Thoroughbred Horse Pedigree Database


 
Reports Maintenance Subscriptions Help Message Board  
PRIX THOMAS BRYON - SAINT-CLOUD
 FRANCE - Grade III
  Add info for an additional year
Year Winner Sire Dam Trainer Fam. Dist. Grade 2nd 3rd Time Comment
2016 MATE STORY MAKFITIERRA LUNA DAVID SMAGA 6-e 1400 MT Grade IIIDAME DU ROI2 NORTH THUNDER 1:27.91 
2015 CANDIDE12 TURTLE BOWLCIRCUS KEY ANDRE FABRE 22-d 1400 MT Grade IIIHIORT CHEIKELJACK 1:29.71 
2014 ALEA IACTA INVINCIBLE SPIRITALMIRANTA3 ANDRE FABRE 9-c 1600 MT Grade IIIALPHA BRAVO3 KARAKTAR 1:44.28 
2013 EARNSHAW2 MEDAGLIA DOROEMILY BRONTE ANDRE FABRE 9-c 1600 MT Grade IIISTILLMAN3 MARBRE ROSE 1:47..70 
2012 US LAW LAWMAN3DOOKUS PASCAL BARY 40 1600M Grade IIIKENHOPE VISIYANI 1.52.50 
2011 ABTAAL2 ROCK HARD TENAPPEALING STORM JEAN-CLAUDE ROUGET 7 1600M Grade IIIFRENCH FIFTEEN ICE COOL5 1.49.80 
2010 MAXIOS MONSUNMOONLIGHTS BOX JONATHAN PEASE 2-d 1600M Grade IIIPRIVATE JET6 GRAND VENT2 1.48.30 
2009 CIRCUMVENT3 TOBOUGGSEREN DEVIOUS PAUL COLE 14-b 1600M Grade IIISILVER GREY8 AMEER4 1.45.00 
2008 SILVER FROST2 VERGLASHIDDEN SILVER YVES DE NICOLAY A1 1600M Grade IIIFUISSE2 TOPCLAS 1:41.7 
2007 THEWAYYOUARE KINGMAMBOMARYINSKY2 A. FABRE 8-f 1600M Grade IIICENTENNIAL6 MACELLYA 1:44.9 
2006 MAKAAN SWAINKHASSAH F. HEAD 7 1600M Grade IIIHOLOCENE RUSSIAN DESERT 1:41.5 
2005 SET ALIGHT5 HENNESSY2PROFLARE MME. C. HEAD-MAAREK 11-g 1600M Grade IIIZATONIC TOP WAVE3 1:41.7FOR NON-WINNERS OF A GROUP 1
2004 VATORI VETTORIHIGH MECENE PH. DEMERCASTEL 4-n 1600M Grade IIIGUILLAUME TELL2 STOP MAKING SENSE2 1:43.20 
2003 APSIS2 BARATHEAAPOGEE2 ANDRE FABRE 4-m 1600M Grade IIIGWAIHIR ALWAYS KING 1:44.00 
2002 SONGLARK SINGSPIELNEGLIGENT ANDRE FABRE 5-h 1600M Grade IIISYLVESTRE OUPOUKAYE 1:47.00 
2001 ACT ONE3 IN THE WINGSSUMMER SONNET2 J.E. PEASE 22-b 1600M Grade IIIROUVRES WESTCLIFFE 1:46.00 
2000 CHICHICASTENANGO SMADOUNSMALA PH. DEMERCASTEL 2-s 1600M Grade IIIDENON CHAMPETRE2 1:53.45 
1999 HIGHTORI VETTORIHIGH MECENE PH. DEMERCASTEL 4-n 1600M Grade IIICRYSTAL DASS PREMIER PAS 1:49 4/5TURF: HEAVY
1998 PINAKARAL AKARADPINAFLORE ANDRE FABRE 1-h 1600M Grade IIIWICKED CLUTCH MAX TYSON 1:54.40 
1997 GOLD AWAY GOLDNEYEVBLUSHING AWAY MME C. HEAD-MAAREK 1-n 1600M Grade IIISOEUR TI FONTEVRAULT 1:49.40 
1996 VARXI KALDOUNGIRL OF FRANCE DAVID SMAGA 1-e 1600M Grade IIIANEYSAR KEOS 1:53.80 
1995 ASHKALANI SOVIET STARASHTARKA ALAIN DE ROYER-DUPRE 11-g 1600M Grade IIIMAYOUMBE GAITERO2 1:42.30 
1994 HOUSAMIX LINAMIXHOUSATONIC ANDRE FABRE 4-d 1600M Grade IIISURESNES2 VERIDIQUE 1:46.10 
1993 FADEYEV NUREYEVSKATING ANDRE FABRE 9-h 1600M Grade IIIOCEAN INDIEN2 DARE AND GO 1:47.90 
1992 MIL FOIL MILLE BALLESBALSAMINE J.E. PEASE 36 1600M Grade IIIKINGMAMBO BERDANSK 1:48.70 
1991 CODE BREAKER CARIELLORTINDERELLA PASCAL BARY 10-d 1600M Grade IIITABAC SHARP COUNSEL 1:46.1 
1990 EXIT TO NOWHERE IRISH RIVERCOUP DE FOLIE FRANCOIS BOUTIN 2-d 1500M Grade IIIREASON TO TRICK AS QUE TO 1:34.20 
1989 SEPTIEME CIEL SEATTLE SLEWMAXIMOVA MME C. HEAD-MAAREK 2-s 1500M Grade IIIANNAS HONOR POLE POSITION2 1:34.60 
1988 SILICON LADY MILLE BALLESSILICIANA JONATHAN E. PEASE 5-d 1600M Grade IIICORVIGLIA2 ROSE DE THAI 1:37.1 
1987 RAISE A MEMORY RAISE A NATIVELE VAGUE A LAME PL BIANCONE 21-a 1600M Grade IIISQUILL BABA COOL   
1986 GLORY FOREVER FOREVER CASTINGFAGERS GLORY SG. NORTON 3-d 1500M Grade IIILIBERTINE HARLEM SHUFFLE   
1985 SECRET FORM FORMIDABLESECRETIVE PASCAL BARY 16-b 1500M Grade IIIRIVER EXPRESS2 BANUS   
1984 PETIT BONHOMME MARGOUILLATMARISE FREDDY PALMER 16-b 1500M Grade IIIBROWNSTONE DREAMS TO REALITY  SAINT CLOUD
1983 POLLYS ARK ARCTIC TERNPOLLYS HARDE F. BOUTIN 10-a 1500M Grade IIIDUKE OF SILVER TOLL TELLER   
1982 BAL DES FEES RHEFFICBALCARRA NOEL PELAT 1-e 1500M Grade IIINORTHERN FASHION ALLUVIA   
1981 MELYNO NONOALCOCOMELY FRANCOIS MATHET 9-f 1500M Grade IIITAMPERO YPSILON3   
1980 BIG JOHN GIFT CARDTRELEX E. CHEVALIER DU FAU 16-a 1500M Grade IIIWATCHDOG2 LOU PIGUET   
1979 NUREYEV NORTHERN DANCERSPECIAL FRANCOIS BOUTIN 5-h 1500M Grade IIIWILD IDEA BELGIO 1:40.4 
1978 BELLYPHA LYPHARDBELGA ALEC HEAD 16-b 1500M Grade IIISHARPMAN WATER LILY   
1977 KENMARE KALAMOUNBELLE OF IRELAND F. MATHET 1-m 1500M Grade IIIGREEN EAGLE NAR 1:44.72YO C & F
1976 GENERAL BRIGADIER GERARDMERCURIALE FRANCOIS MATHET 1-w 1400M Grade IIIDOCTORS CHOICE HERMODORE  2YO C & F
1975 ARCTIC TERN SEA-BIRDBUBBLING BEAUTY JOHN FELLOWS 2-d 1500M Grade IIICOMERAM EMPERY   
1974 DEALERS ACE BOLD HOURDE CATHY 9-f 1500M Grade IIIFIDION CONDORCET   
1973 NORTHERN TASTE NORTHERN DANCERLADY VICTORIA J. CUNNINGTON 14-c 1500M Grade IIIDANCERS PRINCE MIKITO 1:37.82YO C & F
1972 TARGOWICE ROUND TABLEMATRIARCH2 ALEC HEAD 16-g 1500M Grade IIIKALAMOUN PITSKELLY 1.35.00 
1971 FIRST BLOOM PRIMERAFLOWER DANCE PETER HEAD 19-c 1500M Grade IIIFAUNUS MATA HARI2   
1970 OLD AND WISE CROCKETLADYS PETITION P. DAVEY 20-b 1500M Grade IIIMISTER SNOB BILI BLAZE 1.34.20 
1969 ARMY COURT COURT MARTIALEXPLORER F. BOUTIN 8-d 1500M FUGHETTA     
1968 BEAUGENCY VAL DE LOIRBIOBELLE ALEC HEAD 7-f 1500M MARRAKECH8     
1967 LADY MILLIE RENEGEDMILANIA E. POLLET 9-h 1500M DANNES     
1966 FARABI NETFANGOLI 15-a 1500M       
1965 FERMINA PHILIUSFAVREALE GEOFFROY WATSON 19-b 1500M CADMUS     
1964 FARISTAN PRINCE BIOSTAR OF SHIRAZ 9-c 1500M       
1963 PAOLINA4 TANERKOBELLA PAOLA FRANCOIS MATHET 4-n 1500M Grade IIIDREIDA     
1962 CHESA OCARINABICOQUE GEOFFROY WATSON 10-e 1500M RELKO     
1961 BLAZE OF GLORY3 TYRONEBLAZING E. POLLET 14-b 1500M       
1960 SWEET GIRL4 ZUCCHEROPARISIENNE8 FRANCOIS MATHET 4-c 1500M DESTRAL LA BERGERETTE 1.48.50 
1959 ATRAX PHARISSEMBRANA 14-f 1500M       
1958 REGENT5 TANTIEMERHEA2 4-n 1500M THYMUS2     
1957 LA MALIVOYE SICAMBRELA MIRAMBULE WILLIAM HEAD 11-d 1600M       
1956 APOSTOL PRINCE BIOAPOSTILLE F. MATHET 14-e 1600M       
1955 CERNOBBIO PRINCE BIOCERULEINE MAX BONAVENTURE 5-g 1600M       
1952 FOR CHEMIST PRINCE BIOFAREWELL4 MAX BONAVENTURE 17-c 1500M       
1951 LA MIRAMBULE COARAZELA FUTAIE WILLIAM HEAD 11-d 1500M       
1950 MAT DE COCAGNE BIRIKILFASCINE5 6 1500M       
1949 FORT NAPOLEON TOURBILLONROQUEBRUNE2 4-n 1500M CAMAREE     
1948 TULETTE UN GAILLARDTULLIA3 NOEL PELAT 13-c 1500M       
1947 IROR JOCKCORONIS2 CHARLES-HENRI SEMBLAT 13-c 1500MT   BEY  2° PRINCESSE KARA
1938 BLUE MOON MASSINEHALSTON 5-j 1500M BIRIKIL ROMEO7   
1937 LA SULTANE BIRIBILA POMPADOUR J. TORTEROLO 17-b 1500M CASTEL FUSANO FEERIE   
1936 SOLACE4 SOLARIOSTRAITLACE FRANK CARTER 3-d 1500M COLETTE BAUDOCHE    3° CROISE UN
1935 FASTNET PHAROSTATOULE FRANK CARTER 9-f 1500M MIEUXCE ZEM ZEM4   
1934 SANGLOT2 COMEDY KINGROSE SANG ELLEJAH CUNNINGTON 21-a 1500M LE CYCLONE COME IN   
1933 MAS DANTIBES ZIONISTMASSE DE POMMES 11-b 1500M MARAVEDIS ELEDA2   
1932 BIPEARL BIRIBIPEARL MAIDEN FRANK CARTER 16-b 1500M   DEUDORA2  2° ROSCH HASCHAKA
1931 PURE FOLIE PITCHOURYLILE DU REVE2 J. BIARROTTE/D.TORTEROLO 10-d 1500M FORMOSAN2    1ST.ER D-H FORMOSAN à ANDRE SCHWOB
1930 MYDAS KSARMYRTIS H. CUNNINGTON 19-c 1500 MT Grade IIIDEIRI    3° TATGET
1929 POTIPHAR TEDDYLOVELY CLOVELLY 3-e 1500M      2° SOUPEUR 3° MERVEILLEUSE
1928 MEETING5 KSARMAY QUEEN2 H. CUNNINGTON 5-h 1500M CONTROVERSE2 MYSARCH   
1927 COSTETTE KIRCUBBINSWEETIE WILLIAM HALL 4-c 1500M MIGNAPOUF ERNAGINES   
1926 FARNESE MIME5FRANCOISE CHARLES BARTHOLOMEW/EL. CUNNIN 1-r 1600M PESCARO LE GRAND FRISSON  D-H 1° PLACE
1925 NINO5 CLARISSIMUSAZALEE WILLIAM HALL 17-b 1600M TREACLE6 VALMARA3   
1924 FRISETTE DOMINION2FREIDA FRANK CARTER 5-i 1600M TERRE NEUVIEN NATCHALO   
  Add info for an additional year