Thoroughbred Horse Pedigree Database


 
Reports Maintenance Subscriptions Help Message Board  
SCOTTISH DERBY - AYR RACE COURSE
 GREAT BRITAIN - Grade II
  Add info for an additional year
Year Winner Sire Dam Trainer Fam. Dist. Grade 2nd 3rd Time Comment
2005 IMPERIAL STRIDE INDIAN RIDGEPLACE DE LOPERA MICHAEL STOUTE 2-o 10 F Grade IIPOWERSCOURT4 ALKAADHEM 2:06.08 
2004 KALAMAN DESERT PRINCEKALAMBA MICHAEL STOUTE 12-c 10 F Grade IIGATEMAN IKHTYAR 2:04.90 
2003 PRINCELY VENTURE2 ENTREPRENEUR2SUN PRINCESS2 MICHAEL R. STOUTE 1-l 10 F Grade IISIGHTS ON GOLD DELSARTE 2:07.46 
2002 IMPERIAL DANCER3 PRIMO DOMINIEGORGEOUS DANCER MICK CHANNON 3-c 10 F Grade IIISOHAIB BORDER ARROW 2:09.91 
2001 CARNIVAL DANCER3 SADLERS WELLSRED CARNIVAL MICHAEL STOUTE 14-c 10 F Grade IIIALBARAHIN ISLAND HOUSE 2:10.61 
2000 ENDLESS HALL SADDLERS HALLENDLESS JOY LUCA CUMANI 5-h 10 F Grade IIIBEAT ALL PORT VILA 2:04.02 
1999 PROLIX KRISAJUGA BARRY HILLS 1-l 10 F Grade IIIHOUSEMASTER MUHIB 2:13.01 
1998 WINTER ROMANCE CADEAUX GENEREUXISLAND WEDDING ED. DUNLOP 4-j 10 F Grade IIIRABI KING ALEX 2:12.79 
1997 CRYSTAL HEARTED BROKEN HEARTEDCRYSTAL FOUNTAIN HENRY CANDY 1-s 10 F Grade IIIFAHRIS EVEN TOP 2:09.26 
1996 MONTJOY MANILAWENDYS TEN PAUL COLE 1-n 10 F Grade IIIMUSETTA DESERT SHOT 2:10.07 
1995 BARON FERDINAND FERDINANDIN PERPETUITY ROGER CHARLTON 1-l 10 F Grade IIICAPTAIN HORATIUS REVERE 2:08.28 
1994 BENEFICIAL TOP VILLEYOUTHFUL GEOFF WRAGG 19-c 10 F Grade IIIRIVER NORTH OPERA SCORE 2:05.66 
1993 RIVER NORTH LOMOND2PETILLANTE2 LADY HERRIES 23-a 10 F Grade IIIONLY ROYALE BLUE LION 2:08.12 
1992 SHARPITOR MONTELIMARFLAXEN HAIR WILLIAM JARVIS 4-i 10 F Grade IIIALFLORA INNER CITY 2:06.03 
1991 ZOMAN AFFIRMEDA LITTLE AFFECTION PAUL COLE 1-x 10 F Grade IIICORRUPT KARINGA BAY 2:07.18 
1990 HUSYAN ALLEGEDCLOSE COMFORT PETER WALWYN 15-a 10 F Grade IIIALCANDO CURIA REGIS 2:08.01 
1989 SCENIC SADLERS WELLSIDYLLIC BARRY HILLS 14-f 10 F Grade IIIILE DE CHYPRE HIGH ESTATE 2:07.88 
1988 KEFAAH BLUSHING GROOMTERTIARY LUCA CUMANI 17-b 10 F Grade IIIUNDERCUT ASCOT KNIGHT 2:06.71 
1987 ASCOT KNIGHT DANZIGBAMBEE T T MICHAEL STOUTE 9 10 F ListedLOCKTON GESEDEH 2:08.62WON BY 5 L.
1986 MOON MADNESS VITIGESCASTLE MOON JOHN DUNLOP 8-c 11 F ListedKADIAL GESEDEH   
1985 EAGLING NUREYEVMAGIC FLUTE HENRY CECIL 14-b 11 F ListedSHARP NOBLE     
1984 RAAMI BE MY GUESTFAST MOTION BILL O GORMAN 3-d 11 F ListedTHE MILLER MACARTHURS HEAD 2:18.40 
1983 DAZARI RELKINODAMOSA MICHAEL STOUTE 9-e 11 F ListedSEYMOUR HICKS HOT TOUCH   
1982 JALMOOD BLUSHING GROOMFAST RIDE2 JOHN DUNLOP 16-g 11 F Listed      
1981 LITTLE WOLF2 GRUNDYHIDING PLACE DICK HERN 19-c 11 F ListedSIX MILE BOTTOM FLIGHTING   
1980 PRINCE ROLAND PRINCE REGENTAUNT AUDREY BARRY HILLS 19-c 11 F Listed      
1979 SERGE LIFAR LYPHARDDOUSHISKA RYAN PRICE 4-i 13 F Listed      
  Add info for an additional year