Thoroughbred Horse Pedigree Database


 
Reports Maintenance Subscriptions Help Message Board  
JULY CUP - NEWMARKET
 GREAT BRITAIN - Grade I
  Add info for an additional year
Year Winner Sire Dam Trainer Fam. Dist. Grade Surf. 2nd 3rd Time Comment
2018 U S NAVY FLAG WAR FRONTMISTY FOR ME3 AIDAN P. OBRIEN 16-h 6 F Grade I TurfBRANDO14 FLEET REVIEW2 1:11.32 
2017 HARRY ANGEL DARK ANGEL9BEATRIX POTTER2 C G COX 1-l 6 F Grade I TurfLIMATO BRANDO14 1:11.25 
2016 LIMATO TAGULACOME APRIL2 HENRY D.N.B. CANDY 7-a 6 F Grade I TurfSUEDOIS QUIET REFLECTION3 1:09.97 
2015 MUHAARAR OASIS DREAMTAHRIR CHARLES HILLS 13-e 6 F Grade I TurfTROPICS3 EASTERN IMPACT 1:09.34 
2014 SLADE POWER DUTCH ARTGIRL POWER7 EDWARD LYNAM 11-f 6 F Grade I TurfTROPICS3 GREGORIAN4 1:12.40 
2013 LETHAL FORCE DARK ANGEL9LAND ARMY CLIVE COX 21-a 6 F Grade I TurfSOCIETY ROCK SLADE POWER 1:09.11  
2012 MAYSON INVINCIBLE SPIRITMAYLEAF2 RICHARD FAHEY 6-e 6 F Grade I TurfTHE CHEKA SOCIETY ROCK 1:15.9012 RAN. 5 L: 1 L
2011 DREAM AHEAD DIKTATLAND OF DREAMS DAVID SIMCOCK 1-b 6 F Grade I TurfBATED BREATH3 HITCHENS 1:10.66 
2010 STARSPANGLEDBANNER CHOISIRGOLD ANTHEM AIDAN P. O’BRIEN 22-b 6 F Grade I TurfEQUIANO ALVERTA 1:09.81 
2009 FLEETING SPIRIT3 INVINCIBLE SPIRITMILLENNIUM TALE JEREMY NOSEDA 2-e 6 F Grade I TurfMAIN AIM J J THE JET PLANE 1:09.58 
2008 MARCHAND DOR MARCHAND DE SABLEFEDORA17 FREDDY HEAD 11-f 6 F Grade I TurfU S RANGER WAR ARTIST 1:11.01 
2007 SAKHEES SECRET SAKHEEPALACE STREET HUGHIE MORRISON 3-d 6 F Grade I TurfDUTCH ART RED CLUBS 1:10.77 
2006 LES ARCS2 ARCHLA SARTO TIM PITT 16-h 6 F Grade I TurfIFFRAAJ ASHDOWN EXPRESS 1:11.16 
2005 PASTORAL PURSUITS BAHAMIAN BOUNTYSTAR18 HUGHIE MORRISON 14-f 6 F Grade I TurfAVONBRIDGE2 ETLAALA 1:11.86 
2004 FRIZZANTE2 EFISIOJULIET BRAVO JAMES FANSHAWE 13-e 6 F Grade I TurfASHDOWN EXPRESS BALMONT2 1:11.51 
2003 OASIS DREAM GREEN DESERTHOPE5 JOHN GOSDEN 19 6 F Grade I TurfCHOISIR AIRWAVE 1:09.94 
2002 CONTINENT2 LAKE CONISTONKRISIA DAVID NICHOLLS 1-p 6 F Grade I TurfBAHAMIAN PIRATE DANEHURST2 1:13.00 
2001 MOZART3 DANEHILLVICTORIA CROSS AIDAN P. O’BRIEN 1-x 6 F Grade I TurfCASSANDRA GO MISRAAH 1:09.86TURF: G; 3-1/2
2000 AGNES WORLD DANZIGMYSTERIES HIDEYUKI MORI 6-b 6 F Grade I TurfLINCOLN DANCER PIPALONG 1:13.18 
1999 STRAVINSKY2 NUREYEVFIRE THE GROOM AIDAN P. O’BRIEN 3-d 6 F Grade I TurfBOLD EDGE BERTOLINI 1:09.514
1998 ELNADIM DANZIGELLE SEULE JOHN L. DUNLOP 4-m 6 F Grade I TurfTAMARISK2 DANETIME 1:09.02 
1997 COMPTON PLACE INDIAN RIDGENOSEY JAMES TOLLER 6-d 6 F Grade I TurfROYAL APPLAUSE INDIAN ROCKET 1:12.10GF, 1-3/4
1996 ANABAA DANZIGBALBONELLA CHRISTIANE HEAD 1-n 6 F Grade I TurfLUCAYAN PRINCE HEVER GOLF ROSE 1:10.63 
1995 LAKE CONISTON BLUEBIRDPERSIAN POLLY GEOFF LEWIS 5-d 6 F Grade I TurfPICCOLO2 HOH MAGIC 1:12.42 
1994 OWINGTON GREEN DESERTOLD DOMESDAY BOOK GEOFF WRAGG 12-b 6 F Grade I TurfDOLPHIN STREET CATRAIL 1:10.964TH : BARATHEA
1993 HAMAS DANZIGFALL ASPEN PETER WALWYN 4-m 6 F Grade I TurfCOLLEGE CHAPEL ZIETEN 1:13.08 
1992 MR BROOKS BLAZING SADDLESDOUBLE FINESSE RICHARD M. HANNON, SR. 8-k 6 F Grade I TurfPURSUIT OF LOVE SHEIKH ALBADOU 1:11.80 
1991 POLISH PATRIOT DANZIGMARIA WALESKA GUY HARWOOD 2-n 6 F Grade I TurfLYCIUS ELBIO 1:12.98 
1990 ROYAL ACADEMY2 NIJINSKY2CRIMSON SAINT M. VINCENT O’BRIEN 8-c 6 F Grade I TurfGREAT COMMOTION ROCK CITY 1:11.46 
1989 CADEAUX GENEREUX YOUNG GENERATIONSMARTEN UP ALEXANDER A. SCOTT 10-b 6 F Grade I TurfGOLDEN OPINION DANEHILL 1:09.82 
1988 SOVIET STAR NUREYEVVERUSCHKA ANDRE FABRE 9-f 6 F Grade I TurfBIG SHUFFLE HANDSOME SAILOR 1:12.55 
1987 AJDAL NORTHERN DANCERNATIVE PARTNER MICHAEL R. STOUTE 7 6 F Grade I TurfGAYANE BLUEBIRD 1:11.02 
1986 GREEN DESERT DANZIGFOREIGN COURIER MICHAEL R. STOUTE A4 6 F Grade I TurfGREY DESIRE GWYDION 1:12.254TH : LAST TYCOON
1985 NEVER SO BOLD BOLD LAD2NEVER NEVER LAND ROBERT ARMSTRONG 22-a 6 F Grade I TurfCOMMITTED DAFAYNA 1:11.86 
1984 CHIEF SINGER BALLAD ROCKPRINCIPIA2 RON SHEATHER 16-a 6 F Grade I TurfNEVER SO BOLD COMMITTED 1:11.75 
1983 HABIBTI HABITATKLAIRESSA JOHN L. DUNLOP 9-c 6 F Grade I TurfSOBA ON STAGE 1:12.11 
1982 SHARPO SHARPEN UPMOIETY BIRD JEREMY TREE 9-e 6 F Grade I TurfVAIGLY STAR INDIAN KING2 1:11.74 
1981 MARWELL HABITATLADY SEYMOUR MICHAEL R. STOUTE 14-c 6 F Grade I TurfMOORESTYLE SONOMA 1:14.10 
1980 MOORESTYLE MANACLEGUIDING STAR2 ROBERT ARMSTRONG 5-j 6 F Grade I TurfVAIGLY GREAT SHARPO 1:12.89 
1979 THATCHING THATCHABELLA M. VINCENT O’BRIEN 5-h 6 F Grade I TurfVAIGLY GREAT GREENLAND PARK 1:13.20 
1978 SOLINUS COMEDY STARCAWSTONS PRIDE M. VINCENT O’BRIEN 4-n 6 F Grade I TurfSANEDTKI DOUBLE FORM 1:11.90 
1977 GENTILHOMBRE NO MERCYKIRISANA NEIL ADAM 6-d 6 F Grade II TurfMARINSKY MANDRAKE MAJOR 1:11.40MARINSKY DQ 1 TO 2
1976 LOCHNAGER DUMBARNIEMISS BARBARA2 MICK EASTERBY 20-b 6 F Grade II TurfTHREE LEGS IMPORT 1:12.30 
1975 LIANGA DANCERS IMAGELEVEN ONES ANGEL A. PENNA, SR. 22-b 6 F Grade II TurfSTEEL HEART REALTY 1:11.80 
1974 SARITAMER DANCERS IMAGEIRISH CHORUS M. VINCENT O’BRIEN 14-f 6 F Grade II TurfNEW MODEL TURNKEY2 1:11.80 
1973 THATCH FORLITHONG M. VINCENT O’BRIEN 5-h 6 F Grade II TurfPITSKELLY BALLIOL 1:13.10 
1972 PARSIMONY PARTHIAMONEY FOR NOTHING R. F. JOHNSON HOUGHTON 1-l 6 F Grade II TurfSHARPEN UP SHOOLERVILLE  3YO & UP
1971 REALM PRINCELY GIFTQUITA JOHN WINTER 12-g 6 F Grade II TurfMY SWALLOW HECLA 1:13.60 
1970 HUNTERCOMBE DERRING-DOERGINA ARTHUR M. BUDGETT 14-c 6 F TurfREALM TOWER WALK   
1969 TUDOR MUSIC TUDOR MELODYFRAN MICHAEL A. JARVIS 11-a 6 F TurfGREAT BEAR6 COPPER DE LUXE   
1968 SO BLESSED PRINCELY GIFTLAVANT MICHAEL A. JARVIS B3 6 F TurfMOUNTAIN CALL MAJETTA   
1967 FORLORN RIVER FIGHTING DONSTARFLIGHT2 W. A. STEPHENSON 8-k 6 F Grade II TurfLUNAR PRINCESS HARD WATER   
1966 LUCASLAND LUCERO2LAVANT A. JAMES WAUGH B3 6 F TurfDONDEEN SPARK3   
1965 MERRY MADCAP2 GREY SOVEREIGNCROFT LADY F. MAXWELL 1-g 6 F Grade II TurfPORT MERION GOLDHILL 1:12.00 
1964 DAYLIGHT ROBBERY HOOK MONEYLUMINANT ARTHUR M. BUDGETT 11-d 6 F TurfMATATINA MARCHER   
1963 SECRET STEP NATIVE DANCERTAP DAY PRH HASTINGS BASS 2-o 6 F Grade II TurfMATATINA BROTHER3 1:12.70 
1962 MARSOLVE COURT MARTIALABSOLVE REGINALD DAY 2-f 6 F TurfKLONDYKE BILL VICTORINA   
1961 GALIVANTER GOLDEN CLOUDLYCIA W. RICHARD HERN 4-n 6 F TurfTIN WHISTLE FAVORITA5   
1960 TIN WHISTLE WHISTLERSISTER MILES H. PAT ROHAN 22-c 6 F Turf     WALKOVER
1959 RIGHT BOY IMPECCABLEHAPPY OGAN H. PAT ROHAN 1-g 6 F TurfWELSH ABBOT ROSALBA2 1:12.10 
1958 RIGHT BOY IMPECCABLEHAPPY OGAN WILLIAM P. DUTTON 1-g 6 F Turf      
1957 VIGO VILMORINTHOMASINA WILLIAM P. DUTTON 5-e 6 F TurfDRUM BEAT     
1956 MATADOR GOLDEN CLOUDSPANISH GALANTRY A. JAMES WAUGH 8-g 6 F TurfEDMUNDO     
1955 PAPPA FOURWAY PAPPAGENO2OOLA HILLS WILLIAM P. DUTTON 26 6 F TurfVILMORAY     
1954 VILMORAY VILMORINIVERLEY WAY BERTIE BULLOCK 22-a 6 F Turf      
1953 DEVON VINTAGE DEVONIANMUSCAT R. COLLING 1-t 6 F Grade II TurfVATELLUS SET FAIR   
1952 SET FAIR DENTURIUSRIA GENO WALTER NIGHTINGALL 4-l 6 F TurfAGITATOR2 ROYAL SERENADE   
1951 HARD SAUCE ARDANSAUCY BELLA N. BERTIE 11-a 6 F TurfROYAL SERENADE BOB CHERRY   
1950 ABERNANT OWEN TUDORRUSTOM MAHAL NOEL MURLESS 9-c 6 F Grade II TurfBOB CHERRY LUMINARY2   
1949 ABERNANT OWEN TUDORRUSTOM MAHAL NOEL MURLESS 9-c 6 F Grade II TurfCOMBINED OPERATIONS STAR KINGDOM   
1948 PALM VISTA SIR COSMODATUVA P. BEASLEY 20-c 6 F TurfCLARION FALLS OF CLYDE   
1947 FALLS OF CLYDE FAIR TRIALHYNDFORD BRIDGE E. WILLIAMS 8-c 6 F TurfCLOSEBURN HONEYWAY   
1946 THE BUG SIGNAL LIGHTFLYING METEOR2 MARCUS MARSH 2-d 6 F TurfHONEYWAY THE YUVARAJ   
1945 HONEYWAY FAIRWAYHONEY BUZZARD JOHN JARVIS 9-h 6 F TurfGOLDEN CLOUD     
1941 COMATAS TAJ UD DINDAPPLE2 21 6 F Turf      
1939 PORTOBELLO2 PORTLAWZINGARELLA 1-h 6 F Turf      
1938 SHALFLEET DIOMEDESPRINCESS CHARMING HARVEY C. LEADER 6-e 6 F Turf      
1937 MICKEY THE GREEK2 APPLE SAMMYIONIAN FAIRY H.B. LEACH 52 6 F Turf      
1936 BELLACOSE SIR COSMOORBELLA ROBERT COLLING 2-i 6 F Turf      
1935 BELLACOSE SIR COSMOORBELLA ROBERT COLLING 2-i 6 F Turf      
1934 COROADO COLORADOTRUSTFUL 19 6 F TurfGREENORE STRATHCARRON2   
1933 MYROBELLA TETRATEMADOLABELLA FREDERICK DARLING 6-e 6 F TurfCONCERTO     
1932 CONCERTO ORPHEUSCONSTELLATION OSWALD BELL 7 6 F TurfCLUSTINE LEMNARCHUS   
1931 XANDOVER CONDOVERXANTHENE 12 6 F TurfSTINGO     
1930 SIR COSMO THE BOSSAYN HALI WILLIAM WALTERS 6-a 6 F TurfQURRAT-AL-AIN     
1929 TIFFIN TETRATEMADAWN-WIND FREDERICK DARLING 8-a 6 F TurfROYAL MINSTREL LE PHARE   
1928 GOLDEN ORACLE2 ARCH-GIFTGOLDEN GOOSE4 19 6 F Turf      
1927 HIGHBORN2 SAINT JUST2HIGHLY 12 6 F Turf      
1926 DIOMEDES ARGOS2CAPDANE HARVEY C. LEADER 5-f 6 F TurfPHALAROS    D-H FOR 1ST
1925 DIOMEDES ARGOS2CAPDANE HARVEY C. LEADER 5-f 6 F Turf      
1924 DRAKE2 SIR EAGERLADY BURGHLEY 32 6 F Turf      
1923 GOLDEN CORN2 GOLDEN SUNCORN COCKLE CECIL C. BOYD-ROCHFORT 4-c 6 F Turf      
1922 PHARMACIE CHARLES OMALLEYPRESCRIPTION2 25 6 F Turf      
1921 TETRATEMA THE TETRARCHSCOTCH GIFT HENRY S. PERSSE 14-a 6 F Turf      
1920 DIADEM ORBYDONNETTA 2-n 6 F Turf      
1919 DIADEM ORBYDONNETTA 2-n 6 F Turf      
1918 IRISH ELEGANCE SIR ARCHIBALDSWEET CLORANE HARRY LAWSON COTTRILL 4-o 6 F Turf      
1916 TORLOISK GALLINULEJONGLEUSE2 19-c 6 F Turf      
1915 VOLTA VALENSAGNES VELASQUEZ 16-a 6 F Turf      
1914 GOLDEN SUN SUNDRIDGEGOLDEN LASSIE 14-a 6 F Turf      
1913 SPANISH PRINCE UGLYGALAZORA 16-c 6 F Turf      
1912 SPANISH PRINCE UGLYGALAZORA 16-c 6 F Turf      
1911 SUNDER SUNDRIDGEDIVORCE COURT2 10-e 6 F Turf      
1910 AMORE2 AMPHIONORE2 19 6 F Turf      
1909 JACK SNIPE AMERICUSSUMMER SNIPE 19-b 6 F Turf      
1908 LESBIA ST. FRUSQUINGLARE 1-m 6 F Turf      
1907 DINNEFORD DINNA FORGETGRACIE 21 6 F Turf      
1906 THRUSH MISSEL THRUSHCHEMISTRY 2-o 6 F Turf      
1905 DELAUNAY FORTUNIOPET2 PETER GILPIN 11-g 6 F Turf      
1904 SUNDRIDGE AMPHIONSIERRA 2-g 6 F Turf      
1903 SUNDRIDGE AMPHIONSIERRA 2-g 6 F Turf      
1902 SUNDRIDGE AMPHIONSIERRA 2-g 6 F Turf      
1901 LORD BOBS2 BEND ORSILVER SEA3 13-c 6 F Turf  AMERICUS   
1900 RUNNING STREAM DOMINODANCING WATER 14 6 F TurfEAGER     
1899 EAGER ENTHUSIASTGREEBA 1-i 6 F Turf      
1898 UGLY MINTINGWEE AGNES 16-d 6 F Turf      
1897 KILCOCK KILWARLINBONNIE MORN 31 6 F Turf      
1896 WORCESTER SARABANDELEGANCE5 12-f 6 F TurfGRIG GAS   
1895 WOOLSTHORPE TIBTHORPELIGHT OF OTHER DAYS 2-d 6 F Turf      
1894 BEST MAN ORMONDEWEDLOCK3 12-c 6 F Turf      
1893 PRINCE HAMPTON ROYAL HAMPTONPIBROCH 16 6 F Turf  WORKINGTON  2ND: FLODDEN FIELD
1892 WORKINGTON CHARIBERTHEMATITE 7-a 6 F TurfMRS BUTTERWICK PETER FLOWER2   
1891 MEMOIR ST SIMONQUIVER 3-e 6 F TurfNOBLE CHIEFTAIN     
1890 QUEEN OF THE FAIRIES BEAUCLERCELF KNOT 2-f 6 F Turf      
1889 MEPHISTO ROBERT THE DEVILMEG MERRILIES 2-d 6 F Turf      
1888 FULLERTON TOUCHETCAROLINE10 3-l 6 F Turf      
1887 ORMONDE BEND ORLILY AGNES JOHN PORTER 16-h 6 F TurfWHITEFRIAR LOVEGOLD2   
1886 MELTON MASTER KILDAREVIOLET MELROSE MATTHEW DAWSON 8-g 6 F TurfBRIGHTON7 FULMEN2   
1885 ENERGY2 STERLINGCHERRY DUCHESS 27-a 6 F TurfHIGHLAND CHIEF THE PRINCE10   
1884 GEHEIMNISS ROSICRUCIANNAMELESS JOHN PORTER 14-f 6 F Turf     WALK-OVER
1883 CLAIRVAUX HERMITDEVOTION 4-l 6 F TurfTRISTAN     
1882 TRISTAN HERMITTHRIFT THOMAS JENNINGS 10-d 6 F TurfROYAL STAG7     
1881 CHARIBERT THORMANBYGERTRUDE3 1-w 6 F TurfPETER BARRETT4   
1880 CHARIBERT THORMANBYGERTRUDE3 1-w 6 F TurfPHOENIX4 LA BULTEE   
1879 PHOENIX4 CYMBAL2BELLE ETOILE3 25 6 F TurfOUT OF BOUNDS4     
1878 TRAPPIST HERMITBUNCH 1-e 6 F TurfECOSSAIS2 LOLLYPOP5   
1877 SPRINGFIELD ST ALBANSVIRIDIS JAMES RYAN 12-c 6 F TurfLOLLYPOP5 TRAPPIST 1:53.00 
1876 SPRINGFIELD ST ALBANSVIRIDIS JAMES RYAN 12-c 6 F Turf     KZ
  Add info for an additional year