Thoroughbred Horse Pedigree Database


 
Reports Maintenance Subscriptions Help Message Board  
GRANDE PREMIO BRASIL - GAVEA
 BRAZIL - Grade I
  Add info for an additional year
Year Winner Sire Dam Trainer Fam. Dist. Grade Surf. 2nd 3rd Time Comment
2017 VOADOR MAGEE RODERIC OCONNORHOMMAGE A RO LUIZ ESTEVES 16-h 2400 MT Grade I TurfDAFFY GIRL EMPEROR RODERIC 2:26.10 
2016 MY CHERIE AMOUR3 AY CARAMBABUY ME LOVE2 VENANCIO NAHID 16-b 2400 MT Grade I TurfENERGIA GUEST BENGGALA 2:30.19HY, 14R, BY ½ L.
2015 BAROLO9 NORTHERN AFLEETOFFSHORE5 VENANCIO NAHID 8-c 2400 MT Grade I TurfCONCILIUM COMO QUIERA2 2:34.48 
2014 BAL A BALI PUT IT BACKIN MY SIDE DULCINO GUIGNONI 3 2400 MT Grade I TurfMOJITO12 BEACH BALL4 2:27.29SF. 11R. 2½-¾-NK
2013 AEROSOL6 PUBLIC PURSENINA SABELLA JULIO C. SAMPAIO 11-f 2400 MT Grade I TurfGANESH6 MOJITO12 2:25.94 
2012 DIDIMO2 NEDAWIQUALIBET LUCAS QUINTANA 4-j 2400 MT Grade I TurfUNO SOLO2 INVICTUS8 2:27.15 
2011 BELO ACTEON ACTEON MANBACK FOR GOOD DULCINO GUIGNONI 1-e 2400 MT Grade I TurfTOO FRIENDLY2 JECA3 2:26.21PONTA A PONTA
2010 MORYBA HARD BUCKVALETZA ROBERTO SOLANES 1-k 2400 MT Grade I TurfANOTHER XHOW TONEMAI 2:25.33 
2009 JEUNE-TURC KNOW HEIGHTSCREATURE DU CIEL VENANCIO NAHID 4-m 2400 MT Grade I TurfFLYMETOTHEMOON2 LIGNONS HERO 2:30.045TH: HOT SIX
2008 TOP HAT6 ROYAL ACADEMY2TAVIRA JOAO MACEDO 1-s 2400 MT Grade I TurfQUATRO MARES BIOLOGO2 2:25.67 
2007 LAMICO STEVE SPEND A BUCKALL FOR LOVE4 VALTER S. LOPES 1-p 2400 MT Grade I TurfTANGO DI GARDEL HIS FRIEND 2:23.93 
2006 DONO DA RAIA HIBERNIAN RHAPSODYOUTRA ARUMBA ANTONIO L. CINTRA 12-g 2400 MT Grade I TurfHIS FRIEND NAPERON 2:27.28 
2005 VELODROME BOOMINGLICENA VENANCIO NAHID 8-c 2400 MT Grade I TurfPESTANITA2 SINISTRO2 2:26.30TURF: SOFT
2004 THIGNON BOY THIGNON LAFREBETINA GIRL JAIRO BORGES 1-w 2400 MT Grade I TurfEVIL KNIEVEL BRITANIC 2:26.00 
2003 LORD MARCOS CLACKSONLAS PRIMAS JONAS S. GUERRA 3-j 2400 MT Grade I TurfISTBESTAND GORYLLA 2:25.00 
2002 POTRI ROAD POTRILLAZOBAGDAD CAFE DULCINO GUIGNONI 4-m 2400 MT Grade I TurfGORYLLA ART VARIETY 2:27.30 
2001 QUEEN DESEJADA KNOW HEIGHTSELISABETTA2 DULCINO GUIGNONI 16-a 2400 MT Grade I TurfLORFEU EUGENE ONEGUINE 2:25.00WINNER ORIGINALLY NAMED CARFOU
2000 STRAIGHT FLUSH3 BALIGHSHE BEAR DULCINO GUIGNONI 16-a 2400 MT Grade I TurfSEVERADO ABSOLUTE RULER 2:27.00 
1999 AIORTROPHE O MAIORAPOSTROPHE AFONSO FLORIO BARBOSA 9-h 2400 MT Grade I TurfUNRIVALLED ABSOLUTE RULER 2:34.80 
1998 QUARI BRAVO PUNK2CHIMARE ERMELINDO SAMPAIO 3-l 2400 MT Grade I TurfGABLITZ PRINCE ALI 2:26.30 
1997 JIMWAKI GEM MASTERWINWAKI JOSE M. ALVES 1-n 2400 MT Grade I TurfFOOL AROUND DALMASI 2:25.70 
1996 QUINZE QUILATES ONLY ONCE2HOSPITALEIRA RUBENS CARRAPITO 14 2400 MT Grade I TurfZE DE OURO GRAN DUCATO 2:30.10 
1995 EL SEMBRADOR OCTANTENINA FLOR JOSE LUIS PALACIOS 14-e 2400 MT Grade I TurfTALLOIRES GRAN DUCATO 2:27.90 
1994 MUCH BETTER2 BAYNOUNCHARMING DOLL3 JOAO L. MACIEL 13-c 2400 MT Grade I TurfVOMAGE FANTASTIC DANCER2 2:26.40 
1993 VILLACH KING PRESENT THE COLORSPARIS QUEEN2 ILDEFONSO C. SOUZA 16-h 2400 MT Grade I TurfMUCH BETTER2 SANDPIT 2:27.10 
1992 FALCON JET GHADEERVICTRESS2 JOAO L. MACIEL 13-b 2400 MT Grade I TurfFLYING FINN2 POUR HENRI 2:34.105TH: OZANAM
1991 VILLACH KING PRESENT THE COLORSPARIS QUEEN2 ILDEFONSO C. SOUZA 16-h 2400 MT Grade I TurfINDIAN CHRIS VEISSMAN 2:29.105TH: LING
1990 FLYING FINN2 CLACKSONLIFE WORK VENANCIO NAHID 4-b 2400 MT Grade I TurfFALCON JET UNEASY PLUM 2:28.00 
1989 TROYANOS2 VACILANTELADY PAT WILSON P. LAVOR 13-c 2400 MT Grade I TurfLAURUS2 CARTEZIANO 2:30.006TH: LEVRON
1988 CARTEZIANO WALDMEISTERSCOLD2 JOAO L. MACIEL 12-e 2400 MT Grade I TurfCORTO MALTESE BAT MASTERSON 2:25.10 
1987 BOWLING CRYING TO RUNTANGENCIA ALCIDES MORALES 8-f 2400 MT Grade I TurfLARABEE BREITNER 2:26.00 
1986 GRIMALDI4 EXECUTIONERGREVES J. B. NOGUEIRA 12-d 2400 MT Grade I TurfBOWLING QUIP MASK 2:28.20 
1985 GRISON2 FALKLANDLISELOTTE4 J. S. SILVA 16-a 2400 MT Grade I TurfBLESSED NEST CISPLATINE 2:30.004TH: GILROY
1984 ANILITE ST CHADMENGA ALCIDES MORALES 16-f 2400 MT Grade I TurfFULL LOVE FANTASIE7 2:26.003RD: FANTASIE
1983 OFF THE WAY TRATTEGGIOFIFI LA JOLI AMAZILIO MAGALHAES 1-o 2400 MT Grade I TurfPLASTICO ANJOU2 2:29.20 
1982 GOURMET3 T H APPROVALPASSING DREAM J. S. SOUZA 1-s 2400 MT Grade I TurfNEW DANDY CLACKSON 2:28.00 
1981 CAMPAL FIGURONVARANDA PEDRO NICKEL 11-c 2400 MT Grade I TurfDENEE RASPUTIN2 2:26.00DENEE DQD FROM 1ST
1980 BIG LARK TUMBLE LARKSNOW ENGLAND ABADIO CABREIRA 2-n 2400 MT Grade I TurfBARONIUS DARK BROWN 2:30.30 
1979 APORE EGOISMOLUZON2 FRANCISCO SARAIVA 3-i 2400 MT Grade I TurfSUNSET9 BIG LARK 2:26.00 
1978 SUNSET9 WALDMEISTERLA A. MIRANDA 10-d 2400 MT Grade I TurfEARP BIG LARK 2:25.005TH: TIBETANO, WITH G.MENESES UP
1977 DAIAO SABINUSDARSENA WILSON P. LAVOR 16-e 2400 MT Grade I TurfDON QUIXOTE3 MOGAMBO2 2:26.004TH: TIBETANO
1976 JANUS2 PARDALLOCALIOPE3 D. PASCOAL 9-g 2400 MT Grade I TurfTELEFONICO MAX 2:25.004TH: OBELION; 5TH: FRIZLI
1975 ORPHEUS4 ALIPIOEMMET ERNANI DE FREITAS 1-u 2400 MT Grade I TurfSNOW BODY FRIZLI 2:27.00 
1974 MORAES TINTO ALELIBAS DE LAINE J. M. BOQUIM 1-l 2400 MT Grade I TurfORPHEUS4 GOOD BLOKE 2:25.007TH: OBELION
1973 FIZZ IDLE HOURFALLOW ANIBAL J. GIOVANETTI 3-i 2400 MT Grade I TurfLOISIR4 SNOW PUPPET 2:30.00 
1972 FENOMENAL TORPEDO3MILADI2 ROBERTO MORGADO 1-g 2400 MT TurfMACAR LOCOMOTOR 2:37.00 
1971 TERMINAL2 MANIATICOPOSTA DE RANDALL R. FREDES 4-c 3000 MT TurfRHONE SNOW TRAIL 3:04.80 
1970 VIZIANE COARAZEPASSION4 ANISIO ANDRETTA 7 3000 MT TurfJAU SEVERUS2 3:05.00 
1969 KAMEN2 GULF STREAMKATRINE8 ANIBAL J. GIOVANETTI 2-i 3000 MT TurfASTRO GRANDE SABINUS 3:14.30 
1968 ARSENAL3 MONTPARNASSE2LA ARAGONESA J. R. LAFIERE 9-g 3000 MT TurfEL CENTAURO2 DILEMA2 3:09.00 
1967 DURAQUE ANUBIS3LAROCHEA JOAO ARAUJO 3-h 3000 MT TurfTAGLIAMENTO3 DILEMA2 3:16.10 
1966 ZENABRE PHARASREMINGTON SABATINO D’AMORE 19 3000 MT TurfRANDON CALCADO 3:12.20 
1965 ZENABRE PHARASREMINGTON SABATINO D’AMORE 19 3000 MT TurfRANDON SOLFEO2 3:04.30 
1964 LEIGO MON CHERI2SANTA BELLA3 SABATINO D’AMORE 31 3000 MT TurfDON BOLINHA BAR3 3:09.40 
1963 CENCERRO FOREST ROWCEST SI BON AUGUSTO BREQUE 16-e 3000 MT TurfFRESH AIR CAJADO 3:03.00 
1962 ORTILE ORBANEJABURTILE MANOEL CAVALHEIRO 14-c 3000 MT TurfVIZCAINO MARACAIBO3 3:07.60MONTECRISTO 1ST, DQ TO LAST
1961 ARTURO A2 ARGURSANTA ROSA11 JUAN DE LA CRUZ 16-e 3000 MT TurfMONTPARNASSE2 MAJORS DILEMMA 3:04.30 
1960 FARWELL BURPHAMMARILU3 CASTORINO BORGES 7-d 3000 MT TurfESCORIAL5 XAVECO 3:09.30 
1959 NARVIK3 ANTONYMCICCE MANOEL FARRAJOTA 14 3000 MT TurfATLAS XAVECO 3:02.30NWR
1958 ESPICHE ESQUINAZOOBSTINADA ALFREDO S. CASTRO 1-g 3000 MT TurfKRAUS GRAMOFONO2 3:04.30 
1957 DON VARELA ORSINOSENORONA2 NICOLAS OJEDA 2-i 3000 MT TurfCANAVIAL CAPORAL2 3:12.20 
1956 TATAN THE YUVARAJVALKYRIE PEDRO R. GONZALES 10-d 3000 MT TurfADIL NINO LUIS 3:12.40 
1955 MANGANGA GULF STREAMMARGARITA BERNARDO CALLEJAS 6-e 3000 MT TurfADIL QUIPROQUO 3:04.00 
1954 EL ARAGONES2 RAMAZONEI CHU ORFILIO OJEDA 9-g 3000 MT TurfJOIOSA BAKARI3 3:05.00 
1953 GUALICHO THE DRUIDGOLCONDA3 MANOEL BRANCO 2-b 3000 MT TurfAWAY3 QUIPROQUO 3:05.10 
1952 GUALICHO THE DRUIDGOLCONDA3 MANOEL BRANCO 2-b 3000 MT TurfPANTHER2 FORT NAPOLEON 3:03.304TH: PREVIOUSLY UNBEATEN ARGENTINIAN, YATASTO
1951 PONTET CANET ADVOCATELA CAVE JORGE MORGADO 12-d 3000 MT TurfCRUZ MONTIEL TIROLESA2 3:11.40 
1950 TIROLESA2 FOX CUBTELA JUAN ZUNIGA 19 3000 MT TurfNIMROD2 CRUZ MONTIEL 3:12.30 
1949 CARRASCO FOX CUBCOREA LEVY FERREIRA 3-h 3000 MT TurfTIROLESA2 CID3 3:04.30BY 1 L.
1948 HELIACO FORMASTERUSSAPHINHA ERNANI DE FREITAS 43 3000 MT TurfAPUVO BAMBINO 3:11.30 
1947 HELIACO FORMASTERUSSAPHINHA ERNANI DE FREITAS 43 3000 MT TurfHERON4 CAMARON2 3:09.30 
1946 MIRON CARTAGINESMISS PURITY SYLVIO MENDES 5-a 3000 MT TurfZORRO2 TRICK8 3:09.60 
1945 FILON FULL SAILFELINA GABINO RODRIGUES 3-o 3000 MT TurfSECRETO2 MONTERREAL2 3:06.80 
1944 ALBATROZ TRINIDAD4MYRTHEE ERNANI DE FREITAS 1-k 3000 MT TurfEVER READY5 ALIBI7 3:05.00 
1943 ALBATROZ TRINIDAD4MYRTHEE ERNANI DE FREITAS 1-k 3000 MT TurfALIBI6 LUNAR3 3:06.00 
1942 LATERO STAYERLA GRIS OSWALDO FEIJO 6-e 3000 MT TurfALONE4 LUNAR3 3:05.00 
1941 POLUX STAYERPOLULA GONCALINO FEIJO 6-d 3000 MT TurfSHANGHAI2 APOLO2 3:06.00 
1940 TERUEL ADAMS APPLEMONCLOA2 PAULO ROSA 18-a 3000 MT TurfCAAIMBE QUATI 3:07.00 
1939 SIX AVRIL TOWN GUARDTUTRIX ERNANI DE FREITAS 16-f 3000 MT TurfMISSISSIPI2 QUATI 3:05.00 
1938 PENDULO PAJUERANOPOLEMICA OSWALDO FEIJO 8-c 3000 MT TurfQUATI MON SECRET 3:12.00 
1937 HELIUM5 HUNTERS MOONCLAQUE3 PAULO ROSA 4-k 3000 MT TurfQUATI TERERE 3:04.30 
1936 CULLINGHAM ZODIAC3LADY AGUEROS RAMON ROJAS 8-b 3000 MT TurfBORBA GATO TACY 3:16.10DEAD HEAT FOR 2ND
1935 SARGENTO2 PRINTER3MATTEIRA OSWALDO FEIJO 11 3000 MT TurfMIDI2 TAPAJOS 3:18.20 
1934 MISURI STAYERMIMADA3 JOSE S. RIESTRO 5-a 3000 MT TurfBRUNORB BELFORT3 3:07.00 
1933 MOSSORO KITCHNERGALATHEA EULOGIO MORGADO 19-c 3000 MT TurfBELFORT3 BAMBU 3:09.80 
  Add info for an additional year