Thoroughbred Horse Pedigree Database


 
Reports Maintenance Subscriptions Help Message Board  
PRIX PAUL DE MOUSSAC - CHANTILLY
 FRANCE - Grade III
  Add info for an additional year
Year Winner Sire Dam Trainer Fam. Dist. Grade 2nd 3rd Time Comment
2017 TRAIS FLUORS DANSILITROIS LUNES A FABRE 16-b 1600 MT Grade IIISTUNNING SPIRIT2 ROC ANGEL 1:37.65 
2016 ZELZAL SEA THE STARSOLGA PREKRASA JEAN CLAUDE ROUGET 1-s 1600 MT Grade IIIMOON TROUBLE DEGAS15 1:35.43 
2015 ALMANAAR DUBAWIBAQAH FREDDY HEAD 7 1600 MT Grade IIIFULL MAST2 DE TREVILLE 1:35.32 
2014 CHARM SPIRIT INVINCIBLE SPIRITLENJOLEUSE2 FREDDY HEAD 4-g 1600 MT Grade IIISALAI ARMY BULLETIN 1:35.82 
2013 ANODIN ANABAABORN GOLD FREDDY HEAD 22-d 1600 MT Grade IIISAN MARINO GREY GENGIS2 1:39.09 
2012 XANADOU PEINTRE CELEBREDOOHULLA JEAN-CLAUDE ROUGET 23-b 1600 MT Grade IIIARCHBISHOP7 COUPE DE VILLE2 1:38.30 
2011 MUTUAL TRUST CACIQUE9POSTERITAS ANDRE FABRE 8-h 1600 MT Grade IIICHTIO BILOTE BLUE SOAVE 1:36.59 
2010 SORMIOU CALIFETMELODYA CYRIAQUE G. DIARD 23 1600 MT Grade IIIBLUE PANIS EMERALD COMMANDER 1:37.10 
2009 OISEAU DE FEU4 STRAVINSKY2SLEWADORA JEAN-CLAUDE ROUGET 4-r 1600M Grade IIIHANDSOME MAESTRO ORIZABA5 1:37.3CHANTILLY
2008 ARCADIAS ANGLE ALDEBARANDIANES BIRTHDAY PASCAL BARY 15-a 1600M Grade IIISENLIS7 YORKTOWN7 1:39.0 
2007 ASPERITY4 WAR CHANTANOTHER STORM JOHN H. M. GOSDEN 1-o 1600 MT Grade IIISTONESIDE GRAND VISTA2 1:35.60 
2006 KENTUCKY DYNAMITE KINGMAMBOCHELSEY FLOWER ALAIN DE ROYER-DUPRE 52 1600 MT Grade IIIKENDARGENT RACINGER 1:35.90 
2005 TURTLE BOWL DYHIM DIAMONDCLARA BOW3 RANCOIS. ROHAUT 16-d 1600 MT Grade IIIMATHEMATICIAN2 EARLY MARCH 1:35.30LAST TIME AS: PRIX DE LA JONCHERE
2004 ART MASTER2 ROYAL ACADEMY2TRUE FLARE ANDRE FABRE 11-g 1600M Grade IIIJOURSANVAULT CHARMO 1:38.00 
2003 KINGS DRAMA KINGS THEATRELAST DRAMA ROBERT COLLET 20-c 1600M Grade IIIMISTER CHARM BALINS SWORD 1:39.10 
2002 MEDECIS MACHIAVELLIANRENASHAAN CRIQUETTE HEAD-MAAREK 22-d 1600 MT Grade IIIJUBILATION4 CAESARION2 1:38.90 
2001 AGHNOYOH LOCAL SUITORAGHNIYAH TONY CLOUT 14-b 1600 MT Grade IIIDOMEDRIVER ROSIS BOY 1:38.30 
2000 CAYOKE ALWAYS FAIRSARAH ANNITA HENRI-ALEX PANTALL 13-b 1600M Grade IIIINDIAN PROSPECTOR CRYSTAL DASS 1:39.90 
1999 GRAZALEMA STORM BIRDDELLAGRAZIA ANDRE FABRE 16-g 1600M Grade IIIIRIDANOS RAFTERY2 1:43.8 
1998 SILIC SILLERYBALLETOMANE2 PASCAL BARY 1-l 1600M Grade IIIBOUCCANEER NOBELIST 1.40.30 
1997 KALDOU STAR KALDOUNLOISAIDA ELIE LELLOUCHE 3-n 1600 MT Grade IIIFINE FELLOW ANEYSAR 1:41.00 
1996 ANDROID RIVERMANACTION FRANCAISE ANDRE FABRE 1-x 1600 MT Grade IIIMANNINAMIX DANKESTON 1:43.40 
1995 GOLD AND STEEL SHINING STEELHORPHALY JEAN-CLAUDE ROUGET 9-f 1600M Grade IIIBASHAAYEASH KIRDOUN 1.39.60 
1994 FREEDOM CRY2 SOVIET STARFALLING STAR2 ANDRE FABRE 9-e 1600M Grade IIIHALL ROAD JUST LEAD 1.40.10 
1993 SHARMAN2 BLUSHING GROOMSONIC LADY ANDRE FABRE B3 1600M Grade IIITRESOR DU MESNIL GUIDE 1.43.20 
1992 TAKE RISKS HIGHEST HONORBAINO BLUFF JEAN LESBORDES 2-n 1600 MT Grade IIISTEINBECK STANDIFORD 1:47.70ST CLOUD
1991 METAL STORM KENMAREPORPHYRINE ANDRE FABRE 4-n 1600 MT Grade IIIBISTRO GARDEN LATIN AMERICAN 1:41.40 
1990 BOXING DAY DEEP ROOTSFLYING MACHINE ELIE LELLOUCHE 19-b 1600M Grade IIISEPTIEME CIEL BLEU DE FRANCE 1.43.40 
1989 POLISH PRECEDENT DANZIGPAST EXAMPLE ANDRE FABRE 8-h 1600M Grade IIICITIDANCER GO MILORD 1:42.6 
1988 SQUILL STOP THE MUSICRIVER ROSE2 CRIQUETTE HEAD-MAAREK 2-d 1600 MT Grade IIIDRAMATIS IN EXTREMIS 1:37.70 
1987 SOFT CURRENCY MUSIC BOYLITTLE LOCH BROOM PASCAL BARY 19-b 1600M Grade IIIMALASPINA GRAND FLEUVE   
1986 MAGICAL WONDER STORM BIRDFLAMA ARDIENTE GEORGES MIKHALIDES 9 1600M Grade IIIKADROU CRYSTAL DE ROCHE 1.39.80 
1985 MAD GUARD HOME GUARDMADELON GERALD SAUQUE 4-d 1600M Grade IIIOUR PAGEANT TOUGH GUY10 1:39.20 
1984 MAJUSCULE MAJESTIC LIGHTROYAL STANCE FRANCOIS BOUTIN 22-b 1600M Grade IIINIKOS REVOLUTIONARY3 1.43.803 PARTANTS
1983 ARAGON MUMMYS PETICA JOHN L. DUNLOP 5-d 1600 MT Grade IIIGINGER BRINK INTERCO 1:45.80 
1982 WHAT A GUEST BE MY GUESTPRINCESS TIARA ROBERT COLLET 1-p 1600M Grade IIIFLORIANO DOM DONIZETTI 1.42.70 
1981 LOU PIGUET HABITATTUNERIA J.C. CUNNINGTON 1-t 1600M Grade IIIREDOUTABLE PRINCELY RULER 1.45.70 
1980 RUSCELLI VAL DE LORNECOY MAID FREDY PALMER 8-g 1600M Grade IIIJOBERAN SARATOGA GAME 1.43.90 
1979 BELLYPHA LYPHARDBELGA ALEC HEAD 16-b 1600 MT Grade IIIMARAWAY SAN FELIOU 1:39.80 
1978 MANNSHOUR KASHMIR2MANUSH FRANCOIS MATHET 8-i 1600 MT Grade IIILE LORRAIN OPEN HOUSE 1:45.10 
1977 LIGHTNING2 KASHMIR2FIDRA F MATHET 22-a 1600M Grade IIISMOGGY COZZANO 1:47.023 YO C & G
1976 AVARAY VAL DE LOIRTORBELLA ALEC HEAD 1-t 1600M Grade IIIRICCO BOY FULGUS 1.40.70LONGCHAMP, 3YO C & G
1975 DANDY LUTE LUTHIERDENTRELIC FREDDY PALMER 16-a 1600 MT Grade IIIGREEN BELT5   1:45.20 
1974 CONTRABAND AUREOLEAGIN THE LAW FREDDY PALMER 13-c 1600M Grade IIIANTIPODE SHARIYAR 1.40.60 
1973 SATINGO PETINGOSAQUEBUTE A HEAD 3-d 1600M Grade IIIPEPENADOR EL RASTRO 1:40.703YO C & G
1972 DARING DISPLAY BOLD LADROYAL DISPLAY PETER HEAD 14-c 1600M Grade IIIJAN EKELS HADRIANUS 1.47.40 
1971 FARAWAY SON AMBIOPOISELOCUST TIME M ZILBER 16-c 1600M Grade IIIGOLD ROD BLINIS   
1970 BERGANO NOSCALA BERGERETTE C.W. BARTHOLOMEW 8-i 1500M ROYAL SMOKE DARBETAL 1.40.00 
1969 CALIFE MOURNECYRNEA M. CLEMENT 4-i 1500M GOLDEN EAGLE2     
1968 CALIFE MOURNECYRNEA M. CLEMENT 4-i 1500M       
1967 LEMMY YORICKLORANCE WILLIAM HEAD 5-a 1500 MT       
1966 RADAMES2 ROCKEFELLAAPPLE CIDER2 HENRI VAN DE POELE 11-g 1500M Grade IIIDSCHINGIS KHAN RED SLIPPER 1.35.00 
1963 CATILINA NOSCAROMAN EMPRESS FRANCOIS MATHET 4-d 1400M LEPINAY HODELL 1.24.40 
1962 FIFTIETH STATE POLYNESIANPROVIDENCE 1-o 1400M       
1960 TREVIERES WORDENVAMARIE GEORGES BRIDGLAND 4-i 1400M       
1959 RADJAH2 DJEBERASCASSE4 HENRI VAN DE POELE 1400 MT DISTANT4 SAIPAN8 1:28.40 
1958 SWEET HOME5 SICAMBREHYMENEE MAX BONAVENTURE 3-c 1400 MT       
1957 VERRIERES PALESTINESERRE CHAUDE 5-g 1400M MIDGET BLOCKHAUS   
1956 PAS DE QUATRE SKY HIGHMADEMOISELLE PETITPAS MAX BONAVENTURE 3 1400M       
1955 KLAIRON CLARIONKALMIA 1-w 1400M       
1954 ANTLER HYDER ALI2TOMORROW 23 1400M   FINE TOP   
1953 LUZON BALLYOGANAQUACADE C. CHARLIER 10 1400M       
1952 LUZON BALLYOGANAQUACADE EMILE. CHARLIER 10 1400M       
1951 BEL AMOUR FAIR COPYPERFECT LOVE4 F. MATHET 3-e 1400M       
1950 DJEBE DJEBELCATHERINE ALEC HEAD 22-b 1400M SKYLARKING2     
1949 MENETRIER FAIR COPYLA MELODIE F. MATHET 15-b 1400 MT       
1948 MENETRIER FAIR COPYLA MELODIE F. MATHET 15-b 1400 MT       
1946 PATCHOULY CHATEAU BOUSCAUTCICADA 7-f 1400M FINE ART TANGO2   
1944 FANATIQUE EPINARDFORAINE 12-a 1400M FINE ART    LE TREMBLAY
1943 DOGAT RODOSTODOGARESSE 14-d 1400M Grade IIIFINE ART LALCAZAR  LE TREMBLAY
1942 BALTHAZAR EPINARDBILTZALIA 1-s 1400M PANIPAT    3° LEOPARDI
1941 PANIPAT FIRDAUSSIPENANG C. BARILLER 11-c 1400M       
1940 CORVIGLIA9 CHARLEMAGNE7CONFISERIE2 13-b 1400M BALUSTRADE4    3° HYACINTHE RIGAUD
1939 EMIR DIRAN EPINARDTIARA14 C. BARILLER 2-n 1800M ROMEO7    3° COLUBRA
1938 BLUE STAR BLUE SKIESHEURE H 7-e 1400M CITRON9    3° MANDOLINE
1937 FLYING THOUGHTS TETRATEMAFLYING SALLY RICHARD CARVER 19-c 1400M TELEFERIQUE AMBROSE LIGHT   
1936 AMBROSE LIGHT PHAROSLA ROSERAIE FRANK CARTER 7-d 1400M CORRIDA ALEJO   
1935 JUS DE RAISIN SAINT JUST2HONEYSUCKLE3 4-e 1400M Grade IIIMESA EAST ANGLIA  LONGCHAMP
1934 RODOSTO EPINARDRAMONDIE HENRI COUNT 7-d 1400 MT QUARTZ LE CACIQUE   
1933 RODOSTO EPINARDRAMONDIE HENRI COUNT 7-d 1400 MT       
1932 CANUTE10 AETHELSTANCHOCOLATE CREAM ED. MAYER 1-a 1400 MT ZIANI2    3° LE COMMISSAIRE
1931 DICTATEUR VIII UKKODRAGONNE L. WENGER 1-e 1400 MT GRATIUS AMUSETTE6  LONGCHAMP
1930 PALAIS ROYAL BRULEURPUNTARENAS F. BULLOCK 1-b 1400M Grade IIIKING ARTHUR21 MULLINGAR7  LONGCHAMP
1929 TOUCHAUD CHAUDTOURNAI4 J. TORTEROLO 22-b 1400M PACHALIK2 SEDIRANDA2   
1928 KING ARTHUR21 TEDDYBLUE GIRL5 G. NEWTON 7-a 1400M Grade IIIBACCHUS4 SILLON2   
1927 SAMPHIRE5 LEMONORASEAWEED FRANK CARTER 1-d 1400M WARASDIN MILLET6   
1926 MILLET6 MACDONALD2MILLERETTE2 R. CARVER 5-i 1400M REICHOFFEN MEATH5   
1925 ENTRECHAT7 CANNOBIEESNES G. BELHOUSE 4-b 1400M POTENTAT NETHOU   
1922 CORTLAND4 MAINTENONCOURT DRESS H EUGENE LEIGH 10-a 1400 MT Grade IIICHARADE4 XANTHIS3  LONGCHAMP
1921 GLORIOUS15 MAINTENONGLORIA10 ROBERT DENMAN 4-f 1400 MT   DURZETTA  LONGCHAMP
1920 MASKARA DORRITMASKETTE WILLIAM DUKE 8-h 1400M GLORIOUS15 LUPERCALE  LONGCHAMP
1919 MIHRAN2 FAUCHEURSIMIANE2 J. DAVIES 8-h 1400 MT SETAUKET2 RADAMES   
1914 AMILCAR4 TARPORLEYALBERGE PAUL PANTALL 1-o 1400 MT ECOUEN GHIBERTI2  LONGCHAMP
1913 DAGOR FLYING FOXROQUETTE ROBERT DENMAN 4-n 1400M FOURVIERES     
1912 CALVADOS III CODOMANVODKA4 W. PRATT 5 1400M Grade IIIQUAI DES FLEURS JARRETIERE2  LONGCHAMP
1910 OVERSIGHT HALMAFIRST SIGHT WILLIAM DUKE 5-d 1400M SIFFLET FILS DU VENT   
1909 PRESTISSIMO11 SOBERANO3- WILLIAM DUKE 2-c 1400M Grade IIIPRINCESS MARGARET2 VINCENT9  LONGCHAMP
1908 LA BELLE16 FOURIREBELLA34 ELIJAH CUNNINGTON 24 3000MT Grade IIIAQUARELLE GOOD MELTON  LONGCHAMP
1907 PUNTA GORDA2 LE CAPRICORNE2PHILAE 1-b 3000MT CAMPO FORMIO2    2 PARTANTS (PRIX DE LA JONCHERE)
1906 ECOTS SIMONIANHARDIE 12-d 3000M ERIN3 MARSAN  LONGCHAMP
1904 SHEBDIZ KOSROESSEBASTIENNE2 3-l 3000 MT VIEUX PARIS     
1903 LA CAMARGO CHILDWICKBELLE ET BONNE 12 3000M Grade IIIGRANDESSE3    W-O DéCURIE
1902 PASSARO LE SAGITTAIREPALERME2 W. BARKER 2-a 3000M Grade III  IPOMOPSIS  2° MILADY
1901 SEMENDRIA LE SANCYCZARDAS 27-a 3000M Grade IIIBECFIGUE     
1900 MELINA2 BARBEROUSSEMEDINE 3-b 3000M Grade IIIALLIER4 THIBET   
1899 LE SAMARITAIN LE SANCYCLEMENTINA8 ROLAND CARTER 2-h 3000M Grade IIIPARISIANA7 ROYAL OAK7   
1898 CHAMPAUBERT LITTLE DUCKTANTRIP 2 3000M PATRIARCHE2 ANTIN   
1897 CHAMPAUBERT LITTLE DUCKTANTRIP 2 3000M MAJESTAD    3RD: TOO SOON
1896 LE SAGITTAIRE LE SANCYLA DAUPHINE3 20 3000M Grade IIILAUNAY CHARLEMAGNE22   
1895 NIGAUD FRA DIAVOLONERINA 11-a 3000 MT BOISSIERE3 DEBARASSE   
1894 ACOLI2 KING LUDROME7 15-b 3000 MT BOISSIERE3    2 PARTANTS
1892 PRIMROSE11 PETERLA PAPILLONNE 4-b 3000 MT LE GLORIEUX2 FITZ ROYA  LONGCHAMP
1891 CHALET4 BEAUMINETTHE FRISKY MATRON 12-e 3000 MT DOURAK3     
1890 SANS PEUR SAXIFRAGEJOYEUSE2 FRED CARTER 19-a 3000 MT DEDETTE AEROLITHE 3:33.00 
  Add info for an additional year