Thoroughbred Horse Pedigree Database


 
Reports Maintenance Subscriptions Help Message Board  
GREAT VOLTIGEUR STAKES - YORK
 GREAT BRITAIN - Grade II
  Add info for an additional year
Year Winner Sire Dam Trainer Fam. Dist. Grade 2nd 3rd Time Comment
2018 OLD PERSIAN DUBAWIINDIAN PETAL CHARLIE APPLEBY 20 12 F Grade IICROSS COUNTER KEW GARDENS5 2:28:349 STARTERS; WON BY HEAD (JRD)
2017 CRACKSMAN6 FRANKEL3RHADEGUNDA JOHN H. M. GOSDEN 9-c 12 F Grade IIVENICE BEACH7 MIRAGE DANCER3 2:34.65BY 6 L.
2016 IDAHO22 GALILEO4HVEGER AIDAN P. O’BRIEN 22-b 12 F Grade IIHOUSESOFPARLIAMENT ACROSS THE STARS3 2:29.41 
2015 STORM THE STARS SEA THE STARSLOVE ME ONLY WILLIAM J. HAGGAS 11 12 F Grade IIBONDI BEACH3 GIOVANNI CANALETTO 2:30.30 
2014 POSTPONED4 DUBAWIEVER RIGG LUCA M. CUMANI 14-c 12 F Grade IISNOW SKY2 ODEON13 2:27.29 
2013 TELESCOPE16 GALILEO4VELOUETTE MICHAEL R. STOUTE 4-k 12 F Grade IIFOUNDRY SECRET NUMBER3 2:29.32 
2012 THOUGHT WORTHY DYNAFORMERVIGNETTE10 JOHN H. M. GOSDEN 9-f 12 F Grade IIMAIN SEQUENCE ENCKE2 2:35.96 
2011 SEA MOON2 BEAT HOLLOWEVA LUNA2 MICHAEL R. STOUTE 14-c 12 F Grade IIAL KAZEEM SEVILLE14 2:34.94 
2010 REWILDING TIGER HILLDARARA MAHMOOD AL ZAROONI 13-c 12 F Grade IIMIDAS TOUCH11 JOSHUA TREE3 2:28.93 
2009 MONITOR CLOSELY OASIS DREAMINDEPENDENCE8 PETER CHAPPLE-HYAM 10-d 12 F Grade IIMASTERY6 FATHER TIME5 2:29.50TURF: GOOD
2008 CENTENNIAL6 DALAKHANILURINA JOHN H. M. GOSDEN 9-f 12 F Grade IITOP LOCK SCINTILLO 2:41.70 
2007 LUCARNO3 DYNAFORMERVIGNETTE10 JOHN H. M. GOSDEN 9-f 12 F Grade IIYELLOWSTONE5 MACARTHUR5 2:33.07 
2006 YOUMZAIN SINNDARSADIMA MICHAEL R. CHANNON 11 12 F Grade IIRED ROCKS2 PUERTO RICO3 2:34.93 
2005 HARD TOP2 DARSHAANWELL HEAD MICHAEL R. STOUTE 1-l 12 F Grade IITHE GEEZER AVALON10 2:32.04TURF: SOFT
2004 RULE OF LAW KINGMAMBOCRYSTAL CROSSING SAEED BIN SUROOR 3-c 12 F Grade IILET THE LION ROAR GO FOR GOLD4 2:37.10 
2003 POWERSCOURT4 SADLERS WELLSRAINBOW LAKE AIDAN P. O’BRIEN 1-k 12 F Grade IIBRIAN BORU4 HAWK FLYER 2:27.81 
2002 BANDARI ALHAARTHMISS AUDIMAR MARK S. JOHNSTON 19-b 12 F Grade IIHIGHEST5 BOLLIN ERIC 2:28.80 
2001 MILAN3 SADLERS WELLSKITHANGA AIDAN P. O’BRIEN 5-e 12 F Grade IISTORMING HOME DEMOPHILOS 2:29.32 
2000 AIR MARSHALL IN THE WINGSTROYANNA MICHAEL R. STOUTE 5-g 12 F Grade IIMARIENBARD DALAMPOUR 2:33.01 
1999 FANTASTIC LIGHT2 RAHYJOOD MICHAEL R. STOUTE 14-c 12 F Grade IIBIENAMADO GLAMIS 2:29.05 
1998 SEA WAVE SADLERS WELLSTHREE TAILS SAEED BIN SUROOR 1-n 12 F Grade IIRABAH PROLIX 2:25.12 
1997 STOWAWAY2 SLIP ANCHORON CREDIT2 SAEED BIN SUROOR 26 12 F Grade IISILVER PATRIARCH KINGFISHER MILL 2:33.23 
1996 DUSHYANTOR SADLERS WELLSSLIGHTLY DANGEROUS HENRY R. A. CECIL 14-f 12 F Grade IIMONS ROYAL COURT 2:30.64 
1995 PENTIRE BE MY GUESTGULL NOOK GEOFFREY C. WRAGG 1-l 12 F Grade IISINGSPIEL4 LUSO 2:29.86 
1994 SACRAMENT SHIRLEY HEIGHTSBLESSED EVENT MICHAEL R. STOUTE 20-c 12 F Grade IIIONIO BROADWAY FLYER 2:28.24 
1993 BOBS RETURN BOB BACKQUALITY OF LIFE MARK H. TOMPKINS 1-w 12 F Grade IIFORESEE DECLASSIFIED 2:31.49 
1992 BONNY SCOT COMMANCHE RUNSCOTS LASS LUCA CUMANI 5-h 12 F Grade IISONUS ASSESSOR 2:30.22 
1991 CORRUPT LEAR FANNIRVANITA NEVILLE CALLAGHAN 4-r 12 F Grade IISADDLERS HALL COLLINS AVENUE 2:34.167 RAN
1990 BELMEZ EL GRAN SENORGRACE NOTE HENRY CECIL 16-b 12 F Grade IISNURGE KARINGA BAY 2:30.29 
1989 ZALAZL ROBERTOSALPINX HENRY CECIL 2-d 12 F Grade IITERIMON WARRSHAN 2:30.61 
1988 SHERIFFS STAR POSSECASTLE MOON LADY HERRIES 8-c 12 F Grade IIINSAN ALWUHUSH 2:26.30 
1987 REFERENCE POINT MILL REEFHOME ON THE RANGE HENRY R. A. CECIL 10-d 12 F Grade IIDRY DOCK COLCHIS 2:41.09 
1986 NISNAS TAP ON WOODSUEMETTE PAUL COLE 3-n 12 F Grade IIMASHKOUR MOON MADNESS  2.32.14
1985 DAMISTER MR. PROSPECTORBATUCADA JEREMY TREE 4-m 12 F Grade IISHARDARI INFANTRY 2:42.35 
1984 RAINBOW QUEST BLUSHING GROOMI WILL FOLLOW A. JEREMY TREE 14-f 12 F Grade IIGOLD AND IVORY HEAD FOR HEIGHTS 2:28.80 
1983 SEYMOUR HICKS BALLYMORESARAH SIDDONS JOHN DUNLOP 9 12 F Grade IIDAZARI TEENOSO 2.34.00 
1982 ELECTRIC BLAKENEYCHRISTIANA MICHAEL STOUTE 19 12 F Grade IIDIAMOND SHOAL TOUCHING WOOD   
1981 GLINT OF GOLD MILL REEFCROWN TREASURE IAN BALDING 21-a 12 F Grade IILITTLE WOLF2 CAPSTAN 2:35.81 
1980 PRINCE BEE SUN PRINCE2HONERKO DICK HERN 9-c 12 F Grade IILIGHT CAVALRY SAVIOUR   
1979 NOBLE SAINT VAGUELY NOBLESANTA PAULA2 ROBERT ARMSTRONG 9-h 12 F Grade IIBUTTRESS MILFORD   
1978 WHITSTEAD MORSTONTUDOR ROMP RYAN PRICE 1-m 12 F Grade IISEXTON BLAKE ICELANDIC 2.30.70 
1977 ALLEGED HOIST THE FLAGPRINCESS POUT M. VINCENT O’BRIEN 2-s 12 F Grade IICLASSIC EXAMPLE LUCKY SOVEREIGN 2:31.10 
1976 HAWKBERRY SEA HAWKKHALBERRY PADDY PRENDERGAST 5-g 12 F Grade IINORFOLK AIR GENERAL IRONSIDE 2.33.20 
1975 PATCH ST. PADDYPALATCH PETER WALWYN 14-c 12 F Grade IISEA ANCHOR ROYAL MANACLE 2.30.40 
1974 BUSTINO BUSTEDSHIP YARD W. RICHARD HERN 1-w 12 F Grade IIENGLISH PRINCE STRAIGHT AS A DIE 2:33.23 
1973 BUOY AUREOLERIPECK DICK HERN 11-d 12 F Grade IIDUKE OF RAGUSA2 SOLAR WIND4 2.39.80 
1972 OUR MIRAGE MIRALGOARDENT RANGE BARRY HILLS 11-f 12 F Grade IIAVANCER ORMINDO 2.34.703YO
1971 ATHENS WOOD CELTIC ASHBELLE OF ATHENS H. THOMSON JONES 19-b 12 F Grade IIFRASCATI SPOILED LAD 2:37.80 
1970 MEADOWVILLE CHARLOTTESVILLEMEADOW PIPIT MICHAEL JARVIS 1-w 12 F ROCK ROI PEMBROKE CASTLE 2.41.80 
1969 HARMONY HALL TUDOR MELODYTAHIRI G. SMYTH 20-a 12 F WINDEN RIBOMAR 2.38.40 
1968 CONNAUGHT ST PADDYNAGAIKA NOEL MURLESS 4-h 12 F RIBOCCARE LAURENCE O 2.38.20 
1967 GREAT HOST2 SICAMBREABERMAID PADDY PRENDERGAST 12-g 12 F THE ACCUSER MARINER3 2.39.20 
1966 HERMES2 AUREOLEARK ROYAL3 J. OXLEY 11-d 12 F BLACK PRINCE AGOGO 2.42.20 
1965 RAGAZZO MACHERIOMILL BABY PADDY PRENDERGAST 14-b 12 F BALLYMARAIS CRAIGHOUSE 2.38.80 
1964 INDIANA SAYAJIRAOWILLOW ANN JOHN E. WATTS 2-e 12 F FIGHTING CHARLIE DILETTANTE3 2:41.80 
1963 RAGUSA RIBOTFANTAN PADDY PRENDERGAST 9 12 F ONLY FOR LIFE MERCHANT VENTURER 2.36.30 
1962 HETHERSETT HUGH LUPUSBRIDE ELECT DICK HERN 21-a 12 F MIRALGO MONTERRICO 2.37.00 
1961 JUST GREAT2 WORDENJUST WYN S. INGHAM 1-m 12 F AURELIUS4 PARDAO 2.35.60 
1960 ST PADDY AUREOLEEDIE KELLY NOEL MURLESS 14-c 12 F APOSTLE OAK RIDGE2 2:28.90 
1959 PINDARI PINZASUN CHARIOT NOEL MURLESS 3-o 12 F SHESHOON AGRICOLA 2.35.60 
1958 ALCIDE ALYCIDONCHENILLE CECIL BOYD-ROCHFORT 2-f 12 F ARCTICEELAGH GUERSILLUS  REC
1957 BRIOCHE2 TANTIEMEEUDEMIS 9-e 12 F BALLYMOSS TEMPEST   
1956 HORNBEAM HYPERIONTHICKET 1-p 12 F       
1955 ACROPOLIS DONATELLO2AURORA G. COLLING 1-w 12 F       
1954 BLUE SAIL2 TEHRANSET SAIL PADDY PRENDERGAST 1-l 12 F Grade II      
1953 PREMONITION PRECIPITATIONTRIAL GROUND 14-c 12 F EMPIRE HONEY CLONLEASON   
1952 CHILDE HAROLD2 MARSYAS2BESTWOOD 5-e 12 F Grade II      
1951 BORDER LEGEND KING LEGENDSWEET REPOSE 19-c 12 F Grade II      
1950 CASTLE ROCK2 ROCKEFELLABLUE CAP 1-l 12 F Grade II      
  Add info for an additional year