Thoroughbred Horse Pedigree Database


 
Reports Maintenance Subscriptions Help Message Board  
PREMIO GUIDO BERARDELLI - ROMA CAPANNELLE
 ITALY - Grade II
  Add info for an additional year
Year Winner Sire Dam Trainer Fam. Dist. Grade 2nd 3rd Time Comment
2016 AETHOS DRAGON PULSEQUELA STEFANO BOTTI 10 1800 MT Grade IIIHOLY WATER5 LUNASTORTA 1:53.00 
2015 POETA DILETTO POETS VOICE2MIA DILETTA STEFANO BOTTI 14-c 9F Grade IIVOICE OF LOVE2 VIRENS ARMY  8 STARTERS; WON BY NOSE (JRD)
2014 MISTERIOUS BOY ARCANO6BIZ BAR STEFANO BOTTI 16-b 1800 MT Grade IIIPANTHER CAT YUCATAN12 1:50.10 
2013 GENTLEMAN ONLY HOLY ROMAN EMPERORGOLDENDALE3 STEFANO BOTTI 3-n 1800 MT Grade IIIBERTINORO2 VALLECUPA 1:48.86 
2012 NEVER SAY NEVER15 COLOSSUS6DO DIESIS2 STEFANO BOTTI 1-l 1800 MT Grade IIICASTELLO ARAGONESE WISH COME TRUE4 1:56.57 
2011 DUCK FEET AUSSIE RULES2BENELUX2 S. BOTTI 19 1800M Grade IIILUI E LA LUNA MAMATH   
2010 DUEL9 SHAMARDALRIVER HILL2 VITTORIO CARUSO 2-n 1800M Grade IILUI DEN FAIRYHALL 1:54.10 
2009 TAUMAN BLU AIR FORCETIME OF GOLD VINCENZO CARUSO 1-t 1800M Grade IIOCCHIO DELLA MENTE KIDNAPPING 1:52.70 
2008Race Not Run
2007 FATHAYER VOLPONIBRIGHT GENERATION PAOLO PACIELLO 14-f 1800M Grade IIIPOWER DRIFTER PERMESSO2 1:52.80 
2006 IL CADETTO ZIETENNIRVANA13 LUIGI DI DIO A4 1800M Grade IIIROBS LOVE NEXT KING 1:55.60 
2005 SUNDAYS BRUNCH INDIAN LODGEPINKY MOUSE ALDUINO BOTTI 1-u 1800M Grade IIIADORABILE FONG WILD GROOVE 1:55.70 
2004 LE GIARE MONASHEE MOUNTAINA LA LONGUE ROBERTO BROGI 7-f 1800M Grade IIITEDO BERNARD6 1:53.70 
2003 GROOM TESSE GROOM DANCERVICOMTESSE MAG LUIGI CAMICI 5-e 1800M Grade IIIVOL DE NUIT2 NOBLE STELLA 1:56.10 
2002 BORSIERI MORIGIBUGIARDA LORENZO BROGI 22-d 1800M Grade IIIFIELDING2 ARVADA 1.53.30 
2001 FISICH HALLINGSISPRE ALDUINO BOTTI 1-o 1800M Grade IIMUK MUKA GOBLIN2 1:52.70 
2000 MISTERO PORTRAIT GALLERYMISS MARISA G. CRIVELLI 1-g 1800M Grade IIFALBRAV BACIALE 1:56.70COURSE HEAVY
1999 SHIBUNIS FALCON POLAR FALCONSHIBUNI MAURIZIO GUARNIERI 7-e 1800M Grade IIDEDI BOY GOLDEN INDIGO 1:59.8 
1998 STRAWBERRY FIELDS5 TENBYSALVIOSTRA ANTONIO PERAINO 7-a 1800M Grade IIGOLDEN FURIOUSLY LIGHT BURNER 1:54.10SFT, 13S, M-2½-1¼-2
1997 SPECIAL NASH NASHWANNORTHSHIEL PIERLUIGI GUARSEGNATI 6-d 1800M Grade IILUIGI RUOCCO APOLLO WELLS 1:57.8 
1996 GOLDEN AVENTURA NORDANCECOLLINE DEL PO GIULIANO FRATINI 1-e 1800M Grade IIYAVLENSKY MADLER 1:54.70 
1995 BRAVE INDIGO RAINBOW QUESTNYOKA GIUSEPPE BOTTI 4-m 1800M Grade IILATIN REIGN KAFHAR 1:51.9 
1994 COURT OF HONOUR LAW SOCIETYCAPTIVE ISLAND PETER CHAPPLE-HYAM 10-c 2000M Grade IIDOUBLE ECLIPSE2 RED PAPER 2:04.10 
1993 CIELO DEL NORD CONQUISTADOR CIELOLADY OF THE NORTH LORENZO BROGI 9-e 2000M Grade IIGOLDEN BENGAL SHERIDAN 2.12.40 
1992 WOOTTON RIVERS WOODMANMOUNT HOLYOKE PETER CHAPPLE-HYAM 3-c 2000M Grade IIMR RICHARD MAD MARTIGAN 2:10.90 
1991 JAPE ALLEGEDNORTHERN BLOSSOM PAUL COLE 10-c 2000M Grade IIJAIRZINHO BRACE BLU 2:10.90 
1990 FORTUNES WHEEL LAW SOCIETYNORTH FORLAND ROBERT COLLET 3-c 2000M Grade IIRED RAINBOW WIDYAN 2:02.30 
1989 EPICARMO HEAD FOR HEIGHTSELIZABETHAN LORENZO BROGI 1-s 2000M Grade IIMY ROBERT HARBOUR BAR 2:04.60 
1988 YELLOW KING KINGS LAKEBE TUNEFUL ALDUINO BOTTI 16-d 2000M Grade IIMOKAMBO NEBIT 2:10.10 
1987 NOLDINGER MAFFEIDALIETTA M. VINCIS 4-r 1600M Grade IITOPSIDER MAN VALENTINE 1.43.30 
1986 MELBURY LAD FREE STATELUCKY KIM 8-c 1600M Grade IIRUSTIC REEF JUNG   
1985 BESTEBREUJE TRY MY BESTBHAMA ROBERT COLLET 7-f 1600M Grade IIIMAX DOR TONY BIN 1.41.40 
1984 MISS GRIS HAIL THE PIRATESBEAU GRIS ALDUINO BOTTI 8-h 1600M Grade IIMIDNIGHT TIGER GIANCHI 1.39.50 
1983 BOB BACK ROBERTOTOTER BACK MICHAEL JARVIS 16-a 1600M Grade IILIFE ON MARS COMMERCE5 1.41.50 
1982 HASTY FLIRT2 VITRIOLICLUCKY FLIRT 22-c 1600M Grade II  MY TOP  2° MOUNT FIRE
1981 MARIA STUARDA ROYAL AND REGALMAGIC SHOES2 1-s 1600 MT Grade IICONTE RUALP DARK ANGEL4   
1980 PANJANDRUM HIS MAJESTYMURIELS DREAM HENRY CECIL 11 1600M Grade IIBELVIALE TERRIFIC JIM 1.47.80 
1979 MISTER SKI BOLKONSKIMISS SKYSCRAPER FRANCOIS BOUTIN 4-n 1600M Grade IICHOUCRI COS DISPLAY 1:51.0 
1978 ICE COOL ICECAPADESIGH SIGH FRANCOIS BOUTIN 4-r 1600M Grade IIPOTEMKIN SCHWEPPERVESCENCE   
1977 CARO BAMBINO TOWER WALKCAROLITA S. CUMANI 19-b 1600M Grade IIROLLE AZZURINA 1.39.20 
1976 BAUDELAIRE KLAIRONPINCHBECK 14-f 1600M Grade IIHASTY REPLY MY ROYAL PRIMA  2YO C & F
1975 BYNODERM FARAWAY SONCANNING PLACE 7-e 1600 MT Grade IIREC THE TOOLHOUSE DEIMOS2 1:40.00 
1974 BOLKONSKI BALIDARPERENNIAL S. CUMANI 19-b 1600M Grade IIIBRER RABBIT LAOMEDONTE 1.44.20 
1973 LITTLE BOY BLUE TOULOUSE LAUTRECLITTLE BO PEEP 1-a 1600M Grade IITOM TRIAL ASTROLABIO2  2YO C & F
1972 ISIDORO DI CARACE SANCTUSCLAUDIA LORENESE F. PASSA 1-i 1600 MT MADRIGALE2 TEVERE REMO 1.41.80 
1971 GAY LUSSAC FABERGE2GREEN AS GRASS 9-e   Grade II     RESULTAT FAUX
1970 GARIM NARRATORPERSUADER 16-g 1600M Grade III      
1969 WISE MONEY ROYAL RECORDWATSONIA 14-c 1600M MARYS BOUNTY OSIGLIA   
1968 RAIMONDA DA CAPUA BRACCIO DA MONTONERIMINALDA 32 1600M Grade II  ASTURA   
1967 BASILICO2 ALMOROPEOCINA A. PANDOLFI 1-b   Grade IITELSTAR3 LOACCIA 1.47.00 
1966 SIEGOLO ALMOROMOLECA C. PANDOLFI 1-l 1600M Grade IISALBEGO CLOUET2 1.50.40 
1965 FOUQUET2 YORICKFILLE SAUVAGE 14-a 1600M Grade II      
1964 MARIS FREE MANMAUPIN 4-j 1600M       
1963 MAXIM5 TISSOTMERRYVI 1-u 1600M CRYLOR     
1962 ANTICLEA MOSSBOROUGHANDROMEDA2 V.U. PENCO 22-a 1600M VILLEQUENO MIDER 1:45.6 
1961 ANTELAMI BOTTICELLIALLEGRA2 7-f   Grade II     RESULTAT FAUX
1960 GRAY GOST2 TABRIZ- G. MILANO 1600M Grade IIKLUM3 GIRIFALCO 1.45.30 
1959 JUSTICE6 UMBERTOSWEET JUSTICE2 16-d 1600M Grade II      
1958 RIO MARIN TRAGHETTOCIRA2 4-c   Grade II     RESULTAT FAUX
1957 SEDAN PRINCE BIOSTAFFA2 19-b   Grade II     RESULTAT FAUX
1956 BRAQUE ANTONIO CANALEBUONAMICA 22-d   Grade II     RESULTAT FAUX
1955 BARBARA SIRANI VERSO2BUONAMICA 22-d   Grade II     RESULTAT FAUX
1954 CHIADINA ARISTEO2CHILOE 14-c 1600M       
1953 BOTTICELLI BLUE PETERBUONAMICA 22-d   Grade II     RESULTAT FAUX
1952 ALBERIGO TRAGHETTOALLERTA 7-f   Grade II     RESULTAT FAUX
1951 LASZLO TRAGHETTOLOVERS PATH 19   Grade II     RESULTAT FAUX
1950 MILONGA ARCOMICHELA 2-w 1600M Grade II      
1949 STIGLIANO MACHERIOSTERNA3 11-c   Grade II     RESULTAT FAUX
1948 MIGNARD TORBIDOMINA DA SIENA 6-d   Grade II     RESULTAT FAUX
1947 ASTOLFINA NICCOLO DELLARCAASPERTINA 7-f   Grade II     RESULTAT FAUX
1946 TENERANI BELLINITOFANELLA 6-d   Grade II     RESULTAT FAUX
1945 GLADIOLO NAVARROGLORIEUSE 16   Grade II     RESULTAT FAUX
1944 ACCORTA PILADEAIROLA2 7-f   Grade II     RESULTAT FAUX
1943 LISTON PILADEOUNAWA 3-c   Grade II     RESULTAT FAUX
1941 DONATELLA2 MAHMOUDDELLEANA 14-c   Grade II     RESULTAT FAUX
1939 MORONI ORTELLOMARATTA FAUSTINA 2-w   Grade II     RESULTAT FAUX
1938 BISTOLFI SINGAPORE3BELLA MINNA 2-d   Grade II     RESULTAT FAUX
1936 DONATELLO2 BLENHEIM2DELLEANA 14-c   Grade II     RESULTAT FAUX
1935 PIZZO DI SEVO NESIOTESMAJA12 42 1600M Grade II      
1934 LUB NESIOTESLA MUNIA 32   Grade IIUGOLINO DA SIENA NICCOLO DA FOLIGNO  RéSULTAT ???
1933 OSIMO HAVRESAC2OLIVOLA 16-c   Grade IIBERNINA AMUR  RéSULTAT ???
1932 DOSSA DOSSI SPIKE ISLANDDELLEANA 14-c   Grade II     RESULTAT FAUX
1931 JACOPA DEL SELLAIO CORONACHVICE VERSA 1-t 1800M Grade IIODERIGA DA GUBBIO BONA MENS   
  Add info for an additional year