Thoroughbred Horse Pedigree Database


 
Reports Maintenance Subscriptions Help Message Board  
CORONATION CUP - EPSOM DOWNS
 GREAT BRITAIN - Grade I
  Add info for an additional year
Year Winner Sire Dam Trainer Fam. Dist. Grade 2nd 3rd Time Comment
2018 CRACKSMAN6 FRANKEL3RHADEGUNDA JOHN H GOSDEN 9-c 12 F Grade ISALOUEN WINDSTOSS3 2:38.496 STARTERS; WON BY HEAD (JRD)
2017 HIGHLAND REEL8 GALILEO4HVEGER AIDAN P. OBRIEN 22-b 12 F Grade IFRONTIERSMAN6 HAWKBILL2 2:33.34GD, 10R, M: 1¾-3½-1
2016 POSTPONED4 DUBAWIEVER RIGG ROGER P. VARIAN 14-c 12 F Grade IFOUND9 ROSEBURG 2:43.54 
2015 PETHERS MOON DYLAN THOMASSOFTLY TREAD RICHARD M. HANNON, JR. 20-c 12 F Grade IDOLNIYA FLINTSHIRE 2:33.76 
2014 CIRRUS DES AIGLES EVEN TOPTAILLE DE GUEPE CORINE BARANDE-BARBE 9-h 12 F Grade IFLINTSHIRE AMBIVALENT4 2:34.86TURF: GOOD
2013 ST NICHOLAS ABBEY MONTJEULEAPING WATER AIDAN P. O’BRIEN 16-g 12 F Grade IDUNADEN JOSHUA TREE3 2:37.76 
2012 ST NICHOLAS ABBEY MONTJEULEAPING WATER AIDAN P. O’BRIEN 16-g 12 F Grade IRED CADEAUX MASKED MARVEL3 2:34.526 RAN; GOOD TO FIRM
2011 ST NICHOLAS ABBEY MONTJEULEAPING WATER AIDAN P. O’BRIEN 16-g 12 F Grade IMIDDAY8 CLOWANCE 2:37.18 
2010 FAME AND GLORY MONTJEUGRYADA AIDAN P. O’BRIEN 1-i 12 F Grade ISARISKA2 HIGH HEELED3 2:33.42 
2009 ASK4 SADLERS WELLSREQUEST2 MICHAEL R. STOUTE 2-f 12 F Grade IYOUMZAIN LOOK HERE3 2:37.00GOING GOOD, GOOD TO FIRM IN PLACES
2008 SOLDIER OF FORTUNE5 GALILEO4AFFIANCED2 AIDAN P. O’BRIEN 14-c 12 F Grade IYOUMZAIN MACARTHUR5 2:36.83 
2007 SCORPION8 MONTJEUARDMELODY AIDAN P. O’BRIEN 23 12 F Grade ISEPTIMUS2 MARAAHEL 2:40.82 
2006 SHIROCCO MONSUNSO SEDULOUS ANDRE FABRE 2-e 12 F Grade IOUIJA BOARD2 ENFORCER2 2:37.64 
2005 YEATS2 SADLERS WELLSLYNDONVILLE AIDAN P. O’BRIEN 1-m 12 F Grade IALKAASED WARRSAN 2:36.98 
2004 WARRSAN CAERLEON2LUCAYAN PRINCESS CLIVE BRITTAIN 7-a 12 F Grade IDOYEN VALLEE ENCHANTEE 2:35.96 
2003 WARRSAN CAERLEON2LUCAYAN PRINCESS CLIVE BRITTAIN 7-a 12 F Grade IHIGHEST5 BLACK SAM BELLAMY 2:35.68 
2002 BOREAL3 JAVA GOLDBRITANNIA3 PETER SCHIERGEN 14-b 12 F Grade ISTORMING HOME ZINDABAD2 2:45.01 
2001 MUTAFAWEQ SILVER HAWKTHE CARETAKER SAEEED BIN SUROOR 2-s 12 F Grade IWELLBEING MILLENARY 2:36.05TURF GOOD
2000 DALIAPOUR SADLERS WELLSDALARA MICHAEL R. STOUTE 13-c 12 F Grade IFANTASTIC LIGHT2 BORDER ARROW 2:41.63 
1999 DAYLAMI DOYOUNDALTAWA SAEED BIN SUROOR 9-e 12 F Grade IROYAL ANTHEM3 DREAM WELL 2:40.26 
1998 SILVER PATRIARCH SADDLERS HALLEARLY RISING JOHN L. DUNLOP 2-n 12 F Grade ISWAIN EBADIYLA 2:37.60 
1997 SINGSPIEL4 IN THE WINGSGLORIOUS SONG MICHAEL R. STOUTE 12-c 12 F Grade IDUSHYANTOR LE DESTIN 2:37.72GD, 5R, M-5, 1/2, 4
1996 SWAIN NASHWANLOVE SMITTEN ANDRE FABRE 14-c 12 F Grade ISINGSPIEL4 DE QUEST 2:40.27 
1995 SUNSHACK RAINBOW QUESTSUNTRAP ANDRE FABRE 1-n 12 F Grade IONLY ROYALE TIME STAR 2:35.44 
1994 APPLE TREE BIKALAPOMME ROSE ANDRE FABRE 20-c 12 F Grade IENVIRONMENT FRIEND BLUSH RAMBLER 2:35.43 
1993 OPERA HOUSE SADLERS WELLSCOLORSPIN MICHAEL R. STOUTE 13-e 12 F Grade IENVIRONMENT FRIEND APPLE TREE 2:35.13 
1992 SADDLERS HALL SADLERS WELLSSUNNY VALLEY MICHAEL R. STOUTE 1-l 12 F Grade IROCK HOPPER TERIMON 2:35.73 
1991 IN THE GROOVE2 NIGHT SHIFTPINE RIDGE DAVID ELSWORTH 1-k 12 F Grade ITERIMON ROCK HOPPER 2:36.32 
1990 IN THE WINGS SADLERS WELLSHIGH HAWK ANDRE FABRE 9-e 12 F Grade IOBSERVATION POST IBN BEY 2:36.43 
1989 SHERIFFS STAR POSSECASTLE MOON ANNE E. COWDREY 8-c 12 F Grade IILE DE CHYPRE GREEN ADVENTURE 2:35.49 
1988 TRIPTYCH RIVERMANTRILLION PATRICK L. BIANCONE 4-n 12 F Grade IINFAMY MOON MADNESS 2:34.84 
1987 TRIPTYCH RIVERMANTRILLION PATRICK L. BIANCONE 4-n 12 F Grade IRAKAPOSHI KING ACATENANGO 2:35.97 
1986 SAINT ESTEPHE TOP VILLEUNE TORNADE ANDRE FABRE 3-f 12 F Grade ITRIPTYCH PETOSKI 2:34.87 
1985 RAINBOW QUEST BLUSHING GROOMI WILL FOLLOW JEREMY TREE 14-f 12 F Grade IOLD COUNTRY LONG POND 2:39.51 
1984 TIME CHARTER SARITAMERCENTROCON HENRY CANDY 22-a 12 F Grade ISUN PRINCESS2 LOVELY DANCER 2:40.60 
1983 BE MY NATIVE OUR NATIVEWITCHY WOMAN ROBERT W. ARMSTRONG 5-j 12 F Grade IELECTRIC OLD COUNTRY 2:45.38 
1982 EASTER SUN BUSTINOMAGICAL MICHAEL JARVIS 3-j 12 F Grade IGLINT OF GOLD CRITIQUE 2:35.05 
1981 MASTER WILLIE HIGH LINEFAIR WINTER HENRY CANDY 4-j 12 F Grade IPRINCE BEE VIELLE 2:44.49 
1980 SEA CHIMES GULF PEARLCANTERBURY BELLE JOHN L. DUNLOP 13-e 12 F Grade ININISKI SOLEIL NOIR 2:35.89 
1979 ILE DE BOURBON NIJINSKY2ROSELIERE FULKE JOHNSON-HOUGHTON 4-i 12 F Grade IFRERE BASILE GAY MECENE 2:43.50 
1978 CROW EXBURYCARMOSINA PETER WALWYN 3-b 12 F Grade IBALMERINO SMUGGLER 2:34.30 
1977 EXCELLER VAGUELY NOBLETOO BALD FRANCOIS MATHET 21-a 12 F Grade IQUIET FLING SMUGGLER 2:36.94 
1976 QUIET FLING NIJINSKY2PEACE2 JEREMY TREE 1-p 12 F Grade ILIBRAS RIB MAJOR GREEN 2:38.10 
1975 BUSTINO BUSTEDSHIP YARD W. RICHARD HERN 1-w 12 F Grade IASHMORE MILS BOMB 2:33.31NTR
1974 BUOY AUREOLERIPECK W. RICHARD HERN 11-d 12 F Grade ITENNYSON DAHLIA 2:36.50 
1973 ROBERTO HAIL TO REASONBRAMALEA VINCENT P. O BRIEN 12-c 12 F Grade IATTICA MELI BARAGOI 2:34.503YO+, C & F
1972 MILL REEF NEVER BENDMILAN MILL IAN BALDING 22-d 12 F Grade IHOMERIC WENCESLAS 2:34.943YO & UP
1971 LUPE PRIMERAALCOA NOEL MURLESS 1-k 12 F Grade ISTINTINO QUAYSIDE 2:37.70 
1970 CALIBAN3 RAGUSAISLAND LORE NOEL MURLESS 13-e 12 F PARK TOP SHOEMAKER 2:49.20 
1969 PARK TOP KALYDONNELLIE PARK BERNARD VAN CUTSEM 26 12 F MOUNT ATHOS CONNAUGHT 2:37.50 
1968 ROYAL PALACE BALLYMOSSCRYSTAL PALACE2 NOEL MURLESS 1-s 12 F BAMBOOZLE DAN KANO 2:55.50 
1967 CHARLOTTOWN CHARLOTTESVILLEMELD GORDON R. SMYTH 2-i 12 F NELCIUS WHITE GLOVES2 2:49.70 
1966 I SAY SAYAJIRAOISETTA WALTER NIGHTINGALL 8-c 12 F PROMINER ATILLA 2:36.40 
1965 ONCIDIUM ALCIDEMALCOLMIA GEORGE TODD 16-b 12 F SODERINI HOMEWARD BOUND2 2:38.70 
1964 RELKO TANERKORELANCE FRANCOIS MATHET 16-h 12 F KHALKIS ROYAL AVENUE 2:47.00 
1963 EXBURY LE HAARGREENSWARD GEOFFROY WATSON 2-f 12 F HETHERSETT PICFORT   
1962 DICTA DRAKE2 PHIL DRAKEDICTATURE FRANCOIS MATHET 12-e 12 F YOUR HIGHNESS2 PROUD CHIEFTAIN 2:42.00 
1961 PETITE ETOILE PETITIONSTAR OF IRAN NOEL MURLESS 9-c 12 F VIENNA PROUD CHIEFTAIN   
1960 PETITE ETOILE PETITIONSTAR OF IRAN C. F. NOEL MURLESS 9-c 12 F PARTHIA ABOVE SUSPICION 2:35.20 
1959 NAGAMI NIMBUS2JENNIFER HARRY WRAGG 22-a 12 F AL MABSOOT LONDON CRY 2:37.20 
1958 BALLYMOSS MOSSBOROUGHINDIAN CALL VINCENT O BRIEN 2-u 12 F FRIC OMMEYAD 2:41.60 
1957 FRIC VANDALEFRIPE PHILIPPE LALLIE 15-b 12 F       
1956 TROPIQUE FONTENAYAURORE BOREALE GEOFFROY WATSON 22-a 12 F       
1955 NARRATOR NEARCOPHASE HUMPHREY COTTRILL 21-a 12 F DARIUS ZARATHUSTRA   
1954 AUREOLE HYPERIONANGELOLA CECIL BOYD-ROCHFORT 2-f 12 F CHATSWORTH NEARULA   
1953 ZUCCHERO NASRULLAHCASTAGNOLA WILLIAM PAYNE 16-h 12 F WILWYN WORDEN   
1952 NUCCIO TRAGHETTONUVOLETTA ALEC HEAD 4-j 12 F SYBILS NEPHEW LAMIRAL   
1951 TANTIEME DEUX-POUR-CENTTERKA FRANCOIS MATHET 20-a 12 F SATURN BEAU SIRE   
1950 AMOUR DRAKE ADMIRAL DRAKEVERS LAURORE RICHARD CARVER 4-r 12 F IRON DUKE7 FLUSH ROYAL   
1949 BEAU SABREUR HIS HIGHNESS2MASHAQ CECIL BRABAZON 3-b 12 F ROYAL DRAKE     
1948 GOYAMA GOYA2DEVINERESS CHARLES SEMBLAT 2-n 12 F MIGOLI SICAVO   
1947 CHANTEUR CHATEAU BOUSCAUTLA DIVA HENRY COUNT 12 12 F COARAZE CLARO   
1946 ARDAN PHARISADARGATIS CHARLES SEMBLAT 1-s 12 F RISING LIGHT TRIUMVIR3   
1945 BOREALIS BRUMEUXAURORA WALTER EARL 1-w 12 F OCEAN SWELL HYCILLA   
1944 PERSIAN GULF BAHRAMDOUBLE LIFE CECIL BOYD-ROCHFORT 2-i 12 F HIGH CHANCELLOR UMIDDAD   
1943 HYPERIDES HYPERIONPRISCILLA2 JACK JARVIS 11-f 12 F   UJIJI   
1942Race Not Run
1941 WINTERHALTER GAINSBOROUGHPERCE-NEIGE FRANK J. A. BUTTERS 3-i 12 F HIPPIUS     
1940Race Not Run
1939 SCOTTISH UNION CAMERONIANTRUSTFUL NOEL CANNON 19 12 F BISTOLFI ANTONYM   
1938 MONUMENT SANSOVINOQUEEN OF THE HILLS3 CECIL BOYD-ROCHFORT 7-d 12 F FAIR COPY GOYA2   
1937 HIS GRACE BLANDFORDMALVA RICHARD C. DAWSON 1-e 12 F CECIL    D-H 1° PLACE (CECIL à A. BAILEY)
1936 PLASSY BOSWORTHPLADDA COLLEDGE LEADER 13-e 12 F CECIL     
1935 WINDSOR LAD BLANDFORDRESPLENDENT MARCUS M. MARSH 19-b 12 F EASTON     
1934 KING SALMON SALMON-TROUTMALVA OSSIE BELL 1-e 12 F MATE CHATELAINE   
1933 DASTUR SOLARIOFRIARS DAUGHTER FRANK J. A. BUTTERS 16-a 12 F SILVERMERE2 CHINA KING2   
1932 SALMON LEAP2 SALMON-TROUTSTONY FORD GEORGE LAMBTON 28 12 F GOYESCAS CAMERONIAN   
1931 PARENTHESIS SON-IN-LAWBRACKET FRED DARLING 16-f 12 F       
1930 PLANTAGO PHALARISSCARLET MARTAGON JOSEPH LAWSON 8-d 12 F PALAIS ROYAL ATHFORD   
1929 REIGH COUNT SUNREIGHCONTESSINA BERT S. MICHELL 2-e 12 F ATHFORD PLANTAGO   
1928 APELLE SARDANAPALEANGELINA HENRY S. (ATTY) PERSSE 5-d 12 F SILVERSTEAD BOOK LAW   
1927 CORONACH HURRY ONWET KISS FRED DARLING 4-f 12 F EMBARGO FOXLAW   
1926 SOLARIO GAINSBOROUGHSUN WORSHIP REGINALD DAY 26 12 F ZAMBO WARMINSTER   
1925 ST GERMANS SWYNFORDHAMOAZE ALEC TAYLOR, JR. 16-h 12 F SANSOVINO PLACK   
1924 VERDICT SHOGUN2FINALE WILLIE WAUGH B3 12 F       
1923 CONDOVER RADIUMMOONFLEET E. HARPER 1-m 12 F CRAIGANGOWER SOUBRIQUET   
1922 FRANKLIN VOLTACAMBRIC RICHARD C. DAWSON 1-h 12 F SELENE BALLYHERON   
1921 SILVERN POLYMELUSSILVER FOWL FRANK HARTIGAN 3-i 12 F ABBOTS TRACE     
1920 MANILARDO BAYARDOGAY LAURA ALEC TAYLOR, JR. 1-g 12 F TANGIERS ARION2   
1919 HE SANTOISHE FRANK BARLING 8-a 12 F GALLOPER LIGHT DANSELLON2   
1918Race Not Run
1917Race Not Run
1916 POMMERN POLYMELUSMERRY AGNES CHARLES PECK 16-g 12 F RUSSLEY     
1915 BLACK JESTER POLYMELUSABSURDITY CHARLES MORTON 1-s 12 F       
1914 BLUE STONE6 BACHELORS BUTTONSWEET STORY2 CHARLES MORTON 5-a 12 F FAIRY KING MAIDEN ERLEGH   
1913 PRINCE PALATINE PERSIMMONLADY LIGHTFOOT HENRY BEARDSLEY 1-m 12 F LONG SET CIGAR6   
1912 STEDFAST CHAUCERBE SURE2 GEORGE LAMBTON 2-m 12 F PRINCE PALATINE MUSHROOM   
1911 LEMBERG CYLLENEGALICIA ALEC TAYLOR, JR. 10-a 12 F SWYNFORD BACHELORS DOUBLE   
1910 SIR MARTIN OGDENLADY STERLING2 JOSEPH CANNON 9-g 12 F BACHELORS DOUBLE LOUVIERS 2:35.209 RAN
1909 DEAN SWIFT CHILDWICKPASQUIL CHARLES MORTON 7-d 12 F WHITE EAGLE SANTO STRATO   
1908 THE WHITE KNIGHT DESMONDPELLA HARRY SADLER 21 12 F DEAN SWIFT RADIUM   
1907 THE WHITE KNIGHT DESMONDPELLA HARRY SADLER 21 12 F TROUTBECK POLYMELUS   
1906 PRETTY POLLY GALLINULEADMIRATION4 PETER GILPIN 14-c 12 F ACHILLES14 ST AMANT 2:36.80 
1905 PRETTY POLLY GALLINULEADMIRATION4 PETER GILPIN 14-c 12 F ZINFANDEL CAIUS 2:33.00NCR
1904 ZINFANDEL PERSIMMONMEDORA3 CHARLES BEATTY 16-d 12 F SCEPTRE ROCK SAND   
1903 VALENZA WINKFIELDBELLINZONA FREDERICK W. DAY 9-d 12 F       
1902 OSBOCH OBERONST ISABELA RICHARD MARSH 11 12 F VOLODYOVSKI SANTOI  INAUGURAL RUNNING
  Add info for an additional year