Thoroughbred Horse Pedigree Database


 
Reports Maintenance Subscriptions Help Message Board  
YORKSHIRE OAKS - YORK
 GREAT BRITAIN - Grade I
  Add info for an additional year
Year Winner Sire Dam Trainer Fam. Dist. Grade 2nd 3rd Time Comment
2018 SEA OF CLASS SEA THE STARSHOLY MOON2 W HAGGAS 14-f 12 F Grade ICORONET19 EZIYRA 2:30.448 RAN. G00D TO FIRM
2017 ENABLE2 NATHANIEL4CONCENTRIC2 JOHN GOSDEN 4-m 12 F Grade ICORONET19 QUEENS TRUST3 2:35:796 STARTERS; WON BY 5 LENGTHS (JRD)
2016 SEVENTH HEAVEN11 GALILEO4LA TRAVIATA16 AIDAN OBRIEN 20-a 12 F Grade IFOUND9 QUEENS TRUST2 2:28:5012 STARTERS; WON BY 2 3/4 LENGTHS
2015 PLEASCACH TEOFILO2TOIRNEACH JAMES S. BOLGER 9-f 12 F Grade ICOVERT LOVE SEA CALISI 2:32.77 
2014 TAPESTRY17 GALILEO4RUMPLESTILTSKIN2 AIDAN P. O’BRIEN 20 12 F Grade ITAGHROODA TASADAY 2:28.59 
2013 THE FUGUE DANSILITWYLA THARP JOHN H. M. GOSDEN 7-a 12 F Grade IVENUS DE MILO10 SECRET GESTURE 2:28.2922ND AUGUST. 7 RAN. 4 L; 3 3/4L
2012 SHARETA SINNDARSHAWARA A DE ROYER DUPRE 22-d 12 F Grade ITHE FUGUE WAS 2:33.876 RAN. NK; 1 3/4 L
2011 BLUE BUNTING DYNAFORMERMIARIXA MAHMOOD AL ZAROONI 4-n 12 F Grade IVITA NOVA5 WONDER OF WONDERS 2:35.34 
2010 MIDDAY8 OASIS DREAMMIDSUMMER5 HENRY R. A. CECIL 9-e 12 F Grade ISNOW FAIRY7 ELEANORA DUSE 2:30.53 
2009 DAR RE MI SINGSPIEL4DARARA JOHN H. M. GOSDEN 13-c 12 F Grade ISARISKA2 ROMAN EMPRESS6 2:30.98TURF GOOD
2008 LUSH LASHES GALILEO4DANCE FOR FUN3 JIM BOLGER 16-a 12 F Grade IDAR RE MI MICHITA3 2:25.11NEWMARKET
2007 PEEPING FAWN DANEHILLMARYINSKY2 AIDAN OBRIEN 8-f 12 F Grade IALLEGRETTO10 TRICK OR TREAT5 2:32.70 
2006 ALEXANDROVA SADLERS WELLSSHOUK AIDAN P. OBRIEN 21-a 12 F Grade ISHORT SKIRT3 ALLEGRETTO10 2:32.41 
2005 PUNCTILIOUS3 DANEHILLROBERTET SAEED BIN SUROOR 4-c 12 F Grade IDASH TO THE TOP LUNE DOR2 2:28.76 
2004 QUIFF3 SADLERS WELLSWINCE MICHAEL STOUTE 4-r 12 F Grade IPONGEE6 HAZARISTA 2:38.03 
2003 ISLINGTON3 SADLERS WELLSHELLENIC3 MICHAEL STOUTE 5-h 12 F Grade IOCEAN SILK SUMMITVILLE 2:27.44 
2002 ISLINGTON3 SADLERS WELLSHELLENIC3 MICHAEL STOUTE 5-h 12 F Grade IGUADALUPE7 SULK 2:26.74 
2001 SUPER TASSA LAHIBCENTER MORICHES VALFREDO VALIANI 4-c 12 F Grade ISACRED SONG ROCKERLONG 2:30.171
2000 PETRUSHKA UNFUWAINBALLET SHOES MICHAEL STOUTE 1-l 12 F Grade ILOVE DIVINE2 RAMRUMA 2:29.411-1/4
1999 RAMRUMA DIESISPRINCESS OF MAN HENRY CECIL 2-i 12 F Grade IELA ATHENA SILVER RHAPSODY2 2:29.171-1/4
1998 CATCHASCATCHCAN PURSUIT OF LOVECATAWBA2 HENRY CECIL 16-b 11 F Grade IHIGH AND LOW CLOUD CASTLE2 2:26.06GD-FM, 6R, M-2-2-1¾
1997 MY EMMA2 MARJUPATO RAE GUEST 20-c 12 F Grade IWHITEWATER AFFAIR CROWN OF LIGHT 2:30.593/4, 4TH : REAMS OF VERSE
1996 KEY CHANGE2 DARSHAANKASHKA JOHN OXX 5-e 12 F Grade IPAPERING MEZZOGIORNO 2:27.561-3/4
1995 PURE GRAIN POLISH PRECEDENTMILL LINE MICHAEL STOUTE 14-a 12 F Grade IMAGICAL RETREAT WIND IN HER HAIR 2:28.68 
1994 ONLY ROYALE CAERLEON2ETOILE DE PARIS LUCA CUMANI 9-e 12 F Grade IDANCING BLOOM STATE CRYSTAL 2:28.07 
1993 ONLY ROYALE CAERLEON2ETOILE DE PARIS LUCA CUMANI 9-e 12 F Grade IDANCING BLOOM USER FRIENDLY 2:31.76 
1992 USER FRIENDLY SLIP ANCHORROSTOVA CLIVE BRITTAIN 1-s 12 F Grade IBINEYAH GUILTY SECRET 2:29.41 
1991 MAGNIFICENT STAR SILVER HAWKGULANAR MOHAMMED MOUBARAK 9-c 12 F Grade IJET SKI LADY SHAMSHIR 2:35.925TH : POSSESSIVE DANCER
1990 HELLENIC3 DARSHAANGRECIAN SEA MICHAEL STOUTE 5-h 12 F Grade IKARTAJANA WAJD 2:28.145TH : RUBY TIGER
1989 ROSEATE TERN BLAKENEYROSIA BAY DICK HERN 12-b 12 F Grade IALYDARESS PETITE ILE 2:31.58 
1988 DIMINUENDO DIESISCACTI HENRY CECIL 1-d 12 F Grade ISUDDEN LOVE SPARROWS AIR 2:25.79NEW COURSE RECORD
1987 BINT PASHA AFFIRMEDICELY POLITE PAUL COLE 16-c 12 F Grade IBLESSED EVENT BOURBON GIRL2 2:38.45 
1986 UNTOLD FINAL STRAWUNSUSPECTED MICHAEL STOUTE 5-h 12 F Grade IPARK EXPRESS IVORS IMAGE 2:30.374TH : COLORSPIN
1985 SALLY BROWN POSSEUNSUSPECTED MICHAEL STOUTE 5-h 12 F Grade IKILINISKI HELEN STREET 2:37.24 
1984 CIRCUS PLUME HIGH TOPGOLDEN FEZ JOHN DUNLOP 1-k 12 F Grade IKANZ BALLINDERRY 2:34.97 
1983 SUN PRINCESS2 ENGLISH PRINCESUNNY VALLEY DICK HERN 1-l 12 F Grade IGREEN LUCIA GIVE THANKS 2:36.12 
1982 AWAASIF SNOW KNIGHTROYAL STATUTE JOHN DUNLOP 22-b 12 F Grade ISWIFTFOOT DISH DASH 2:30.57 
1981 CONDESSA CONDORCETVARINESSA JIM BOLGER 5-h 12 F Grade ILEAP LIVELY FIESTA FUN 2:35.32 
1980 SHOOT A LINE HIGH LINEDEATH RAY DICK HERN 11-d 12 F Grade IVIELLE KAHAILA 2:36.33 
1979 CONNAUGHT BRIDGE CONNAUGHTFISHERMANS BRIDGE HENRY CECIL 1-m 12 F Grade ISENORITA POQUITO REPROCOLOR 2.34.80 
1978 FAIR SALINIA PETINGOFAIR ARABELLA MICHAEL STOUTE 16-c 12 F Grade ISORBUS BE SWEET 2.32.50 
1977 BUSACA BUSTEDSARACA PETER WALWYN 21-a 12 F Grade IROYAL HIVE DUNFERMLINE 2.34.00 
1976 SARAH SIDDONS LE LEVANSTELLMARIEL P.J. PRENDERGAST 9 12 F Grade IAFRICAN DANCER ROSES FOR THE STAR 2.38.803YO FILLIES
1975 MAY HILL HILL CLOWNMABEL PETER WALWYN 15-a 12 F Grade ILIGHT DUTY JULIETTE MARNY 2.35.30 
1974 DIBIDALE AGGRESSOR2PRIDDY MAID B.W. HILLS 19-b 12 F Grade IMILS BOMB SEA SINGER 2.36.90 
1973 MYSTERIOUS CREPELLOHILL SHADE NOEL MURLESS 3-m 12 F Grade IVIRUNGA CHEVELEY PRINCESS 2.39.30 
1972 ATTICA MELI PRIMERACOME ON HONEY2 NOEL MURLESS 16-d 12 F Grade ICORAL BEACH3 GINEVRA 2.30.903YO FILLIES
1971 FLEET WAHINE FLEET NASRULLAHFIJI2 H. THOMSON-JONES 13-a 12 F Grade IOUTBACK MAINA 2.37.60 
1970 LUPE PRIMERAALCOA NOEL MURLESS 1-k 12 F HIGHEST HOPES CHRISTINE 2.40.00 
1969 FRONTIER GODDESS CROCKETKILCARN GODDESS PETER WALWYN 1-w 12 F WENDUYNE SLEEPING PARTNER   
1968 EXCHANGE4 TUDOR JINKSNYKE H. C. LEADER 8-a 12 F COOL SNOOZE BORDER BOUNTY 2.41.60 
1967 PALATCH MATCH2PALAZZOLI H. LEADER 14-c 12 F CRANBERRY SAUCE ARAWAK 2.44.80 
1966 PARTHIAN GLANCE PARTHIATENACITY G. TODD 9-g 12 F PREDICAMENT BRIEF CHORUS   
1965 MABEL FRENCH BEIGEAUNT MAY PETER WALWYN 15-a 12 F EUCUMBENE BRACEY BRIDGE 2.39.80 
1964 HOMEWARD BOUND2 ALYCIDONSABIE RIVER J. OXLEY 3-l 12 F BEAUFRONT ANCASTA 2.36.40 
1963 OUTCROP ROCKEFELLACHAMBIGES G. BARLING 5-i 12 F AMICABLE KAZANLIK 2.43.40 
1962 WEST SIDE STORY ROCKEFELLARED SHOES3 T.E. LEADER 1-s 12 F ALMIRANTA NORTIA 2.42.20 
1961 TENACITY WILWYNELA TENGAM GORDON RICHARDS 9-g 12 F IRRISTABLE WISTFUL4 2.38.40 
1960 LYNCHRIS SAYAJIRAOSCOLLATA JOHN OXX 8-c 12 F NO SAINT GREEN OPAL 2.42.00 
1959 PETITE ETOILE PETITIONSTAR OF IRAN NOEL MURLESS 9-c 12 F MIRNAYA PHANTOM STAR 2.44.80 
1958 NONE NICER NEARCOPHASE W.R. HERN 21-a 12 F DARLENE CHAMBORD 2.40.20 
1957 ALMERIA3 ALYCIDONAVILA C. BOYD-ROCHFORT 1-m 12 F BLUE GALLEON CROTCHET   
1956 INDIAN TWILIGHT PRINCE CHEVALIERINDIAN NIGHT R.C. COLLING 1-n 12 F KANDY SAUCE HONEYLIGHT   
1955 ARK ROYAL3 STRAIGHT DEALFELUCCA G COLLING 11-d 12 F GLORIA NICKY     
1954 FEEVAGH SOLAR SLIPPERASTRID WOOD W STEPHENSON 1-k 12 F SWEET ONE LA ROCCA   
1953 KERKEB STRAIGHT DEALBRENDA MAR M. MARSH 14-c 12 F SKYE SWALLOW FALLS   
1952 FRIEZE PHIDEASCORNICE2 C.F. ELSEY 3-j 12 F PHARAMIS ROSE OF AFGHANISTAN   
1951 SEA PARROT OCEAN SWELLPRECIOUS POLLY NOEL MURLESS 14-c 12 F RED SHOES3 BANGUI   
1950 ABOVE BOARD STRAIGHT DEALFEOLA C. BOYD-ROCHFORT 2-f 12 F PLUME2 COREJADA   
1949 UNKNOWN QUANTITY BLUE PETERFIREFALL J JARVIS 2-g 12 F   EYEWASH   
1948 ANGELOLA DONATELLO2FEOLA C. BOYD-ROCHFORT 2-f 12 F REINE DES ETOILES AMINA2   
1947 LADYCROSS MIEUXCEELEANOR CROSS C BOYD-ROCHFORT 14-c 12 F NETHERTON MAID SPIDERS WEB   
1946 LIVE LETTERS MIEUXCEMILLROCK 3-h 12 F AMBOYNA MEHMANY   
1945Race Not Run
1944Race Not Run
1943Race Not Run
1942Race Not Run
1941Race Not Run
1940Race Not Run
1939 NIGHT SHIFT2 TRIMDONSELENE W EARL 6-e 12 F Grade I      
1938 JOYCE W2 FAIRWAYWANDERING MAID J LAWSON 1-g 12 F   BETAGAIN   
1937 SCULPTURE SANSOVINOPICTURE J LAWSON 1-p 12 F       
1936 SILVERSOL2 SOLARIOSILVER CLOUD3 M PEACOCK 14-f 12 F Grade I      
1935 TRIGO VERDE TRIGOSIMONE VERGNES N CANNON 14-b 12 F       
1934 DALMARY BLANDFORDSIMONS SHOES C BOYD-ROCHFORT 5-h 12 F   PIP EMMA   
1933 STAR OF ENGLAND2 GAINSBOROUGHPERCE-NEIGE T HOGG 3-i 12 F ECLAIR DONA SOL   
1932 WILL O THE WISP HURRY ONWILLIAMS PRIDE F DARLING 7 12 F NASH LIGHT    DEADHEATED FOR 1ST.
1931 RACKETY LASSIE SOLARIORACKETY COO C BOYD-ROCHFORT 2-s 12 F Grade I      
1930 GLORIOUS DEVON POMMERNSKYGLORY T HOGG 14-a 12 F       
1929 FLITTEMERE BUCHANKEYSOE 2-u 12 F       
1928 RYE WATER BUCHANCONFEY 8-c 12 F       
1927 GIOCONDA4 BEPPOCICERONNETTA 10-a 12 F       
1926 DOUSHKA TETRATEMADORVAL 16-b 12 F SHORT STORY     
1925 BRODICK BAY SWYNFORDROTHESAY BAY 13-e 12 F       
1924 BLUE ICE2 SWYNFORDGLACIER 3-l 12 F JURA     
1923 SPLENDID JAY KWANG-SUPOPINGAOL 1-n 12 F BROWNHYLDA     
1922 SISTER-IN-LAW LEMBERGOWN SISTER 5-d 12 F       
1921 LOVE IN IDLENESS BACHELORS DOUBLECORNFIELD A. TAYLOR 4-c 12 F       
1920 INFLORESCENCE CYLGADCYME 4-k 12 F PINPRICK     
1919 MADEMOISELLE FOCH SUNDERSABRINA14 17-a 12 F Grade I      
1918Race Not Run
1917Race Not Run
1916Race Not Run
1915Race Not Run
1914Race Not Run
1913Race Not Run
1912Race Not Run
1911 ALICE11 ISINGLASSALCMENA4 1-w 12 F Grade I      
1910 WINKIPOP WILLIAM THE THIRDCONJURE2 W. WAUGH 1-p 12 F       
1909 COLLET MONTE COLLARPUNCTILIO2 1-w 12 F Grade I      
1908 SIBERIA ST. SIMONSIRENIA 19-c 12 F SILENT LADY     
1907 ORDER OF MERIT COLLARLADY RAYLEIGH 8-d 12 F Grade I      
1906 CATNAP ST FRUSQUINCATKIN2 14-e 12 F Grade I      
1905 COSTLY LADY2 LADASCORSTORPHINE 10 12 F       
1904 BITTERS2 ST SERFMARA5 2-h 12 F       
1903 HAMMERKOP GALLINULECONCUSSION P.P. GILPIN 19-c 12 F       
1902 ICE MAIDEN2 KENDALLONELY 21-a 12 F ST WINDELINE GAME CHICK   
1901 SANTA BRIGIDA ST SIMONBRIDGET 8-g 12 F Grade I      
1900 LA ROCHE ST. SIMONMISS MILDRED 10-d 12 F Grade IINQUISITIVE2 VAIN DUCHESS 2.47.00 
1899 VICTORIA MAY ST SIMONHAMPTON ROSE 1-k 12 F Grade I      
1898 FAIRMILE COMMONLADY CLARENDON 18-a 10 F Grade ILOWOOD PIE POWDER 2.11.20 
1897 FORTALICE2 FITZSIMONZARIBA2 2-n 10 F Grade I     2° UNSEEN 3° LAUGHING GIRL
1896 HELM2 MORIONQUETTA JOHN PORTER 6-e 10 F Grade IARDVOURLIE    3° NOX
1895 NIGHEAN GALOPINBALMORAL2 4-h 12 F Grade I      
1894 SPRING RAY SPRINGFIELDSUNRAY 1-i 10 F Grade ILADY NORMANTON JANETTA2   
1893 SIFFLEUSE SARABANDASSAY2 8-j 12 F       
1892 GANTLET GALOPINHORS DE COMBAT 20-b 12 F Grade ILADY HERMIT BROAD CORRIE   
1891 CHARM ST SIMONTACT 2-e 10 F Grade I  RETRIBUTION2  2° EPAULETTE
1890 PONZA SPRINGFIELDNAPOLI 1-h 12 F Grade I      
1889 ANTIBES ISONOMYST MARGUERITE 4-n 12 F       
1888 BRIAR-ROOT SPRINGFIELDEGLENTYNE 2-o 10 F Grade IFALLOW CHAT HALL MARK3   
1887 REVE DOR HAMPTONQUEEN OF THE ROSES 4 12 F Grade I      
1886 PHILOSOPHY8 HERMITYOUNG MELBOURNE MARE5 21-a 10 F Grade IBRAW LASS TOTO7 2.11.00 
1885 ST HELENA HERMITCASTELLAMARE 9-e 10 F FAREWELL CHIQUITA2 2.20.00 
1884 CLOCHETTE11 CAMBALLOCARILLON5 MATHEW DAWSON 19-c 12 F Grade I      
1883 BRITOMARTIS4 WILD OATSNIKE6 MATHEW DAWSON 3-n 12 F       
1882 DUTCH OVEN DUTCH SKATERCANTINIERE2 MATHEW DAWSON 2-h 12 F Grade I      
1881 THEBAIS HERMITDEVOTION 4-l 12 F Grade I      
1880 BELFRY11 CATHEDRALLA NAINE 29 12 F Grade I      
1879 WHEEL OF FORTUNE ADVENTURERQUEEN BERTHA MATHEW DAWSON 1-w 12 F Grade IRECONCILIATION4 JESSIE AGNES   
1878 JANNETTE LORD CLIFDENCHEVISAUNCE MATHEW DAWSON 1-j 12 F STRATHFLEET CARILLON5   
1877 LADY GOLIGHTLY KING TOMLADY COVENTRY MATHEW DAWSON 27-a 12 F       
1876 ZEE THE PALMERLADY BLANCHE2 2-n 12 F       
1875 SPINAWAY MACARONIQUEEN BERTHA MATHEW DAWSON 1-w 12 F Grade I      
1874 THE PIQUE PARMESANCOLUMBINE9 2-n 12 F Grade I      
1873 MARIE STUART SCOTTISH CHIEFMORGAN LA FAYE 5-j 12 F Grade I      
1872 MAID OF PERTH2 SCOTTISH CHIEFLADY DOT 9-b 12 F Grade I      
1871 REBECCA6 LORD CLIFDENSWEET HAWTHORN 4-k 12 F       
1870 GERTRUDE3 SAUNTERER2QUEEN BERTHA MATTHEW DAWSON 1-w 12 F Grade I      
1869 TOISON DOR2 BUCCANEERAULD ACQUAINTANCE 9-b 12 F Grade I      
1868 LEONIE5 NEWMINSTERHAMPTON MARE5 MATTHEW DAWSON 2-e 12 F Grade I      
1867 INES2 NEWMINSTERBARCELONA2 2-f 12 F Grade I      
1866 LADY VANE2 BANDY3CAMIOLA 14 12 F Grade I      
1865 KLARINSKA DE CLAREWIASMA 7-c 12 F Grade I      
1864 GONDOLA10 WEATHERBITGAIETY 19-c 12 F Grade I      
1863 MISS ARMSTRONG RIFLEMANMISS CONYNGHAM 1-b 12 F Grade I      
1862 FEU DE JOIE LONGBOWJEU DESPRIT 7-d 12 F Grade I      
1861 BROWN DUCHESS2 THE FLYING DUTCHMANESPOIR 12 12 F Grade I      
1860 STOCKADE2 STOCKWELLSORTIE2 20-b 12 F Grade I      
1859 BILBERRY7 SIMOOM2NORA CREINA5 4-l 12 F Grade I      
1858 ARGOSY12 PYRRHUS THE FIRSTASSAY5 4-c 12 F Grade I      
1857 TASMANIA MELBOURNEPICAROON MARE2 2-s 12 F Grade I      
1856 VICTORIA4 MELBOURNEMOWERINA 7-a 12 F Grade I      
1855 CAPUCINE5 COWLFOREST FLY2 T CUNNINGHAM 9-d 12 F Grade I      
1854 VIRAGO6 PYRRHUS THE FIRSTVIRGINIA J.B. DAY 4-l 12 F Grade I      
1853 MAYFAIR11 BAY MIDDLETONBLACK BESS5 6-c 12 F Grade I      
1852 ADINE SLANEGLENCOE MARE 10 12 F Grade I      
1851 VIVANDIERE VOLTAIREMARTHA LYNN 2-h 12 F Grade I      
1850 BRIGHTONIA2 TOUCHSTONEPOTENTIA 26 12 F Grade I      
1849 ELLEN MIDDLETON BAY MIDDLETONMYRRHA 7 12 F Grade I      
  Add info for an additional year