Thoroughbred Horse Pedigree Database


 
Reports Maintenance Subscriptions Help Message Board  
PRIX ROBERT PAPIN - MAISONS-LAFFITTE
 FRANCE - Grade II
  Add info for an additional year
Year Winner Sire Dam Trainer Fam. Dist. Grade 2nd 3rd Time Comment
2017 UNFORTUNATELY2 SOCIETY ROCKUNFORTUNATE3 KARL R. BURKE 8-f 1100 MT Grade IIFROZEN ANGEL3 HEARTACHE7 1:04.50 
2016 TIS MARVELLOUS HARBOUR WATCH2MYTHICISM CLIVE G. COX 21-a 1100 MT Grade IIAL JOHRAH HARGEISA2 1:03.16TURF: GOOD, 6R
2015 GUTAIFAN DARK ANGEL9ALIKHLAS RICHARD M. HANNON, JR. 1-k 1100 MT Grade IIAJAYA AREEN2 1:03.60 
2014 KOOL KOMPANY JEREMY2ABSOLUTELY COOL RICHARD M. HANNON, JR. 4-k 1100 MT Grade IISTRATH BURN LEHAIM2 1:05.60 
2013 VORDA ORPEN2VELDA3 PHILIPPE SOGORB 14-c 1100 MT Grade IIOMATICAYA VEDEUX 1:05.00 
2012 RECKLESS ABANDON2 EXCHANGE RATESANT ELENA CLIVE G. COX 8-c 1100 MT Grade IISIR PRANCEALOT SNOWDAY 1:04.00 
2011 FAMILY ONE DUBAI DESTINATIONASCOT FAMILY YANN BARBEROT 21-a 1100 MT Grade IILOUVE ROUGE MAC ROW 1:07.20 
2010 IRISH FIELD2 DUBAWITURKANA GIRL DELCHER SANCHEZ 9-c 1100 MT Grade IIBROOX APPROVE6 1:05.90 
2009 SPECIAL DUTY HENNESSY2QUEST TO PEAK CHRISTIANE HEAD-MAAREK 23-b 1100 MT Grade IISIYOUNI DOLLED UP3 1:04.40 
2008 LUI REI REINALDOMY LUIGIA A. RENZONI A11 1100 MT Grade IIPERCOLATOR SENOR MIRASOL 1:06.10 
2007 NATAGORA DIVINE LIGHT2REINAMIXA PASCAL BARY 4-i 1100 MT Grade IIMAGRITTE11 STRIKE THE DEAL2 1:03.02 
2006 BOCCASSINI ARTANBELLA MONICA MIREC RULEC 6-e 1100 MT Grade IIGOLDEN TITUS MAGIC AMERICA 1:04.50 
2005 NEW GIRLFRIEND DIESISNEW STORY2 ROBERT COLLET 20-c 1100 MT Grade IIQUEENSALSA GWENSEB 1:04.00 
2004 DIVINE PROPORTIONS KINGMAMBOMYTH TO REALITY PASCAL BARY 1-l 1100 MT Grade IISHIFTING PLACE PORTRAYAL5 1:04.80 
2003 MUCH FASTER FASLIYEVINTERRUPTION2 PASCAL F. BARY 1-p 1100 MT Grade IICOLOSSUS6 LEILA6 1:07.30TURF: SOFT
2002 NEVER A DOUBT3 NIGHT SHIFTWAYPOINT BARRY W. HILLS 19-c 1100 MT Grade IIZINZIBERINE ELA MERICI 1:05.60 
2001 ZIPPING2 ZAFONICZELDA2 ROBERT COLLET 8-c 1100 MT Grade IIMASSARRA SLAP SHOT2 1:05.30 
2000 ROLLY POLLY MUKADDAMAHRARE SOUND B. GRIZZETTI 2-i 1100 MT Grade IIIRON MASK3 BRAM STOKER 1:04.20 
1999 ROSSINI2 MISWAKITOUCH OF GREATNESS AIDAN P. O’BRIEN 13-c 1100 MT Grade IIAUENKLANG FINNAN 1:07.20 
1998 BLACK AMBER COLLEGE CHAPELFLYING DIVA NEVILLE A. CALLAGHAN 14-c 1100 MT Grade IIBERTOLINI IMPERFECT WORLD 1:05.90 
1997 GREENLANDER GREEN DESERTPRIPET CLIVE E. BRITTAIN 8-k 1100 MT Grade IIAURIGNY ZELDING 1:04.90 
1996 OCEAN RIDGE STORM BIRDPOLAR BIRD PETER W. CHAPPLE-HYAM 9-c 1100 MT Grade IINOMBRE PREMIER SHEER REASON 1:05.90 
1995 LUCKY LIONEL MT. LIVERMORECRAFTY NAN RICHARD M. HANNON, SR. 22-c 1100 MT Grade IISHINING MOLLY BARRICADE 1:06.10 
1994 GENERAL MONASH THORN DANCEZUMMERUDD PETER W. CHAPPLE-HYAM 7 1100 MT Grade IITERESHKOVA EXPELLED 1:06.40 
1993 PSYCHOBABBLE CAERLEON2PRINCESSE TIMIDE CHRISTIANE HEAD 14-c 1100 MT Grade IILAKE COUNTRY2 FAR MIST 1:06.80 
1992 DIDYME DIXIELAND BANDSOUNDINGS CHRISTIANE HEAD 4-j 1100 MT Grade IICREAKING BOARD ROUQUETTE 1:04.50 
1991 ARAZI BLUSHING GROOMDANSEUR FABULEUX FRANCOIS BOUTIN 7 1100 MT Grade IISHOWBROOK STEINBECK 1:05.50TURF: GOOD - 6 RAN
1990 DANSEUSE DU SOIR THATCHINGDANCE BY NIGHT ELIE LELLOUCHE 21-a 1100 MT Grade IIDIVINE DANSE THE PERFECT LIFE 1:07.40 
1989 OZONE FRIENDLY GREEN FORESTKRISTANA BARRY W. HILLS 19-b 1100 MT Grade IIZINARELLE MILL LADY 1:06.30 
1988 PHILIPPI ZINOPARFORCE J. C. CUNNINGTON 16-a 1100 MT Grade IIMONEY MOVERS SUPERPOWER 1:05.20 
1987 BALAWAKI MISWAKIBALAKHNA CHRISTIANE HEAD 16 1100 MT Grade IOAKWORTH SHAINDY 1:07.70 
1986 BALBONELLA GAY MECENEBAMIERES FRANCOIS ROHAUT 1-n 1100 MT Grade IILIBERTINE FOTITIENG 1:05.80 
1985 BAISER VOLE FOOLISH PLEASURERIVER ROSE2 CHRISTIANE HEAD 2-d 1100 MT Grade IROYAL INFATUATION KANMARY 1:05.50 
1984 SEVEN SPRINGS IRISH RIVERLA TRINITE JOHN FELLOWS 16-a 1100 MT Grade IINOBLEQUEST PRINCE SABO 1:06.30 
1983 MASARIKA THATCHMISS MELODY ALAIN DE ROYER-DUPRE 14-c 1100 MT Grade ISUPERLATIVE HARIFA 1:05.30 
1982 MA BICHE KEY TO THE KINGDOMMADGE CHRISTIANE HEAD 1-u 1100 MT Grade IDEEP ROOTS CRIME OF PASSION 1:05.30 
1981 MAELSTROM LAKE AUCTION RINGSKYWAY EDOUARD BARTHOLOMEW 3-n 1100 MT Grade IGREEN FOREST GREASE 1:05.60 
1980 IRISH PLAYBOY IRISH CASTLEGLOBETROTTER OLIVIER DOUIEB 2-i 1100 MT Grade IANCIENT REGIME AGE QUOD AGIS 1:05.40 
1979 CHOUCRI UP SPIRITSFITZS FANCY MAURICE ZILBER 22-d 1100 MT Grade ITRY TO SMILE JURISCONSULTE 1:05.70 
1978 PITASIA PITSKELLYASIAN PRINCESS A. PAUS 14-c 1100 MT Grade IIPROMISE OF JOY SOME GUY2 1:06.90 
1977 VIFIC RHEFFICVIGOGNE FRANCOIS BOUTIN 5-e 1100 MT Grade IISAMMLER EMBOSS 1:03.70 
1976 BLUSHING GROOM RED GODRUNAWAY BRIDE FRANCOIS MATHET 22-d 1100 MT Grade IRIVER DANE SUNNY SPRING2 1:04.80 
1975 VITIGES PHAETON2VALE GERARD PHILIPPEAU 19-b 1100 MT Grade IWESTERN JEWEL POLICROCK 1:06.00 
1974 SKY COMMANDER LT STEVENSSTAR OF WONDER CHARLES G. MILBANK 16-c 1100 MT Grade IIBROADWAY DANCER PRINCESSE LEE 1:03.90 
1973 LIANGA DANCERS IMAGELEVEN ONES ALBERT KLIMSCHA 22-b 1100 MT Grade ISOYEZ BRAVE HIPPODAMIA2 1:06.20 
1972 REINE DU CHANT PREMIER VIOLONREINE MARTIALE OLIVIER RABALLAND 12-e 1100 MT Grade IITRULY THANKFUL CLAUDIUS3 1:09.40 
1971 SUN PRINCE2 PRINCELY GIFTCOSTA SOLA W. R. HERN 1-l 1100 MT Grade IDEEP DIVER SUIKA 1:08.10 
1970 MY SWALLOW LE LEVANSTELLDARRIGLE PAUL DAVEY 2-g 1100 MT MILL REEF AVANT 1:08.10 
1969 AMBER RAMA JAIPURPINK SILK FRANCOIS MATHET 1-h 1100 MT IRISH SWORD BELMINO 1:07.40 
1968 FOLLE ROUSSE RED GODBALLYMISS J. WINTER 3-n 1100 MT HOPIANA KEBAH 1:07.20 
1967 ZEDDAAN GREY SOVEREIGNVARETA FRANCOIS MATHET 11-g 1100 MT DURBERVILLE LORENZACCIO 1:05.60 
1966 FIN BON FINE TOPBOSNIE JOHN CUNNINGTON 17-b 1100 MT TAJ DEWAN LE CONQUERANT2 1:07.90 
1965 KASHMIR2 TUDOR MELODYQUEEN OF SPEED CHARLES-WILLIAM BARTHOLOMEW 9-c 1100 MT BARBARE SOLEIL 1:06.60 
1964 DOUBLE JUMP RUSTAMFAIR BID A. JEREMY TREE 6-e 1100 MT CYPARISSIA CAMBREMONT 1:06.80 
1963 DJEL NOSCADJELFINA CHARLES-WILLIAM BARTHOLOMEW 4-i 1100 MT YOURS2 POURPARLER 1:08.40 
1962 QUIQUI HIDALGO6BRUNEHAUT RENE PELAT 7-f 1200 MT SAPRISTI10 DARANNOUR 1:14.00 
1961 WAKAMBA NORSEMANLORANCE MAX BONAVENTURE 5-a 1200 MT LA SEGA CASSIS13 1:15.20 
1960 HIGH BULK NIMBUS2NIGRETTE ETIENNE POLLET 11-c 1200 MT FAIT DU PRINCE LEPINAY 1:14.20 
1959 SLY POLA SPY SONGAMPOLA ETIENNE POLLET 16-c 1200 MT BARBARESQUE CLARIONNEUR 1:11.80 
1958 TABOUN TABRIZQUEEN OF BASRAH ALEC HEAD 16-h 1200 MT STEAMER4 THYMUS2 1:13.80 
1957 NEPTUNE CRAFTY ADMIRALTIMELY TUNE ETIENNE POLLET 1-n 1200 MT       
1956 LASTROLOGUE COURT MARTIALAURORE BOREALE 22-a 1200 MT       
1955 FIERE SICAMBRECOPYRIGHT2 CHARLES-HENRI SEMBLAT 9-f 1200 MT REINE MARTIALE     
1954 SOYA SAYANIORSOVA2 RENE PELAT 22-d 1200 MT BRYN DICTAWAY   
1953 CORDOVA2 DJEBELCARAVELLE CHARLES-HENRI SEMBLAT 13-c 1200 MT LE GEOGRAPHE PRUDENCE18   
1952 PHAREL DJEBELPHARELLE CHARLES-HENRI SEMBLAT 9-e 1200 MT DRAGON BLANC     
1951 AURIBAN PHARISARRIBA CHARLES-HENRI SEMBLAT 13-c 1200 MT   COSMOS  2° LAMIRAULT
1950 PHARSALE PHARISALCINE CHARLES-HENRI SEMBLAT 14 1200 MT       
1949 EMPEROR DJEBELLIBERATION CHARLES-HENRI SEMBLAT 20-a 1200 MT EPPI DOR     
1948 CORONATION DJEBELESMERALDA CHARLES-HENRI SEMBLAT 14 1200 MT FONTENAY NARVIKO 1:12.80 
1947 PRIMEUR NOSCAIVY LEAF2 16-h 1200 MT DAMNOS LUTTEUSE   
1946 CHESTERFIELD11 ADMIRAL DRAKELA FURKA JOHN CUNNINGTON 20-a 1200 MT      2+ RUBENS 3° DJEBELKRIA
1945 NIRGAL GOYA2CASTILLANE CHARLES-HENRI SEMBLAT 20-a 1100 MT PRINCE CHEVALIER     
1944 OTERO FASTNETMACESTAR 5-b 1000 MT ANNE COMNENE DOGE2  LONGCHAMP
1943 ARDAN PHARISADARGATIS CHARLES-HENRI SEMBLAT 1-s 1100 MT LE VOLCAN     
1942 NORSEMAN UMIDWARTARA JOHN CUNNINGTON 13-c 1200 MT CARAVELLE     
1941 MIRKO FIGAROMISS TEDDY WILLIAM CUNNINGTON 22-d 1200 MT MYNIAC YOUNG PHALARIS   
1940 LONGTHANH CHATEAU BOUSCAUTWITCHS CAULDRON 1-c 1400 MT LE MARMOT2    3° PHILINTE
1939 CODOR FINGLASLAUNE RIVER 2-d 1200 MT GRASSHOPPER2 LOLIONDO   
1937 GOSSIP SICKLETATOULE 9-f 1200 MT       
1936 MINAUDIERE2 BUBBLES- LUCIEN ROBERT 2-d 1200 MT TELEFERIQUE LOCH NESS   
1935 MISTRESS FORD BLANDFORDPOLLY FLINDERS3 FRANK CARTER 2-d 1200 MT GONG2 NINTH DUKE   
1934 STRATOSPHERE2 BLENHEIM2STEARINE LUCIEN ROBERT 20-a 1200 MT DULCE BAO DAI   
1933 BRANTOME BLANDFORDVITAMINE LUCIEN ROBERT 27-a 1200 MT MACESTAR RENTENMARK 1:15.20 
1932 COQUE DE NOIX EPINARDCARAVELLE4 LUCIEN ROBERT 1-d 1200 MT RODOSTO CECIAS   
1931 COEUR DE LION III MAZEPPA5CENDRE DE CHENE J. PORTEFIN 14-f 1200 MT ELECTRON    3° ALVARADO II
1930 PEARL CAP LE CAPUCINPEARL MAIDEN FRANK CARTER 16-b 1200 MT SUAVITA    3° LA BEAUVOISINIERE
1929 CHATEAU BOUSCAUT KIRCUBBINRAMONDIE LUCIEN ROBERT 7-d 1100 MT BULL DOG    3° ROSEBELLE
1928 NECKLACE2 LEMBERGSTRAITLACE FRANK CARTER 3-d 1100 MT GAY LORD2 LES CHAMPLEVOIS   
1927 ERICA2 ALAN BRECKGILLYFLOWER RICHARD CARVER SR 1-w 1100 MT MOONSHINE17 MOTRICO   
1926 GREEN FLOR ALCANTARA2GREEN FRUIT2 MICHEL PANTALL 16-g 1100 MT HUGUETTE DE SAVOIE ZACA3   
1925 DEAUVILLE4 CLARISSIMUSDAGORA3 ELLIJAH CUNNINGTON 4-n 1100 MT DARIAL4 LA CAPORALE3   
1924 CANALETTE CANNOBIEHALLEBARDE WILLIAM CUNNINGTON 1-t 1100 MT MEDINA8 MELISANDE10 1:08.80 
1923 LE GROS MORNE SANS SOUCI2MARIGOT2 C. DUVAL 8-k 1100 MT KATERFELTO OPTIMIST   
1922 PAVILLON2 VERWOODROSELYS W.R. WALTON 4-n 1100 MT NICEAS    3° PALEFROI
1921 ZENOIA SWEEPERZUNA F. PRATT A1 1100 MT SOEUR ANNE2 JOYEUX DRILLE   
1920 GUERRIERE VERWOODGUERROYANTE ROBERT DENMAN 10-d 1100 MT CHARADE10     
1919 MARRON VERWOODHELENE4 PAUL PANTALL 2-i 1100 MT LA CHIFFA II CEPHALONIE3   
1917 SETAUKET2 TAGLIAMENTO2SLIGHTLY WILLIAM B. DUKE 5-d 1100 MT DEJANIRE2    3° TRAGOPAN
1914 CLAIRET4 PRESTO6CLAIRETTE8 THOMAS MURPHY 3-b 1100 MT MAZZARA3 ROI GRALON   
1913 MOUSSE DE MER AJAXROSE MOUSSE ROBERT DENMAN 8-k 1100 MT LE CORSAIRE2 CANGE   
1912 GLOSTER4 PRESTIGEGLORIOSA7 WILLIAM DUKE 4-f 1100 MT FIDELIO2 KOLEAH   
1911 MONTROSE II MAINTENONMARIO4 WILLIAM DUKE 2-o 1100 MT LA CHOISILLE RADIAL3   
1910 LORD BURGOYNE PERSIMMONLADY BURGOYNE ROBERT DENMAN 1-t 1100 MT MANFRED LA BOHEME16   
1909 MARSA ADAMFAVONIA ROBERT DENMAN 5-i 1100 MT RAMESSEUM ST YVES   
1908 FILS DU VENT FLYING FOXAIRS AND GRACES ROBERT DENMAN 5-f 1100 MT PERSIL4 OVERSIGHT  OMNIUM DES 2 ANS
1907 SAUGE POURPREE PERTHMEDEOLA PHILIPPE HANSE 8-k 1100 MT PRINCESS MARGARET2 BAB AZOUM  OMNIUM DES 2 ANS
1906 ASCALON2 LE SAMARITAINANDOUILLETTE RICHARD CARTER JR 1-o 1200 MT      OMNIUM DES 2 ANS
1905 PRESTIGE LE POMPONORGUEILLEUSE WILLIAM DUKE 4-d 1200 MT ROBINSON12    3° ANISETTE
1904 POPPEE CALLISTRATEPETON 1-k 1200 MT SAINT MICHEL COQ A LANE   
1903 DJEPHTE LADASDJOHAVA W. FLATMAN 9-b 1200 MT PAQUITA21    3° BORGIA
1902 PERM WAR DANCE2PERORAISON2 RICHARD CARTER, JR. 1-g 1100 MT      2° CONSTANZIA 3° MLLE DE DEOLS
1901 OPHELIA21 LE POMPONOROYA2 WILLIAM FLATMAN 4-d 1100 MT LA LORELEY XERES2   
1900 INDIAN SHORE THE BARD2INDIAN SUMMER7 16-h 1100 MT MERRY GO ROUND8    3° LE GORILLE
1899 CLAIRETTE2 LE SANCYCHOPINE2 WILLIAM BARKER 5-g 1100 MT MARGRAVE5    3° ELGITHA
1898 JOHN WISE CHALET4JANE WISE 42 1100 MT PARYSATIS2 ONTARIO23   
1897 CAZABAT RUEILCLEMENTINE3 ARTHUR CARTER 3-b 1100 MT ELDORADO17 ROYAL MINT4   
1896 VIDAME2 THE BARD2VIADANA3 RICHARD CARTER SR 19-a 1100 MT   MLLE CHIFFON  2° NISARD
1895 NACELLE8 FRIPONNAVETTE6 W. BARKER 14-f 1100 MT BIZANOS GALANTIN3   
1894 SWEET WILLIAM7 FRONTIN2SWEET AGNES2 RICHARD CARTER SR 8-k 1100 MT ROITELET3    3° MARINES
1893 CLARET14 GRANDMASTER3CLAIRVOYANTE8 12 1100 MT ANTI SAUVETERRE2   
1892 COMMANDEUR ENERGY2PRINCESS CATHERINE ARTHUR CARTER 3-n 1100 MT BARBARA3 JAFFA10   
1889 LA NEGLIGENTE TRISTANLA NOUE 18 1100 MT FITZ ROYA     
  Add info for an additional year