Thoroughbred Horse Pedigree Database


 
Reports Maintenance Subscriptions Help Message Board  
CRITERIUM DE SAINT-CLOUD - SAINT-CLOUD
 FRANCE - Grade I
  Add info for an additional year
Year Winner Sire Dam Trainer Fam. Dist. Grade 2nd 3rd Time Comment
2018 WONDERMENT8 CAMELOT20WIWILIA N CLEMENT 5-h 2000 MT Grade ISYDNEY OPERA HOUSE2 FOX TAL 2:10.91 
2016 WALDGEIST4 GALILEO4WALDLERCHE ANDRE FABRE 5-h 2000 MT Grade IBEST SOLUTION2 CAPRI36 2:12.73SOFT, 13R, WON BY 1 L.
2015 ROBIN OF NAVAN AMERICAN POSTCLOGHRAN HARRY J. L. DUNLOP 1-l 2000 MT Grade ICLOTH OF STARS NOTTE BIANCA 2:15.46 
2014 EPICURIS RAIL LINKARGUMENTATIVE5 CRIQUETTE HEAD-MAAREK 1-l 2000 MT Grade IPALANG2 BIG BLUE9 2:17.41 
2013 PRINCE GIBRALTAR ROCK OF GIBRALTAR2PRINCESS SOFIA JEAN-CLAUDE ROUGET 9-e 2000 MT Grade IBERENI KA HARTNELL 2:26.25GOING HEAVY, 12 RAN
2012 MORANDI6 HOLY ROMAN EMPERORVEZINA2 JEAN-CLAUDE ROUGET 8-a 2000 MT Grade IWILLIE THE WHIPPER MISS YOU TOO 2:25.30GOING HEAVY
2011 MANDAEAN2 MANDUROSUMMERTIME LEGACY ANDRE FABRE 8-c 2000 MT Grade IBROCOTTES TAI CHI6 2:20.20GOING HEAVY
2010 RECITAL4 MONTJEUDIBENOISE AIDAN P. O’BRIEN 1-t 2000 MT Grade IBUBBLE CHIC PRAIRIE STAR5 2:24.80GOING HEAVY
2009 PASSION FOR GOLD2 MEDAGLIA DOROCEST L AMOUR SAEED BIN SUROOR 22-b 2000 MT Grade IMIKHAIL GLINKA ZAZOU2 2:19.10GOING HEAVY
2008 FAME AND GLORY MONTJEUGRYADA AIDAN P. O’BRIEN 1-i 2000 MT Grade IDRUMBEAT3 FEELS ALL RIGHT 2:19.9011R, M: NK-¾-NK
2007 FULL OF GOLD3 GOLD AWAYFUNNY FEERIE CHRISTIANE HEAD-MAAREK 8 2000 MT Grade IHANNOUMA PUTNEY BRIDGE2 2:18.10SF, 6R, M: 2-NK-NK
2006 PASSAGE OF TIME DANSILICLEPSYDRA2 HENRY R. A. CECIL 8-h 2000 MT Grade ISOLDIER OF FORTUNE5 EMPIRE DAY4 2:08.90 
2005 LINDAS LAD2 SADLERS WELLSCOLZA ANDRE FABRE 13-c 2000 MT Grade IFAUVELIA FLASHING NUMBERS 2:23.30 
2004 PAITA INTIKHABPRADA MARIO HOFER 4-n 2000 MT Grade IYEHUDI2 LAVEROCK3 2:19.00TURF: VERY SOFT
2003 VOIX DU NORD VALANOURDAME EDITH DAVID SMAGA 1-e 2000 MT Grade ISIMPLEX2 DAY OR NIGHT2 2:16.00 
2002 ALBERTO GIACOMETTI SADLERS WELLSSWEETEN UP AIDAN P. O’BRIEN 16-d 2000 MT Grade ISUMMERLAND2 MARSHALL3 2:25.90 
2001 BALLINGARRY SADLERS WELLSFLAMENCO WAVE AIDAN P. O’BRIEN 16-g 2000 MT Grade ICASTLE GANDOLFO BLACK SAM BELLAMY 2:24.60 
2000 SAGACITY5 HIGHEST HONORSAGANECA ANDRE FABRE 11-d 2000 MT Grade IREDUIT SLIGO BAY 2:17.801, TURF: SOFT
1999 GOLDAMIX LINAMIXGOLDS DANCE CARLOS LAFFON-PARIAS 1-t 2000 MT Grade IPETROSELLI COSMOGRAPHE 2:15.70 
1998 SPADOUN KALDOUNTOLGA CARLOS LAFFON-PARIAS 10 2000 MT Grade IBIENAMADO CUPID2 2:21.50HVY, 6R, M-6, 3, 1½
1997 SPECIAL QUEST2 RAINBOW QUESTMONA STELLA CHRISTIANE HEAD 14-b 2000 MT Grade IASAKIR DAYMARTI 2:11.30BY A NECK
1996 SHAKA EXIT TO NOWHERESERAFICA JEAN-CLAUDE ROUGET 16-b 2000 MT Grade IDAYLAMI SENDORO 2:15.80BY ¾ L.
1995 POLARIS FLIGHT NORTHERN FLAGSHIPANYTIMEATALL PETER W. CHAPPLE-HYAM 14-c 2000 MT Grade IRAGMAR OLIVIERO 2:13.07 
1994 POLIGLOTE SADLERS WELLSALEXANDRIE CHRISTIANE HEAD 4-i 2000 MT Grade ISOLAR ONE HIGHEST CAFE 2:19.04 
1993 SUNSHACK RAINBOW QUESTSUNTRAP ANDRE FABRE 1-n 2000 MT Grade IZINDARI TIKKANEN 2:15.20 
1992 MARCHAND DE SABLE THEATRICALMERCANTILE ELIE LELLOUCHE 1-w 2000 MT Grade IINFRASONIC ARINTHOD 2:19.40 
1991 GLAIEUL LEAR FANGRACIOUS LASSIE ELIE LELLOUCHE 22-d 2000 MT Grade ICALLING COLLECT CONTESTED BID 2:20.30 
1990 PISTOLET BLEU TOP VILLEPAMPA BELLA ELI LELLOUCHE 9-e 2000 M Grade IPIGEON VOYAGEUR FORTUNES WHEEL 2:17.8 
1989 INTIMISTE ARCTIC TERNBUBBLE COMPANY FRANCOIS BOUTIN 1-b 2000 M Grade ISNURGE GUIZA 2.19.3SNURGE DQ FROM 1ST TO 2ND
1988 MISERDEN PRIVATE ACCOUNTMISS IVOR ANDRE FABRE 3-n 2000 M Grade ILOUIS CYPHRE PLEIN DESPRIT 2:16.4 
1987 WAKI RIVER MISWAKIRIVER REEF BERNARD SECLY 8-c 2000 M Grade IHOURS AFTER BLUSHING JOHN 2:20.06 
1986 MAGISTROS CARWHITEMAXENCIA GUY BONNAVENTURE 19 2000 M Grade ISIR DAVID4 GROOM DANCER 2:23.9 
1985 FAST TOPAZE FAR NORTHPINK TOPAZE GEORGES MIKHALIDES 1-h 2000 M Grade IIFLYING TRIO MANETHO 2:15.5 
1984 MOUKTAR NISHAPOURMOLITVA ALAIN DE ROYER-DUPRE 5-b 2000 M Grade IIHELLO BILL SIBERIAN HERO 2:25.0 
1983 DARSHAAN SHIRLEY HEIGHTSDELSY ALAIN DE ROYER-DUPRE 13-c 2000 M Grade IIGRAND ORIENT REAL GOLD2 2:07.4 
1982 ESCALINE ARCTIC TERNESDEE JOHN FELLOWS 5-g 2000 M Grade IIWHITE SPADE PIETRU 2:26.9 
1981 BON SANG GYRLA CALDERA MITRI SALIBA 11-g 2000 M Grade IMARCAO2 COUSSIKA 2:17.6 
1980 THE WONDER WITTGENSTEINTHE LARK JACQUES DE CHEVIGNY 2-n 2000 MT Grade IIMONT PELION BRINKBERO 2:18.70 
1979 PROVIDENTIAL RUN THE GANTLETPRUDENT GIRL FRANCOIS BOUTIN 21-a 2000 MT Grade IIBELGIO KARELIAAN 2:22.70 
1978 CALLIO LIONELCALBA JEAN SENS 10-e 2000 MT Grade IIECHION LORD ZARA 2:10.80 
1977 TAREK RIVERMANVALITA A. HAWA 11-c 2000 MT Grade IIORANGE MARMELADE KUTUZOV2 2:16.30 
1976 CONGLOMERAT ZEDDAANBELLE BELLA FRANCOIS BOUTIN 8-c 2000 MT Grade IISEGURO8 ISTRE 2:17.50 
1975 KANO DJAKAOGALLIA ROGER POINCELET 1-e 2000 MT Grade IILOREDO2 LA GIROUETTE3 2:17.40 
1974 EASY REGENT PRINCE REGENTSEEDLING5 GILLES DELLOYE 2-i 2000 M Grade IIOLMETO ROSES MARKET 2:23.8 
1973 RIBECOURT RIBEROVILLARRICA FRANCOIS BOUTIN 2-u 2000 M Grade IILA TULIPE EXCEPTIONNEL 2:19.6 
1972 SIMBIR SHANTUNGHEVEA FRANCOIS MATHET 21-a 2000 M Grade IROBERTINO BEN TROVATO 2:14.4 
1971 GAY SAINT4 SANCTUSGAY COMTESSA FRANCOIS BOUTIN 23-b 2000 M Grade IIPARDNER LASSALLE 2:12.7 
1970 RHEFFIC TRAFFIC2RHENANE FRANCOIS MATHET 4-n 2000 M Grade IITOULON5 SIGISBEE2 2:11.7 
1969 STINTINO SHESHOONCYNARA FRANCOIS BOUTIN 1-n 2000 M MAGIC HOPE2 AMI ALLARD 2:21.0 
1968 SARACA SHANTUNGHEVEA FRANCOIS MATHET 21-a 2000 MT CARABIN2 PASSE DROIT2 2:23.70 
1967 FIRE CREST3 AGGRESSOR2SHOW CASE RICHARD CARVER, JR. 19 2000 MT Grade ISANDOVAL6 GIBIL 2:15.50 
1966 POINTILLE2 MOUTIERSPOINTE ROUGE GEORGE BRIDGLAND 4-d 2000 MT YEGG CASAQUE GRISE 2:18.90 
1965 SEA HAWK HERBAGERSEA NYMPH2 ETIENNE POLLET 3-f 2000 MT KIMBERLEY4 A TEMPO 2:17.20 
1964 CARVIN MARINOCORALINE JEAN SENS 20-d 2000 MT   TRICTRAC   
1963 LE FABULEUX WILD RISKANGUAR WILLIAM HEAD 13-c 2000 MT BING     
1962 AD VALOREM5 ASTROMONTEAMITIE5 ROBERT WINKFIELD 7-a 2000 MT SANCTUS AMERTUME 2:27.50 
1961 TRACY TOSCOAMBOYNA ETIENNE POLLET 1-w 2000 MT       
1960 LE FRANCAIS2 CLARIONLA FRANCAISE3 FRANCOIS MATHET 42 2000 MT SIFAIR   2:22.30 
1959 MARELLA2 ALIZIEROMPHALE GEOFFROY WATSON 12-e 2000 MT       
1958 LE LOUP GAROU PRINCE BIOROXELANE2 RICHARD CARVER SR 17-b 2000 MT AMOURROU GRIC 2:25.10 
1957 UPSTART11 ALFARAZTOTA3 FRANCOIS MATHET 7-d 2000 MT       
1955 PAS DE DEUX8 DEUX-POUR-CENTDORINKA FRANCOIS MATHET 22-d 2000 MT       
1953 SICA BOY SUNNY BOYSICA PIERRE PELAT 19-b 2000M       
1952 BINGO7 PRINCE BIOAPOSTILLE FRANCOIS MATHET 14-e 2000M   EL CORSO   
1950 AQUINO TORNADOAPULIA RICHARD CARVER JR 1-l 2000M       
1949 TELEGRAM EPIGRAMTORNADE FRANCOIS MATHET 5-b 2000M       
1947 RIGOLETTO12 MAJANOLA CARICATURE 14-b 2000 MT Grade IBOBY4 LA BESONNE   
1946 RHETORIUS MOTRICOCORINNE4 MAURICE DOKHUYSEN 2-u 2000 MT      2+ MIRLAN 3° GROS CHOU
1945Race Not Run
1944Race Not Run
1943Race Not Run
1942Race Not Run
1941Race Not Run
1940Race Not Run
1939Race Not Run
1938 TRICAMERON BUBBLESTRIE CHATEAU LUCIEN ROBERT 5-i 2000 MT      2° BON VOYAGE 3° MONSIEUR MUTUEL
1937 CANOT NINO5CANALETTE W. CUNNINGTON 1-t 2000M NYMPHE DICTE    3° EMPRETTA
1936 TONNELLE BUBBLESBOW WINDOW LUCIEN ROBERT 3-e 2000M   GALLOWAY  2° LE PROFESSEUR
1935 TREIGNAC FELTONTRAVIATA35 WILLIAM WEBB 2000M ANNIBAL    3° DJEFF
1934 SKIFF10 BELFONDSSLIP ALONG MAURICE DOKHUYSEN 1-u 2000 MT FARFADETTE NERONDES   
1933 EL LANDO BALMORAL3- MAURICE DOKHUYSEN 2000 MT Grade ILENJOLEUSE     
1932 AMADOR2 TAPINTHE SWANSEA GIRL A. REEVES 1-e 2000M CASTERARI    3° RENARD ARGENTE
1931 INCESSU PATUIT TEDDYHURRYBELLE 5-j 2000M   GRIS PERLE  D-H 1° PLACE (AVEC DE BEERS à R.B. STRASSBURGER
1930 BARNEVELDT THE WINTER KINGBLACK DOMINO2 MAURICE DOKHUYSEN 8-a 2000M   FARNUS2  2° DOUBLE KIR
1929 LA VOULZIE TEDDYVALHALLA4 1-c 2000M Grade I     2° CHEVRIER 3° MONTREAL
1928 CORDIAL14 SOURBIERCONSOLATION9 LUCIEN ROBERT 3-m 2000M KANTARA2 ARBALETRIER   
1927 MOTRICO RADAMESMARTIGUES MAURICE DOKHUYSEN 3-b 2000M CESTONA WHIRLIGIG10   
1926 ENEAS7 CLARISSIMUSERINNYE CHARLES CUNNINGTON 22-b 2000M Grade ILEILAH3 VERS LE SOIR   
1925 BECASSINE4 PILLIWINKIEROYALE BRIOCHE LUCIEN ROBERT 1-m 2000M ILES BARDEL FERGUS7   
1924 SIZAIN2 YVERDON2SOLEINE 5-f 2000M Grade ITRAS LOS MONTES REDOUTABLE4   
1923 FETZ EL RIH FRILEUX3FINE CHAMPAGNE7 E. PANTALL 1600M JUSTICE17 LE PERROQUET   
1922 SYLVAN11 -- JEAN LIEUX 1600 MT Grade IETELFAY QUOI   
1921 ROCKING CHAIR3 SANS SOUCI2BERCEUSE2 CLEMENT DUVAL 14-d 1600 MT MAZEPPA5 FRISKY   
1920 BLACK LARRY NIMBUSTHE FYLDE THOMAS MURPHY 3-l 1600M Grade ILHIRONDELLE7     
1919Race Not Run
1918Race Not Run
1917Race Not Run
1916Race Not Run
1915Race Not Run
1914Race Not Run
1913 REGENTS PARK VERONESE5LA REGENTE3 MATHIEU PANTALL 20-b 2000 MT DACIER2 CHERRY BRANDY9   
1912 LA RIBAUDE RABELAISBRONZE MEDAL2 THOMAS MURPHY 2-k 2000 MT THERMODON2 LE MINOTIER   
1911 MONGOLIE MONTLIEULA MANDCHOURIE MATHIEU PANTALL 2-l 2000 MT   CORTON3  2ND: GALION DOR
1910 MATCHLESS16 TARQUIN2AMARYLLIS8 WILLIAM WEBB 14-e 2000 MT BUCENTAURE3 RIOUMAJOU   
1909 HUNYADE GALLERTE- CHARLES CUNNINGTON 2-h 2000M Grade IEXIGENCE3 CLIONETTE   
1908 CLINQUANT2 KOSROES- W. BOTTEN 8-b 2000M Grade I  MESSAOUDA  2° FLEURY
1907 TALO BIRIBIL BOUDOIR3TRUFARIA 8-b 2000M Grade IMAROUSSIA3 MARAICHER   
1906 LA BELLE16 FOURIRE- 24 2000 M Grade ICLAUDIA18    3° PITT
1905 BELLE FLEUR2 FLYING FOXBASS ROBERT DENMAN 1-w 1400 MT      2° EON 3° CHIMING BELLS
1904 FIER4 WINKFIELDS PRIDEFOUGUEUSE2 13-b 1400 MT PRANGINS     
1903 MAIDENSBLUSH THE BARD2MAIDENHEAD6 28 1400 MT KANSK XENOPHON9   
1902 MARIGOLD22 MIROIR DE PORTUGALMISS MARGARET9 J. DIGGLES 5-e 1400 MT CHATTE BLANCHE    3° LA FERIA
1901 ILLINOIS2 FRIPONILDICO J. DIGGLES A21 1400 MT   LAURA13  2° CASTELLAMARE
  Add info for an additional year