Thoroughbred Horse Pedigree Database


 
Reports Maintenance Subscriptions Help Message Board  
BRIGADIER GERARD STAKES - SANDOWN PARK
 GREAT BRITAIN - Grade III
  Add info for an additional year
Year Winner Sire Dam Trainer Fam. Dist. Grade 2nd 3rd Time Comment
2018 POETS WORD POETS VOICE2WHIRLY BIRD SIR MICHAEL STOUTE 7-a 9.95 F Grade IIILARAAIB DESERT ENCOUNTER 2:13:995 STARTERS; WON BY 2 1/4 LENGTHS (JRD)
2017 AUTOCRATIC3 DUBAWICANDA MICHAEL R. STOUTE 20 10 F Grade IIIALGOMETER STEEL OF MADRID 2:07.10TURF: G-F, 7R BY 1¼ L.
2016 TIME TEST3 DUBAWIPASSAGE OF TIME ROGER J. CHARLTON 8-h 10 F Grade IIIWESTERN HYMN SCOTTISH5 2:06.18 
2015 WESTERN HYMN HIGH CHAPARRALBLUE RHAPSODY7 JOHN H. M. GOSDEN 16 10 F Grade IIIARAB SPRING NICEOFYOUTOTELLME 2:06.55TURF: G-F, 5R, BY A HD
2014 SHARESTAN SHAMARDALSHARESHA SAEED BIN SUROOR 3-o 10 F Grade IIISHEIKHZAYEDROAD2 TOP NOTCH TONTO 2:23.46 
2013 MUKHADRAM SHAMARDALMAGIC TREE WILLIAM J. HAGGAS 10-c 10 F Grade IIIMAIN SEQUENCE MIBLISH 2:11.78 
2012 CARLTON HOUSE2 STREET CRYTALENTED2 MICHAEL R. STOUTE 1-n 10 F Grade IIISAGRAMOR HUNTERS LIGHT2 2:08.38 
2011 WORKFORCE KINGS BESTSOVIET MOON MICHAEL R. STOUTE 14-c 10 F Grade IIIPOET8 JAN VERMEER 2:09.97 
2010 STOTSFOLD BARATHEAELIZA ACTON WALTER R. SWINBURN 1-s 10 F Grade IIITAZEEZ GLASS HARMONIUM 2:05.73 
2009 CIMA DE TRIOMPHE GALILEO4SOPRAN LONDA LUCA M. CUMANI 9-c 10 F Grade IIICONDUIT4 STOTSFOLD 2:06.6012R, M: NO-1-HF
2008 SMOKEY OAKEY TENDULKARVERONICA MARK H. TOMPKINS 10-c 10 F Grade IIIMARAAHEL PIPEDREAMER3 2:11.57TURF: SOFT, 14R, M: NK-½-NK
2007 TAKE A BOW3 ROYAL APPLAUSEGIANT NIPPER2 PATRICK R. CHAMINGS 16-a 10 F Grade IIIMIGHTY6 MASHAAHED 2:08.757R, M: SHD-SHD-8
2006 NOTNOWCATO INCHINORRAMBLING ROSE8 MICHAEL R. STOUTE 2-u 10 F Grade IIIBOULE DOR HATTAN 2:13.92 
2005 NEW MORNING SADLERS WELLSHELLENIC3 MICHAEL A. JARVIS 5-h 10 F Grade IIINORTH LIGHT MUBTAKER 2:08.01 
2004 BANDARI ALHAARTHMISS AUDIMAR MARK S. JOHNSTON 19-b 10 F Grade IIIIKHTYAR SUNSTRACH 2:10.65 
2003 SIGHTS ON GOLD INDIAN RIDGESUMMER TRYSTING SAEED BIN SUROOR 8-f 10 F Grade IIIPARASOL2 INDIAN CREEK4 2:07.68 
2002 POTEMKIN3 ASHKALANIPLOY RICHARD M. HANNON, SR. 1-l 10 F Grade IIITHE MASK IMPERIAL DANCER3 2:09.97 
2001 BORDER ARROW SELKIRKNIBBS POINT IAN A. BALDING 22-a 10 F Grade IIICOMPTON BOLTER ADILABAD 2:08.69 
2000 SHIVA HECTOR PROTECTORLINGERIE HENRY R. A. CECIL 4-m 10 F Grade IIIBORDER ARROW SOSSUS VLEI 2:13.90 
1999 CHESTER HOUSE MR PROSPECTORTOUSSAUD HENRY R. A. CECIL 6-d 10 F Grade IIIGENEROUS ROSI DIAMOND WHITE 2:06.54 
1998 INSATIABLE DONT FORGET MEPETIT ECLAIR MICHAEL R. STOUTE 14-b 10 F Grade IIIGARUDA GERMANO 2:09.99 
1997 BOSRA SHAM WOODMANKORVEYA HENRY R. A. CECIL 22-b 10 F Grade IIIPREDAPPIO CENTRE STALLS 2:07.37GF, 6R, M: ½-5-½
1996 PILSUDSKI POLISH PRECEDENTCOCOTTE MICHAEL R. STOUTE 11 10 F Grade IIILUCKY DI SONG OF TARA2 2:06.76 
1995 ALRIFFA DANEHILLSWEET SOPRANO RICHARD M. HANNON, SR. 16-d 10 F Grade IIIJUST HAPPY NICOLOTTE 2:12.15 
1994 CHATOYANT RAINBOW QUESTOUIJA2 J. WILLIAM WATTS 12-b 10 F Grade IIIMAROOF GARDEN OF HEAVEN 2:07.52 
1993 RED BISHOP SILVER HAWKLA ROUQUINE SAEED BIN SUROOR 3-e 10 F Grade IIIHIGHLAND DRESS HALF A TICK 2:08.83 
1992 OPERA HOUSE SADLERS WELLSCOLORSPIN MICHAEL R. STOUTE 13-e 10 F Grade IIIWIORNO YOUNG BUSTER 2:08.68 
1991 STAGECRAFT2 SADLERS WELLSBELLA COLORA MICHAEL R. STOUTE 13-e 10 F Grade IIIBOLD RUSSIAN CROUPIER2 2:07.75 
1990 HUSYAN ALLEGEDCLOSE COMFORT PETER T. WALWYN 15-a 10 F Grade IIISCENIC ALCANDO 2:09.26 
1989 HIBERNIAN GOLD GOLDEN ACTIRISH WAVE GUY HARWOOD 6-a 10 F Grade IIIHIGHLAND CHIEFTAIN REPRIMAND 2:08.66 
1988 HIGHLAND CHIEFTAIN KAMPALA2LA PRIMAVERA JOHN L. DUNLOP 22-a 10 F Grade IIIMEDIA STARGUEST INDIAN SKIMMER 2:10.01 
1987 MTOTO BUSTEDAMAZER ALEC C. STEWART 1-k 10 F Grade IIIALLEZ MILORD ALL HASTE 2:06.55 
1986 BEDTIME BUSTINOSWEET HOUR2 W. RICHARD HERN 22-a 10 F Grade IIIWYLFA SUPREME LEADER 2:09.43 
1985 COMMANCHE RUN RUN THE GANTLETVOLLEY2 LUCA M. CUMANI 16-h 10 F Grade IIIMISS SAINT-CLOUD PARLIAMENT   
1984 ADONIJAH HIGH LINESHADOW QUEEN HENRY R. A. CECIL 1-p 10 F Grade IIIERINS HOPE PARLIAMENT   
1983 STANERRA GUILLAUME TELLLADY AUREOLA FRANK DUNNE 7-e 10 F Grade IIIIVANO ERINS HOPE   
1982 KALAGLOW KALAMOUNROSSITOR GUY HARWOOD 2-i 10 F Grade IIISILVER SEASON AMYNDAS 2:02.14 
1980 GREGORIAN GRAUSTARKNATASHKA M. VINCENT O’BRIEN 13-c 10 F Grade IIINOELINO HAUL KNIGHT   
1979 JELLABY PALS PASSAGEOLANROSE PETER T. WALWYN 13-a 10 F Grade IIIRHYME ROYAL SEXTON BLAKE   
1978 GUNNER B ROYAL GUNNERSWEET COUNCILLOR HENRY R. A. CECIL 3-h 10 F Grade IIIUNCLE POKEY GAIRLOCH   
1977 JELLABY PALS PASSAGEOLANROSE H. RYAN PRICE 13-a 10 F Grade IIIROAN STAR LARKHILL2   
1976 ANNES PRETENDER PRETENSEANNE LA DOUCE H. RYAN PRICE 1-h 10 F Grade IIICHIL THE KITE BOLD PIRATE   
1975 RYMER RELIANCE2PIAVE2 H. BLAGRAVE 16-a 10 F Grade IIIGIACOMETTI HAIL THE PIRATES 2.13.6 
1974 KSAR2 KALYDONCASTLE MONA B. VAN CUTSEM 26 10 F Grade IIITUDOR RHYTHM BRIGHT FIRE   
1973 SCOTTISH RIFLE SUNNY WAYRADIOPYE JOHN DUNLOP 15-a 10 F Grade IIIGOMBOS COUP DE FEU 2.04.40RUN AS BRIGADIER GERARD ST.
1972 STUBBS GAZETTE LONDON GAZETTENEARLY GONE DOUGLAS SMITH 13-e 10 F ListedPROMINENT2 GOLD ROD   
1971 PEMBROKE CASTLE HENRY THE SEVENTHRED SHOES3 NOEL MURLESS 1-s 10 F Grade IIIORTIS GOLD ROD   
1970 HOTFOOT FIRESTREAKPITTER PATTER B. HOBBS 1-w 10 F SHOEMAKER CHEVAL   
1969 CONNAUGHT ST PADDYNAGAIKA NOEL MURLESS 4-h 10 F JIMMY REPPIN ROYAL ROCKET   
1968 ROYAL PALACE BALLYMOSSCRYSTAL PALACE2 NOEL MURLESS 1-s 10 F SIDON2 ROYAL FALCON 2.09.80 
1967 BUSTED CREPELLOSANS LE SOU NOEL MURLESS 2-s 10 F HAYMAKING BLUERULLAH   
1966 SUPER SAM ABOVE SUSPICIONSAMARIA J. WATTS 5-h 10 F PUGNACITY BALLYMARAIS   
1965 PHILANDERER2 PAMPERED KING2AWFULLY JOLLY W. WHARTON 20-c 10 F Grade IIIMAN THE RAIL BARGELLO   
1964 TACITUS2 TALGOACTIVATE3 W. NIGHTINGALE 4-l 10 F Grade IIIBEST SONG KHALKIS  8 RAN
1963 TACITUS2 TALGOACTIVATE3 W NIGHTINGALL 4-l 10 F Grade IIIROYAL AVENUE PROPRIANO  7 RAN
1962 CIPRIANI3 NEVER SAY DIECAREZZA4 P. PRENDERGAST 2-e 10 F VIENNA DUAL   
1961 PETITE ETOILE PETITIONSTAR OF IRAN NOEL MURLESS 9-c 10 F Grade IIIWORDPAM STUPOR MUNDI 2.18.80 
1960 LUCKY GUY PINK FLOWERDONNA ANNIVERSAIRE SEAMUS MCGRATH 16-a 10 F BARCLAY3 AGGRESSOR2   
1959 AGGRESSOR2 COMBATPHAETONIA JOHN M. (TOWSER) GOSDEN 10-d 10 F       
1958 ARCTIC EXPLORER ARCTIC PRINCEFLIRTING NOEL MURLESS 14-c 10 F THE RABBI INDUNA2   
1957 GILLES DE RETZ ROYAL CHARGERMA SOEUR ANNE MRS. J. HOUGHTON 5-g 10 F       
1956 TRIBORD BOZZETTOTROIE E BOULLENGER 5-i 10 F Grade III      
1955 CHAMIER CHAMOSSAIRETHERAPIA N CANNON 22-a 10 F DURANTE2 ELOPEMENT   
1954 CHAMIER CHAMOSSAIRETHERAPIA N CANNON 22-a 10 F AUREOLE KING OF THE TUDORS   
1953 GUERSANT BUBBLESMONTAGNANA GEOFFROY WATSON 14-c 10 F WILWYN ZUCCHERO   
  Add info for an additional year