Thoroughbred Horse Pedigree Database


 
Reports Maintenance Subscriptions Help Message Board  
PRIX LA FORCE - LONGCHAMP
 FRANCE - Grade III
  Add info for an additional year
Year Winner Sire Dam Trainer Fam. Dist. Grade 2nd 3rd Time Comment
2018 CHILEAN2 IFFRAAJCHILDA MARTYN MEADE 3-d 1800 MT Grade IIISTUDY OF MAN STABLE GENIUS 2:1:95 
2017 GRAPHITE10 SHAMARDALFAIRLY GREY ANDRE FABRE 9-f 2000 MT Grade IIIPHELPS WIN FRANZ SCHUBERT2 1:48:2711 STARTERS; WON BY NECK (JRD)
2016 CLOTH OF STARS SEA THE STARSSTRAWBERRY FLEDGE ANDRE FABRE 4-m 2000 MT Grade IIIVISERANO GHAALY 2:17.91SAINT-CLOUD
2015 SILVERWAVE SILVER FROST2MISS BIO ALAIN COUETIL 1-w 2000 MT Grade IIIEPICURIS MEDRANO4 2:09.57TURF: HEAVY
2014 GAILO CHOP DEPORTIVOGRENOBLE5 ALAIN DE WATRIGANT 8-h 2000 MT Grade IIIFREE PORT LUX MR POMMEROY 2:02.96 
2013 TRIPLE THREAT6 MONSUNDREI ANDRE FABRE 9-f 2000 MT Grade IIISEFRI IVAN GROZNY 2:04.16 
2012 SAONOIS CHICHICASTENANGOSAONOISE JEAN-PIERRE GAUVIN 1-t 2000 MT Grade IIISAINT LOUP BEAUVOIR4 2:04.65 
2011 BARAAN DALAKHANIBRUSCA JEAN-CLAUDE ROUGET 13-d 2100 MT Grade IIIPRAIRIE STAR5 POUR MOI4 2:15.30 
2010 SIMON DE MONTFORT4 KINGS BESTNOBLE ROSE ANDRE FABRE 19-c 2000 MT Grade IIIPAIN PERDU3 CIRCUMVENT3 2:07.12 
2009 ON EST BIEN ENRIQUEDOUCELISA ELIE LELLOUCHE 11-g 2000 MT Grade IIITOPCLAS BLACK BEAR ISLAND 2:09.56 
2008 HIGH ROCK5 ROCK OF GIBRALTAR2HINT OF SILVER JEAN-CLAUDE ROUGET A1 2000 MT Grade IIISALSALAVIE WATAR 2:12.90 
2007 LITERATO3 KENDORLA CIBELES JEAN-CLAUDE ROUGET 16-a 2000 MT Grade IIICHINESE WHISPER2 FRISTON FOREST 2:04.80GD, 4/15, 6R, M-3/4-4-1 1/2
2006 BARASTRAIGHT BARATHEASTRAIGHT LASS JEAN-CLAUDE ROUGET 11 2000 MT Grade IIIECHOES ROCK IRISH WELLS 2:04.40 
2005 KENDOR DINE KENDORMICHELLISA YVES DE NICOLAY 14-a 2000 MT Grade IIIHELIOS QUERCUS BIENS NANTI 2:14.20 
2004 DELFOS3 GREEN TUNEAKHLA CARLOS LAFFON-PARIAS 1-c 2000 MT Grade IIIYOUNG TIGER KURM 2:08.40 
2003 VESPONE LLANDAFFVANISHING PRAIRIE NICOLAS CLEMENT 19-b 2000 MT Grade IIIKIDDY SING KALABAR 2:15.40 
2002 RIVER DANCER4 SADLERS WELLSDARARA AIDAN P. OBRIEN 13-c 2000 MT Grade IIILE FOU MARTALINE 2:07.80RIVER DANCER RACED AS DIAGHILEV
2001 ART CONTEMPORAIN BERINGLADY TAMARA2 JEAN-CLAUDE ROUGET 5-e 2000M Grade IIICAP AMIRAL CYBERGENIC 2:11.10 
2000 HOLDING COURT2 HERNANDOINDIAN LOVE SONG MICHAEL JARVIS 22-d 2400M Grade IIIBONNET ROUGE2 HERCULANO2 2:34.90 
1999 NOWHERE TO EXIT EXIT TO NOWHERETROMOND JOHN L. DUNLOP 5-h 2400 MT Grade IIIFIRST MAGNITUDE2 MAGIC WHISPER 2:47.30 
1998 DREAM WELL SADLERS WELLSSOUL DREAM PASCAL BARY 16-c 2400M Grade IIIEPISTOLAIRE VEZING 2:31.00 
1997 MAGELLANO2 MISWAKIMOUNT HOLYOKE ANDRE FABRE 3-c 2400M Grade IIISIX ZERO WITH FIRE 2:44.10 
1996 RADEVORE GENEROUSBLOUDAN ANDRE FABRE 9-e 2000M Grade IIITOP GLORY HENRY THE FIFTH 2:07.70DEAUVILLE
1995 TZAR RODNEY ASSERTLAQUIFAN GEORGES DOLEUZE 5-h 2000 MT Grade IIICOPENT GARDEN FARENVAROS 2:12.50CHANTILLY
1994 PERCUTANT PERRAULTESTADA DAVID SMAGA 4-i 2000M Grade IIIDARE AND GO NORTON SOUND 2:10.40 
1993 SIN KIANG FABULOUS DANCERSIMPLE SIMONE JEAN DE ROUALLE 14-a 2000M Grade IIIIRISH PROSPECTOR2 SISMART 2:12.90 
1992 BREAK BREAD BERINGTROYANNA DAVID SMAGA 5-g 2000 MT Grade IIISTANDIFORD POLYTAIN 2:06.50 
1991 KOTASHAAN DARSHAANHAUTE AUTORITE CRIQUETTE HEAD 19-a 2000 MT Grade IIIFUNNY BABY JOHN BALLIOL 2:06.50 
1990 SIFTING GOLD SLEW O GOLDREPETITIOUS ANDRE FABRE 21-a 2000 MT Grade IIISTARSTREAK ELYTIS 2:03.10 
1989 VAL DES BOIS BELLYPHAVALLEE DES FLEURS CRIQUETTE HEAD 3-g 2000 MT Grade IIIRASI BRASAK LIOUBOVNIK 2:14.00 
1988 WELKIN VAGUELY NOBLENINA NORTH PATRICK BARBE 9-c 2000 MT Grade IIIMISWAKI TERN BRICASSAR 2:07.90 
1987 THE SCOUT2 KRISTROPICARO CRIQUETTE HEAD 9 2000 MT Grade IIIKAILAS SOUTHERN BORDER   
1986 LOYAL DOUBLE NODOUBLESAYGOOD PATRICK L. BIANCONE 4-m 2000 MT Grade IIIISTIKAL TAKFA YAHMED   
1985 LOUIS LE GRAND KEY TO THE KINGDOMLOUISVILLE CRIQUETTE HEAD 1-x 2000 MT Grade IIINOBLE FIGHTER APELDOORN   
1984 TRUCULENT2 VAL DE LORNEMINSTREL GIRL CRIQUETTE HEAD 1-u 2000 MT Grade IIIGREEK SKY TI KING   
1983 WHITE SPADE BRIGADIER GERARDMATTINATA DAVID SMAGA 3-d 2000 MT Grade IIIMARGOUZED GINGER BRINK   
1982 BE MY NATIVE OUR NATIVEWITCHY WOMAN ROBERT W. ARMSTRONG 5-j 2000 MT Grade IIIMAGWAL RIVER SAND   
1981 AL NASR LYPHARDCARETTA2 ANDRE FABRE 4-r 2000M Grade IIITOW3 KENTUCKY RIVER   
1980 NEMR THATCHGRECIAN CRAFT MITRI SALIBA 11-d 2000M Grade IIISPEED BUS GLENORUM   
1979 FABULOUS DANCER NORTHERN DANCERLAST OF THE LINE CRIQUETTE HEAD 2-f 2000 MT Grade IIINORTHERN BABY PRINCE RHEINGOLD 2:08.20 
1978 DOM RACINE KALAMOUNLA FERTE MILON OLIVIER DOUIEB 3-d 2000 MT Grade IIILITTLE LOVE6 COUNT IVOR 2:17.60 
1977 OLANTENGY RIVERMANTROPHEE C.-W. BARTHOLOMEW 1-w 2000M Grade IIISMOGGY GENERAL   
1976 MALACATE LUCKY DEBONAIREYESHADOW3 FRANCOIS BOUTIN 20-a 2000 MT Grade IIISTART THE GAME HAPPY TIM 2:11.903YO
1975 ORANTE BOLD BIDDERMOCK ORANGE 4-m 2000M Grade IIISILVER SABER     
1974 UN KOPECK PIQUARRIEREMACOPEK JOHN CUNNINGTON, JR. 5-i 2000 MT Grade IIISORBI CATAMARAN7 2:07.20 
1973 VERKADE ROI DAGOBERTPRESTO VIVO 4-r 2000M Grade IIISOME CRACK STANLEYVILLE  3YO
1972 SANUR FINE TOPSUARELLA PHILIPPE LALLIE 3-f 2000 MT Grade IIISANTA LUIGI FORCOULMOR 2:15.80 
1971 MILLENIUM AUREOLESECRET SESSION2 JOHN CUNNINGTON, JR. 14-a 2000 MT Grade III      
1970 SASSAFRAS SHESHOONRUTA FRANCOIS MATHET 8-c 2000M Grade IIILE VAL MALART KAUTOKEINO   
1969 MAZARIN PRUDENTFOLIE SUPREME WILLIAM HEAD 1-w 2000M Grade III  BERGANO   
1968 ABGAL ABDOSBIELKA 13-c 2000 MT   SEMILLANT   
1967 TOPYO FINE TOPDELIRIOSA CHARLES W. BARTHOLOMEW 7-a 2000 MT JAMAICO MAJOR DIP 2:06.30 
1966 CADMUS SUPREME COURTCOVERT SIDE WILLIAM HEAD 2-f 2000M       
1964 SILFRIC FRICSILLE C-W BARTHOLOMEW 14-e 2600 M Grade III      
1961 OKAY II NORDISTEVERY WELL5 ROBERT PHILIDOR B3 2400 MT SIFAIR GALOUBET3 2:31.40 
1960 PUISSANT CHEF DJEFOULA SIRENE C.-W. BARTHOLOMEW 12-b 2000M EMPIRE     
1959 COLISEE DELIRIUMROMAN EMPRESS FRANCOIS MATHET 4-d 2000M      1ST. DEAD-HEATED WITH SIMONO.
1958 CURRITO SILNETCHOREA2 ETIENNE POLLET 20-d 2200 MT       
1957 FLUSH ROYAL4 MAJANOALTAMIRA 2-j 2000 M Grade III      
1952 ARAM PHARISESMERALDA CHARLES SEMBLAT 14 2000M       
1950 ALIZIER TELEFERIQUEALIZARINE GEOFFROY WATSON 20-a 2000M       
1947 LA GERBE LORD BOBDJERBA7 5-h 2150 MT Grade III     2° HOPE LA3° KILO
1946 PATCHOULY CHATEAU BOUSCAUTCICADA 7-f 2150 MT Grade IIIGOODY OURAL2   
1943 ESCAMILLO FIRDAUSSIESTORIL 14-a 2100M Grade IIIBLUE TZAR    3° ERROMANGO
1942 PAMPRE DOR RODOSTOPAMPILHOSA 14-e 2150M Grade III     2° RAMESSEUM 3° THREAD
1941 MAJANO DEIRIMADGI MOTO 14-e 2150M Grade IIIADARIS LE PAMPRE   
1939 TALMA7 MON TALISMANTETRATELA PERCY CARTER 4-o 2150M Grade III  FOLTRA  2° GAY LORD
1937 GONFALONIER CADUMFARNESE 1-r 2150M Grade III     2° SANDON 3° SON IN LOVE
1936 QUAI DORSAY TOWN GUARDKISS4 D. WATSON 4-n 2150M Grade IIIDON MILO BLUE BELL16   
1935 LAGOPEDE2 MONTMARTINLA GRAVE HENRI HARPER 10-a 2150M Grade IIISAINT FIACRE    3° VALETTA
1934 SILVER PLATED3 SILVER IMAGEKAFFIR GIRL JIMMY WINKFIELD 10 2150M Grade IIILE CENTAURE SULTANO5   
1933 MAGNUS9 SARDANAPALEMISS BACHELOR 13-a 2150MT Grade III     2° COURAGEUX
1932 FILARETE BLANDFORDPOMMADE DIVINE D. TORTEROLO 8-c 2150M SHIKARI4    3° STAG
1931 ROI DE TREFLE MONARCHKILKERLEY D. TORTEROLO 17-a 2150M Grade IIIFARNUS2 FOUR IN HAND3   
1930 BOOTLEGGER8 CAPTAIN CUTTLERUM2 FRANCK CARTER 3-o 2150 MT Grade IIISULPICIO SEA CRAG2   
1929 BUBBLES LA FARINASPRING CLEANING 16-g 2150M Grade IIIROVIGO2 SAINT CORENTIN   
1928 RIALTO RABELAISLA GRELEE EDOUARD WATKINS 12-b 2150M FENIMORE COOPER CAULET FLORI   
1927 JAVELOT7 FITZ HERBERTLA LANCE FRANK CARTER 1-t 2150 MT TRADELINAN KINGS DARLING4   
1926 PTOLEMY2 TEDDYMACEDONIA5 G. NEWTON 2-b 2100M Grade IIINID DOR MILLET6   
1925 CADUM SANS SOUCI2SPRING CLEANING CL. DUVAL 16-g 2100M CANAPE6 TONTON   
1924 PREMONTRE AMADOUPOTALA HENRY COUNT 11 2200 MT LAMARTINE2 ROYAL MISTRESS   
1923 SAINT HUBERT2 GAVARNI2HYGIE2 13-a 2200M Grade IIIPRINCE DORANGE2 BAHADUR  LONGCHAMP
1922 ZAGREUS2 SANS SOUCI2ZINGARA2 WALLACE DAVIS 20-d 2200 MT CID CAMPEADOR4 MAZEPPA5   
1921 SOURBIER GORGOSSAPIENTIA GEORGE BATCHELOR 19 2200 MT VIBURNUM5 CAROLY   
1920 CID CAMPEADOR4 PHOENIX3CHATWOOD2 PAUL PANTALL 13-b 2200M Grade IIIEUGENE DE SAVOIE VIBURNUM5   
1919 LE DRAGON SEA SICKSAUGE POURPREE JEAN LIEUX 8-k 2200M Grade IIIBRIDAINE MONTMARTIN   
1914 ECOUEN ST. FRUSQUINLETOILE CHARLES BARTHOLOMEW 9-f 2200 MT DORRIT MON PETIOT   
1913 AMADOU MAXIMUM2ARVA2 CHARLES BARTHOLOMEW 21-a 2200 MT ISARD2 DE VIRIS   
1912 BASSE POINTE SIMONIANBASSE TERRE GEORGE MILTON 4-d 2200 MT SHANNON13 CADET ROUSSEL   
1911 MATCHLESS16 TARQUIN2AMARYLLIS8 WILLIAM WEBB 14-e 2200 MT RIRE AUX LARMES RADIS ROSE   
1910 OVERSIGHT HALMAFIRST SIGHT WILLIAM DUKE 5-d 2200 MT CHULO ORBEROSE2   
  Add info for an additional year