Thoroughbred Horse Pedigree Database


 
Reports Maintenance Subscriptions Help Message Board  
PRIX DE SAINT-GEORGES - LONGCHAMP
 FRANCE - Grade III
  Add info for an additional year
Year Winner Sire Dam Trainer Fam. Dist. Grade 2nd 3rd Time Comment
2017 SIGNS OF BLESSING INVINCIBLE SPIRITSUN BITTERN FRANCOIS ROHAUT 2-d 1000 MT Grade IIIPROFITABLE7 FINSBURY SQUARE :57:349 STARTERS; WON BY 2 LENGTHS (JRD)
2016 FINSBURY SQUARE SIYOUNIDIAMOND SQUARE2 FRANCOIS CHAPPET 1-p 1000 MT Grade IIISON CESIO RIDE LIKE THE WIND 0:57.70DEAUVILLE
2015 MECCAS ANGEL DARK ANGEL9FOLGA2 MICHAEL DODS 2-o 1000 MT Grade IIIROBERT LE DIABLE3 HOT STREAK4 :55:2412 STARTERS; WON BY 2 LENGTHS (JRD)
2014 CATCALL5 ONE COOL CATJURATA2 PHILIPPE SOGORB 16-g 1000 MT Grade IIISIGNS OF BLESSING STEPPER POINT 0:56.9211 STARTERS; WON BY 1 1/2 LENGTHS (JRD)
2013 CATCALL5 ONE COOL CATJURATA2 PHILIPPE SOGORB 16-g 1000 MT Grade IIIMOVE IN TIME PLACE IN MY HEART 0:55.57 
2012 BEYOND DESIRE INVINCIBLE SPIRITCOMPRADORE ROGER VARIAN 21-a 1000 MT Grade IIIMONSIEUR JOE CALAHORRA5 0:57.03 
2011 INXILE FAYRUZGRANDEL DAVID NICHOLLS 10-b 1000 MT Grade IIICAPTAIN DUNNE SPLIT TROIS 0:55.92 
2010 MARCHAND DOR MARCHAND DE SABLEFEDORA17 MIKEL DELZANGLES 11-f 1000 MT Grade IIIBENBAUN KOLOKOL2 0:55.90 
2009 MOOD MUSIC3 KYLLACHYSOMETHING BLUE3 MARIO HOFER 10-d 1000 MT Grade IIIBENBAUN INXILE 0:55.78 
2008 ONLY ANSWER GREEN DESERTOCCUPANDISTE ANDRE FABRE 4-m 1000 MT Grade IIIMOOD MUSIC3 DERISON 0:57.00 
2007 PEACE OFFERING3 VICTORY NOTEAMNESTY BAY DAVID NICHOLLS 1-p 1000 MT Grade IIIBEAUTY IS TRUTH KOURKA 0:55.20 
2006 LATONA18 KENDORSILICON LADY JONATHAN PEASE 5-d 1000 MT Grade IIIMATRIX3 BINIOU4 0:56.70 
2005 CHINEUR FASLIYEVWARDARA MIKEL DELZANGLES 31 1000M Grade IIIMISS EMMA4 TYCOONS HILL 0.57.70 
2004 THE TRADER2 SELKIRKSNOWING2 MICHAEL BLANSHARD 4-k 1000M Grade IIITHE TATLING PATAVELLIAN 0.56.80 
2003 BEST WALKING BIG SHUFFLEBERGWELT WERNER HEFTER 8-f 1000M Grade IIIZIPPING2 ELA MERICI 0.56.00 
2002 MAYBE FOREVER ZAFONICEASY OPTION CARLOS LAFFON-PARIAS 1-u 1000M Grade IIIPORLEZZA SLAP SHOT2 0.56.90 
2001 DANANEYEV GOLDNEYEVDANAGROOM CARLOS LAFFON-PARIAS 13-c 1000M Grade IIISEASONS GREETINGS PROUD NATIVE 0.56.00 
2000 SAMPOWER STAR CYRANO DE BERGERACGREEN SUPREME SAEED BIN SUROOR B4 1000M Grade IIIWATCHING SELTITUDE 0.58.90 
1999 BLACK ROCK DESERT DANZIGCITY DANCE AIDAN O BRIEN 20 1000 MT Grade IIIIMPERFECT WORLD CORTACHY CASTLE 0:57.50 
1998 SAINTE MARINE KENMAREPONT-AVEN ROBERT COLLET 4-r 1000 MT Grade IIIPAS DE REPONSE PIPERI 0:55.20 
1997 HEVER GOLF ROSE EFISIOSWEET ROSINA JOE NAUGHTON 13-e 1000 MT Grade IIITITUS LIVIUS WARDARA 0:59.80SF, 7R, SN, 3/4
1996 ANABAA DANZIGBALBONELLA CRIQUETTE HEAD-MAAREK 1-n 1000 MT Grade IIIBOUCHE BEE VILAYET2 0:59.60 
1995 STRUGGLER NIGHT SHIFTDREAMAWHILE CARLOS LAFFON-PARIAS 3-f 1000 MT Grade IIISPAIN LANE WAY WEST 0:58.20 
1994 WEST MAN GONE WESTBELKA ROBERT COLLET 1-w 1000 MT Grade IIILORD FELIX BUNTY BOO 0:57.80 
1993 ROBIN DES PINS NUREYEVRARE MINT FRANCOIS BOUTIN 8-c 1000 MT Grade IIIMONDE BLEU CARDOUN 0:57.10 
1992 ELBIO PRECOCIOUSMAGANYOS PETER MAKIN 6-d 1000 MT Grade IIIDREAM TALK MISTER SLIPPERS 0:59.60GD. 8R. NK-4-NK
1991 PONT-AVEN TRY MY BESTBASILEA2 ROBERT COLLET 4-r 1000 MT Grade IIILURING2 RONS VICTORY 1:00.30 
1990 RONS VICTORY GENERAL HOLMETEA AND SCANDALS ALAIN FALOURD 13 1000 MT Grade IIINABEEL DANCER NITYO 0:58.10 
1989 HOLST EXPLODENTANGEL ROUGE ANDRE FABRE 13-c 1000 MT Grade IIIASTRONEF VIVA ZAPATA 0:56.40 
1988 GLIFAHDA BOLKONSKIGLINDA DAVID SMAGA 2-f 1000 MT Grade IIIHOLST CRICKET BALL 0:59.10 
1987 TENUE DE SOIREE3 LYPHARDRIVER ROSE2 CRIQUETTE HEAD-MAAREK 2-d 1000 MT Grade IIIMANSOOJ EXPORT PRICE 0:56.50 
1986 LAST TYCOON TRY MY BESTMILL PRINCESS ROBERT COLLET 8-c 1000 MT Grade IIIBATAVE STORM WARNING 0:56.20 
1985 PARIOLI BOLD BIDDERRUMBLING ROMAN JOHN CUNNINGTON JR. 17-b 1000 MT Grade IIIJONACRIS ROYAL HOBBIT 0:55.80 
1984 SICYOS LYPHARDSIGY CRIQUETTE HEAD-MAAREK 14-c 1000 MT Grade IIITRANCHARD MARCHEUSE 0:56.60 
1983 SKY LAWYER SEA LAWYERMEDENINE RAYMOND TOUFLAN 3-f 1000 MT Grade IIIKIND MUSIC TATIBAH 0:59.10 
1982 BLUE COURTIER BLUE CASHMEREABERCOURT DANIEL BECQUEMIN 2-n 1000 MT Grade IIIKIND MUSIC CHELLASTON PARK   
1981 SHARPO SHARPEN UPMOIETY BIRD JEREMY TREE 9-e 1000 MT Grade IIIWICKED LADY STANDAAN 1:00.30 
1980 ADRAAN ZEDDAANADARA FRANCOIS MATHET 9-c 1000 MT Grade IIIMILIAR GREENLAND PARK 0:55.00 
1979 KING OF MACEDON DIATOMEREGAL FOUNTAIN JOHN CUNNINGTON JR. 8-h 1000 MT Grade IIILANNGAR SIGY   
1978 POLYPONDER BARBIZONSECOND THOUGHT JOHN CUNNINGTON 1-l 1000 MT Grade IIIKING OF MACEDON LOVING JIM 0:59.90 
1977 GIRL FRIEND BIRDBROOKVIEW MISTRESS PHILIPPE LALLIE 10 1000M Grade IIIBLACK SULPHUR DACANI  3 YO & UP F & C
1976 GIRL FRIEND BIRDBROOKVIEW MISTRESS PHILIPPE LALLIE 10 1000M Grade IIIPOLLY PEACHUM4 REALTY  3 YO & UP F & C
1975 FLIRTING AROUND ROUND TABLEHAPPY FLIRT R CARVER 2-s 1000M Grade IIIPRINCESSE LEE     
1974 CONSTANS MARCH PASTCONSTANTIA A.J. TREE 2-n 1000M Grade III      
1973 CONSTANS MARCH PASTCONSTANTIA A.J. TREE 2-n 1000M Grade IIIBOLD AND FREE NATIVO  3 YO & UP
1972 CONSTANS MARCH PASTCONSTANTIA A.J. TREE 2-n 1000M Grade IIIMONTGOMERY11 NATIVE BAZAAR  3YO & UP, PRINCIPLE WINNERS ABROAD IN 1972.
1971 MONTGOMERY11 CAMBREMONTGAY MAIRI 14-f 1000M       
1970 PRIME ACTION2 PORTERHOUSERASH ACTION 12-g 1000 MT Grade III  SAHIB2   
1969 LEAR JET KINGS TROOPFORESTELLE BARTHOLOMEW 13-c 1000 MT Grade III      
1968 TUDOR BLACK SOVEREIGN PATHARTISTS LICENCE 14-c 1000 MT       
1967 YOURS2 NOORYUTTA MAX BONAVENTURE A1 1000 MT BE FRIENDLY     
1966 YOURS2 NOORYUTTA M. BONAVENTURE A1 1000M PROMPT2     
1965 POLYFOTO POLICBRABANTIA 7-f 1000M HOLBORN     
1964 TAKAWALK NATIVE DANCERAMPOLA ETIENNE POLLET 16-c 1000M REVOQUEE YOURS2   
1963 LEPINAY BUISSON ARDENTPANTONA E. POLLET 16 1000M       
1962 FORTINO2 GREY SOVEREIGNRANAVALO 4-r 1000M       
1961 CARISSIMO3 NAHAR2LOVE ALEX HEAD 4-c 1000 MT       
1959 BLYSMUS ABENDFRIEDENBLAUBEERE JEAN DOUMEN 8-c 1000 MT Grade IIIBAL DE PRINCE TUCK 0:58.00 
1958 TEXANA RELICTOSCA FRANCOIS MATHET 5-b 1000 MT       
1957 POLIC RELICPOLAIRE 16-h 1000M JINI     
1956 PALARIVA PALESTINERIVAZ A. HEAD 9-c 1000M MIDGET POLIC   
1955 BASQUE6 ESCAMILLOBALLILI ALEXANDRE LIEUX 16-h 1000M Grade III      
1951 FAST STREET WATLING STREETGALLERANDE J. DOUMEN 12-b 1000M       
1950 SARRAU PREMIER BAISERSARON 19 1000M       
1948 MERRY MAID2 MERRY BOYACQUA VIVA D. KALLEY 27-a 1000M DONEGAL2 DAMNOS   
1946 BOREE LE GOSSE2BELBINA 8-a 1000M       
1944 TANGO2 QUAI DORSAYTERPSICHORE 22-c 1000M Grade III     2° VALVIUS
1943 FINE ART ARTISTS PROOF2FINNOISE A. LIEUX 1-k 1000M      2° WIGOMBIROU
1939 SIMONE29 RADAMESSANS UN ATOUT L. LYNE 2-c 1000 MT Grade III  LAVANDE  2° LOISEAU ROC
1932 MY BEAUTY15 GOLDEN SUNPOLDHU W. WEBB 7-c 1000 MT TIBERE EPITAPHE   
1931 DICKENS11 RABELAISDIEUZE W. BARKER 1-t 1000 MT Grade IIIAMMONITE5 ROSEDALE2   
1930 ZAMBELLI5 EPINARDMISS STAR4 CHARLES BARTHOLOMEW 10-a 1000M Grade IIIROI DU MAQUIS GOLDEN MANNA2   
1929 CLARAWOOD VERWOODCLARABIDE G. VATARD 6 1000M ECHAPPADE FETE ROYALE2   
1928 NOPAL5 BAY CHERRYFLOWERSHOP W. BARKER 3-c 2150M Grade IIISEYSSEL2    3° AQUILON
1927 CHATEAU PALMER SANS SOUCI2NECTARINE13 W. BARKER 2150M PIMENTON2 PLAYFELLOW6   
1926 DIPLOMATE JAEGERLANDELLES 36 2100M Grade IIILINCERTAIN MONSIEUR DYPRES   
1925 MASKED MARVEL2 MCKINLEYMASKARA CH. CLOUT 8-h 2100M SABAYON5 BENBECULA5  LONGCHAMP
1924 CADUM SANS SOUCI2SPRING CLEANING 16-g 2100M Grade III      
1922 GRILLEMONT SANS LE SOU2DIANA VERNON GEORGE STERN 14 2000 MT TITE LIVE JACOBUS4   
1921 HAPPY GO LUCKY20 SANS SOUCI2HESIONE5 CLEMENT DUVAL 8-i 2000M KSOUR PERGOLA17  LONGCHAMP
1920 LE REVE3 GORGOSLA RIXE4 4-h 2200M Grade III     CHAINE DOR DéCLASSéE
1914 CHERRY BRANDY9 SANS SOUCI2- JEAN-CLAUDE WATSON 2200M Grade IIIFRIZZLE FRILEUX3  LONGCHAMP
1913 PENDRAGON10 MACDONALD2ELVERINE GEORGE BARTHOLOMEW 1-a 2200M Grade III     2 PARTANTS MêME éCURIE
1912 UKASE6 GREY PLUMELADY MARIE A. CARTER 2-u 2200M Grade IIIVALMY9     
1911 NICODEME2 CHERI- FRANK CARTER 2-h 2200M Grade III     LONGCHAMP
1910 GOLOSS BRIO2GHISLAINE3 12-c 2200M Grade IIIRIRE AUX LARMES IMPRENABLE   
1908 POMARD DORICLESPOMONA12 EDOUARD CUNNINGTON 4-b 2200M Grade IIIEXTASE7 ISMID  LONGCHAMP
1907 CYTHERE6 LE SAGITTAIRECYPRIA 11-g 2200 MT COUVREFEU2 PAMPHILE   
1905 PRIAM10 ST BRISPRINCESS BEE 2-m 2200M CAVALCADOUR     
1904 FRANC MACON2 GRANDMASTER3FONTANAS 17 2200 MT      2° FINAUD
1903 ETNA21 KRAKATOARAGUSE 5-g 2200 MT Grade IIIGRADIGNAN PONT DARCOLE   
1900 KAISER14 CHALET4HER SISTER2 17-a 2200 MT      2° FORAIN 3° ATHENIEN
1899 GOBSECK LITTLE DUCKGLENCARA3 1-t 2200 MT RIPOSTEUR LEANDRE2   
1898 HIEMPSAL FRONTIN2HEIRLOOM5 7-b 2200M Grade IIIMACHIAVEL MUTE7   
1896 MAJESTAD LE SANCYLA REYNA 3-b 2200M CHANFREIN AMIRAL6   
1895 SAINT LEU3 STRACCHINOLAVERSINE 5-f 2200MT BOMBON3 BALTA2   
1894 TEMPLIER4 FRONTIN2TABOR2 13-d 2200 MT PRIST DANICHEFF2   
1893 MEDIUM6 MASKELYNEMISS CECIL 4-b 2000 MT      2° MIMOUCHE 3° ANACHORETE
1892 PERDICAN LITTLE DUCKPERORATION2 1-g 2200M Grade III  ARAB5  2° LEREBE
1891 LE CAPRICORNE2 ATLANTICLA DAUPHINE3 WILLIAM WEBB 20 2200M Grade III     2° PERLE FINE 3° GOUM
1890 PARADISIA7 ATLANTICLA DAUPHINE3 WILLIAM WEBB 20 2200 MT RURICK FORMOSE3 2:29.60 
1889 JONCIOLE LE DESTRIERJESSIE4 TOM CUNNINGTON 17-a 2200 MT RISETTE9 ILLUSION2 2:24.20 
1888 BLANCHELANDE3 PERPLEXEMYSTICAL3 WILLIAM WEBB 11-g 2200M VERVEINE9 ZEBRE   
1887 ARY SILVIOANDRELLA 9-b 2200M Grade III      
1885 DIAPREE RAYON DORDOUCEREUSE 5-e 2200M Grade III     LONGCHAMP
1884 ESCOGRIFFE CATERERELLA5 10-d 2200M Grade IIIRADIEUX    LONGCHAMP
  Add info for an additional year