Thoroughbred Horse Pedigree Database


 
Reports Maintenance Subscriptions Help Message Board  
PRIX DAPHNIS - LONGCHAMP
 FRANCE - Grade III
  Add info for an additional year
Year Winner Sire Dam Trainer Fam. Dist. Grade 2nd 3rd Time Comment
2017 LAST KINGDOM FRANKEL3COMPELLING4 ANDRE FABRE 5-b 1800 MT Grade IIISPOTIFY2 NEGUEV2 1:58:624 STARTERS; WON BY NECK (JRD)
2016 TAAREEF KITTENS JOYSACRED FEATHER JEAN CLAUDE ROUGET 2-s 1800 MT Grade IIIGEORGE PATTON MAXIMUM AURELIUS 1:55.48CHANTILLY
2015 ALMANAAR DUBAWIBAQAH FREDDY HEAD 7 1800 MT Grade IIIMOSTANEER INORDINATE2 1:48.89 
2014 MASTER CARPENTER MASTERCRAFTSMANFRINGE5 ROD MILLMAN 7-a 1800 MT Grade IIICALLING OUT MR POMMEROY 1:54.37 
2013 SUPERPLEX2 MULTIPLEX2SALUTE THE SUN MICKAEL FIGGE 2-f 1800 MT Grade IIIPILOTE3 SAINT THOMAS6 1:55.36COMPIEGNE
2012 SO BEAUTIFUL5 ZAMINDARSILVER TULIP SANDRINE-VALERIE TARROU 7-a 1800 MT Grade IIIMAINSAIL6 ABTAAL2 1:57.19 
2011 ZIYARID DESERT STYLEZAYANIDA ALAIN DE ROYER-DUPRE 9-c 1800 MT Grade IIIVALIYR ABSOLUTLY YES 1:53.04 
2010 EMERALD COMMANDER PIVOTALBRIGITTA5 SAEED BIN SUROOR 9-f 1850 MT Grade IIIMELLON MARTINI WEALTHY8 2:00.72D-H 2° PLACE
2009 GOLDEN CENTURY2 EL PRADO2MAPLE SYRPLE ANDRE FABRE 19-b 1800 MT Grade IIIALLYBAR GUEST VILLE 1:52.20LONGCHAMP
2008 INDIAN DAFFODIL HERNANDODANSEUSE INDIENNE JEAN-CLAUDE ROUGET 4-i 1800 MT Grade IIIIN CHAMBERS FARREL2 1:49.70LONGCHAMP
2007 LOUP BRETON ANABAALOUVE ELIE LELLOUCHE 1-k 1800M Grade IIIBLEU INTENSE GRIS DE GRIS 1:51.10LONGCHAMP
2006 DILEK SENDAWARDIYAWARA ALAIN DE ROYER-DUPRE 13-c 1800M Grade IIICHAMPS ELYSEES4 HELLO SUNDAY 1:55.70LONGCHAMP
2005 PINSON3 HALLINGTADORNE JEAN-CLAUDE ROUGET 16-b 1800 MT Grade IIIMELANOSPORUM KENDOR DINE 1:50.80LONGCHAMP
2004 CACIQUE9 DANEHILLHASILI ANDRE FABRE 11 1800 MT Grade IIIERSHAAD APEIRON 1:54.90D.H. FOR 3RD HIGH FLASH
2003 LATEEN SAILS ELMAAMULFELUCCA4 SAEED BIN SUROOR 9-e 1800 MT Grade IIISHAKIS STREAMIX 1:58.20TURF: SOFT - MAISONS-LAFFITTE
2002 BERNEBEAU GREEN TUNEPRINCESSE BILBAO ANDRE FABRE 12-e 1800 MT Grade IIICIELAGO MINESHAFT 1:54.40MAISONS-LAFFITTE
2001 KOUROUN KALDOUNKUNEITRA JEAN-MARIE BEGUIGNE 1-n 1800 MT Grade IIIRED SNAKE MONOS 1:51.50CHANTILLY
2000 BOUTRON EXIT TO NOWHEREVINDELONDE PIERRE COSTES 4-d 1800 MT Grade IIICRYSTAL DASS SPECIAL RING 1:54.50CHANTILLY
1999 ALRASSAAM ZAFONICLADY BLACKFOOT MICHAEL JARVIS 13-b 1800M Grade IIIVAL ROYAL THE MASK 1.48.90CHANTILLY
1998 KABOOL GROOM DANCERSHEROOG NICOLAS CLEMENT 4-m 1800M Grade IIICENTRAL LOBBY FRONT BENCH 1.52.50MAISONS-LAFFITTE
1997 HANDSOME RIDGE INDIAN RIDGERED ROSE GARDEN JOHN GOSDEN 21-a 1800M Grade IIIANEYSAR BLASKET ISLAND 1.53.50MAISONS-LAFFITTE
1996 REGAL ARCHIVE FAIRY KING2MARSEILLAISE2 P.W. CHAPPLE-HYAM 9-e 1800M Grade IIIBRINDLE2 ANZIYAN 1:52.30MAISONS-LAFFITTE
1995 SILENT WARRIOR NASHWANIDYLLIC JOHN HAMMOND 14-f 1800 MT Grade IIISHARPEST IMAGE SHANNJAR 1:50.57EVRY
1994 SIGNE DIVIN BERINGLUMEN DEI ANDRE FABRE 10 1800 MT Grade IIIKALDOUNEVEES HYDERABAD 1:48.71EVRY
1993 ASTAIR GROOM DANCERJACOBEAN STAIRS ALAIN DE ROYER-DUPRE 2-e 1800M Grade IIIEMPEROR JONES FASTNESS 1:48.40EVRY
1992 STEINBECK MR. PROSPECTORFEMME ELITE2 ANDRE FABRE 5-f 1800M Grade IIIRAINBOW CORNER STUBASS 1.51.43EVRY
1991 TEL QUEL AKARADBEST GIRL ANDRE FABRE 10 1800M Grade IIIBISTRO GARDEN FUNNY BABY 1:50.51EVRY
1990 CANDY GLEN GLENSTALMAIDEN CONCERT CHRIS WALL 19 1800M Grade IIIEIGHTSOME TARVISIO 1.54.73EVRY
1989 TARTAS MAELSTROM LAKEASSOCIATION NOEL PELAT A1 1800 MT Grade IIIRAMPOLDI5 GO MILORD 1:50.16EVRY
1988 BRICASSAR IRISH RIVERLYRISM PASCAL BARY 13-b 1800 MT Grade IIIGERRNAS DRAPEAU TRICOLORE  EVRY
1987 GROOM DANCER BLUSHING GROOMFEATHERHILL TONY CLOUT 14 1800 MT Grade IIITOBIN LAD DON MARIO 1:52.84EVRY
1986 THRILL SHOW NORTHERN BABYSPLENDID GIRL ANDRE FABRE 23-b 1800 MT Grade IIISYNDROM KALISTAN 1:54.10EVRY
1985 LIRRESPONSABLE ILE DE BOURBONLADY HESTER FRANCOIS BOUTIN 6-b 1800M Grade IIIMOUNT OF LIGHT VAGUELY PLEASANT  EVRY
1984 PALACE MUSIC THE MINSTRELCOME MY PRINCE PATRICK L. BIANCONE 13-b 1800 MT Grade IIISEATTLE SONG ENCHANTED CASTLE2 1:50.90EVRY
1983 GLENSTAL NORTHERN DANCERCLOONLARA V. OBRIEN 8-c 1800M Grade IIILUDERIC REDMEAD  EVRY
1982 GENERAL HOLME NOHOLME2GENERALS SISTER OLIVIER DOUIEB 9-e 1800M Grade IIIWHAT A GUEST LICHINE  EVRY
1981 DUNPHY RIVERMANDOURDAN CRIQUETTE HEAD-MAAREK 5-i 1800 MT Grade IIIBIG JOHN BUISSON ROSE  LONGCHAMP
1980 HUGUENOT FORLICAPTAINS MATE M.V. OBRIEN 7-c 1800M Grade IIIRHUS SEA BOY4  EVRY
1979 BELLYPHA LYPHARDBELGA ALEC HEAD 16-b 1800M Grade IIIINTERDIT2 DROUILLY  EVRY
1978 RUSTICARO CARORUSTICA RICHARD CARVER JR 20-c 1800M Grade IIILOUKSOR2 PELOPONNES  EVRY
1977 SOLICITOR2 EMERSONURSULA NICOLAS CLEMENT 8-c 1800M Grade IIISMOGGY PAS DE DEUX  EVRY
1976 HAPPY NEW YEAR POLEAXRAMOLINA 16-a 1800M Grade IIIHABITANCUM NO TURNING  3YO COLTS
1975 WRONSKY IN REALITYWINKING STAR 22-d 1800 MT Grade IIITIP MOSS ORANTE  EVRY
1974 SCHOELLER NASHUAST CITRUS 1-p 1800M Grade IIIMEDITERRANEEN    EVRY
1973 ALVEDAS ABDOSSWEET PEA3 ROGER POINCELET 9-e 1800M Grade IIITAXADO PEPENADOR  EVRY, 3YO C
1972 TOM PLAYFAIR BLUE TOMFITZROY GEORGES BRIDGLAND 7-e 1800M Grade IIIDUC DES HALLES MIRASSI 1.59.90LONGCHAMP
1971 MAROUN VENTURE7FLAMING HEART FRANCOIS MATHET 22-d 1800M Grade III     LONGCHAMP
1970 LARKO RELKOHARFLEUR ETIENNE POLLET 1-m 1800M Grade IIILES COMPAGNONS BELMONT 1.59.30LONGCHAMP
1969 BERGANO NOSCALA BERGERETTE 8-i 1800M Grade IIIMONSIEUR D    LONGCHAMP
1968 CHIMIST AMBER AMBEROYESTREHAM DOMINGO PEREA 22-a 1800M Grade IIIEXPLOIT2 BATITU2   
1967 BLUE TOM TOMPIONPINK SILK ETIENNE POLLET 1-h 1800M Grade IIIPRINCE ROCKEY NASHWAKE 1.54.20LE TREMBLAY
1966 SILVER SHARK BUISSON ARDENTPALSAKA FRANCOIS MATHET 5-e 1800M PROMPT2    LE TREMBLAY
1965 SUNDAY2 HIGH TREASONSUNDAY BEST6 ETIENNE POLLET 26 1800M   AGY  LE TREMBLAY
1964 SIGEBERT ALIZIERSENONES MAX BONAVENTURE 7-e 1800 MT   MICHILIMACKINAC  LE TREMBLAY
1963 GARDE COEUR MOURNEBLUE KISS ALEC HEAD 14-a 1800M Grade III     LE TREMBLAY
1962 MONTFLEUR BEAU PRINCE2SWEET TALK2 8-f 1800M Grade III  THE WARDEN3  LE TREMBLAY
1960 DJEBEL TRAFFIC COASTAL TRAFFICDJEBEL AMOUR3 PIERRE PELAT 16-g 1800 MT   CLARIONNEUR   
1959 SAVARUS FREE MANSERENA2 MAX BONAVENTURE 7-e 1800 MT PRINCILLON CARSON CITY3  LE TREMBLAY
1958 PRES DU FEU PRINCE BIOPROXIMITES MAX BONAVENTURE 5-c 1800 MT      LE TREMBLAY
1957 MOURNE VIEUX MANOIRBALLYNASH GEORGE BRIDGLAND 9 1800M LUCIDON    LE TREMBLAY
1956 POLIC RELICPOLAIRE FRANCOIS MATHET 16-h 1800M      LE TREMBLAY
1953 FAUBLAS PHARISNAZIAD CHARLES SEMBLAT 13-c 1800M      LE TREMBLAY
1952 FAUBOURG2 VATELLORFAST LADY FRANCOIS MATHET 8-c 1800M      LE TREMBLAY
1951 FREE MAN NORSEMANFANTINE3 MAX BONAVENTURE 7-e 1800M      LE TREMBLAY
1950 GALCADOR DJEBELPHARYVA CHARLES SEMBLAT 9-e 1800M      LE TREMBLAY
1949 OGHIO LOVELACEOVINGDEAN 23 1800M Grade III     LE TREMBLAY
1947 DJELAL DJEBELMELUSINE3 CHARLES SEMBLAT 1-e 1800MT Grade IIISOLINA3 SUNLIGHT10   
1946 SAYANI FAIR COPYPERFUME2 JOSEPH LIEUX 1-w 1600MT      2° FLAMBEUR 3° STENDHAL
1945 COARAZE TOURBILLONCORRIDA CHARLES SEMBLAT 9-e 1800M      LE TREMBLAY
1944 TANGO2 QUAI DORSAYTERPSICHORE 22-c 1800M Grade IIIBILBAO    LE TREMBLAY
1943 FANATIQUE EPINARDFORAINE 12-a 1800M   NORSEMAN  2° GLAOUR
1942 NOSCA ABJERCAPELLA CHARLES SEMBLAT 12 1800M Grade III     2° DON DE ROI
1941 PAMPRE DOR RODOSTOPAMPILHOSA 14-e 1800M Grade III     2° LE PECHER 3° GENTIL VATOUT
1940 FLYING CALL RODOSTOCARTE DE VISITE 32 1800M Grade III  CORONER5  2° INDIAN CHIEF
1939 MACKANN THE MAC NABCANALETTE WILLIAM CUNNINGTON 1-t 1800M TURBULENT2 HUSSON  LE TREMBLAY
1938 TRANQUIL2 GRIS PERLETAKE IT EASY2 3-d 1800M JUVIGNY LAST POST   
1937 DRAP DOR2 BLENHEIM2MIDNIGHT FOLLY HENRY HARPER 2-f 1600M Grade III  LE CHICANEUR  2° SOLMINT
1936 AMBROSE LIGHT PHAROSLA ROSERAIE FRANK CARTER 7-d 1800M LE DUC ZEM ZEM4   
1935 COMILON TOWN GUARDTRAGONA DOMINGO TORTEROLO 4-b 1600 MT ROQUEPIQUET BAO DAI  LE TREMBLAY
1934 SHINING TOR PHAROSERICA2 RICHARD CARVER 1-w 1600M Grade IIIAZAIS ASTYANAX   
1933 JUMBO2 ZAMBOANNA BOLENA 10-b 1800M Grade IIICAPPIELLO QUARTZ  LE TREMBLAY
1932 RONFLON PASSEBREULRAFLADE HENRY HARPER 1-k 1800M LE BECAU PRESENT10   
1931 IVAN LE TERRIBLE AETHELSTANIVY17 C. DEFEYER 8-c 1600 MT Grade IIIHUBLOT3    3° GRATINS
1930 BULL DOG TEDDYPLUCKY LIEGE G. NEWTON 16-a 1800M Grade IIIEXPEDITEUR XANDOVER   
1929 ARGONAUTE HELIONAGLAVENE F. PRATT 20-a 1600M ROI DU MAQUIS EFFULGENT3   
1928 OROSMADE GROSVENOROSMIRIDIUM P. PANTALL 8-c 1600M LEONIDAS22 GUY FAWKES6   
1927 LICTEUR SAMOURAILOYALTY10 16 1800M Grade III     2° DOURO 3° LE PALLET
1926 BAD LEG BADAJOZAIGLETTE WILLIAM CUNNINGTON 16-a 1600M SANS TRAVAIL ALTAY   
1925 AETHELSTAN TEDDYDEDICACE ROBERT DENMAN 23-b 1600 MT IN PARTIBUS ENTRECHAT7   
1924 OPTIMIST TRACY LE VALOPTIMA3 ROBERT DENMAN 1-w 1800M Grade III     2° PERDICAS 3° DANDIPRAT
1923 SIR GALLAHAD3 TEDDYPLUCKY LIEGE ROBERT DENMAN 16-a 1800M LIZARD6    3° MON PETIT
1922 JOYEUX DRILLE SANS LE SOU2LA SEMILLANTE WALLACE DAVIS 8-i 1800M DESPARD2 ZOROASTRE  LE TREMBLAY
1921 GRAZING SWEEPERXANTHENE GEORGE STERN 12 1800M NET2 ZEITOUN  DEAD HEAT 1ER /NET à A.K. MACOMBER
  Add info for an additional year