Thoroughbred Horse Pedigree Database


 
Reports Maintenance Subscriptions Help Message Board  
PRIX CHLOE - CHANTILLY
 FRANCE - Grade III
  Add info for an additional year
Year Winner Sire Dam Trainer Fam. Dist. Grade 2nd 3rd Time Comment
2017 IBIZA25 REDOUTES CHOICEOLGA PREKRASA N CLEMENT 1-s 1800 MT Grade IIIMONROE BAY DALLAS AFFAIR 1:52.39 
2016 WAR FLAG4 WAR FRONTBLACK SPECK3 JEAN CLAUDE ROUGET 4-r 1800 MT Grade IIICHARTREUSE30 MAGNOLEA 1:48.68 
2015 WEKEELA HURRICANE RUNMOONRISE6 JEAN CLAUDE ROUGET 8-a 1800 MT Grade IIIMAIMARA6 PRINCESS CHARM3 1:50:507 STARTERS; (JRD)
2014 WUNDER2 ADLERFLUG2WONDERFUL WORLD2 MARKUS KLUG 7 1800 MT Grade IIIDELIVERY10 BE MY GAL2 1:51.96 
2013 SPARKLING BEAM2 NAYEFPEARL DANCE JONOTHAN E. PEASE 3-d 1800 MT Grade IIIPEARLSIDE TABLE RONDE4 1:50.79 
2012 RIDASIYNA MOTIVATOR2RIDAFA MIKEL DELZANGLES 9-e 1800 MT Grade IIIROMANTICA19 ROCK ME BABY5 1:49.68 
2011 BEATRICE AURORE DANEHILL DANCERMONDSCHEIN JOHN L. DUNLOP 19-c 1800 MT Grade IIIPEINTURE ABSTRAITE DREAM PEACE 1:55.53 
2010 LILY OF THE VALLEY15 GALILEO4PENNEGALE JEAN-CLAUDE ROUGET 4-r 1800 MT Grade IIIFADELA STYLE MAHAMAYA 1:51.40 
2009 WILSIDE VERGLASSIGONELLA MIKEL DELZANGLES 4-l 1800 MT Grade IIIONE CLEVER CAT DENOMINATION3 1:53.20 
2008 GOLDIKOVA ANABAABORN GOLD FREDDY HEAD 22-d 1600 MT Grade IIITOP TOSS2 PROVISO3 1:34.90 
2007 UTRECHT3 ROCK OF GIBRALTAR2MARIA ISABELLA2 ANDRE FABRE 22-b 1800 MT Grade IIIMARIA GABRIELLA TOQUE DE QUEDA2 1:47.10 
2006 SEXY LADY5 DANEHILL DANCERSKY DANCING PETER RAU 5-h 1800 MT Grade IIIGRIGORIEVA SUMMERS EVE2 1:54.70 
2005 NEEDLECRAFT2 MARK OF ESTEEMSHARP POINT HENRI-ALEX PANTALL 10-c 1800 MT Grade IIILIVE LIFE FADING LIGHT5 1:49.10 
2004 LOVE AND BUBBLES LOUP SAUVAGEBUBBLE DREAM 1-b 1800M Grade IIICATTIVA GENEROSA CLOON 1:51.00 
2003 ACAGO ROYAL ACADEMY2WAKIGOER 16-a 1800M Grade IIIGARLINOTE PRECIOUS PEARL5 1:48.10 
2002 WALZERKOENIGIN KINGMAMBOGREAT REVIVAL PETER SCHIERGEN 21-a 1800 MT Grade IIITOTALLY COSMIC CLEFAIRY 1:50.20 
2001 PROVE DANEHILLROUPALA 1-l 1800M Grade IIIMAGIC MISSION ZULEIKA DOBSON 1:52.5 
2000 DI MOI OUI WARNINGBIOSPHERE2 2-s 1800M Grade IIIPREMIERE CREATION LA GANDILIE 1:49.80 
1999 STAR OF AKKAR DISTANT RELATIVEDONNA STAR 1-l 1800M Grade IIIVISIONNAIRE SHABBY CHIC 1:52.80 
1998 KHUMBA MELA HEROS HONORLUTH DE CRYSTAL 20-d 1800M Grade IIIINSIGHT MISCAST 1:56.40 
1997 GOLDEN ARCHES COMMON GROUNDSECHOES OF ETERNITY PHILIPPE DEMERCASTEL A1 1800 MT Grade IIISENSITIVITY2 QUEEN MAUD2 1:53.50 
1996 KHALISA PERSIAN BOLDKHAIYLA 9-c 1800M Grade IIIECOUTE HOUSA DANCER 1:48.06 
1995 GARDEN ROSE2 CAERLEON2GIRONDE 9-b 1800M Grade IIITAKE LIBERTIES BALANKA 1:54.75 
1994 ADAIYKA DOYOUNADARIKA 22-d 1800M Grade IIICHEYENNE DREAM MRS ARKADA 1:55.53 
1993 HOLLY GOLIGHTLY ROBELLINORENGAINE 16 1600 MT Grade IIIROUQUETTE FRESHER 1:38.49DEAD-HEATED FOR 1ST.
1992 FORMIDABLE FLIGHT FORMIDABLEGADFLY3 PASCAL BARY 1-o 1800 MT Grade IIISARATOGA SOURCE FARIBOLE2 1:52.50 
1991 LA CARENE KENMARELA PASSIONARIA PASCAL BARY 1-x 1800M Grade IIISHA THA GRAVIERES 1:54.3EVRY
1990 GAELIC BIRD GAY MECENEORANGE BIRD FRANCOIS DOUMEN 4-m 1800M Grade IIIVIJAYA STAR OF THE FUTURE 1.56.9EVRY
1989 BE EXCLUSIVE BE MY GUESTEXCLUSIVE FABLE ANDRE FABRE 9-f 1800M Grade IIIROSE DE CRYSTAL AIR FIELDS 1.54.20EVRY
1988 ATHYKA SECRETARIATPRINCESSE KATHY CRIQUETTE HEAD 5-h 1800 MT Grade IIICLAIRE MARINE MOOGIE 1:55.34 
1987 SWEPT AWAY KRISCOSTLY WAVE JOHN HAMMOND 10-c 1800M Grade IIIJUST CLASS LIBERTINE 1.54.80 
1986 FABULOUS NOBLE FABULOUS DANCERPLEASANT NOBLE JEAN DE ROUALLE 6-a 1800M Grade IIIKANMARY SYRIENNE 1.55.00EVRY
1985 KORVEYA RIVERMANKONAFA FRANCOIS BOUTIN 22-b 1800M Grade IIISUMMER PARTIES ENGLISH SPRING 1:52.9 
1984 IBADIYYA TAP ON WOODINSOLITE ALAIN DE ROYER-DUPRE 20-a 1800M Grade IIIREINE MATHILDE BRANTA 1:50.3 
1983 VERRIA BLUSHING GROOMVIA VENISE FRANCOIS BOUTIN 5-h 1800 MT Grade IIIALEXANDRIE FLORENZA 1:49.90EVRY
1982 GREASE FILIBERTOGREEDY OF GAIN 6-b 1800M Grade IIIRUDOLFINA PARANNDA   
1981 KILMONA BOLD BIDDERSHIAH PRINCESS G. SAUQUE 9-c 1800M Grade IIIRIXE ASANIA  EVRY
1980 DETROIT RIVERMANDERNA OLIVIER DOUIEB 16-c 1800M Grade IIILICARA DELIBALLE  EVRY
1979 PRODUCER NASHUAMARION MAURICE ZILBER 8-i 1800M Grade IIINONOALCA COSTLY WAVE  EVRY
1978 DANCING MAID LYPHARDMORANA ALEC HEAD 14-b 1800M Grade IIITINTAGEL2 VALLEE DES FLEURS  MAISONS-LAFFITTE
1977 LILLAN KASHMIR2LA RIXE 27-a 1800M Grade IIIWAYA DEKELEIA 1:52.40 
1976 ROSE OF STANBUL2 SIR IVORRIBALD 13-e 1800M Grade IIICOIFFURE PINK SATIN  EVRY; 3YO FILLIES
1975 INFRA GREEN LASER LIGHTGREENBACK2 BARTHOLOMEW 3-c 1800M Grade IIICAROLINA MOON    MAISONS-LAFFITTE
1974 ROSE BED2 HABITATROSELIERE 4-i 1800M Grade IIITYSFJORD COMTESSE DE LOIR  MAISONS-LAFFITTE
1973 SERVANNE YOURS2MARELLA2 GEOFFREY WATSON 12-e 1800M Grade IIILADDISA LAKE ATLIN  EVRY, 3YO FILLIES, PRINCIPLE WINNERS ABROAD IN 1973.
1972 LA TROUBLERIE WILL SOMERSMISS CRACKNEL GEORGES PHILIPPEAU 10 1800 MT Grade IIILICATA NORTHERN TAVERN 1:59.40LONGCHAMP
1971 PISTOL PACKER GUN BOWGEORGES GIRL WILLIAM HEAD 14-f 1800M Grade IIISEGA VILLE    MAISONS-LAFFITTE
1970 PRIME ABORD PRIMERAHOMEWARD BOUND2 JOHN C. CUNNINGTON, JR. 3-l 1800 MT Grade IIITAFARETTE PERONELLE 1:56.80MAISONS-LAFFITTE
1969 GLANEUSE SNOBGLAMOUR2 ALEC HEAD 22-d 1800 MT COMELY SHIRAZA  MAISONS-LAFFITTE
1968 FELOUQUE PRUDENTGOURABE JOHN CUNNINGTON 26 1800 MT HUGGER MUGGER SWEET SUNNY 1:57.70LONGCHAMP
1967 MODESTE HAUTAINMOPSY MAX BONAVENTURE 26 1800 MT PUNTA ALA INGRETTE 1:54.00LE TREMBLAY
1966 BUBUNIA WILD RISKBELLA PAOLA FRANCOIS MATHET 4-n 1800 MT CHERIE NOIRE BE QUICK   
1965 COVER GIRL EDELLICPHOTO GIRL NOEL PELAT 16-h 1800M Grade IIIDUNDEE3 SCALA   
1964 HILDEGARDE5 TYRONEHOT STUFF2 H. GLEIZES 5-g 1800M FIDRA     
1963 GOLDEN GIRL2 SUPREME COURTGRITTI FRANCOIS MATHET 5-b 1800 MT CHUTNEY6 BELLE FERRONNIERE   
1962 MARMARA MASETTO2MATINA FRANCOIS MATHET 31 1800 MT LA BARBADE SALAMINE 1:57.40LE TREMBLAY
1961 BELLE SHIKA SHIKAMPURBRINDILLE WILLIAM HEAD 36 1800 MT       
1960 DIVA20 SHIKAMPURDEDEE DU POMMARAI PIERRE PELAT 1-e 1600M Grade III      
1959 IADWIGA TRINITY4LOTOFUS ETIENNE POLLET 1-k 1600 MT LA BIEVRE PRINCESS YASMIN 1:43.80 
1958 LA MALIVOYE SICAMBRELA MIRAMBULE WILLIAM HEAD 11-d 1600 MT       
1957 AMABELLE GOYAMAFAST BEAUTY PERCY CARTER 7-f 1600M       
1954 LA PAIX SEVEN SEAS2ANNE DE BRETAGNE GEORGE BRIDGLAND 4-i 1600M   MARIJUANA   
1953 PROVIDENCE5 ADRARPERGOLA8 10-d 1600M       
1952 PAREO2 PHARISTHEANO 9-e 1600M MARCHE LORRAINE     
1951 STRATONICE PRIAM2STEP ALONG2 WILLIAM HEAD 3-d 1600 MT       
1950 AGLAE GRACE MOUSSONAGATHE W. CUNNINGTON 11-e 1600M   BLUE KISS   
1949 LOASIS MEHEMET ALIMARE AUX EVEES H. GLEIZES 8-k 1600M Grade III  NAGOYA9   
1948 LUTTEUSE LE PACHABOXEUSE 16-c 1600M   LA CAPITANE   
1947 DJAMA DJEBELSEMIRAMIDE C. SEMBLAT 5-e 1600MT SIKOUSSA LA BUISSONNIERE   
1946 PASTOURELLE3 GRIS PERLEPASSLE FLEUR 3-m 1600M FILLE ROYALE    3° QUADRILLA
1945 BLUETTE2 BLUE SKIESINDIARA W. CUNNINGTON 1-n 1600M       
1944 LA BELLE DU CANET RIALTOBLUE RIDGE7 5-g 1600M LA RAYONNE     
1943 CARAVELLE ABJERALBARELLE CHARLES-HENRI SEMBLAT 13-c 1600M SYSSOU    LE TREMBLAY
1942 GUIRLANDE3 CAPPIELLOMISTLETOE4 R. FILIPPI 28 1600M LOVELORN2 GOLD AND BLUE4   
1941 LA BARKA BARNEVELDTKA OU TCHA 1-e 1600M Grade IIITREACLE5 MZIMBA  LONGCHAMP
1940 FURANE CHATEAU BOUSCAUTFURLANA3 R. FILIPPI 16-h 1600M BALUSTRADE4 MA CANAILLE   
1939 CANZONI BANSTARTHAOUKA A. SWANN 4-n 1600M FOLTRA AGATHE   
1938 BLUE STAR BLUE SKIESHEURE H WILLIAM HEAD 7-e 1600M SPACIEUSE     
1937 EN FRAUDE2 PHAROSAUDE RICHARD CARVER 10-e 1600M VERS LAURORE JESSIE5   
1936 BLUE BEAR BLENHEIM2LA BONI D. TORTEROLO 14-a 1600M HORNCASTLE MONARKIE   
1935 ASTRONOMIE ASTERUSLIKKA 9-e 1600M DULCE POLITITIA  LE TREMBLAY
1934 MARY TUDOR PHAROSANNA BOLENA EMILE CHARLIER 10-b 1600M MACESTAR PEARL OPAL   
1933 ARPETTE PHAROSARNOLDIANA 4-c 1600M PHALANTE QUEEN OF SCOTS   
1932 WHITE LEGEND DARK LEGENDWHITETHREAD J. TORTEROLO 3-c 1600M GOOD BESS LA BOURRASQUE   
1931 RIVA BELLA2 TOM PINCHLADY SHIMMER JUAN TORTEROLO 9-e 1600 MT   CELERINA  2° GALANTERIE
1930 CARINOSA2 TOWN GUARDKISS4 F. BULLOCK 4-n 1600M Grade IIIROSE THE2 COMMANDERIE  LE TREMBLAY
1929 KANTARA2 CYLGADCREMONE2 R. FILIPPI 2-o 1600M QUESKELLA SEDIRANDA2   
1928 ROAHOUGA RABELAISLA GRELEE FRANCK CARTER 12-b 1600M Grade IIILUXUEUSE ZENOBIA5   
1927 BACHELETTE BADAJOZHALLEBARDE WILLIAM CUNNINGTON 1-t 1600M SLAVE GIRL3 RIGOLOTE   
1926 PROSTY PILLIWINKIEPRESIGHT CHARLES BARILLER 5-d 1600M VALMARA3 LA CAPORALE3   
1925 OUR GEM2 CANNOBIEORPHAN GIRL2 ROCH FILIPPI 22-d 1600M LUCIDE ETOILE DARGENT  LE TREMBLAY
1924 FLEET CLOUD2 WAR CLOUDLIP STICK 3-g 1600M CARNATION7    LE TREMBLAY
1923 ANNA BOLENA TEDDYQUEEN ELIZABETH2 10-b 1600M   EDERA  2° FRIVOLA
1922 FINETTA JUS DORANGE- ROCH FILIPPI 1600M Grade IIISAINTE URSULE DEBORAH14  LE TREMBLAY
1921 DURETE GROS PAPAVEILLEE HENRY COUNT 9-b 1600 MT SENSATION22 MANIGANCE2  LE TREMBLAY
  Add info for an additional year