Thoroughbred Horse Pedigree Database


 
Reports Maintenance Subscriptions Help Message Board  
WOODSTOCK STAKES - WOODBINE, ON
 CANADA -
  Add info for an additional year
Year Winner Sire Dam Trainer Fam. Dist. Grade 2nd 3rd Time Comment
2018 CURLINS HONOR CURLINFRANSCAT MARK CASSE 16-a 6 F ListedVERBOTEN8 SUPREME AURA2 1:08.85TAPETA TRACK [5 RAN]
2017 LOKINFORPURSEMONEE SILENT NAMEANNES PURSE JOHN A ROSS 14-b 6 F UNCLE B YORKTON3 1:09.16TAPETA TRACK [8 RAN]
2016 NOHOLDINGBACK BEAR PUT IT BACKPLEASANT QUALITY MICHAEL P. DEPAULO 16-h 6 F SHOGOOD HOLLYWOOD HIDEAWAY 1:10.22TAPETA TRACK
2015 SERIOUS TALK2 FORESTRYAGAPANTHUS4 MICHAEL J. MAKER 5-c 6 F JACKS ESCARPMENT CONQUEST BIGLUCK E 1:09.52POLYTRACK
2014 PUNTROOSKIE IN SUMMATIONSIREN COVE NICHOLAS GONZALEZ 4-k 6 F JOSE SEA VIEW GO GREELEY 1:09.31POLYTRACK
2013 DAN THE TIN MAN SONGANDAPRAYERMRS M2 RICKY GRIFFITH 4-i 6 F FIVE IRON POWER PHIL 1:10.21POLYTRACK
2012 TOWN PRIZE SPEIGHTSTOWNPRIZED STAMP DARWIN BANACH 2-o 6 F HOGY MENLO CASTLE 1:08.22 
2011 OH CANADA2 PROUD CITIZENOH LIVIA D ROBERT P. TILLER 1-g 6 F BLACK N BEAUTY SOMETHING EXTRA3 1:10.10 
2010 ESSENCE HIT MAN SPEIGHTSTOWNEL PRADO ESSENCE AUDRE CAPPUCCITTI 3-d 6 F DS WANDO BEARS HARD TEN 1:08.66FT, 7R, M- - - 1
2009 BEARCATT TAPITNASCAT READE BAKER 1-x 6 F CONGOR BAY HEART OF A KING2 1:09.32 
2008 RUMBLING CLOUD CLOUD HOPPINGMAGIC MERGER SID ATTARD 9 6 F CARSONS LEGACY MATTS BROKEN VOW 1:11.46TRACK FAST
2007 LIKE MOM LIKE SONS CARSON CITYMYCUPOFTEA SID ATTARD 8-g 6 F DANCERS BAJAN FORBIDDEN BEAR 1:09.68 
2006 ATLAS SHRUGS COMPADREMS FORUM READE BAKER 10 6 F VIBANK LOUIE NEKIA 1:11.65TRACK SLOPPY (SEALED)
2005 WHOLELOTTABOURBON FOXTRAILREGRETFULLY2 NICHOLAS GONZALEZ A5 6 F ACCOUNTFORTHEGOLD PROMONTORY4 1:12.89 
2004 NYUK NYUK NYUK MUTAKDDIMMAY TIME2 ROBERT P. TILLER 1-m 6 F ESTEVAN IMPERIAL ALYDEED 1:09.64 
2003 WANDO2 LANGFUHRKATHIES COLLEEN MICHAEL KEOGH 9-d 6 F IM THE TIGER EL RULLER 1:10.67TRACK: FAST
2002 WILD WHISKEY WHISKEY WISDOMLOVERS TALK JOHN A. ROSS 11-f 6 F ANGLIAN PRINCE RARE FRIENDS 1:10.62TRACK: FAST
2001 LUNAR SECRET DESERT SECRETLUNAR ALERT BRIAN CORBETT 2-d 6 F DREAM LAUNCHER OYE YOYE YOYE 1:11.40TRACK: GOOD
2000 WAKE AT NOON CURE THE BLUESSERMON TIME ABRAHAM KATRYAN 1-c 6 F RICH IN GLORY VORTICITY 1:09.24TRACK: GOOD
1999 HIT THE ROAD BEAU KENNEDY ROADLOTTA BEAUS CHARLENE SMITH 9-f 6 F WISE SWEEP EXCESS THRILLING 1:10.38 
1998 ALBRANNON ALYDEEDLORINE MICHAEL J. DOYLE 16-h 6 F GOLDMART PRINCE SAVVY RUNNER 1:10.60FAST, 8R, M-3 1/4
1997 AIR COOL COOL GROOMFRESH AIR2 THOMAS R. BOWDEN 2-n 6 F JUDITHS WILD ONE TEMPOLAKE 1:17.00 
1996 COURTLY CANDOR FIGHT OVERCHARMING PAN LAURIE SILVERA 13-c 6.5 F GOLDMINERS GOLD KRISTY KRUNCH 1:17.80 
1995 TETHRA CURE THE BLUESADA PROSPECT JOSIE CARROLL 8-h 6.5 F ALL FIRMED UP BARBEAU 1:16.20 
1994 HOUSEBOUND PANCHO VILLATRULY BOUND MACDONALD BENSON 13-c 6.5 F NICE TO KNOW OMARTIN 1:16.80 
1993 BOLD ANTHONY BOLD RUCKUSKNOCKEM OVER ROGER L. ATTFIELD A1 6.5 F KING RUCKUS TEXAS RANGER 1:19.80 
1992 SAN ROMANO COOL VICTORBYE THE BYE PHIL ENGLAND 9-b 6.5 F HOPE FOR GOLD2 BAR U RUCKUS 1:18.80 
1991 BOLULIGHT COUNTRY LIGHTBOLUSKA ROGER L. ATTFIELD 5-f 6.5 F MEMORIZED RAINBOW GOLD 1:18.40 
1990 DPARROT DACCORDORNATELY LAURIE SILVERA 5 6.5 F AUCTION BLOCK2 NATIVE FACTOR 1:18.20 
1989 CHARLIE BARLEY AFFIRMEDAU PRINTEMPS GRANT PEARCE 17-b 6.5 F KEY SPIRIT HALROSE 1:18.00 
1988 SWEEPING CHANGE SECRETARIATPASSING MOOD ROGER L. ATTFIELD 2-n 6.5 F DRONE COUNSELL SUNNY BLOSSOM 1:19.40 
1987 BOLD REVENUE BOLD RUCKUSMORE REVENUE TINO ATTARD 4-r 6.5 F PINECUTTER TOP O GOLD 1:19.20 
1986 COLOR ME SMART SMARTENCOLOR ME BLUE JAMES E. DAY 3-j 6.5 F BROKEN WATCH JAMAICAN GIGOLO 1:19.20 
1985 QUICK RAISE TO THE QUICKEMMA HAMILTON GIL ROWNTREE A4 6.5 F P J RUCKUS LASER RAE 1:19.00 
1984 JOHN BRIGHT IRON WARRIORFINAL BELLE TONY MATTINE 22 6.5 F KEY TO THE MOON INTROSPECTIVE 1:19.60 
1983 PARFAITEMENT HALODOUBLE AXLE J. WILLIAM BONIFACE 26 6.5 F BAG O BUCKS NALEES POINT 1:20.20RAN AT GREENWOOD WINNER [5 FOR 6]
1982 ARIVA RIVA RIDGEDICTATES GIL ROWNTREE 19-b 6.5 F ICY CIRCLE BOLD SYNDICATE 1:21.20 
1981 BUDE CORNISH PRINCEMOSTLY MICHAEL TAMMARO 4-m 6.5 F NATIVE FISHER MT TABOR RD 1:19.00 
1980 MY ONLY LOVE SKOOKUMNAUTY SIS PHIL ENGLAND 1-n 6.5 F BALLACASHTAL STONE MANOR 1:21.00 
1979 OCALA NOIR FOOLS PAINTFINISHING TOUCH GORDON M. HUNTLEY 22-d 6.5 F ANOTHER RODGER RAMBLIN GREEN 1:21.80 
1978 BUCK MOUNTAIN2 TUMIGAUSCITA JIM ROBERTS 14 6.5 F ROYAL SPARKLE OCCULT5 1:19.80 
1977 REGAL SIR RAJA BABAPRETTY TURN CARL F. CHAPMAN 16-h 6.5 F A J RAFFLES STRATEGIC COMMAND 1:18.40 
1976 SALIM ALICUM PRINCE TAJSCOT SONG LOUIS C. CAVALARIS, JR. 1-w 7 F MAITRE DE DANSE SWINGING HAL 1:25.20 
1975 BIG DESTINY POWER OF DESTINYSASSY JUTTA DAVID C. CROSS, JR. 2-j 6.5 F ListedROYAL SELARI LENJOLEUR 1:17.40 
1974 RUNNIN ROMAN TIMES ROMANMARAINE ARTHUR H. WARNER 9-e 6.5 F INSTEAD OF ROSES SEMI ROYAL 1:16.20 
1973 DONT ASK ME THAT WHIPPLETONSUSANS BEST ARTHUR H. WARNER 6 6.5 F SUNNY SOUTH HOPENSCOPE 1:18.20 
1972 JEWEL PRINCE MITOJADED JEWEL CARL F. CHAPMAN 21-a 6.5 F DAWES ROAD BARACHOIS 1:18.20 
1971 COCO LA TERREUR NEARCTICCIBOULETTE JOHN (YONNIE) STARR 4-g 6.5 F CHATTY CAVALIER BAG OF WIND 1:19.60 
1970 KAMAKURA PAGO PAGOMYANNA ANDREW G. SMITHERS 10-c 6.5 F DANCE TO MARKET ROUGE CHANTEUR 1:17.60 
1969 SAILOR CONN SAILORWINDMILL4 DONNIE WALKER 1-a 6.5 F BRADS LAD ORDER ME NOW 1:19.80 
1968 BIG BLUNDER NEARCTICQUESTAGE ARTHUR H. WARNER 3-o 6.5 F COUP LANDING COUNT TYSON 1:18.00 
1967 PINE POINT ALL HANDSROUND CAMERA JERRY C. MEYER 1-o 6.5 F AMBER TEA THE KNACK2 1:17.50 
1966 STEVIE B GOOD HENRY B. GOODBRIDAL BELL BERT PUCCINI 2-k 6 F BYE AND NEAR DONLANDS 1:10.60 
1965 WHISTLING SEA ALIBASTROB FAST ROY JOHNSON 9-b 6 F DISTIX SINGLE G 1:10.20 
1964 ROYAL TARA2 HASTY ROADCHANGEABLE GLENN MAGNUSSON 1-w 6 F RAMBLIN ROAD BROCKTON BOY 1:10.80 
1963 SHY BRIDE COUNT OF HONORSHADOW LAND ROY JOHNSON 1-c 6 F MUSKEG YOUR COUNTY 1:09.60 
1962 ROMAN ANNA ROMAN MIGHTWITHORWITHOUT S. U. ROSS 9-f 6 F ROMAN DIPPER BALA ROMAN 1:10.801ST DIVISION
1961 THREE M R YOUR HOSTMISS TILAANA J. MACK 12-b 6 F KICKIMOON CROWN ATTORNEY2 1:10.00DH FOR 1ST
1960 HIDDEN TREASURE DARK STARRATINE JOHN PASSERO 17-b 6 F MENANTIC DOC SHAUL 1:10.00 
1959 WONDER WHERE OCCUPYON THE FLY JOHN (YONNIE) STARR 20-b 6 F ANITAS SON SECRET FILE3 1:10.00 
1958 SILVER SHIP I WILLGHOST SHIP GORDON M. HUNTLEY 16 6 F WINDY ANSWER HAPPY HARRY 1:10.40 
1957 LYFORD CAY CHOP CHOPFAMOUS MAID GORDON J. MCCANN 5-d 6 F PINK VELVET HOWBUCK 1:10.60 
1956 ORCHESTRA MENETRIERABONDANCE WILLIAM THURNER 3-g 6 F BUNTYS FLIGHT SAGACITY8 1:11.00 
1955 LITTLE WOLF PHALANXMAHRATTA JOHN PASSERO 5-j 6 F CAPTOR DANCING BOY9 1:11.40 
1954 OMYBOY PHARABOYMISS OMAR H. MCKNIGHT A1 6 F LOOSE ROCK SILLY SARA 1:11.00 
1953 PLEASE PAT PATRIMONYSAY PLEASE G. VOGEL 27-a 6 F BLUE BUZZ JAY H3 1:12.20 
1952 TINY TERRY FREE FOR ALLSCARLET LAKE JOHN PASSERO 22-c 6 F TRY ON SUMMERHILL 1:12.60 
1951Race Not Run
1950 EVERNESS WHIRLAWAYHOPE ETERNAL JOHN PASSERO 1-s 6 F ON THE AISLE2 CEARA4 1:12.20 
1949 ELMWOOD PAIR BLUE PAIRMISS POLANTE ALFRED G. SHARRARD 6-a 6 F POWER DRUNK MONTANA SANDS 1:12.00 
1948 PET SHADOW PETROSEBRIGHT SHADOW2 F. FITZGERALD 1-w 6 F   BLARNEY MAID 1:13.40 
1947Race Not Run
1946Race Not Run
1945Race Not Run
1944Race Not Run
1943Race Not Run
1942Race Not Run
1941 GRANO SALTIS ANNAPOLISPOVA E. FITZGERALD 10-a 8.32 F UNDISTURBED JACSCARF 1:48.60 
1940 SECOND HELPING SWIFT AND SUREFEATHERWEIGHT WALTER E. COBURN 2-o 8.32 F BUDLURE RING WISE 1:47.60 
1939 SIR MARLBORO SWIFT AND SUREMAD DELIGHT WALTER E. COBURN 13 8.32 F REPELLER2 PETERHOF5 1:43.80 
1938Race Not Run
1937Race Not Run
1936Race Not Run
1935Race Not Run
1934Race Not Run
1933Race Not Run
1932 SPRINGSTEEL SIR GREYSTEELPEEPING STAR WILLIAM IRVINE 4-m 8.5 F DELICACY OPEN HEARTH 1:46.40 
1931 RIDEAWAY WILDAIRBUBBLE THOMAS J. HEALEY A5 8.5 F BOYS HOWDY CHATTY6 1:47.40 
1930 GOLD BROOK VENCEDOR2GILT BROOK THOMAS H. MCCREERY 4-p 8.5 F SWEET SENTIMENT3 MOONSTRUCK2 1:52.20 
1929 BROWN WIZARD BROWN PRINCE2PRODIGY JOHN HASTINGS 4-p 8.5 F AFRICAN4 BLACK DIAMOND 1:48.40 
1928 SOLACE3 TROJANBELLSOLAR WILLIAM H. BRINGLOE 4-r 8.5 F SOULT3 BIGOT3 1:47.60 
1927 ROI DES MONTAGNES MONT SAINT ELOIRUCHE A MIEL THOMAS H. MCCREERY 2-h 8.5 F LACTARIUS WANDERING MINSTREL5 1:49.60 
1926 PUNJAB2 BROWN PRINCE2AMERICAN BEAUTY2 JOHN R. PRYCE 4-m 8.5 F SOUTH WIND9 GAFFSMAN 1:46.60 
1925 JUDGE FULLER GREAT SPORTMAGLONA JAMES BODEN 2-t 8.5 F EDISTO SENALADO 1:46.20 
1924 DIGIT ULTIMUSMISS VALENS WILLIAM H. BRINGLOE 15-b 8.5 F VRANA SUPPLIANT 1:50.60 
1923 EULALIA4 SPANISH PRINCEALICE DUDLEY CLYDE S. PHILLIPS A5 8.5 F SETTING SUN3 WILKES-BARRE 1:50.40 
1922 STAR JESTER BLACK JESTERSTARFLIGHT O. E. PONS 4-k 8.5 F MERCUTIO9 GRACE MAYERS 1:45.00NTR
1921 STAR VOTER BALLOTSTARRY NIGHT2 HENRY E. MCDANIEL 4-m 8.5 F MYTHOLOGY7 CAHALAN 1:49.80 
1920 MASTER BILL2 GRANITEFLYING CINDER2 CYRUS FIELD CLARKE 2-h 8.5 F GOLDINE BESTHOFF 1:49.20 
1919Race Not Run
1918Race Not Run
1917 FRUIT CAKE2 DICK WELLESPARISIENNE6 WILLIAM A. BURTTSCHELL 2 9 F NEBRASKA16 JUDGE WINGFIELD 1:54.60 
1916 DAMROSCH ROCK SANDDISSEMBLER W. FRED PRESGRAVE 12-b 9 F ACHIEVEMENT3 PHIL UNGAR 1:58.00 
1915 COMMONADA THE COMMONERNEVADA8 A. L. AUSTIN 1-k 9 F CLIFF HAVEN BOXER 1:54.60 
1914 DAVID CRAIG PEEP O DAYAVON2 JOHN H. MCCORMACK 4-p 9 F WATERBASS SANDBAR 1:54.60TRACK: GOOD
1913 KLEBURNE ORLANDO2ANNA BAIN WILLIAM T. MARTIN 10 9 F FIRST SIGHT3 SPRING MAID 1:54.40 
1912 LIGHT O M LIFE PEEP O DAYMY GYPS JOHN P. MAYBERRY 12-b 9 F JENNY GEDDES2 FROGLEGS 1:55.40 
1911 ZEUS2 ADAMSHAFT SAMUEL C. HILDRETH 13-b 9 F CHERISH14 THE NIGGER2 1:54.60 
1910 BANIVES BANNOCKBURNNORA IVES ALBERT SIMONS 23-b 9 F FULFILL2 CHIEF KEE 1:55.40 
1909 GUY FISHER SAINAPPOLLONIA2 PHIL T. CHINN 4-m 9 F ARONDACK DETECTIVE10 1:55.80 
1908 MONTCLAIR6 ST SIMONIAN2VAN-A-CLAR E. L. TALLEY 8-k 9 F UNCLE TOBY2 THROCKMORTON3 1:57.00TRACK: FAST
1907 MAIN CHANCE4 PIRATE OF PENZANCE- BARRY T. LITTLEFIELD 4-r 9 F J R LAUGHREY LORD BOANERGES 1:56.80 
1906 RUTH W KINGS COUNSEL2LETTER B U. Z. DEARMON A25 9 F KINLEYDALE NONSENSE11 1:58.00 
1905 TONGORDER ORDER2TONGESE JOHN DYMENT a45 9 F FIRST BORN6 FALLAHEEN 1:59.25 
1904 FORT HUNTER POTOMACROCK ROSE4 JOHN DYMENT 4-r 9 F SPRING3 JUDGE9 1:55.25 
1903 CLAUDE2 LISSAKLIDA H MICHAEL J. DALY 6-a 9 F JAMES F MARCELLIAN 1:59.50 
1902 RED ROBE3 PATRICIAN2NOBLESSE4 A2 9 F GOLD CURE2 CIRCUS6 1:57.25 
1901 SANNAZARRO PIRATE OF PENZANCEROSEOLA5 23-b 9 F GLENWOOD4 MOOR3 1:59.00 
1900 ADVANCE GUARD4 GREAT TOMNELLIE VAN A22 9 F MR JERSEY3 CALIFORNIA31 2:00.50 
1899 GOLD CAR GOLDFINCHCARINA 28 9 F DUKE OF MIDDLEBURG GALAHAD15 1:58.50TRACK: FAST
1898 NABOB9 FLORISTEVELINA3 12-b 9 F ARAGNOL LAVEROCK7 1:58.25 
1897 BOANERGES SPENDTHRIFTLLANDRINIO 11 9 F TRAGEDIAN3 QUACK QUACK5 1:55.25 
1896 EULALON TYRANT2EULALIA2 JOHN WALKER 1-p 9 F BEAU IDEAL4 DISTANT SHOT 2:05.00 
1895 SILK GOWN7 QUEENS COUNSEL4THE BRIDE9 2-b 9 F DEVICE12 ROSSMAR2 2:00.00 
1894 BLUE GARTER -- A16 9 F MAJOR GENERAL7 BOWSTRING7 2:06.75 
1893 COQUETTE31 ROSSINGTON2BELLE OF NANTURA2 A27 9 F MARTYRDOM2 BONNIE DUNDEE4 1:59.25 
1892 LADY SUPERIOR14 BERSANJOLLY NUN 6-b 9 F FURNISH3 BAGPIPES4 2:07.25 
1891 ADDIE B3 VOLTIGEUR2PET14 26 9 F VERSATILE11 MOYANA2 2:00.25 
1890 PERIWINKLE5 KING ALFONSOCOTTONA CHARLES PHAIR 12 9 F FELLOWSHIP15 LANCER12 2:01.75 
1889 BLEDSOE PLANEROIDIDA LEWIS2 A22 9 F MINNIE PALMER REMSEN 2:02.00 
1888 BANJO15 TYMPANUM3CANNOBIE LEE2 8-k 9 F GLEN FOX MINTBLOOM 2:08.75 
1887 LADY DAYRELL BOLD DAYRELLLADY CRAKEHILL 7 9 F HARRY COOPER LILITH12 2:07.25 
1886 SHAMROCK11 STRATFORD4TARA4 A24 9 F WILD BRUCE D W C 2:05.00 
1885 CURTOLIMA JUDGE CURTISTOLIMA 12-b 9 F BONNIE DUKE WILD ROSE5 2:17.00INAUGURAL RUNNING
  Add info for an additional year