Thoroughbred Horse Pedigree Database


 
Reports Maintenance Subscriptions Help Message Board  
PRINCESS OF WALES’S STAKES - NEWMARKET
 GREAT BRITAIN - Grade II
  Add info for an additional year
Year Winner Sire Dam Trainer Fam. Dist. Grade 2nd 3rd Time Comment
2018 BEST SOLUTION2 KODIACAL ANDALYYA SAEED BIN SUROOR 14-c 12 F Grade IIMIRAGE DANCER3 DURETTO 2:31:407 STARTERS; WON BY 1/2 LENGTH (JRD)
2017 HAWKBILL2 KITTENS JOYTRENSA CHARLIE APPLEBY 4-m 12 F Grade IIFRONTIERSMAN6 ALGOMETER 2:31 
2016 BIG ORANGE DUKE OF MARMALADE2MISS BROWN TO YOU MICHAEL L. W. BELL 9-e 12 F Grade IITHE GREY GATSBY EXOSPHERE2 2:29.93 
2015 BIG ORANGE DUKE OF MARMALADE2MISS BROWN TO YOU MICHAEL L. W. BELL 9-e 12 F Grade IISECOND STEP4 GOSPEL CHOIR2 2:29.00 
2014 CAVALRYMAN2 HALLINGSILVERSWORD2 SAEED BIN SUROOR 9-f 12 F Grade IIHILLSTAR2 PETHERS MOON 2:37.04 
2013 UNIVERSAL11 DUBAWIWINESONG MARK S. JOHNSTON 14-b 12 F Grade IIAHZEEMAH CAVALRYMAN2 2:28.45 
2012 FIORENTE MONSUNDESERT BLOOM5 MICHAEL R. STOUTE 5-h 12 F Grade IIJOSHUA TREE3 RED CADEAUX 2:33.76 
2011 CRYSTAL CAPELLA CAPE CROSSCRYSTAL STAR3 MICHAEL R. STOUTE 7-a 12 F Grade IIREDWOOD8 BUTHELEZI 2:31.57 
2010 SANS FRONTIERES GALILEO4LLIA JEREMY NOSEDA 3-o 12 F Grade IIREDWOOD8 TAZEEZ 2:30.34 
2009 DOCTOR FREMANTLE SADLERS WELLSSUMMER BREEZE3 MICHAEL R. STOUTE 1-n 12 F Grade IIALWAARY SCHIAPARELLI4 2:30.70 
2008 LUCARNO3 DYNAFORMERVIGNETTE10 JOHN H. M. GOSDEN 9-f 12 F Grade IIPAPAL BULL2 PETARA BAY 2:33.37GOOD
2007 PAPAL BULL2 MONTJEUMIALUNA MICHAEL R. STOUTE 2-o 12 F Grade IILAVEROCK3 SHAHIN 2:28.73DH FOR 2ND
2006 SOAPY DANGER DANZIGON A SOAPBOX MARK S. JOHNSTON 5-f 12 F Grade IIMOUNTAIN HIGH2 ENFORCER2 2:32.82 
2005 GAMUT SPECTRUM3GREEKTOWN MICHAEL R. STOUTE 5-h 12 F Grade IIDAY FLIGHT2 DUBAI SUCCESS 2:29.98 
2004 BANDARI ALHAARTHMISS AUDIMAR MARK S. JOHNSTON 19-b 12 F Grade IISULAMANI HIGH ACCOLADE 2:32.90 
2003 MILLENARY RAINBOW QUESTBALLERINA2 JOHN L. DUNLOP 1-l 12 F Grade IIBANDARI GAMUT 2:27.60 
2002 MILLENARY RAINBOW QUESTBALLERINA2 JOHN L. DUNLOP 1-l 12 F Grade IIMUBTAKER YAVANAS PACE 2:32.22 
2001 MUTAMAM DARSHAANPETAL GIRL ALEC C. STEWART 1-k 12 F Grade IILITTLE ROCK2 HOLDING COURT2 2:28.82 
2000 LITTLE ROCK2 WARNINGMUCH TOO RISKY MICHAEL R. STOUTE 8-d 12 F Grade IIYAVANAS PACE COMMANDER COLLINS 2:33.30 
1999 CRAIGSTEEL SUAVE DANCERAPPLECROSS2 HENRY R. A. CECIL 9-c 12 F Grade IIARCTIC OWL SILVER RHAPSODY2 2:25.29 
1998 FRUITS OF LOVE HANSELVALLEE SECRETE MARK S. JOHNSTON 1-u 12 F Grade IIMULTICOLOURED GERMANO 2:28.76 
1997 SHANTOU2 ALLEGEDSHAIMA JOHN H. M. GOSDEN 9-c 12 F Grade IISWAIN TAIPAN2 2:29.16 
1996 POSIDONAS SLIP ANCHORTAMASSOS PAUL F. I. COLE 1-n 12 F Grade IISINGSPIEL4 ANNUS MIRABILIS 2:28.92 
1995 BEAUCHAMP HERO MIDYANBUSS JOHN L. DUNLOP 9-e 12 F Grade IIISTIDAAD PRESENTING 2:28.83 
1994 WAGON MASTER RAINBOW QUESTSUNNY FLOWER ALEC C. STEWART 1-l 12 F Grade IIBOBZAO PRINCE OF ANDROS 2:27.53 
1993 DESERT TEAM BLUSHING GROOMBEMIS HEIGHTS JAMES S. BOLGER 2-f 12 F Grade IIYOUNG BUSTER RED BISHOP 2:26.70 
1992 SADDLERS HALL SADLERS WELLSSUNNY VALLEY MICHAEL R. STOUTE 1-l 12 F Grade IILUCHIROVERTE MASHAALLAH 2:31.01 
1991 ROCK HOPPER SHAREEF DANCERCORMORANT WOOD MICHAEL R. STOUTE 2-n 12 F Grade IIMUKDDAAM SPLASH OF COLOUR 2:33.47 
1990 SAPIENCE2 NINISKICLARETTA2 JIMMY FITZGERALD 1-m 12 F Grade IICHARMER3 ASSATIS 2:34.96 
1989 CARROLL HOUSE LORD GAYLETUNA MICHAEL JARVIS 14-c 12 F Grade IIASSATIS MICHELOZZO 2:33.23 
1988 UNFUWAIN NORTHERN DANCERHEIGHT OF FASHION DICK HERN 2-f 12 F Grade IIUNDERCUT INFAMY 2:31.83 
1987 CELESTIAL STORM ROBERTOTOBIRA CELESTE LUCA CUMANI 21-a 12 F Grade IIPHARDANTE MOUNTAIN KINGDOM 2:28.68 
1986 SHARDARI TOP VILLESHARMADA MICHAEL R. STOUTE 26 12 F Grade IIBABY TURK PETOSKI 2:31.25 
1985 PETOSKI NINISKISUSHILA W. RICHARD HERN 5-h 12 F Grade IICRAZY LANFRANCO 2:31.02 
1984 HEAD FOR HEIGHTS SHIRLEY HEIGHTSVIVANTE W. RICHARD HERN 21-a 12 F Grade IIMUSCATITE COMMANCHE RUN 2:34.60 
1983 QUILTED PATCHMILLS GIRL MICK O’TOOLE 14-b 12 F Grade IIKHAIRPOUR JOHN FRENCH 2:32.80 
1982 HEIGHT OF FASHION BUSTINOHIGHCLERE2 DICK HERN 2-f 12 F Grade IIAMYNDAS ARDROSS 2:29.30 
1981 LIGHT CAVALRY BRIGADIER GERARDGLASS SLIPPER3 HENRY R. A. CECIL 1-s 12 F Grade IICASTLE KEEP CENTURIUS 2:32.10 
1980 NICHOLAS BILL HIGH LINECENTRO HENRY CANDY 22-a 12 F Grade IISON FILS MORE LIGHT 2:37.00 
1979 MILFORD MILL REEFHIGHCLERE2 DICK HERN 2-f 12 F Grade IIM-LOLSHAN POLLERTON 2:30.30 
1978 POLLERTON RARITYNILIE HARRY THOMSON JONES 23 12 F Grade IIROYAL BLEND2 HOT GROVE 2:37.20 
1977 LORD HELPUS GREEN GODVELOUR BARRY HILLS 4-o 12 F Grade IILEONATO ST PETERSBURG2   
1976 SMUGGLER EXBURYHIDING PLACE DICK HERN 19-c 12 F Grade IIIMAJOR GREEN ROSES FOR THE STAR 2:34.20 
1975 LIBRAS RIB RIBOTLIBRA R. F. JOHNSON-HOUGHTON 4-c 12 F Grade IIIJIMSUN RELAY RACE 2:30.80 
1974 BUOY AUREOLERIPECK DICK HERN 11-d 12 F Grade IIJUPITER PLUVIUS2 ARTHURIAN3   
1973 OUR MIRAGE MIRALGOARDENT RANGE BARRY HILLS 11-f 12 F Grade IIORMINDO BALLYHOT   
1972 FALKLAND RIGHT ROYALARGENTINA HENRY R. A. CECIL 16-b 12 F Grade IIPENTLAND FIRTH ORMINDO   
1971 LUPE PRIMERAALCOA NOEL MURLESS 1-k 12 F Grade IISACRAMENTO SONG WATERMELON6   
1970 PRINCE CONSORT RIGHT ROYALCRYSTAL PALACE2 NOEL MURLESS 1-s 12 F Grade IIIHIGH LINE COPSALE   
1969 HARMONY HALL TUDOR MELODYTAHIRI GORDON SMYTH 20-a 12 F JOHN KNOX     
1968 MOUNT ATHOS SUNNY WAYROSIE WINGS JOHN L. DUNLOP 2-d 12 F ATTALUS PRINCIPAL BOY   
1967 HOPEFUL VENTURE2 AUREOLEWHITE HOUSE NOEL MURLESS 6-e 12 F SLOOP TUMBLED   
1966 LOMOND3 PRECIPTICMISS PRINCE RYAN JARVIS 1-t 12 F ROYAL RUBICON SUVRETTA2   
1965 LOMOND3 PRECIPTICMISS PRINCE RYAN JARVIS 1-t 12 F   SANDRO   
1964 CARRACK ACROPOLISFELUCCA JOHN OXLEY 11-d 12 F KING CHESTNUT SILVER CLOUD   
1963 TRAFALGAR12 PARDALNELSON TOUCH GORDON RICHARDS 1-l 12 F LONDON GAZETTE FOLLOW SUIT   
1962 SILVER CLOUD AUREOLEBROLLY JACK JARVIS 11-a 12 F ROYAL AVENUE YOUR HIGHNESS2 2:34.10 
1961 APOSTLE BLUE PETERBELLANI STAFFORD INGHAM 2-d 12 F PINZON SAGACITY2 2:55.90 
1960 PRIMERA MY BABUPIRETTE NOEL MURLESS 4-c 12 F BALAJI3 IRON BLUE3 2:42.50 
1959 PRIMERA MY BABUPIRETTE NOEL MURLESS 4-c 12 F DUPLEX2 BELAFONTE 2:37.20 
1958 MINERS LAMP2 SIGNAL LIGHTYOUNG ENTRY CECIL BOYD-ROCHFORT 19-c 12 F PRIMERA HYPHEN 2:39.90 
1957 WAKE UP PERSIAN GULFAROUSAL BILL WATTS 1-w 12 F MESSMATE SUN CHARGER   
1956 CASH AND COURAGE ROCKEFELLADARING MISS 21-a 12 F       
1955 COBETTO MIGOLINEOCRACY C SEMBLAT 22-a 12 F BY THUNDER RAWSON 2:31.50 
1954 WOODCUT FAIR COPYSITA 7-e 12 F ELOPEMENT HERCULANEUM   
1953 RAWSON WATLING STREETBARROWBY GEM 12-f 12 F       
1952 ZUCCHERO NASRULLAHCASTAGNOLA W. PAYNE 16-h 12 F BOB MAJOR     
1951 PARDAL PHARISADARGATIS CHARLES-HENRI SEMBLAT 1-s 12 F       
1950 DOUBLE ECLIPSE HYPERIONDOUBLETON 2-i 12 F MOSSBOROUGH     
1949 DOGGER BANK FAIRWAYHERRINGBONE 8-c 12 F ROYAL DRAKE FLUSH ROYAL   
1948 ALYCIDON DONATELLO2AURORA WALTER EARL 1-w 12 F SAYAJIRAO SOMALI2   
1947 NIRGAL GOYA2CASTILLANE CHARLES-HENRI SEMBLAT 20-a 12 F IMPHAL2 GOYAMA   
1946 AIRBORNE PRECIPITATIONBOUQUET 10-c 12 F PAPER WEIGHT ROYAL COMMISSION2   
1945 STIRLING CASTLE2 SCOTTISH UNIONTOWN KATE 3-n 12 F CHAMOSSAIRE BLUE WATER   
1944Race Not Run
1943Race Not Run
1942Race Not Run
1941Race Not Run
1940Race Not Run
1939 HELIOPOLIS HYPERIONDRIFT 8-g 12 F   CHALLENGE   
1938 POUND FOOLISH2 BLANDFORDPENNYCOMEQUICK 1-p 12 F CAVE MAN RADIANT9   
1937 FLARES GALLANT FOXFLAMBINO CECIL BOYD-ROCHFORT 17-b 12 F VALERIAN3 MONUMENT   
1936 TAJ AKBAR FAIRWAYTAJ SHIRIN 4-p 12 F OMAHA     
1935 FAIRBAIRN2 FAIRWAYBABY POLLY 14-c 12 F       
1934 BRIGHT BIRD2 BIRIBIPRETTY SWIFT2 1-n 12 F       
1933 RAYMOND GAINSBOROUGHNIPISIQUIT 9-h 12 F DASTUR TAVERN7   
1932 JACOPO SANSOVINOBLACK RAY 22-d 12 F ROSE EN SOLEIL VIOLATOR2   
1931 THE RECORDER CAPTAIN CUTTLELADY JUROR 9-c 12 F SHELL TRANSPORT POMME DAPI3  D-H 1° PLACE
1930 PRESS GANG HURRY ONFIFINELLA FREDERICK DARLING 3-i 12 F BOSWORTH ALCESTER   
1929 FAIRWAY PHALARISSCAPA FLOW FRANCK BUTTERS 13-e 12 F CYCLONIC ATHFORD   
1928 TOURIST2 SON-IN-LAWTOURAINE 22-c 12 F       
1927 COLORADO PHALARISCANYON GEORGE LAMBTON 3-l 12 F CORONACH BONNY BOY   
1926 TOURNESOL GAINSBOROUGHSOLISTE 27-a 12 F LANCEGAYE     
1925 SOLARIO GAINSBOROUGHSUN WORSHIP 26 12 F OBLITERATE ST GERMANS   
1924 SALMON-TROUT THE TETRARCHSALAMANDRA RICHARD CECIL DAWSON 19-c 12 F PARMENIO2 OBLITERATE   
1923 TRIUMPH8 TRACERYFANFARONA 14-e 12 F       
1922 BLANDFORD SWYNFORDBLANCHE RICHARD CECIL DAWSON 3-o 12 F SILVER IMAGE     
1921 ORPHEUS ORBYELECTRA 19-c 12 F FRANKLIN     
1920 ATTILIUS JUGGERNAUTEDDYSTONE RICHARD CECIL DAWSON 5-d 12 F GOLDEN GUINEA LACROSSE7   
1919 BUCHAN SUNSTARHAMOAZE ALEC TAYLOR 16-h 12 F       
1918 BLINK2 SUNSTARWINKIPOP ALEC TAYLOR 1-p 12 F SIR BERKELEY     
1917Race Not Run
1916 NASSOVIAN WILLIAM THE THIRDVENERATION2 JOSEPH BUTTERS 14-b 12 F       
1915 ROSSENDALE ST. FRUSQUINMENDA 1-m 12 F   LANIUS   
1914 THE CURRAGH SPEARMINTCURRAJONG 4-i 12 F BRAKESPEAR WHITE PROPHET   
1913 LANCE CHEST SPEARMINTCHESTNUT SUNDAY PETER GILPIN 9-b 12 F CATMINT FORTYFOOT   
1912 LANCE CHEST SPEARMINTCHESTNUT SUNDAY PETER GILPIN 9-b 12 F PRINCE PALATINE FANTASIO11   
1911 SWYNFORD JOHN OGAUNTCANTERBURY PILGRIM GEORGE LAMBTON 1-g 12 F LEMBERG KING WILLIAM   
1910 ULSTER KING PERSIMMONTULLY LASS J. FALLON 1-j 12 F MOSCATO ADMIRAL HAWKE   
1909 DARK RONALD BAY RONALDDARKIE 9-b 12 F PRIMER YOUR MAJESTY   
1908 QUEENS ADVOCATE DIAMOND JUBILEERED VIRGIN 2-b 12 F CARGILL ROYAL FOX2   
1907 POLYMELUS CYLLENEMAID MARIAN 3-f 12 F NULLI SECUNDUS2 MERRY MOMENT   
1906 DINNEFORD DINNA FORGETGRACIE 21 12 F LLANGIBBY ST AMANT   
1905 ST DENIS ST. SIMONBROOCH 16-h 12 F SALTPETRE LANCASHIRE  2° EXCHEQUER
1904 ROCK SAND SAINFOINROQUEBRUNE 4-n 12 F SALTPETRE WILLIAM RUFUS   
1903 ARD PATRICK ST FLORIAN2MORGANETTE SAMUEL DARLING 5-j 12 F ROYAL LANCER2 CHEERS2   
1902 VELES ISINGLASSVELLEDA 4-b 12 F PIETERMARITZBURG LASCARIS   
1901 EPSOM LAD LADASDISORDER CHARLES WOOD 11-f 12 F DIAMOND JUBILEE SIDUS   
1900 MERRY GAL GALOPINMARY SEATON 5-j 8 F DIAMOND JUBILEE CAIMAN 1:42.00 
1899 FLYING FOX ORMEVAMPIRE JOHN PORTER 7-d 8 F ROYAL EMBLEM7 NINUS   
1898 GOLETTA GALOPINBISERTA2 ALFRED HAYHOE 22-b 8 F DIEUDONNE ST CLOUD9   
1897 VELASQUEZ DONOVANVISTA WILLIAM WALTERS 4-f 8 F KNIGHT OF THE THISTLE GOLETTA 1:42.60 
1896 ST FRUSQUIN ST SIMONISABEL ALFRED HAYHOE 22-b 8 F PERSIMMON REGRET4   
1895 LE VAR ISONOMYST MARGUERITE 4-n 8 F UTICA NONE THE WISER   
1894 ISINGLASS ISONOMYDEAD LOCK JAMES JEWITT 3-m 8 F BULLINGDON LADAS 1:48.40 
1891 NUNTHORPE SPECULUMMATILDA 11-a 12 F       
1878 BRYONIA3 SPECULUMHEDGE ROSE 8-c 12 F       
1871 KING OF THE FOREST SCOTTISH CHIEFLIONESS2 31 12 F HANNAH5 STERLING   
1869 SILENUS5 CLARETMONA10 15 12 F       
1867 FLEURETTE5 VENTRE ST GRISLADY NELSON TOM JENNINGS 2-t 12 F       
  Add info for an additional year