DANCERTANAMI DESERT JEAN-CLAUDE ROUGET 1-w 1600 MT Grade IIDANSE GRECQUE2 MURCIELAGO5 1:38.60 
2008 SPIRITO DEL VENTO INDIAN LODGEHEAVENLY SONG4 JEAN-MARIE BEGUIGNE 4-f 1600 MT Grade IISAGEBURG FAMOUS NAME 1:39.10 
2007 SPIRITO DEL VENTO INDIAN LODGEHEAVENLY SONG4 JEAN-MARIE BEGUIGNE 4-f 1600 MT Grade IIRACINGER BLYTHE KNIGHT 1:40.90 
2006 ECHO OF LIGHT DUBAI MILLENNIUMSPIRIT OF TARA SAEED BIN SUROOR 2-f 1600 MT Grade IIPICARESQUE COAT HELLO SUNDAY 1:37.00 
2005 SPECIAL KALDOUN ALZAOSPECIAL LADY4 DAVID SMAGA 8-d 1600 MT Grade IIPOLAR BEAR4 MATHEMATICIAN2 1:40.80 
2004 CACIQUE9 DANEHILLHASILI ANDRE FABRE 11 1600 MT Grade IIHURRICANE ALAN2 MISTER SACHA 1:37.50 
2003 SPECIAL KALDOUN ALZAOSPECIAL LADY4 DAVID SMAGA 8-d 1600 MT Grade IIMY RISK3 GATEMAN 1:42.40 
2002 DOMEDRIVER INDIAN RIDGENAPOLI3 PASCAL BARY 8-f 1600 MT Grade IISUGGESTIVE2 GATEMAN 1:39.90NOW PRIX DANIEL WILDENSTEIN
2001 CHINA VISIT RED RANSOMFURAJET SAEED BIN SUROOR 7 1600 MT Grade IIJIM AND TONIC LUGNY 1:44.80LAST YEAR AS PRIX ROND-POINT
2000 KABOOL GROOM DANCERSHEROOG SAEED BIN SUROOR 4-m 1600 MT Grade IIIKINGSALSA SUGARFOOT 1:36.40 
1999 TRANS ISLAND SELKIRKKHUBZA IAN BOLDING 1-l 1600 MT Grade IISUGARFOOT SAND FALCON 1:44.90 
1998 FLY TO THE STARS BLUEBIRDRISE AND FALL SEED BIN SUROOR 2-f 1600 MT Grade IIGOLD AWAY DECORATED HERO 1:41.20 
1997 DECORATED HERO WARNINGBEQUEATH3 JOHN GOSDEN 2-s 1600 MT Grade IIKALDOU STAR MARATHON4 1:35.90GD, 4R, M-3 3/4,ECR
1996 ALHAARTH UNFUWAINIRISH VALLEY DICK HERN 16-c 1600 MT Grade IISHAANXI BIN ROSIE 1:38.60 
1995 SHAANXI ZILZALRICH AND RIOTOUS ELIE LELLOUCHE 16-g 1600 MT Grade IIPETIT POUCET NEC PLUS ULTRA2 1:39.50 
1994 MISSED FLIGHT DOMINIONLOVESKATE CHRIS WALL 23-b 1600 MT Grade IIGREEN TUNE ROYAL ABJAR 1:39.00 
1993 VOLERIS KRISBAISER VOLE JOHN HAMMOND 2-d 1600 MT Grade IIALFLORA MAROOF 1:42.10 
1992 ARAZI BLUSHING GROOMDANSEUR FABULEUX FRANCOIS BOUTIN 7 1600 MT Grade IIICALLING COLLECT ALHIJAZ 1:44.00 
1991 BISTRO GARDEN GREEN DANCERNORAA PASCAL BARY 5-g 1600 MT Grade IIIGOOFALIK ETERNITYS BREATH 1:39.00 
1990 ZOMAN AFFIRMEDA LITTLE AFFECTION PAUL COLE 1-x 1600 MT Grade IIIHONOR RAJANA FILS UNIQUE 1:38.30 
1989 GOLDEN OPINION SLEW O GOLDOPTIMISTIC LASS ANDRE FABRE 2-f 1600 MT Grade IIIGOOD EXAMPLE2 STAR TOUCH 1:38.40 
1988 IN EXTREMIS SHARPEN UPVINTAGE CHRISTIANE HEAD-MAAREK 4-n 1600 MT Grade IIIALWAYS FAIR RAISE A MEMORY 1:38.40 
1987 WAAJIB TRY MY BESTCORYANA ALEC STEWART 6-d 1600 MT Grade IIISHAIKIYA SHADY HEIGHTS 1:36.20 
1986 MAGICAL WONDER STORM BIRDFLAMA ARDIENTE G. E. MIKHALIDES 9 1600 MT Grade IIIISTIKAL GAY MINSTREL 1:43.80 
1985 PINK NORTHERN DANCERPINK VALLEY CRIQUETTE HEAD-MAAREK 16-c 1600 MT Grade IIIRIVER MIST OVER THE OCEAN 1:39.90 
1984 DUKE OF SILVER SON OF SILVERIRISH SONG ANDRE FABRE 1-w 1600 MT Grade IIIBLUE BELL PEARL TRUCULENT2 1:54.20 
1983 PAMPABIRD PAMPAPAULWOOD GROUSE JOHN CUNNINGTON JR 1-n 1600 MT Grade IIIPROPOSITIONING MILLE BALLES 1:41.60 
1982 YA ZAMAN GALLANT MANIRISH EXCHANGE MITRI SALIBA 8-c 1600 MT Grade IIITHOROUGH SCHWEPPERUSSCHIAN   
1981 DAELTOWN DICTUSHAGERSTOWN DAVID SMAGA 13-c 1600 MT Grade IIIDIAMOND PROSPECT REDOUTABLE   
1980 HILAL ROYAL AND REGALWHISTLING REX MITRI SALIBA 21-a 1600 MT Grade IIISAFITA ROSTOV   
1979 WOLVERTON WOLVER HOLLOWMARY MURPHY2 ALEC HEAD 1-u 1600 MT Grade IIIA THOUSAND STARS WATERWAY 1:42.60 
1978 HOMING HABITATHEAVENLY THOUGHT DICK HERN 1-m 1600 MT Grade IISANEDTKI GRACIOSO2 1:35.60 
1977 PHARLY LYPHARDCOMELY JOHN CUNNINGTON JR. 9-f 1600 MT Grade IIIRIVER DANE MONSEIGNEUR 1:41.30 
1976 MONSANTO BRETONMOONMADNESS ANGEL PENNA 1-p 1600 MT Grade IIINURABAD MANADO 1:39.40 
1975 DELMORA SIR GAYLORDPENITENCE3 FRANCOIS BOUTIN 4-p 1600 MT Grade IIIEL TORO3 LIANGA 1:37.10 
1974 NONOALCO NEARCTICSEXIMEE FRANCOIS BOUTIN 2-s 1600 MT Grade IIILIANGA LISARO 1:50.10 
1973 PRINCESS ARJUMAND PRINCE TAJPETITE ROUGE JOHN CUNNINGTON 21-a 1600 MT Grade IIIEL RASTRO JOHANNESBURG3 1:41.60 
1972 DARING DISPLAY BOLD LAD2ROYAL DISPLAY PETER HEAD 14-c 1600 MT Grade IIICALAHORRA COMMODORE7 1:47.60 
1971 FARAWAY SON AMBIOPOISELOCUST TIME MAURICE ZILBER 16-c 1600 MT Grade IIIBOBELLIC BOLD FASCINATOR 1:43.60 
1970 PRINCE JET2 BEAU PRINCE2SABRE JET FRANCOIS MATHET 1-p 1600 MT Grade II      
1969 ROCKCRESS RELICASCENSION8 FRANçOIS MATHET 20-a 1600 MT Grade II     UPDATED MARCH 01, 2015
1968 MONTEVIDEO HONEYWAYFAIR NICOLLE ARTHUR BATES 4-i 1400 MT       
1967 LEMMY YORICKLORANCE WILLIAM HEAD 5-a 1400 MT       
1966 CANADEL SHANTUNGSMALL TALK ETIENNE POLLET 3-l 1600 MT       
1965 EMBELLIE VENTURE7BUT LOVELY FRANCOIS MATHET 12-c 1400 MT TAKAWALK     
1964 MUSICAL2 PRINCE CHEVALIERMUSIDORA2 ETIENNE POLLET 1-m 1400 MT       
1963 AQUILLA2 PRINCEQUILLONANCES ACE ETIENNE POLLET 3-n 1400 MT       
1962 PHALERON4 BABUS PETPHARSALE3 3-e 1400 MT WESTORKAN FONTENAILLES2   
1960 MIENNE2 NOSCALILYANE 17-b 1400 MT       
1959 PETITE CAILLE CALSTERESTELE ARTHUR BATES 13-b 1400 MT       
1958 TANGATION TANAGRELLOLAMENTATION2 6-e 1600 MT       
1957 LE MERIDIONAL MERIDIENCLELIE5 1-h 1600 MT       
1956 LE MIOCHE LE MOUTARDMONTANA10 2-t 1600 MT       
1955 LE MERIDIONAL MERIDIENCLELIE5 1-h 1600 MT       
1954 JOLLY FRIAR4 MICIPSAFAIR LILY RENE PELAT 19-a 1600 MT       
1953 FINE TOP FINE ARTTOUPIE ALBERT LIEUX 8-d 1700 MT       
1952 KSARINOR NORSEMANKSARINE RICHARD CARVER 8-k 1700 MT       
1948 CLARION DJEBELCOLUMBA 1-n 1600 MT       
1942 PUYMIROL PUITS DAMOURLOTERIE NATIONALE 2-i 1700 MT HALLALI3    3° ADOR
1941 TREACLE5 HAZAREHTHAYA2 8-f 1700 MT      2° PHILINTE
1940Race Not Run
1939Race Not Run
1938 SAINT PREUX MASSINESHOCKING ALBERT ROBERTS 7-e 1700 MT      2° DILEMNE 3° MIRACULEUX
1937 AURANGZEB SARDANAPALEFAIRY LEGEND CHARLES CUNNINGTON 20-d 1700 MT MONARKIE    3° HAY MARKET
1936 SANGUINETTO RIALTOSERAPHITA A. ROBERTS 7-e 1700 MT GENETOUT ROUTINE7   
1935 TRACIAS RAMUSLESPERANCE 9-e 1600 MT Grade IILE CYCLONE     
1934 RARITY4 FITERARITIVOLI2 FRANK CARTER 2-n 1700 MT BIRMAH DOUCHKA6   
1933 RELIQUE4 LE CAPUCINRAFLADE 1-k 1700M       
1932 ANGELICO6 GUIDO RENI2OUAHED CHARLES BARTHOLOMEW 14-d 1700 MT MADEMOISELLE DE VALOIS PRINCESS ORBY   
1931 CAMPRA MONTMARTINCERNOBIE HENRI HARPER 17-b 1700 MT HUBLOT3    2 PARTANTS
1930 ULTRA VIOLET8 SARDANAPALEETRURIA13 CHARLES BARTHOLOMEW 7 1700 MT   MOLTRASIO2  2° WALTER SCOTT
1929 MYSARCH MONARCHMYSINALE 4-g 1700 MT      2° GRATIS 3° CASTEL SARDO
1928 LA MOQUEUSE TEDDYPRIMROSE LANE HENRY HARPER 1-e 1700 MT KING ARTHUR21 HIMAR2   
1927 COSQUILLOSA4 TRACERYWHITE DIAMOND4 J. TORTEROLO 1-j 1700 MT ADDIS ABABA CANALETTE   
1926 PACIFIC16 GROSVENORPACIENCIA18 RICHARD CARVER SR 11-a 1700 MT CORAM TOM PINCH   
1925 CONDOVER RADIUMMOONFLEET EMILE CHARLIER 1-m 1700 MT MOUSKO2 CANAPE6   
1924 EL PASO4 RAMRODEAGLESS4 N. GOT 8-a 1700 MT ALMAVIVA7 NOOR JAHAN   
1923 DAUPHIN6 MON PETIOTMADAME ROYALE ROBERT DENMAN 12-f 1700 MT SOLANGE11 IMPARTIAL6   
1922 SELECT9 SAINT JUST2SELENE3 H. EUGENE LEIGH 8-d 1700 MT CEINTURON PRINCE DORANGE2   
1921 MARVEL3 VERWOODMARSA FRANK CARTER 5-i 1600 MT SELECT9 ASTYPALEE   
1920 MOUNBEOU MACDONALD2MAILLANE ARTHUR WATKINS 6-f 2000 MT   HORS TEXTE  2° CLAUDE FROLLO
1913 VANGOYEN QUINTETTE2SIMONY MAIDEN HENRI COUNT 1-s 2000 MT IGNOTUS FRONTON BASQUE   
1912 HARGICOURT JOHN OGAUNTDROSNA MICHEL PANTALL 2000 MT AFRICAN KING4 FRA 2:11.60 
1911 JOYEUX3 PLUM CENTREJENNY13 WILLY CARTER 17-a 2000 MT VIEUX CHOUAN ABELARD9   
1910 CANTELOUP SIMONIANCREME DE RIZ2 M. PANTALL 8-b 2000 MT MONOT MON CHERI5   
1909 LEZARD2 GOSTLISSY2 WILLIAM WEBB 17-b 2000 MT MARIUS7 SAINT POTIN   
1908 PYRENEEN ROMEO5POLEMIQUE3 CHARLES BARTHOLOMEW 26 2100 MT FRELON2 SAINT MARC   
1907 ELYSEE5 LAUZUNMARION FISHER WILLY CARTER 28 2100 MT ANDALOUX ARGA2   
1905 AMALECITE LE SAMARITAINANDOUILLETTE 1-o 2100 MT       
1904 XENOPHON9 LE SANCYFLORE6 H. EUGENE LEIGH 1-k 2100 MT       
1902 MARECHAL NIEL2 CHALET4ROSE DE FRANCE7 21-a 2000 MT      2° EUSTACHE 3° BENEDICTUS
1901 ABDY ROITELET3ALLIANCE25 6 2000 MT      2° DOUX PAYS 3° WHITE HEATHER
1900 KISS28 CHALET4CEST-SA-SOEUR C. BARTHOLOMEW 17-a 2000 MT      2° GO ON 3° KING JOHN
1899 MONARCH23 KRAKATOAMINUTE4 5-g 2000 MT HORTENSIA BLEU    3° COEUR DE ROI
1898 GORENFLOT KRAKATOAMINSTREL MAID2 3-j 2000 MT NEMORIN GELANOR   
1896 ESTRAGON6 MINTINGMINSTREL MAID2 3-j 2000 MT CLAIR DE LUNE16 SI BEMOL3   
1895 GIBRALTAR20 FITZ JAMES5GOLDEN DREAM6 9 2000 MT NARQUOIS2 FRUCTIDOR3   
1894 CHAMPOSOULT TRISTANSULINA 3-n 2000 MT JUBILE2    3° PRIST
1890 CAMELEON2 DON CARLOS2ISOLINA2 A6 2200M       
1889 CAMELEON2 DON CARLOS2ISOLINA2 A6 2200M       
1888 HALBRAN GALOPINMAVIS G. ROTHERA 13 2200 MT MELBOURNE3 BERCY5 2:39.00 
1886 SOUCI2 DOLLARSALTARELLE 7 2200 MT JAGUAR25 STROMBOLI14  DEAD HEAT JAGUAR AND SOUCI
1883 PRECY TROCADEROBARIOLETTE GEORGE CUNNINGTON 23-a 2200 MT       
1882 INTEGRE BEAU MERLEIPHIGENIE4 3-b 2200 MT      INAUGURAL RUNNING - PRIX DU ROND-POINT: 1882-2001
  Add info for an additional year