Thoroughbred Horse Pedigree Database


 
Reports Maintenance Subscriptions Help Message Board  
PRIX NOAILLES - LONGCHAMP
 FRANCE - Grade III
  Add info for an additional year
Year Winner Sire Dam Trainer Fam. Dist. Grade 2nd 3rd Time Comment
2018 PHARRELL2 MANDUROCENSURE6 J-C ROUGET 16-a 2100 MT Grade IIIALHADAB FLAG OF HONOUR3 2:23.51 
2017 SOLEIL MARIN KENDARGENTSOUSMARINE ANDRE FABRE 14 2100M Grade IIISTIMULATION6 NORMANDY EAGLE 2:08.34CHANTILLY
2016 RASEED DUBAWISUDOOR FREDDY HEAD 13-c 2100 MT Grade IIIMORE THAN A DREAM3 VALKENA 2:12.08CHANTILLY TURF: SOFT; 6R; WON BY 3 L.
2015 KARAKTAR HIGH CHAPARRALKARAWANA ALAIN DE ROYER-DUPRE 14-f 2100 MT Grade IIIHIGH DYNAMITE BEST OF MAX 2:08.61 
2014 GAILO CHOP DEPORTIVOGRENOBLE5 ALAIN DE WATRIGANT 8-h 2100 MT Grade IIIAVENTADOR5 GALLANTE2 2.09.33 
2013 TABLEAUX3 GIANTS CAUSEWAYGOLDEN ANTIGUA ANDRE FABRE 8-a 2100 MT Grade IIKAPOUR ART CONTEMPORAIN2 2:19.07TURF: GOOD TO SOFT - 7 RAN
2012 HARD DREAM OASIS DREAMROSE MELODY FRANCOIS ROHAUT 9-f 2100 MT Grade IITIFONGO VALDO BERE 2:29.37PLEASE FORMAT ALL TIMES AS : 0:00.00
2011 GRAND VENT2 SHIROCCOHOUSA DANCER ANDRE FABRE 4-d 2000M Grade IIDURER7 TOUZ PRICE 2:05.42 
2010 PLANTEUR DANEHILL DANCERPLANTE RARE ELIE LELLOUCHE 9 2100M Grade IIREWILDING IVORY LAND 2:12.04 
2009 GRANDCAMP PLATINIGAUDERA JEAN-CLAUDE ROUGET 1-i 2100M Grade IIGUEST VILLE WAJIR3 2.10.77 
2008 FULL OF GOLD3 GOLD AWAYFUNNY FEERIE CRIQUETTE HEAD-MAAREK 8 2100 MT Grade IICOURT CANIBAL BLUE BRESIL 2:22.50 
2007 SOLDIER OF FORTUNE5 GALILEO4AFFIANCED2 AIDAN P. O’BRIEN 14-c 2100 MT Grade IISPIRIT ONE2 SPYCRAWLER 2:07.40GD/SFT, 4/8, 5R, M-1 1/2, 3, 1
2006 GENTLEWAVE MONSUNSAUMAREINE ANDRE FABRE 13-c 2100M Grade IIBREMEN5 GRAND COUTURIER 2:11.00 
2005 RUWI UNFUWAINMA PALOMA2 JEAN-CLAUDE ROUGET 9-f 2100M Grade IIGOLD SOUND2 SILVER CROSS4 2:21.10 
2004 VOIX DU NORD VALANOURDAME EDITH DAVID SMAGA 1-e 2200M Grade IICHERRY MIX FAST AND FURIOUS2 2.17.47GD -FM, 4/11, 9R, M-3, SNK, SHD
2003 SUPER CELEBRE PEINTRE CELEBRESUPERGIRL ELIE LELLOUCHE 16-c 2200M Grade IICORONER3 JIPAPIBAQUIGRAFO 2:19.90 
2002 BALLINGARRY SADLERS WELLSFLAMENCO WAVE AIDAN P. O’BRIEN 16-g 2200 MT Grade IIGREAT PRETENDER4 STYDAHAR 2:17.30 
2001 ANABAA BLUE ANABAAALLEZ LES TROIS CARLOS LERNER 9-h 2200M Grade IIGRIS DE FER WORTHILY 2:35.09 
2000 KUTUB IN THE WINGSMINNIE HABIT FREDDY HEAD 14-c 2200M Grade IILORD FLASHEART CIRO 2:20.60 
1999 SLICKLY LINAMIXSLIPSTREAM QUEEN ANDRE FABRE 12-b 2200M Grade IISTATE SHINTO MURRAY RIVER 2:17.00 
1998 SPECIAL QUEST2 RAINBOW QUESTMONA STELLA CHRISTIANE HEAD 14-b 2200 MT Grade IIROLI ABI JEOPARDY3 2:29.90HVY, 6R, M-SHD-1-4
1997 FRAGRANT MIX LINAMIXFRAGRANT HILL ANDRE FABRE 5-g 2200M Grade IISENDORO SHAKA 2:16.5 
1996 HELISSIO FAIRY KING2HELICE ELIE LELLOUCHE 10-c 2200M Grade IIARBATAX OLIVIERO 2:14.50 
1995 WALK ON MIX LINAMIXWALK ON AIR ANDRE FABRE 1-e 2200M Grade IISOLAR ONE POLIGLOTE 2:18.00 
1994 GUNBOAT DIPLOMACY DOMINIONSINGAPORE GIRL ELIE LELLOUCHE 7-c 2200M Grade IISMART WISE THAMES 2:34.10 
1993 FORT WOOD SADLERS WELLSFALL ASPEN ANDRE FABRE 4-m 2200M Grade IIMARCHAND DE SABLE SAWASDEE 2:31.50 
1992 GRAND PLAISIR DARSHAANTAPAGE NOCTURNE JOHN C. CUNNINGTON, JR. 12-g 2200 MT Grade IIMODHISH GLAIEUL 2:28.40 
1991 PISTOLET BLEU TOP VILLEPAMPA BELLA ELIE LELLOUCHE 9-e 2200M Grade IISUBOTICA PIGEON VOYAGEUR 2:19.00 
1990 INTIMISTE ARCTIC TERNBUBBLE COMPANY FRANCOIS BOUTIN 1-b 2200M Grade IIGARGARIN AKSAR 2:27.10 
1989 DANCEHALL ASSERTCANCAN MADAME ANDRE FABRE 1-m 2200M Grade IIMISERDEN SILVER TORNADO 2:22.5 
1988 NERIO STAR APPEALNERAIDA GERARD COLLET 5-g 2200M Grade IIIHELLO CALDER PARTAGAS9 2:22.4 
1987 SADJIYD LABUSSTOYANA ALAIN DE ROYER-DUPRE 13-c 2200M Grade IIHARLEM SHUFFLE MAGISTROS 2:19.30 
1986 BERING ARCTIC TERNBEAUNE CHRISTIANE HEAD 7-f 2200 MT Grade IIPOINT DARTOIS PORT ETIENNE 2:44.00 
1985 GLAROS SHARPMANGORTYNIA PATRICK L. BIANCONE 12-b 2200 MT Grade IIPETIT BONHOMME VAGUELY PLEASANT 2:23.90 
1984 CARIELLOR FABULOUS DANCERBONICARIELLE ANDRE FABRE 4-j 2200M Grade IIVIEUX BOUCAU WOOLSKIN 2:20.10 
1983 JEU DE PAILLE LIGHTNING2SERBIE ANDRE FABRE 2-f 2200M Grade IIPIETRU ALLUVIA 2:37.40 
1982 PERSEPOLIS2 KALAMOUNPERLITA FRANCOIS BOUTIN 4-n 2200M Grade IIBEAU PRETENDER RIENZI11 2:23.00 
1981 LYDIAN LYPHARDMISS MANON CRIQUETTE HEAD 1-l 2200 MT Grade IIARC DOR SINGING BOY2 2:21.80 
1980 JULIUS CAESAR EXBURYQUEER STREET2 SERGE BOULLENGER 6-e 2200M Grade IIDOM ALDO GRANDAK 2:19.90 
1979 HIGH SIERRA CHAPARRALROYAL WAY E. CHEVALIER DU FAU 16-c 2200M Grade IISON OF LOVE KAMARIDAAN 2:22.20 
1978 GRACIAS2 TAPIOCAGRACILE JOHN C. CUNNINGTON, JR. 2-n 2200 MT Grade IIFRERE BASILE DANCING MASTER 2:36.00 
1977 CATUS NEW CHAPTERCARMOSINA ANGEL A. PENNA, SR. 3-b 2200 MT Grade IIAMYNTOR CONCERTINO 2:23.80 
1976 TWIG MOSS LUTHIERTOP TWIG CHARLEY G. MILBANK 1-k 2200M Grade IICARON3 PANDOUR3 2:20.50 
1975 VAL DE LORNE VAL DE LOIRAGLAE ALEC HEAD 11-e 2200M Grade IITOP GEAR6 FIDION 2:22.20 
1974 DARRAS DJAKAODULCIORA J.P. IPPEN 16-d 2200M Grade IISTEINWAY EXCEPTIONNEL 2:25.80 
1973 EDDYSTONE3 BARBAREEDELLIETTE BERNARD SECLY 8-i 2200M Grade IIAZORELLO PALAFRUGEL 2:23.80 
1972 SANCY SANCTUSWORDYS SERGE BOULLENGER 21-a 2200M Grade IISANG BLEU2 PRINCE PEDOUR 2:21.30 
1971 MARYAMBRE MARINOPOLYAMBRE ROGER CORME 1-a 2200M Grade IIMARINOVER NYMBIO 2:23.80 
1970 DRAGOON LE FABULEUXVAHINEE WILLIAM HEAD 4-i 2200M PAUSOLE HIGH MOON 2:32.00 
1969 GOODLY2 SNOBALIZETTA WILLIAM HEAD 7 2200M BELBURY EXETER 2:32.50 
1968 LUTHIER KLAIRONFLUTE ENCHANTEE GEOFFROY WATSON 14-c 2200M SOYEUX POTRON MINET 2:25.30 
1967 ROI DAGOBERT SICAMBREDAME DATOUR ETIENNE POLLET 8-c 2200M GRANDIER PHAETON2 2:24.50 
1966 PREMIER VIOLON KLAIRONFLUTE ENCHANTEE GEOFFREY WATSON 14-c 2200M NELCIUS A TEMPO 2:34.30 
1965 DIATOME SICAMBREDICTAWAY GEOFFROY WATSON 12-e 2200 MT CHAMPLEVE3 PARIS JOUR 2:29.02 
1964 LE FABULEUX WILD RISKANGUAR WILLIAM HEAD 13-c 2200M CORAH YORRAIN 2.21.40 
1963 CALCHAQUI2 ALIZIERXORA FRANCOIS MATHET 12-g 2200M BORAN FURMAN 2.24.60 
1962 VAL DE LOIR VIEUX MANOIRVALI MAX BONAVENTURE 5-h 2200M ABLE7 FRANCOEUR2 2.20.70 
1961 MATCH2 TANTIEMERELANCE FRANCOIS MATHET 16-h 2200M FREIBURG2 BELLIQUEUX 2.24.20 
1960 LE VENTOUX SOLEIL LEVANTLETOILE DOR JOHN CUNNINGTON JR 19-a 2200M HERMON2 KIRKES 2.19.60 
1959 COUSU DOR BUISSON DORMA FETE EDMOND BOULLENGER 7-e 2200 MT LE LOUP GAROU APOLLO23 2:20.90 
1958 NOELOR VATELLORMANOELA2 FRANCOIS MATHET 2-n 2200M Grade II      
1957 WEEPING WILLOW8 PRIOLOCORDOBA12 PERCY CARTER 4-o 2200M Grade IIPRIMESAUTIER     
1956 TANERKO TANTIEMELA DIVINE FRANCOIS MATHET 12 2200M PATRAS4 CHATEAU LATOUR   
1955 VIMY WILD RISKMIMI2 ALEC HEAD 1-u 2200M ZINOSCA     
1954 LE GRAND BI GOYAMAMANITA FRANCOIS MATHET 2-i 2200M Grade II      
1953 FAUBLAS PHARISNAZIAD CHARLES-HENRI SEMBLAT 13-c 2200M MARLY KNOWE     
1952 CORINDON2 FASTNETBELLE CORISANDE RICHARD CARVER 20-a 2200M EPICEA     
1950 LACADUV TORNADOLOET 7 2200M SCRATCH FORT NAPOLEON   
1949 RANCIO MAGISTERRENGAINE2 RICHARD CARVER 1-k 2200M       
1948 FLUSH ROYAL MAJANOALTAMIRA RENE PELAT 2-j 2200M PERISCOPE4 RIGOLO2   
1947 GIAFAR GOYA2AKRA CHARLES-HENRI SEMBLAT 2-i 2200M CHESTERFIELD11 RHETORIUS   
1946 PRINCE CHEVALIER PRINCE ROSECHEVALERIE E. BOULLENGER 9-f 2100M       
1945 HIS EMINENCE3 FASTNETHER EMINENCE P. CARTER 1-h 2100 MT CADRE NOIR     
1944 PRINCE BIO PRINCE ROSEBIOLOGIE NOEL PELAT 1-d 2100M Grade II      
1943 NORSEMAN UMIDWARTARA 13-c 2400M       
1942 ARCOT2 PLASSYDISGUISE2 RICHARD CARVER 1-g 2400M VIGILANCE    3° RAMESSEUM
1941 NEPENTHE PLASSYFRISKY RICHARD CARVER JR. 1-f 2500M LE CORAIL LOET   
1939 PHARIS PHAROSCARISSIMA A. SWANN 20-a 2400M GALERIEN FOXHOUND3   
1938 ANCHOIS SANDWICHCALIMANDE LUCIEN ROBERT 1-d 2400M BOUGAINVILLE4 KSAR EL SRIR   
1937 ACTOR ORTELLOACTRICE HENRY COUNT 2-s 2400M MISTIGRI4 CHESHAM   
1936 FASTNET PHAROSTATOULE FRANK CARTER 9-f 2400M PORT DE REINE TEMPEST14   
1935 BOUILLON2 PHAROSBOUILLABAISSE7 A. ROBERTS 5-g 2400M Grade IISAINT ANDREWS2 PING PONG   
1934 ZENODORE2 CLARISSIMUSZANETTA LUCIEN ROBERT 20-d 2400M ARKINA2 DARK PACHA   
1933 BENGAL12 PARTHHALPINE CHARLES CLOUT 20-c 2500M SCOLOPAX    3° JARNAC
1932 BOSPHORE COLORADOFIANCEE D ABYDOS LUCIEN ROBERT 5-d 2500M SON EXCELLENCE2 SAGACE5   
1931 BRASIK TOWN GUARDAPRES LONDEE2 RICHARD CARVER SR 27-a 2500M PULCHERRIMUS2 COASTGUARD   
1930 CHATEAU BOUSCAUT KIRCUBBINRAMONDIE LUCIEN ROBERT 7-d 2500M      2° ROMARIN 3° FIZY POP
1929 DARK TIMES DARK LEGENDOREPESA G. NEWTON 9 2400 MT PASSARO3 MARRAKECH7   
1928 LE CORREGE DOMINION2LA CAMPANILLA LUCIEN ROBERT 19-b 2500M IVANHOE11 LE SOLEIL5   
1927 FENIMORE COOPER RABELAISFIREPLAY CHARLES CUNNINGTON 22-b 2500M CARMELITE6 ROYAL ACADEMY9   
1926 BIRIBI RABELAISLA BIDOUZE J. TORTEROLO 27-a 2400M Grade IIDARK JAPAN LITTLE JACK8   
1925 RED HAWK2 STAR HAWKPERPETUANA CHARLES CLOUT 16-h 2500M BIG BEN6 LISTEN IN   
1924 IRISMOND IRISH LADDESMOND LASSIE GEORGE STERN 9 2400MT     2:45.742° GIVERVILLE 3° ARTAMENE
1923 GRAND GUIGNOL RABELAISGRIGNOUSE 12-b 2500M PALATIN    3° RABALTO
1922 KIBAR GORGOSKOUBA CHARLES BARILLER 4-n 2500M      2° SPANISH FLU 3° RED RAT
1921 MEISSONIER2 IRISH LADMINTBERIA FRANK CARTER 23-a 2500M Grade IISAMIC COMB   
1920 PENDENNIS RABELAISCONFECTION THOMAS MURPHY 8-d 2500M SOURBIER RAPIN2   
1917 MINGOVAL SLY FOX- 2100 MT PETER PIPER4 PRINCE EUGENE2   
1914 DURBAR RABELAISARMENIA THOMAS MURPHY A4 2500M LE GRAND PRESSIGNY REBELLIS   
1913 VULCAIN ROCK SANDLADY OF THE VALE RICHARD CARTER JR 4-r 2500M VERWOOD ROI DE LOR2   
1912 IMPERIAL5 CHAUCERIMPATIENCE MATHIEU PANTALL 22-c 2500M ISARD DE VIRIS   
1911 COMBOURG BAY RONALDCHIFFONNETTE P. LYNHAM 5-g 2500M LA GRAVE OMBRELLE3   
1910 ALOES III SIMONIANMAGNESIE G. CUNNINGTON SR 5-g 2500M Grade IIVELLICA COUP DE VENT II2   
1909 AVEU SIMONIANALLIANCE3 G. CUNNINGTON SR 17-c 2500M VAL DAMOUR2 LORIS3   
1908 SOUVIGNY2 ST DAMIENSAGESSE LAWRENCE 19 2400MT Grade IIMONTAVALLE FAUNILLANE   
1907 LA SERQUEUSE ST DAMIENSAGESSE 19 2400M ALL MINE4    3° BRASERO
1906 QUERIDO SON O MINE2QUAYSIDE3 R. CARTER JR. 13-c 2500M CARAMEL24 HYMER   
1905 JARDY FLYING FOXAIRS AND GRACES ROBERT DENMAN 5-f 2500M PHOENIX3     
1904 AJAX FLYING FOXAMIE ROBERT DENMAN 2-i 2500M MACDONALD2 TENTYRA   
1903 QUO VADIS WINKFIELDS PRIDEFILOMENA2 ROBERT DENMAN 4-i 2500M Grade IIVERTUMNE2 MEGARA3   
1902 GLACIER10 GALEAZZOFRESCA13 22-b 2500M Grade II      
1901 TIBERE THE BARDTHEBAIDE RICHARD CARTER JR. 12 2500M BUTOR2 JACOBITE3   
1900 ROYAL19 THE BARD2REGINE 17-c 2500M Grade IIST JULIEN THEBES5 2.37 
1899 MAURICE10 ST DAMIENMAUVIETTE WILLIAM BARKER 1-j 2500M Grade IISESARA HELMET10 2.53.40 
1898 LE GUIDE TRISTANGAVOTTE19 JAMES CUNNINGTON 7-c 2500 MT SOMMEIL3 GOURGOURAN 2:52.00 
1897 FLACON HAGIOSCOPEHELIOTROPE3 HARRY WEBB 4-e 2500M   LONGBOW5 2.422° ANTIN
1896 RIPOSTE3 GRANDMASTER4RIANTE THOMAS CUNNINGTON 3 2500M SHANNON21 POUZAC   
1895 CHERBOURG ATLANTICCHERIE2 JAMES CUNNINGTON 11-g 2500M MARSEILLAN PIETRA MALA 2:50.20 
1894 RAVIOLI2 ATLANTICJAPONICA2 WILLIAM WEBB 3 2500M CALCEOLAIRE RAPALLO13 2:44.00 
1893 CHAPEAU CHINOIS BRUCECLARINETTE8 1-a 2500M Grade IIARGENTEUIL2 BASKET4   
1892 ST MICHEL3 THE BARD2ST CECILIA8 RICHARD CARTER SR 26 2500 MT BATOUM3 ENERGIQUE5 2:49.00 
1891 PRIMROSE11 PETERLA PAPILLONNE GEORGE CUNNINGTON 4-b 2500M ZIBELINE4   2.44.003° DES GRIEUX
1890 ALICANTE2 HERMITMADEIRA3 A. ARCHER 5 2500M LILIANE2 CADI 2.42.40PRIX DU NABOB
1889 ACHILLE2 TRISTANAURORE4 RICHARD CARTER SR 2-c 2500M CRINIERE VOLCAN10 2.41.00 
1888 WALTER SCOTT KING LUDDALNAMAINE 3-l 2500M Grade IILE RIEUTORT GALAOR2   
1887 GOURNAY PLUTUS2GRENADE2 GEORGE CUNNINGTON 11 2500M CONSOLIDE SEVIGNE8   
1886 VERDIERE2 IDUS2VERTE ALLURE 3-m 2500M Grade II      
1885 AIDA2 HERMITADA DYAS 1-g 2500M Grade II      
1884 PI OUIT CATERERPILE OU FACE2 26 2500M Grade II      
1883 VERNET2 KINGCRAFTVERONE THOMAS CARTER 3-m 2500M BICHETTE6    3° DIADEME
1882 CIMIER DOLLARGARDEVISURE 1-j 2500M Grade IISEIGNEUR II     
1881 FORUM17 BOIARDROMA3 2-c 2500M Grade IIALBION4 VERDURON 2.54.00 
1880 PACIFIC10 ATLANTICKING TONS MARE WILLIAM WEBB 3-j 2500M Grade IIFIL-EN-QUATRE CREATION8 3.01.00PRIX DU NABOB
1879 ZUT FLAGEOLETREGALIA TOM JENNINGS 17-c 2500 MT VENISE9 SALTEADOR   
1878 CLEMENTINE4 MORTEMERREGALIA TOM JENNINGS 17-c 2500M CLOCHER FITZ PLUTUS   
  Add info for an additional year