Thoroughbred Horse Pedigree Database


 
Reports Maintenance Subscriptions Help Message Board  
GORDON STAKES - GOODWOOD
 GREAT BRITAIN - Grade III
  Add info for an additional year
Year Winner Sire Dam Trainer Fam. Dist. Grade 2nd 3rd Time Comment
2016 ULYSSES16 GALILEO4LIGHT SHIFT MICHAEL R. STOUTE 4-m 12 F Grade IIITHE MAJOR GENERAL SHOGUN19 2:38.37TURF: G-F; 9R; BY ½ L.
2015 HIGHLAND REEL8 GALILEO4HVEGER AIDAN P. O’BRIEN 22-b 12 F Grade IIISCOTTISH5 DISEGNO 2:34.94 
2014 SNOW SKY2 NAYEFWINTER SILENCE MICHAEL R. STOUTE 1-n 12 F Grade IIIWINDSHEAR SOMEWHAT 2:33:06 TURF: G-S; 7R; BY NECK
2013 CAP ORUSHES NEW APPROACHVALLEY OF GOLD CHARLIE APPLEBY 4-m 12 F Grade IIIEXCESS KNOWLEDGE SPILLWAY4 2.39.13 
2012 NOBLE MISSION2 GALILEO4KIND2 HENRY R. A. CECIL 1-k 12 F Grade IIIENCKE2 MICHELANGELO6 2:37.02 
2011 NAMIBIAN CAPE CROSSDISCO VOLANTE3 MARK JOHNSTON 1-l 12 F Grade IIIFIORENTE HUNTERS LIGHT2 2:39.55 
2010 REBEL SOLDIER2 DANEHILL DANCEREN GARDE4 JEREMY NOSEDA 4-j 12 F Grade IIIDANDINO2 ARCTIC COSMOS 2:35.04TURF: G-F. 10R; 9F. HD-1¼-1¾
2009 HARBINGER11 DANSILIPENANG PEARL MICHAEL R. STOUTE 1-k 12 F Grade IIIFIREBET URBAN POET 2:39.98 
2008 CONDUIT4 DALAKHANIWELL HEAD MICHAEL R. STOUTE 1-l 12 F Grade IIIDONEGAL5 HEBRIDEAN2 2:37.14 
2007 YELLOWSTONE5 ROCK OF GIBRALTAR2LOVE AND AFFECTION AIDAN P. O’BRIEN 1-x 12 F Grade IIIAQALEEM RAINCOAT4 2:40.69 
2006 SIXTIES ICON GALILEO4LOVE DIVINE2 JEREMY NOSEDA 14-c 12 F Grade IIIJADALEE LINAS SELECTION 2:36.85 
2005 THE GEEZER HALLINGPOLYGUEZA DAVID R. C. ELSWORTH 7-f 12 F Grade IIIUNFURLED4 BRAHMINY KITE 2:38.83TURF: S
2004 MARAAHEL ALZAONASANICE MICHAEL R. STOUTE 1-k 12 F Grade IIIGO FOR GOLD4 REMAADD 2:36.01 
2003 PHOENIX REACH ALHAARTHCARROLLS CANYON ANDREW M. BALDING 14-c 12 F Grade IIIHIGH ACCOLADE HAWK FLYER 2:36.53TURF: G
2002 BANDARI ALHAARTHMISS AUDIMAR MARK JOHNSTON 19-b 12 F Grade IIIFIRST CHARTER IZDIHAM 2:34.26 
2001 ALEXIUS3 RAINBOW QUESTALEXANDRIE MICHAEL R. STOUTE 4-i 12 F Grade IIIDEMOPHILOS NAYEF 2:33.13 
2000 MILLENARY RAINBOW QUESTBALLERINA2 JOHN L. DUNLOP 1-l 12 F Grade IIIAIR MARSHALL INDUSTRIAL PIONEER 2:35.42 
1999 COMPTON ACE PHARLYMOUNTAIN LODGE GERARD A. BUTLER 6-e 12 F Grade IIITIME ZONE2 ADNAAN 2:34.17 
1998 RABAH NASHWANTHE PERFECT LIFE J. L. DUNLOP/S. BIN SUROOR 8-c 12 F Grade IIINEDAWI HITMAN 2:37.54TURF: G; 6R; M: 1¾-4. DH FOR 1ST
1997 STOWAWAY2 SLIP ANCHORON CREDIT2 SAEED BIN SUROOR 26 12 F Grade IIIPOSEIDON IVAN LUIS 2:33.98 
1996 ST MAWES SHAHRASTANIEXEMINA JOHN L. DUNLOP 14-f 12 F Grade IIICHIEF CONTENDER STORM TROOPER 2:35.18 
1995 PRESENTING MTOTODAZY JOHN H. M. GOSDEN 19-b 12 F Grade IIIDON CORLEONE ISTIDAAD 2:31.57 
1994 BROADWAY FLYER THEATRICALSERENA3 JOHN HILLS 10-c 12 F Grade IIISUPLIZI PARTY SEASON 2:35.32 
1993 RIGHT WIN LAW SOCIETYPOPULAR WIN RICHARD M. HANNON, SR. 16-a 12 F Grade IIISHAREEK BENEFICIAL 2:42.26 
1992 BONNY SCOT COMMANCHE RUNSCOTS LASS LUCA M. CUMANI 5-h 12 F Grade IIIALFLORA BEYTON 2:37.21 
1991 STYLISH SENOR EL GRAN SENORGLADIOLUS JAMES R. FANSHAWE 23-b 12 F Grade IIITREBLY LE CORSAIRE 2:41.62 
1990 KARINGA BAY ARDROSSHANDY DANCER DENYS SMITH 19-a 12 F Grade IIISTARSTREAK BLUE STAG 2:32.42 
1989 WARRSHAN NORTHERN DANCERSECRET ASSET MICHAEL R. STOUTE 1-x 12 F Grade IIIALPHABEL N C OWEN 2:35.00 
1988 MINSTER SON NINISKIHONEY BRIDGE W. RICHARD HERN 14-a 12 F Grade IIIASSATIS ALWUHUSH 2:40.54 
1987 LOVE THE GROOM BLUSHING GROOMNELLS BRIQUETTE JOHN L. DUNLOP 1-t 12 F Grade IIICOLCHIS NAHEEZ 2:33.90 
1986 ALLEZ MILORD TOM ROLFEWHY ME LORD GUY HARWOOD 8-f 12 F Grade IIIBONHOMIE SIRK 2:35.09 
1985 KAZAROUN ALLEGEDKORINETTA M STOUTE 1-n 12 F Grade IIIKAMAKURA3 MACS REEF   
1984 COMMANCHE RUN RUN THE GANTLETVOLLEY2 L CUMANI 16-h 12 F Grade IIISHERNAZAR GOLD AND IVORY   
1983 JOHN FRENCH RELKOANEGADA2 H CECIL 16-a 12 F Grade IIIGOOD AS DIAMONDS RUSSIAN ROUBLES   
1982 ELECTRIC BLAKENEYCHRISTIANA M STOUTE 19 12 F Grade IIITOUCHING WOOD JALMOOD   
1981 BUSTOMI BUSTINOMINEOWN W.R. HERN 16-h 12 F Grade IIICENTURIUS TAHER   
1980 PRINCE BEE SUN PRINCE2HONERKO W.R. HERN 9-c 12 F Grade IIIFINGALS CAVE LIGHT CAVALRY   
1979 MORE LIGHT MORSTONDEATH RAY W.R. HERN 11-d 12 F Grade IIININISKI HAUL KNIGHT   
1978 SEXTON BLAKE BLAKENEYMAYO BLUES B. HILLS 9-c 12 F Grade IIIROSCOE BLAKE ENGLISH HARBOUR2   
1977 POLLERTON RARITYNILIE PATRICK J. PRENDERGAST 23 12 F Grade IIILIMONE TULLY   
1976 SMUGGLER EXBURYHIDING PLACE W.R. HERN 19-c 12 F Grade IIIOATS GENERAL IRONSIDE 2.38.20 
1975 GUILLAUME TELL NASHUALA DAUPHINE B. HOBBS 1-x 12 F Grade IIILIBRAS RIB STAMEN7 2.36.10 
1974 GREY THUNDER SEA HAWKHELLO STRANGER C.E. BRITTAIN 4-c 12 F Grade IIISTRAIGHT FLIGHT DUMBWAITER   
1973 DUKE OF RAGUSA2 RAGUSACRUPPER B. HOBBS 1-l 12 F Grade IIIFREEFOOT MANWARI 2.37.10 
1972 SCOTTISH RIFLE SUNNY WAYRADIOPYE J.L. DUNLOP 15-a 12 F Grade IIIORMINDO OPEN SEASON 2.44.00 
1971 ATHENS WOOD CELTIC ASHBELLE OF ATHENS H. THOMAS-JONES 19-b 12 F Grade IIISELHURST HOMERIC 2.47.40 
1970 ROCK ROI MOURNESECRET SESSION2 P. WALWYN 14-a 12 F RIBOPRINCE POLITICO 2.37.40 
1969 HARMONY HALL TUDOR MELODYTAHIRI G. SMYTH 20-a 12 F SHOEMAKER MOON MOUNTAIN 2.38.00 
1968 MOUNT ATHOS SUNNY WAYROSIE WINGS J. DUNLOP 2-d 12 F ROYAL ROCKET TORPID2   
1967 SUN ROCK BALLYMOSSBLUE PRELUDE NOEL MURLESS 1-w 12 F GAY GARLAND2 FRENCH VINE 2.43.60 
1966 KHALEKAN ALYCIDONTENEBEL PATRICK J. PRENDERGAST 2-i 12 F CROZIER3 CASTLE YARD2 2:40.00 
1965 KING LOG RELICQUEENS BEAST G. TODD 9-g 12 F BALLYMARAIS AS BEFORE 2.50.60 
1964 SWEET MOSS BALLYMOSSSWEET ANGEL NOEL MURLESS 2-o 12 F CRETE6 LIONHEARTED 2.37.40 
1963 TIGER2 TAMERLANEDESERT GIRL GORDON RICHARDS 1-o 12 F MERCHANT VENTURER FOLLOW SUIT 2.36.00 
1962 GAY CHALLENGER ROYAL CHALLENGERTHRILLED J. OXX 1-s 12 F ATLANTIS2 MIRALGO   
1961 PARDAO PARDALTHREE WEEKS C. BOYD-ROCHFORT 14-c 12 F GAILOWIND TUDOR TALE 2.51.00 
1960 KIPLING NARRATORFAIR RANGER P.R.H. HASTINGS-BASS 1-p 12 F ST PADDY BALAJI3 2:35.3 
1959 ABOVE SUSPICION COURT MARTIALABOVE BOARD CECIL C. BOYD-ROCHFORT 2-f 12 F CARNOUSTIE FATRALO 2:38.00 
1958 GUERSILLUS GUERSANTCANTARILLA C.F. ELSEY 1-b 12 F Grade IIINONE NICER CHINESE SUN 2:33.9REC
1957 PIPE OF PEACE SUPREME COURTRED BRIAR SIR GORDON RICHARDS 22-d 12 F       
1956 DACIAN DANTEHANGING FALL H COTTRILL 11-a 12 F NIMBLER     
1955 MANATI2 NIMBUS2HOT SPELL C BOYD-ROCHFORT 2-e 12 F NUCLEUS5     
1954 BRILLIANT GREEN NICCOLO DELLARCAFAGGOT D WATSON 3-c 12 F       
1953 PRINCE CANARINA PRINCE CHEVALIERCALLUNA H. LEADER 19-b 11 F       
1952 GAY TIME2 ROCKEFELLADARING MISS W. NIGHTINGALL 21-a 12 F       
1951 PRINCE DOUILLY GUNDOMARREINE DOUILLY R. WARDEN 4-n 12 F       
1950 FOXBORO2 ORTHODOXFOXCRAFT2 V. SMYTH 3-o 12 F       
1949 ROYAL FOREST BOIS ROUSSELTUDOR MAID NOEL MURLESS 10-b 12 F       
1948 NATHOO NASRULLAHTAJ SHIRIN F BUTTERS 4-p 12 F Grade III      
1947 MERRY QUIP2 EPIGRAMBUOYANT N CANNON 19 12 F WOODRUFFE     
1946 FAST AND FAIR FAIRWAYQUIXOTIC J LAWSON 1-p 12 F       
1945Race Not Run
1944Race Not Run
1943Race Not Run
1942Race Not Run
1941Race Not Run
1940Race Not Run
1938 VALEDICTORY3 BLANDFORDVALEDICTION2 C. BOYD-ROCHFORT 9-d 12 F RADIANT9 DUBONNET   
1937 PERIFOX GALLANT FOXPERIWINKLE2 C. BOYD-ROCHFORT 3-f 12 F       
1934 BRIGHT BIRD2 BIRIBIPRETTY SWIFT2 J. LAWSON 1-n 12 F       
1932 FIRDAUSSI PHAROSBROWNHYLDA 1-c 12 F       
1931 ROSE EN SOLEIL SOLARIORED ROSETTE D. WAUGH 8-j 12 F       
1930 PRESS GANG HURRY ONFIFINELLA 3-i 12 F UT MAJEUR    1ST. & 2ND. DEAD-HEATED
1929 DEFOE HURRY ONDAUGHTER-IN-LAW F. DARLING 3-d 12 F       
1928 CYCLONIC HURRY ONVOLCANIC2 B. JARVIS 4-l 12 F       
1927 TIGER HILL3 GOLDEN MYTHDEOCAUN C. LEADER 16-f 12 F       
1926 THISTLEDOWN BUCHANFLUFF2 B. JARVIS 5-a 12 F       
1925 KENTISH KNOCK GALLOPER LIGHTAT LAST2 G. LAMBTON 23 12 F       
1923 BOLD AND BAD2 SWYNFORDGOOD AND GAY A. TAYLOR 1-n 12 F       
1922 TAMAR2 TRACERYHAMOAZE A. TAYLOR 16-h 12 F       
1920 THE ALDER LEMBERGCOIGNAFEARN 3-i 12 F Grade III      
1919 SIR DOUGLAS STEDFASTMILLE FLEURS2 H. PERSSE 1-i 12 F       
1918Race Not Run
1917Race Not Run
1916Race Not Run
1915Race Not Run
1914 MY PRINCE MARCOVILSALVAICH 8-c 12 F       
1911 PRINCE PALATINE PERSIMMONLADY LIGHTFOOT H. BEARDSLEY 1-m 12 F PHRYXUS    3° PERSEPHONE
1910 CARDINAL BEAUFORT JOHN OGAUNTKATIE DOUGAL 3-n 8 F       
1909 MOSCATO MARCOCELLARET 51 8 F       
1908 PUTCHAMIN PERSIMMONMARSH MARIGOLD3 5-a 8 F   ARDENTRIVE   
1907 GALVANI LAVENOGALLINARIA 1-t 8 F       
1906 VICTORIOUS7 FLORIZEL2LA REINE 14-d 8 F MARY THERESA     
1905 DINNEFORD DINNA FORGETGRACIE 21 8 F       
1904 DELAUNAY FORTUNIOPET2 11-g 8 F       
1903 ZINFANDEL PERSIMMONMEDORA3 MAJOR C. BEATTEY 16-d 12 F Grade III      
1902 OSBECH COMMONALIBECH 9-e 12 F Grade III      
1893 ORME ORMONDEANGELICA JOHN PORTER 11-c 10 F LA FLECHE WATERCRESS 2.19.00 
1892 BUCCANEER2 PRIVATEER2PRIMULA5 26 10 F Grade IIILORETTE BUSHEY PARK 2.14.00 
  Add info for an additional year