Thoroughbred Horse Pedigree Database


 
Reports Maintenance Subscriptions Help Message Board  
PRIX DE MINERVE - DEAUVILLE
 FRANCE - Grade III
  Add info for an additional year
Year Winner Sire Dam Trainer Fam. Dist. Grade 2nd 3rd Time Comment
2016 GOLDEN VALENTINE DALAKHANIGOLD ROUND FREDDY HEAD 22-d 2500 MT Grade IIITHE JULIET ROSE SOTTEVILLE 2:44.70 
2015 CANDARLIYA DALAKHANICANDARA ALAIN DE ROYER-DUPRE 4-m 2500 MT Grade IIIYAAZY AL NAAMAH 2:45.79 
2014 ZARSHANA SEA THE STARSZARKASHA ALAIN DE ROYER-DUPRE 9-c 2500 MT Grade IIIGAME ZONE MAMBOMISS 2:49.23 
2013 POMOLOGY2 ARCHSHARP APPLE JOHN GOSDEN 20-c 2500M Grade IIIARTISTE DIVINE GOSH6 2.41.80 
2012 FORCES OF DARKNESS LAWMAN3MISS CHILDREY F. VERMEULEN 5-h 2500M Grade IIINOBILIS6 LA CONQUERANTE3 2.40.70 
2011 SHARETA SINNDARSHAWARA ALAIN DE ROYER-DUPRE 22-d 2500M Grade IIIPACIFIQUE5 POLYGON4 2.41.73DEAUVILLE
2010 ANNOUNCE7 SELKIRKHACHITA2 ANDRE FABRE 9-e 2500M Grade IIISHAMANOVA MIDDLE CLUB   
2009 KALLA3 MONSUNKITTIWAKE7 ANDRE FABRE 1-l 2500M Grade IIIPEINTURE RARE PEARLESCENCE 243"30DEAUVILLE
2008 DAR RE MI SINGSPIELDARARA JOHN GOSDEN 13-c 2500M Grade IIISHEMIMA ALPINE ROSE4 2:50.2 
2007 SYNOPSIS3 IN THE WINGSEPITOME3 A. FABRE 22-b 2500M Grade IIIDARSHA DANCING LADY11 2:41.4 
2006 MAROUSSIES WINGS IN THE WINGSMAROUSSIE P.C. HASLAM 3-g 2500M Grade IIIMARY LOUHANA PONTE TRESA2 2:50.0 
2005 OISEAU RARE2 KINGS BESTOISEAU DE FEU2 A. FABRE 1-k 2500M Grade IIIALLEXINA WITHOUT A TRACE2 2:50.6 
2004 SILVERSKAYA SILVER HAWKBOUBSKAIA J.CL. ROUGET 16-g 2500M Grade IIIREVERIE SOLITAIRE ANABAA REPUBLIC 255"90 
2003 WHORTLEBERRY2 STARBOROUGHROTINA2 FRANCOIS ROHAUT 14-c 2500M Grade IIIMONETARY2 SOVANA2 2:43.20 
2002 TIGERTAIL PRIOLO2TIGER STRIPES RODOLPHE COLLET 5-f 2500M Grade IIITRUMBAKA MIDNIGHT ANGEL2 2:42.60 
2001 LIME GARDENS SADLERS WELLSHATTON GARDENS MICHAEL GRASSICK 19 2500M Grade IIIMOON QUEEN2 LIGHT BALLET 2:46.40DEAUVILLE
2000 FOLIE DANSE PETIT LOUPFOLLE ENVIE YVES DE NICOLAY 2-f 2500M Grade IIIPLAYACT2 FLAWLY 2:46.5 
1999 PRAIRIE RUNNER ARAZIPAIX BLANCHE A FABRE 2-n 2400M Grade IIIKEEMOON WIN FOR US2 2:42.00 
1998 ISLE DE FRANCE NUREYEVSTELLA MADRID ANDRE FABRE 6-a 2500M Grade IIIMINORITY AMUSING TIME 2:42.90DEAUVILLE
1997 KASSANA SHERNAZARKASSIYDA ALAIN DE ROYER-DUPRE 5-e 2500M Grade IIIPROUD FILLIE WARBLER 2:38.90 
1996 LANNEE FOLLE DOUBLE BEDGAI LIZZA F DOUMEN 13-c 2400M Grade IIILEONILA DARALBAYDA 2:28.42 
1995 DANEFAIR DANEHILLROUPALA MARCEL ZILBER 1-l 2400M Grade IIIANGEL IN MY HEART DARAYDALA 2:40.73 
1994 SHARAMANA DARSHAANSHARMEEN ALAIN DE ROYER-DUPRE 9-c 2400M Grade IIIMUTUAL CONSENT NAPOLI3 2:47.29 
1993 BRIGHT MOON ALYSHEBABONSHAMILE ANDRE FABRE 1-x 2400M Grade IIIADORED SLEW BRIGHT MOUNTAIN 2:35.60SAINT CLOUD
1992 LINNGA SHARDARILISANA ALAIN DE ROYER-DUPRE 13-c 2400M Grade IIIURBAN SEA DECIDED AIR 2:30.72 
1991 LADY BLESSINGTON2 BAILLAMONTLADY SHARP J.M. DE CHOUBERSKY 11-d 2400M Grade IIICRNAGORA DARATA 2:32.92 
1990 WAJD NORTHERN DANCERDAHLIA ANDRE FABRE 13-c 2400M Grade IIIECHOES VANYA 2:27.46 
1989 COLORADO DANCER SHAREEF DANCERFALL ASPEN ANDRE FABRE 4-m 2400M Grade IIIMYTH TO REALITY MERCALLE 2:29.95 
1988 MYSTERY RAYS NIJINSKY2RARE MINT F. BOUTIN 8-c 2400M Grade IIISAILORS MATE2 ATHYKA 2:28.83 
1987 DARALINSHA EMPERYDARAZINA ALAIN DE ROYER-DUPRE 1-e 2400M Grade IIIBULGARIA4 RUFFLE 233D-H 3° PLACE MADRIGALE
1986 SHARANIYA ALLEGEDSHANIZADEH ALAIN DE ROYER-DUPRE 22-d 2400M Grade IIISHARP GIRL2 KRUGUY 2.32.90 
1985 GAMBERTA ROBERTOGAMBA GEORGES MIKHALIDES A1 2400M Grade IIIDANSEUR FABULEUX DELPHINSKAIA 2.32.60EVRY
1984 LADY TAMARA2 KENMAREHIGH RUN JEAN-MARIE BEGUIGNE 5-e 2400M Grade IIISOARING10 REINE DEGYPTE 2.33.60EVRY
1983 RAJPOURA KASHMIR2SPARKLING ROSE3 ALAIN DE ROYER-DUPRE 5-j 2400M Grade IIIGHAIYA DACERTINA 2:32 
1982 PERLEE MARGOUILLATZIRCONIA MITRI SALIBA 1-t 2400M Grade IIIZALATAIA FIRST WATER  EVRY
1981 ANITRAS DANCE GREEN DANCERAZURELLA ALEC HEAD 1-t 2400M Grade IIILANDRESSE SASS-GO  EVRY
1980 GREAT VERDICT LE FABULEUXJURYS CHOICE GEORGES BRIDGLAND 14-f 2400M Grade IIIPROUSTILLE GOLD RIVER   
1979 ANIFA HERBAGERFLAIL MITRI SALIBA 9-f 2400M Grade IIIBOLSA MINSTREL GIRL  EVRY
1978 I WILL FOLLOW HERBAGERWHERE YOU LEAD A PAUS 14-f 2400M Grade IIIAMAZER2 SHERKALA 2.32.30AT EVRY
1977 TRILLION HAIL TO REASONMARGARETHEN FRANCOIS MATHET 4-n 2400M Grade IIIBERONAIRE SWISS  AT EVRY
1976 ACOMA2 RHEFFICALMYRE ANGEL PENNA 8-f 2400M Grade IIILADY AND CO NAUGHTY MARCIA  EVRY, 3YO FILLIES
1975 RAISE A BABY RAISE A NATIVEBAMBOLA JOHN FELLOWS 9-c 2000M Grade IIISYRIAN STAR2 AUNT ZARA  EVRY
1974 PAULISTA SEA HAWKPETITE MARMITE2 ANGEL PENNA 11-a 2400M Grade III  TOBIRA CELESTE   
1973 EL MINA RELIANCE2EMINENCE GRISE C. DATESSEN 14-f 2000M Grade IIIMY GREAT AUNT SO GAY  AT EVRY
1972 PAYSANNE AUREOLEPERCALE GEOFFROY WATSON 8-c 2000M Grade IIILADY JONES3 SADARNE  3YO F, CHANTILLY
1971 CAMBRIZZIA CAMBREMONTALIZIANE D. WATSON 12-g 2000M Grade IIIALBANY    AT CHANTILLY
1970 GLEAM3 SPY WELLGLAMOUR2 ALEC HEAD 22-d 2000M Grade IIIPRETTY PUFFIN VELA 2.07.70CHANTILLY
1969 INSULAIRE AUREOLEISMENE MAX BONAVENTURE 1-f 2000M      CHANTILLY
1968 VALYA VANDALELILYA CHARLES-WILLIAM BARTHOLOMEW 7-a 2000M ORDINANZ MISS MOLLY 2.07.10CHANTILLY
1967 ARMORICANA BEL BARAKAARDMORE 31 2000M Grade III  HEATH ROSE  LE TREMBLAY
1966 FLAMING HEART SHESHOONAIMEE2 FRANCOIS MATHET 22-d 2000M Grade III  SI SAGE  AT LE TREMBLAY
1965 IRISH LASS SAYAJIRAOSCOLLATA RENE PELAT 8-c 2000M   BENGAZI  LE TREMBLAY
1964 ASTARIA3 LA VARENDECAPONNIERE GEOFFROY WATSON 6 2000M Grade III     AT LE TREMBLAY
1963 RED FLAME2 PERSIAN GULFBLAZING FRANCOIS MATHET 14-b 2000M Grade IIILENILLE    AT LE TREMBLAY
1962 PEISQUEIRA FREE MANBLUE KISS 14-a 2000M Grade III     AT LE TREMBLAY
1961 PARBEL PARDALCROSSBEL PIERRE PELAT 13-c 2000M ASTOLA    AT LE TREMBLAY
1960 VALROSE WORDENVATELLINO PERCY CARTER 12-g 2000M Grade IIIARBELA4 LA VENTUROSA 2.09.60AT LE TREMBLAY
1959 MANDOLINA OCARINAFOLLE NUIT JOHN CUNNINGTON 1-l 2000M Grade IIILOVELY ROSE    AT LE TREMBLAY
1958 LADY DJEBEL DJEBELILLAFAST LADY2 PIERRE PELAT 16-g 2000M Grade III     AT LE TREMBLAY
1957 GREAT SUCCESS NICCOLO DELLARCALORGUEILLEUSE FRANCOIS MATHET 8-i 2000M Grade IIILA MALAGUENA    AT LE TREMBLAY
1956 SEES COURT MARTIALCARRERE GEORGE BRIDGLAND 9-f 2000M Grade III     AT LE TREMBLAY
1955 CASSILDA CLARIONLA CHATOULUE FRANCOIS MATHET 8-d 2000M Grade III     AT LE TREMBLAY
1954 YVRANDE3 SKY HIGHKIKITOU 10-d 2000M Grade IIICHIMERE FABULEUSE    LE TREMBLAY
1953 AVENIDA2 SOUVERAINBLUE BEAR 14-a 2000M Grade III  MAHALLAT  AT LE TREMBLAY
1952 ABEILLE6 NOSCAETHNICAL 16-h 2000M   SYLVANAISE  AT LE TREMBLAY
1951 MAITRISE ATOUT MAITREMABAMA HENRY HARPER 5-e 2000M      AT LE TREMBLAY
1950 NUIT DE FOLIES TORNADOFOLLE NUIT WILLIAM CUNNINGTON 1-l 2100M Grade IIIBLUE KISS KILETTE  AT LONGCHAMP
1949 MUSETTE9 NORSEMANMERVEILLEUSE5 R. CARVER SR 5-i 2100M DOUBLE ROSE2    AT LONGCHAMP
1948 REINE DES ETOILES PAPPAGENO2QUEEN O STARS 1-p 2000M Grade III     AT LONCHAMP
1947 LOVE COUNT FLEETFIRST LOVE 4-c 2000MT Grade IIIPIERRE AUX LOUPS PICARDIE2   
1946 PASTOURELLE3 GRIS PERLEPASSLE FLEUR 3-m 2000M Grade IIIFAIR EIRE CALLAIS  LE TREMBLAY
1945 RED SKY3 BLUE SKIESROSELEAF2 PERCY CARTER 1-s 2100M Grade III     LE TREMBLAY
1944 LA BELLE DU CANET RIALTOBLUE RIDGE7 5-g 2100M Grade IIITATY    AUTEUIL 3° MATIERE GRASSE
1943 CALONICE ABJERCORONIS2 13-c 2100M Grade IIISAO CANI    M. LAFFITTE 3° VAL CANTA
1942 GOLD AND BLUE4 BLUE SKIESPURE GOLD15 CHARLES CLOUT 12-b 2100M Grade IIILEGENDE2 DAME DE BEAUTE  M. LAFFITTE
1941 LA BARKA BARNEVELDTKA OU TCHA 1-e 2100M Grade IIITREACLE5    MAISONS-LAFFITTE 3° LA BEGUINE
1939 KALIGOUSSA CHATEAU BOUSCAUTFIANNA2 3-i 2000M Grade IIIXAMALFI FOLTRA   
1938 ARGOLIDE TOURBILLONDEASY ALBERT SWANN 14 2000M Grade IIIFEERIE MA NORMANDIE   
1937 SYLVANIRE MASSINESABOTIERE2 HENRY HARPER 8-d 2000M Grade IIIBARBERYBUSH2 VIA MEDIA   
1936 CAPELLA TOURBILLONGRACILITE JOHN WATTS 12 2000M Grade IIILOVE CALL5 PAMINA4   
1935 BLUE BELL16 BELFONDSMISS GRITS DOMINGO TORTEROLO 6-d 2000M Grade IIIFINLANDAISE MEDEA  LE TREMBLAY
1934 ANATOLIE TEDDYANAHID FRANCK CARTER 9-f 2000M Grade IIIMARY TUDOR ELEDA2   
1933 LA SOURICIERE MCKINLEYLA PANADE 15-b 2000M Grade IIIPHILAE5 NAPEE  LE TREMBLAY
1932 KIDDIE BIRIBILADY KROON ALBERT SWANN/CH. CLOUT 4-p 2000M BROADWAY MELODY4 LA CAMARGUE3  D-H 1ER PLACE
1931 PEARL CAP LE CAPUCINPEARL MAIDEN FRANK CARTER 16-b 2000M Grade IIICAMPASPE5 FILLE DE SALUT  LE TREMBLAY
1930 LA SAVOYARDE FILIBERT DE SAVOIELA BALLADEUSE WILLIAM CUNNINGTON 1-t 2000M Grade III  FINSOVINO  2° MYKETTE
1929 KANTARA2 CYLGADCREMONE2 2-o 2000M Grade III     2° CIRCACIENNE 3° NANU OYA
1928 TANAIS ANTIVARITIC TAC4 JOHN CUNNINGTON 8-f 2000M Grade IIIMERRY GIRL RUTH33   
1927 BELLECOUR2 SARDANAPALELASARTE ROBERT DENMAN 5-e 2000M Grade IIICARMELITE6 RYMENHILD  LE TREMBLAY
1926 CARISSIMA CLARISSIMUSCASQUETTS ROBERT DENMAN/CHARLES BARILLER 20-a 2000M Grade IIIMISS MC KINLEY EVELYNS LEGEND  D-H 1° PLACE
1925 LUCIDE MAINTENONLUCY NEAL FRANK CARTER 2-s 2000M Grade IIITRAS LOS MONTES RHODOPE3  LE TREMBLAY
  Add info for an additional year