Thoroughbred Horse Pedigree Database


 
Reports Maintenance Subscriptions Help Message Board  
PRIX HOCQUART - LONGCHAMP
 FRANCE - Grade II
  Add info for an additional year
Year Winner Sire Dam Trainer Fam. Dist. Grade 2nd 3rd Time Comment
2017 ICE BREEZE NAYEFWINTER SILENCE BARY PASCAL 1-n 2400 MT Grade IISHAKEEL3 FALCON WINGS2 2:33:095 STARTERS; WON BY HEAD (JRD)
2016 MEKHTAAL SEA THE STARSAIGLONNE JEAN-CLAUDE ROUGET 16-g 2000 MT Grade IITHEWAYYOUWISH ROYAL JULIUS 2:07.03DEAUVILLE
2015 AMPERE11 GALILEO4AMORAMA ANDRE FABRE 4-n 2200 MT Grade IICAPE CLEAR ISLAND CANNDAL 2:18.35G-S; 5R; WON BY 1 L.
2014 FREE PORT LUX OASIS DREAMROYAL HIGHNESS FREDDY HEAD 23 2200 MT Grade IIADELAIDE35 GALLANTE2 2:23.11 
2013 TABLEAUX3 GIANTS CAUSEWAYGOLDEN ANTIGUA ANDRE FABRE 8-a 2200 MT Grade IIPARK REEL FESTIVE CHEER2 2:17.42 
2012 TOP TRIP DUBAI DESTINATIONTOPKA FRANCOIS DOUMEN 1-t 2200 MT Grade IIMASTERSTROKE SIR JADE 2:18.33 
2011 PRAIRIE STAR5 PEINTRE CELEBREPRAIRIE RUNNER ELIE LELLOUCHE 2-n 2200 MT Grade IIGRAND VENT2 GENIUS BEAST 2:17.27 
2010 SILVER POND2 ACT ONE3SILVER FAME2 CARLOS LAFFON-PARIAS 5-h 2200 MT Grade IICELTIC CELEB IVORY LAND 2:17:00 
2009 WAJIR3 DANEHILL DANCERWAR GAME2 ELIE LELLOUCHE 1-e 2200 MT Grade IITELLURIDE6 CLAREMONT8 2:17.60 
2008 DEMOCRATE DALAKHANIAIGLONNE ANDRE FABRE 16-g 2200 MT Grade IISTARLISH BLUE BRESIL 2:15.20 
2007 ANTON CHEKHOV MONTJEUBY CHARTER AIDAN P. O’BRIEN 22-a 2200 MT Grade IIROYAL AND REGAL3 SHUJOON 2:23.00 
2006 NUMIDE2 HIGHEST HONORNUMIDIE JEAN-CLAUDE ROUGET 1-p 2200 MT Grade IIGENTLEWAVE SUDAN6 2:23.00 
2005 HURRICANE RUN MONTJEUHOLD ON3 ANDRE FABRE 1-l 2400 MT Grade IISILVER CROSS4 ORION STAR2 2:18.50 
2004 LORD DU SUD LINAMIXMARSEILLAISE6 JEAN-CLAUDE ROUGET 16-c 2400 MT Grade IIPROSPECT PARK2 CHERRY MIX 2:35.90 
2003 CORONER3 MTOTOTAMNIA JEAN-CLAUDE ROUGET 1-x 2400 MT Grade IITOUCH OF LAND RISK SEEKER2 2:35.80 
2002 KHALKEVI KAHYASIKHALISA ALAIN DE ROYER-DUPRE 9-c 2400 MT Grade IIBLACK SAM BELLAMY THOMPSON ROUGE 2:32.20TURF: GOOD
2001 MAILLE PISTOL PISTOLET BLEUBRIC MAMAILLE JEAN-CLAUDE ROUGET 7-d 2400 MT Grade IISAGACITY5 BALTHAZAR3 2:34.40 
2000 LORD FLASHEART BLUSH RAMBLERMISS HENDERSON CO ALAIN DE ROYER-DUPRE 11 2200 MT Grade IICRIMSON QUEST HESIODE 2:23.60 
1999 FALCON FLIGHT PERSIAN BOLDFLYING CIRCUS2 PASCAL BARY A16 2200 MT Grade IISTATE SHINTO VANISHING WORLD 2:16.20 
1998 SAYARSHAN DARSHAANSAYYARA PASCAL BARY 12-c 2200M Grade IISESTINO MAKARUKA 2:22.10CHANTILLY
1997 SHAKA EXIT TO NOWHERESERAFICA JEAN-CLAUDE ROUGET 16-b 2200M Grade IIOSCAR ALEKOS 2:22.803D-H 3° PLACE EAVEC ITHAKI
1996 ARBATAX MTOTOCAPRAROLA PASCAL BARY 6-e 2400M Grade IIDARK NILE STAGE PASS2 2:32.00 
1995 RIFAPOUR SHAHRASTANIRIFADA ALAIN DE ROYER-DUPRE 9-e 2400M Grade IIPOLIGLOTE EL TENOR2 2:29.30 
1994 VADLAWYS ALWAYS FAIRVADLAVA ANDRE FABRE 20-d 2400M Grade IIFAIR FABULOUS SUNSHACK 2:34.40 
1993 REGENCY DANCING BRAVEREGAL LADY2 CHRISTIANE HEAD 1-d 2400 MT Grade IIMARCHAND DE SABLE SAWASDEE 2:34.60 
1992 ADIEU AU ROI KENMAREPOMME ROYALE JEAN LESBORDES 20-c 2400M Grade IIGLANVILLE PRINCE POLINO 2:37.20 
1991 PISTOLET BLEU TOP VILLEPAMPA BELLA ELIE LELLOUCHE 9-e 2400M Grade IISUBOTICA BEAU SULTAN 2:30.00 
1990 TOP WALTZ TOP VILLEIMPERIAL DANCER JEAN-MARIE BEGUIGNE 11-f 2400M Grade IIBAKILANI SOBER MIND2 2:31.90 
1989 DANCEHALL ASSERTCANCAN MADAME ANDRE FABRE 1-m 2400 MT Grade IINORBERTO LOUIS CYPHRE 2:29.20 
1988 NASR EL ARAB AL NASRCORAL DANCE ANDRE FABRE 20-d 2400 MT Grade IINERIO CARROLL HOUSE 2:28.90 
1987 SADJIYD LABUSSTOYANA ALAIN DE ROYER-DUPRE 13-c 2400M Grade IIIBN ALNASR ZOZIK 2:28.30 
1986 BERING ARCTIC TERNBEAUNE CHRISTIANE HEAD 7-f 2400 MT Grade IIPOINT DARTOIS SILVER BAND5 2:36.10 
1985 MOUKTAR NISHAPOURMOLITVA ALAIN DE ROYER-DUPRE 5-b 2400M Grade IIPREMIER ROLE SAINT ESTEPHE 2:35.60 
1984 DARSHAAN SHIRLEY HEIGHTSDELSY ALAIN DE ROYER-DUPRE 13-c 2400 MT Grade IIEXTOL2 WOOLSKIN 2:36.20 
1983 JEU DE PAILLE LIGHTNING2SERBIE ANDRE FABRE 2-f 2400 MT Grade IIESPRIT DU NORD FUBYMAM DU TENU 2:41.80 
1982 CADOUDAL GREEN DANCERCOME TO SEA BERNARD SECLY 1-p 2400M Grade IINOBLE BLOOM REAL SHADAI 2:43.80 
1981 RAHOTEP MATAHAWKLA MASURE BERNARD SECLY 9-e 2400M Grade IIMBAIKI MARIACHO 2:45.20 
1980 MOT DOR RHEINGOLDMISS MANON ALEC HEAD 1-l 2400M Grade IIPROVIDENTIAL BELGIO 2:32.00 
1979 LE MARMOT AMARKOMOLINKA FRANCOIS BOUTIN 16-a 2400M Grade IIHIGH SIERRA ROYAL HUSSAR4 2:43.20 
1978 FRERE BASILE DJAKAOPOLA BERNARD SECLY 5-b 2400M Grade IINAASIRI SANG D OR 2:46.00 
1977 MONTCONTOUR LUTHIERMOSKVITCHKA C. DATESSEN 1-w 2400M Grade IIGUADANINI IRODOS 2:42.60 
1976 GRANDCHANT GRANDIERSINGING QUEEN JOHN CUNNINGTON JR 2-u 2400M Grade IILODOVICO TWIG MOSS 2:35.30 
1975 VAL DE LORNE VAL DE LOIRAGLAE ALEC HEAD 11-e 2400 MT Grade IITOP GEAR6 PARAKO 2:39.30 
1974 POIL DE CHAMEAU EXBURYIMBERLINE GEOFFROY WATSON 8-c 2400 MT Grade IIKAMARAAN SEAN3 2:41.20 
1973 MARGOUILLAT DIATOMETITA ROBERT DE MONY-PAJOL 4-j 2400 MT Grade IIEDDYSTONE3 ROSE LAUREL 2:46.20 
1972 TALLEYRAND HAUBANTROP NOIRE ALEC HEAD 1-w 2400M Grade IIEXALTE LASSALLE 2:40.70 
1971 BOURBON LE FABULEUXBIOBELLE ALEC HEAD 7-f 2400M Grade IIARLEQUINO WHITE PRINCE 2:35.80 
1970 GYR SEA-BIRDFERIA2 ETIENNE POLLET 3-j 2400M GRAD6 LARKO 2:37.30 
1969 BEAUGENCY VAL DE LOIRBIOBELLE ALEC HEAD 7-f 2400M Grade IIDJAKAO SPRING SONG6 2:34.40 
1968 VALMY8 AMBERROLLEBOISE2 PIERRE BIANCONE 16 2400 MT ARABIAN PAN MONDAIN2 2:42.10MONDAIN 2° RéTROGADé
1967 FRONTAL LE HAARFAVREALE GEOFFROY WATSON 19-b 2400 MT MINAMOTO CARMARTHEN 2:40.30 
1966 HAUBAN SICAMBREHYGIE MAX BONAVENTURE 3-c 2400 MT SEA HAWK BON MOT 2:43.20 
1965 RELIANCE2 TANTIEMERELANCE FRANCOIS MATHET 16-h 2400 MT CARVIN PASQUIN2 2:37.10 
1964 FREE RIDE3 FREE MANCROIX DU RISQUE2 GEOFFROY WATSON 1-d 2400 MT WALDMEISTER BISTOURI2 2:34.10 
1963 LE MESNIL TYRONEFLYING COLOURS ETIENNE POLLET 26 2400 MT VOLANDRY TAPAGEUR5 2:33.60 
1962 VAL DE LOIR VIEUX MANOIRVALI MAX BONAVENTURE 5-h 2400 MT SENECHAL2 TREMOLO3 2:37.60 
1961 MOUTIERS SICAMBREBALLYNASH GEORGE BRIDGLAND 9 2400 MT ALIOSHA3 FREIBURG2 2:35.30 
1960 ANGERS WORDENGWYNEDD GEORGE BRIDGLAND 8-i 2400 MT HERMON2 NEGRESCO 2:32.40 
1959 HERBAGER VANDALEFLAGETTE PIERRE PELAT 16-c 2400 MT PRINCILLON SEDDOUK 2:33.30 
1958 SAN ROMAN VIEUX MANOIRBLINA DANIEL LESCALLE 4-c 2400 MT       
1957 ARGEL ALIZIERARGYROPHEDRINE GEOFFROY WATSON 2-e 2400M ACHAZ CHIPPENDALE2   
1956 FLORIADOS DJEBELASTRONOMIE 9-e 2400M   LAVANDIN   
1955 RAPACE DJEFOURAHNEE ROBERT WALLON 13-b 2400M DATOUR     
1954 PRINCE ROUGE2 ROUGE ET NOIR3CARIOCA12 4-n 2400M SICA BOY     
1953 FORT DE FRANCE2 ESCAMILLOCONSTANTINE DANIEL LESCALLE 4-n 2400M PINK HORSE NORTHERN LIGHT2   
1952 AURIBAN PHARISARRIBA CHARLES SEMBLAT 13-c 2400 MT WORDEN SILNET   
1951 SICAMBRE PRINCE BIOSIF MAX BONAVENTURE 7-e 2400 MT   NYANGAL   
1950 LAMIRAL ADMIRAL DRAKEHURRYLOR RICHARD CARVER 3-e 2400 MT LACADUV PARDAL   
1949 VAL DRAKE VATELLORMY DRAKE RICHARD CARVER 42 2400M AMBIORIX CHARLEVAL   
1948 MY LOVE VATELLORFOR MY LOVE RICHARD CARVER 7-b 2400M TURMOIL FLUSH ROYAL   
1947 TIMOR TOURBILLONSAMYA CHARLES SEMBLAT 19 2400M GIAFAR RAMPONNEAU  3° RAMPONNEAU
1946 ADRAR LIEDAMANDINE 1-s 2400M FASANO SOUVERAIN   
1945 CHANTEUR CHATEAU BOUSCAUTLA DIVA HENRY COUNT 12 2400M       
1944 ARDAN PHARISADARGATIS CHARLES SEMBLAT 1-s 2400M LABORDE ORSOVA2  LE TREMBLAY
1943 VERSO2 PINCEAUVARIETE 3-c 2300M MICIPSA BOIS ROUAUD  LE TREMBLAY
1942 HERN THE HUNTER2 RIALTOHORNETS LAW 3-c 2400M TIFINAR MYCELIUM   
1941 LE PACHA BIRIBIADVERTENCIA J. CUNNINGTON 16 2400M TARIEL LAZARE   
1939 IRIFLE BACTERIOPHAGESPRING TIDE LUCIEN ROBERT 16-g 2400M ADARIS BLUE MOON   
1938 ROYAL GIFT3 BUBBLESROYAL CAMP LUCIEN ROBERT 4-e 2400M CASTEL FUSANO CILLAS   
1937 CLAIRVOYANT MON TALISMANCESTONA FRANK CARTER 4-j 2400M ZURS2 SAINT PREUX   
1936 MIEUXCE MASSINELOLIVETE ELIJAH CUNNINGTON 7-d 2400M GENETOUT DINO2   
1935 LOUQSOR AETHELSTAN2LAPIS LAZULI3 HENRI COUNT 23-a 2400M MANSUR CRUDITE   
1934 MARAVEDIS MASSINEARGENTEE ELIJAH CUNNINGTON 17-b 2400 MT ASTRONOMER10 POMODORO6   
1933 LE GRAND CYRUS SARDANAPALECYDONIA 4-j 2400 MT   ANTENOR2  2° CAMPING
1932 BISHOPS ROCK TEDDYPUGNACITY2 G. TORTEROLO A13 2400M Grade IISATRAP9    3° ECHEC ET MAT
1931 TOURBILLON KSARDURBAN WILLIAM HALL 13-c 2400M BRULEDUR CRYPTOMERIA4   
1930 VELOUCREME PASSEBREULREINE DES CREMES WILLIAM BARKER 2-s 2400M GINGER ALE4    3° QUAND MEME
1929 HOTWEED BRULEURSEAWEED FRANK CARTER 1-d 2400M ARBALETRIER BARRABAS2   
1928 PALAIS ROYAL BRULEURPUNTARENAS EMILE CHARLIER 1-b 2400M Grade IIERNAGINES QUEYRAS   
1927 FLAMANT2 SANS LE SOU2LA FAISANDERIE2 WILLIAM BARKER 8-d 2400M Grade IIEDEN6 LE PALLET   
1926 SOUBADAR BRIDAINESOUMISSION WILLIAM HALL 23 2400M ALTAY ABREK3   
1925 BELFONDS ISARD2LA BUIRE FRANK CARTER 3-n 2400M RAYONNANT2 GANDOURAH   
1924 VINEUIL ALCANTARA2MLLE DAUTEUIL HENRY COUNT 7-d 2400M IVAIN POLYEUCTE2   
1923 MASSINE CONSOLSMAURI ELIJAH CUNNINGTON 12 2400M ANNA BOLENA PREMONTRE   
1922 JOYEUX DRILLE SANS LE SOU2LA SEMILLANTE WALLACE DAVIS 8-i 2400M LE REVOIR BOLET SATAN   
1921 KSAR BRULEURKIZIL KOURGAN WALTER R. WALTON 3-n 2400 MT TACITE BLACK LARRY   
1920 CALIBAN14 VAL SUZONCOUSINE BETTE A. BOTTEN 3-h 2400M Grade IIHALFA2 PLEURS2   
1914 SARDANAPALE PRESTIGEGEMMA JAMES DOKHUYSEN 16-c 2400 MT HICKORY14 LE RITTO   
1913 PERE MARQUETTE MAXIMUM2ROSE DE MAI MICHEL PANTALL 11-e 2400 MT BRULEUR CARELESS5   
1912 ZENITH II LE SAGITTAIREDAINTY2 WALLACE DAVIS 20 2400M Grade IIOUI DA HYPOCRITE9   
1911 FAUCHEUR PERTHFOURRAGERE JAMES DOKHUYSEN 14-a 2400M ALCANTARA2 PIRE2   
1910 MY STAR2 LE SAGITTAIREOMORCA JAMES DOKHUYSEN 14-f 2400M ORBEROSE3 SUPERFIN   
1909 MEHARI2 AJAXLUCIE ROBERT DENMAN 17-b 2400M RIPOLIN OSSIAN3   
1908 LIEUTEL MADCAP8LUCETTA4 ARTHUR CARTER 13-a 2400M Grade IICOMBRAILLE ADALIA5   
1907 PITTI4 ELF3MEROE3 RICHARD COUNT 3-b 2400M Grade IISANS SOUCI2 ORION23   
1906 MAINTENON LE SAGITTAIREMARCIA WILLIAM DUKE 2-a 2400 MT SAITAPHARNES    3° MARLY
1905 BRIENNE CHAMPAUBERTPRESTA 8-b 2400 MT GENIAL2 PRANGINS 2:41.80 
1904 ORANGE BLOSSOM19 LE SAGITTAIRECALCEOLAIRE 8-k 2400M Grade IIBALBEK4 ROMANOF   
1903 EX VOTO LE SANCYGOLDEN ROD2 WILLIAM WEBB 5-i 2400M Grade IILAMB3 EN GARDE3   
1902 MAXIMUM2 CHALET4URGENCE RICHARD COUNT 13-a 2400 MT   ILLINOIS2  2° KARA
1901 SAINT ARMEL WAR DANCE2SUBLIME4 14 2500M Grade IIPOMME DOR3    3° JOHANSEN
1900 IVRY4 STUARTCORISANDE8 RICHARD COUNT 2-j 2500 MT GOVERNOR3 CREPUSCULE8 2:55.00 
1899 PERTH WAR DANCE2PRIMROSE DAME RICHARD CARTER JR 8-c 2500 MT CRAVAN ISMENE11 2:55.40 
1898 LE ROI SOLEIL HEAUMEMLLE DE LA VALLIERE JEAN-CLAUDE WATSON 5-f 2500 MT FENOUIL2 DJOHAVA 2:53.00 
1897 CANVASS BACK LITTLE DUCKOXONIA 11-e 2500 MT MONTEGUT BABA13 2:48.00 
1896 KERYM CAMBYSEKATE13 22-b 2500 MT CLEON5 BEATO 2:40.60 
1895 ROITELET3 BOCAGE2ROSEE5 EUGENE CUTLER 13-a 2500 MT DIVAN4 CLAVECIN2 2:56.40 
1894 POLYGONE XAINTRAILLESBRIENNE2 GEORGE ROTHERA 5-a 2500 MT VIGOUREUX2 LE VOLGA   
1893 RAGOTSKY PERPLEXECZARDAS WILLIAM WEBB 27-a 2500 MT CHANTENAY5 JAFFA10 2:43.00 
1892 FONTENOY6 FRA DIAVOLOFREGATE 8-b 2500 MT CLEANTHE AQUARIUM7   
1891 VIN SEC2 PROLOGUE4VINAIGRETTE3 RICHARD CARTER JR 11-b 2500 MT   CLOSERIE 2:59.002° ZARINE
1890 YELLOW DUTCH SKATERMISS HANNAH CHARLES PRATT 10 2500 MT PUCHERO2 LE GLORIEUX2 2:38.00 
1889 AEROLITHE NOUGATASTREE GEORGE ROTHERA 43 2500 MT TARGET15 LUGANO11 2:52.00 
1888 ST GALL SALTEADORTHE GARRY THOMAS CARTER NEVEU 19 2500 MT N DE LA FLANDRIE MARIGNY7 2:54.00 
1887 VANNEAU PERPLEXEORTOLAN4 WILLIAM PLANNER 15-b 2500M PREDESTINEE2 GAMME3   
1886 UPAS DOLLARROSEMARY WILLIAM PLANNER 19-c 2500M SYCOMORE    3° CLODOALD
1885 EXTRA15 TROCADEROELLA5 THOMAS CUNNINGTON 10-d 2500M Grade IILEOPARD8    3° ALTHEA
1884 SILEX10 TROCADEROGOLD PEN WILLIAM PLANNER 2-f 2500M LIBERTADOR8     
1883 FARFADET2 NOUGATLA FARANDOLE TOM JENNINGS 22-b 2500M SATORY RUBENS13   
1882 DICTATEUR II RUY BLASDISCORDE2 4-c 2500M Grade IICLIO17 SONNET9   
1881 SERPOLETTE2 RUY BLASMINERVE 19-a 2500 MT   GOMMEGUTTE 3:03.402° GERALD
1880 VERSIGNY FLAGEOLETVERDURE3 3-m 2500 MT CLELIE4 BRIENNE2 3:05.60D-H 2° PLACE
1879 SALTEADOR VERTUGADINSLAPDASH2 THOMAS CARTER NEVEU 7 2500 MT VIRGINIE13 CHALUMEAU2   
1878 STATHOUDER VERTUGADINSATHANIEL THOMAS CARTER NEVEU 31 2500M Grade IIBOULOUF MANTILLE3   
1877 VESUVE PATRICIENVERANDA THOMAS-RICHARD CARTER 1-f 2500 MT RAVISSEUR2 ADONIAS   
1876 FILOSELLE VERMOUTHFIDELITE3 THOMAS-RICHARD CARTER 6-d 2500M JONQUILLE ADALGISE   
1875 SAINT CYR DOLLARFINLANDE F. FRANCIS 5-a 2500M COLCHIQUE5 LERIDA15   
1874 SUCCES2 GLADIATEURSUNRISE5 HENRY JENNINGS 3 2500M Grade IIPEUT ETRE2 VEXATION11   
1873 ABSALON4 STENTOR2ARROGANTE3 F. FRANCIS 2-j 2500M Grade IITAMBOUR7 CAMPECHE   
1872 FAUBLAS2 ORPHELINMISS FINCH THOMAS-RICHARD CARTER 29 2500M CIGARETTE7 GRENADIER20   
1870 BIGARREAU LIGHTBATAGLIA2 CHARLES PRATT 6-c 2500M MISS HERVINE    3° MINOTAURE
1869 PANDOUR MONARQUEMALICE2 5-h 2500M CONSUL     
1868 LE BOSPHORE MONARQUELIOUBA TOM JENNINGS 1-b 2500M       
1867 PATRICIEN MONARQUEPAPILLOTE THOMAS-RICHARD CARTER 2-a 2500M       
1866 VICTORIEUSE2 BAKALOUMVICTORIA3 THOMAS-RICHARD CARTER 1-f 2500M       
1865 MATAMORE3 FITZ GLADIATORLA MAGICIENNE2 THOMAS-RICHARD CARTER 1-o 2500 MT LE BEARNAIS2     
1864 GEDEON MONARQUEGARENNE 25 2500 MT NEPTO SOMO SIERRA2   
1863 VILLAFRANCA2 MONARQUEMISS GLADIATOR T. JENNINGS 5-h 2500 MT CANTONNADE     
  Add info for an additional year