Thoroughbred Horse Pedigree Database


 
Reports Maintenance Subscriptions Help Message Board  
FALMOUTH STAKES - NEWMARKET
 GREAT BRITAIN - Grade I
  Add info for an additional year
Year Winner Sire Dam Trainer Fam. Dist. Grade 2nd 3rd Time Comment
2018 ALPHA CENTAURI9 MASTERCRAFTSMANALPHA LUPI JESSICA HARRINGTON 20 8 F Grade IALTYN ORDA CLEMMIE3 1:37:457 STARTERS; WON BY BY 4 1/2 LENGTHS (JRD)
2017 ROLY POLY6 WAR FRONTMISTY FOR ME3 AIDAN OBRIEN 16-h 8 F Grade IWUHEIDA ARABIAN HOPE 1:36.01 
2016 ALICE SPRINGS9 GALILEO4ALEAGUEOFTHEIROWN A P OBRIEN 2-f 8 F Grade IVERY SPECIAL10 ALWAYS SMILE5 1:34.42NCR GOING GOOD TO FIRM. 7 RAN
2015 AMAZING MARIA MASTERCRAFTSMANMESSIAS DA SILVA DAVID O MEARA 9 8 F Grade IEURO CHARLINE AVENIR CERTAIN 1:42.05 
2014 INTEGRAL13 DALAKHANIECHELON6 SIR MICHAEL STOUTE 6-e 8 F Grade IRIZEENA PEACE BURG 1:41.96GOING SOFT
2013 ELUSIVE KATE ELUSIVE QUALITYGOUT DE TERROIR JOHN GOSDEN 16-a 8 F Grade ISKY LANTERN GIOFRA 1:40.54 
2012 GIOFRA DANSILIGRACEFULLY5 ALAIN DE ROYER-DUPRE 6-e 8 F Grade IELUSIVE KATE SIYOUMA 1:42.14GOING SOFT. 10 RAN. 1/2 L: 3/4 L
2011 TIMEPIECE4 ZAMINDARCLEPSYDRA2 SIR HENRY CECIL 8-h 8 F Grade ISAHPRESA FIRST CITY4 1:41.06 
2010 MUSIC SHOW NOVERREDREAMBOAT MICK CHANNON 14-c 8 F Grade ISPACIOUS4 RAINFALL8 1:36.76 
2009 GOLDIKOVA ANABAABORN GOLD FREDDY HEAD 22-d 8 F Grade IHEAVEN SENT4 SPACIOUS4 1:36.21 
2008 NAHOODH CLODOVILMISE4 MARK JOHNSTON 4-m 8 F Grade IINFALLIBLE5 HEAVEN SENT4 1:38.60 
2007 SIMPLY PERFECT4 DANEHILLHOTELGENIE DOT COM JEREMY NOSEDA 14-c 8 F Grade IIRRIDESCENCE ARCH SWING 1:37.14 
2006 RAJEEM DIKTATMAGIC SISTER2 CLIVE BRITTAIN 16-c 8 F Grade INANNINA4 MUSICANNA 1:40.89 
2005 SOVIET SONG MARJUKALINKA5 JAMES FANSHAWE 20-a 8 F Grade IALEXANDER GOLDRUN PEERESS5 1:38.99 
2004 SOVIET SONG MARJUKALINKA5 JAMES FANSHAWE 20-a 8 F Grade IATTRACTION6 BAQAH 1:36.11 
2003 MACADAMIA2 CLASSIC CLICHECASHEW JAMES FANSHAWE 5-h 8 F Grade IIWALDMARK WALZERKOENIGIN 1:38.11 
2002 TASHAWAK NIGHT SHIFTDEDICATED LADY JOHN L. DUNLOP 19 8 F Grade IIGOLDEN SILCA KOOTENAY2 1:38.05 
2001 PROUDWINGS DASHING BLADEPERAJA RALF SUERLAND 8-i 8 F Grade IIHEAVENLY WHISPER LADY LAHAR 1:38.73 
2000 ALSHAKR BAHRIGIVE THANKS BEN HANBURY 3-c 8 F Grade IICROESO CARIAD DANCEABOUT 1:39.70 
1999 RONDA BLUEBIRDMEMORYS GOLD CARLOS LAFFON-PARIAS 22-d 8 F Grade IIBALISADA CAPE VERDI 1:37.49 
1998 LOVERS KNOT GROOM DANCERNEMEA MICHAEL STOUTE 13-c 8 F Grade IIWREN FLAWLESS 1.35.53 
1997 RYAFAN LEAR FANCARYA2 JOHN GOSDEN 4-r 8 F Grade IIOCEAN RIDGE THEANO2 1.38.43GD, 7R, ¾-6-2
1996 SENSATION3 SOVIET STAROUTSTANDINGLY CHRISTIANE HEAD 1-x 8 F Grade IITA RIB DONNA VIOLA 1:37.53 
1995 CARAMBA3 BELMEZMELODRAMA RICHARD HANNON 1-e 8 F Grade IIGAY GALLANTA HARAYIR 1:40.17 
1994 LEMON SOUFFLE2 SALSEMELODRAMA RICHARD HANNON 1-e 8 F Grade IIGIRL FROM IPANEMA REASON TO DANCE2 1:41.30 
1993 NICHE RISK ME2CUBBY HOLE RICHARD HANNON 19-c 8 F Grade IIDANCING BLOOM CULTURE VULTURE 1:37.08 
1992 GUSSY MARLOWE FINAL STRAWLADY LORELEI2 CLIVE BRITTAIN 1-m 8 F Grade IILOVEALOCH WIEDNIU 1:40.24NAME CHANGED BACK TO FALMOUTH STAKES
1991 ONLY YOURS ARAGONWELSH JANE RICHARD HANNON 14-b 8 F Grade IITROJAN CROWN SATIN FLOWER2 1:40.43 
1990 CHIMES OF FREEDOM PRIVATE ACCOUNTAVIANCE HENRY CECIL 8-f 8 F Grade IIAROUSAL2 HASBAH 1:37.05 
1989 MAGIC GLEAM DANZIGALL AGLEAM ALEX SCOTT 3-l 8 F Grade IIENSCONSE GUEST ARTISTE 1:37.50GD. 6R. 4-2½-2½
1988 INCHMURRIN LOMOND2ON SHOW GEOFF WRAGG 7-a 8 F Grade IIDABAWEYAA OHSOMELLOW 1:42.92 
1987 SONIC LADY NUREYEVSTUMPED MICHAEL STOUTE B3 8 F Grade IISHAIKIYA WHITE MISCHIEF2 1:38.09 
1986 SONIC LADY NUREYEVSTUMPED MICHAEL STOUTE B3 8 F Grade IIDUSTY DOLLAR ARGON LASER 1:37.45 
1985 AL BAHATHRI BLUSHING GROOMCHAIN STORE HARRY THOMPSON-JONES 9-e 8 F Grade IIIEVER GENIAL BELLA COLORA   
1984 MEIS EL-REEM AUCTION RINGTAVELLA OLIVIER DOUIEB 16-h 8 F Grade IIIKATIES MAHOGANY2   
1983 ROYAL HEROINE LYPHEORMY SIERRA LEONE MICHAEL R. STOUTE 1-w 8 F Grade IIIFLAMENCO3 LINDAS FANTASY 1:41.35 
1982 CHALON HABITATAREOLA HENRY CECIL 23-a 8 F Grade IIIKAREENA MERLINS CHARM   
1981 STAR PASTURES NORTHFIELDSSPIRIT IN THE SKY JEREMY HINDLEY 3-d 8 F Grade IIITOLMI SEASURF   
1980 STUMPED OWEN ANTHONYLUCKHURST BRUCE HOBBS B3 8 F Grade IIIOUR HOME TREVITA   
1979 ROSE ABOVE2 SIR HERBERTRISE ABOVE MICHAEL CUNNINGHAM 11-f 8 F Grade IIITOPSY2 SLIP THE FERRET   
1978 CISTUS SUN PRINCE2ROSALIE2 DICK HERN 12-b 8 F Grade IIIRIDANESS SPRING IN DEEPSEA   
1977 RIVER DANE TYRANTAUDREY JOAN ANGE PAUS 10-c 8 F Grade IIIHEAVEN KNOWS2 PRINCESSE SMILE   
1976 DUBOFF SO BLESSEDPROPER PRETTY BARRY HILLS 7-a 8 F Grade IIIRED RUBY HEAVEN KNOWS2   
1975 SAUCEBOAT2 CONNAUGHTCRANBERRY SAUCE NOEL MURLESS 1-k 8 F Grade IIIROUSSALKA DUN HABIT  NAME CHANGED TO CHILD STAKES
1974 HIMAWARI DERRING-DOFASHIONABLE2 R.F. JOHNSON-HOUSTON 8-c 8 F Grade IIICASPIAN SEA SINGER   
1973 JACINTH RED GODJAFFA2 BRUCE HOBBS 21-a 8 F Grade IIISILVER BIRCH2 KATIE CECIL   
1972 WATERLOO2 BOLD LAD2LAKEWOODS J. WILLIAM WATTS 1-u 8 F Grade IIIMISS PARIS BUSS   
1971 FAVOLETTA BALDRICVIOLETTA HARRY WRAGG 3-c 8 F Grade IIISEASWAN SHINING HILL  G3
1970 CAPRERA ABERNANTPRIMULA HARRY WRAGG 6-e 8 F FAIRYFIELD FLUKE   
1969 VITAL MATCH MATCH2VITALITY PLUS HERBERT BLAGRAVE 26 8 F PHYLINDA     
1968 ILEANA ABERNANTROMANTICA HARRY WRAGG 1-w 8 F MAGIC THRUST MONTANA GIRL   
1967 RESILIENCE7 PARTHIAETERNAL SPRING2 H. LEADER 3-h 8 F WHIRLED FAB   
1966 CHRONA PRINCELY GIFTDUCKLING R.F. JOHNSON-HOUSTON 13-a 8 F ORABELLA GEM OF GEMS2   
1965 PUGNACITY PAMPERED KING2BALLYNULTA W. WHARTON 13-e 8 F SHORT COMMONS LINDOSA   
1964 ALBORADA2 FASTNET ROCKLIGHT OF DAY J. OXLEY 22-a 8 F MARA RIVER2 HONEYSUCKER   
1963 CREVETTE3 CREPELLOFAIR AMAZON G. BROOKE 7-a 8 F FAIR ASTRONOMER DONATELLINA2   
1962 TOURNELLA KING OF THE TUDORSMYRRHA2 F. SUTHERLAND 20-a 8 F PELLEGRINO ABERMAID   
1961 APHRODITA3 VANDALESEMOULE DOR HARRY WRAGG 2-s 8 F STICKY CASE BRITTLE   
1960 GREEN OPAL PERSIAN GULFSEA PARROT NOEL MURLESS 14-c 8 F LADY IN TROUBLE EXTRA TIME   
1959 CRYSTAL PALACE2 SOLAR SLIPPERQUEEN OF LIGHT T LEADER 1-s 8 F ANTHELION2 YOLA2  6 RAN DISTS: 4, ¾
1958 COURT ONE2 SUPREME COURTMOONSTONE NOEL MURLESS 1-w 8 F ALPINE BLOOM BLIZZARD4  8 RAN DISTS: 4, HD
1957 SYLPHIDE SUPREME COURTAMIDWAR NOEL MURLESS 19-b 8 F INSTOW MARTIAL AIR2   
1956 FOLLOWING BREEZE UMIDWARSAIL N BERTIE 11-c 8 F DILETTANTE OH MY HONEY  6 RAN DISTS: ½, 2
1955 GLORIA NICKY ALYCIDONWEIGHBRIDGE N BERTIE 4-c 8 F ANNIE OAKLEY     
1954 SUNDRY3 NEARCOSUNDAE G COLLING 21-a 8 F SYBILS NIECE    3 RAN
1953 HAPPY LAUGHTER2 ROYAL CHARGERBRAY MELODY J JARVIS 1-l 8 F TUDOR GODDESS OLGA3  7 RAN
1952 QUEEN OF LIGHT BOREALISPICTURE PLAY JOHN E. WATTS 1-s 8 F HORTENTIA ADJOURNMENT   
1951 RED SHOES3 BOIS ROUSSELPICTURE PLAY JOHN E. WATTS 1-s 8 F SEA PARROT CASSYDORA   
1950 VAL DASSA DANTELAPEL H S PERSSE 12-c 8 F ZINA4 TAMBARA   
1949 SUNTIME PRECIPITATIONSUN HELMET M MARSH 1-p 8 F MAZARINADE RUN HONEY  4 RAN DISTS: NK , NK
1948 GOBLET3 OWEN TUDORWINEPRESS NOEL MURLESS 20 8 F DUPLICITY WOODFLOWER   
1947 MERMAID2 BLUE PETERSONSIE WENCH J JARVIS 1-l 8 F WILD CHILD MISSOLONGHI   
1946 WHEEDLER UMIDWARMISS MINX 16-h 8 F CAMA2 DAILY DOUBLE   
1941 COMMOTION MIEUXCERIOT 9-c 8 F BEAUSITE TURKANA   
1938 LA LI BLENHEIM2LA BONI 14-a 8 F Grade IPLATINUM    8 RAN DISTS: 1½, HD
1937 TUMBREL3 DILIGENCEDOLABELLA F DARLING 6-e 8 F Grade IBLACK LASHES    7 RAN DISTS: 1, 1½
1936 CRESTED CRANE CORONACHLADY PEREGRINE 9-h 8 F TRELISSIA LOVELY ROSA   
1935 COPPELIA SON-IN-LAWPREMIERE DANSEUSE 1-m 8 F TRIGO VERDE CORONAL   
1934 MISS TOR SANSOVINOLEIGHON TOR 10-d 8 F ZELINA MRS RUSTOM   
1933 ECLAIR ETHNARCHBLACK RAY 22-d 8 F Grade ICOIN OF THE REALM    5 RAN DISTS: 2L, 3L
1932 PENNYCROSS HURRY ONPLYMSTOCK 1-p 8 F LICHEN LANTERN2  6 RAN DISTS: ¾, 2
1931 PISA2 BLANDFORDPIAZZETTA2 6-e 8 F FOUR COURSE    4 RAN. 1ST IN RECEIPT OF 14LB
1930 THERESINA DIOPHONTERESINA 6-d 8 F Grade IFLUTE7 FLY LEAF2  10 RAN DISTS: 1½, 2
1929 POINT DUTY3 GRAND PARADEPINPRICK 1-p 8 F NUWARA ELIYA ALOE   
1928 MARA6 ALAN BRECKMARANON 16-f 8 F Grade ILA SOLOGNE CATHARIS  6 RAN DISTS: HD, 3
1927 HUNT THE SLIPPER2 HAINAULTSIMONS SHOES 5-h 8 F Grade I  COMPOSURE  8 RAN; DISTS: 1½, HD
1926 GLASHEEN BACHELORS DOUBLEANXIOUS 16-c 8 F GLEN ROSA ZENOBIA12  8 RAN DISTS: 2, SH HD
1925 BAR SINISTER2 BACHELORS DOUBLEARMORIAL ENSIGN 8-c 8 F SERADELLA LADY CLARINA  5 RAN DISTS: NK, SH HD
1924 MAID OF BATH GAINSBOROUGHSUNFLIGHT2 4-a 8 F Grade I     6 RAN DISTS: ¾, 1½
1923 SHROVE POMMERNSILVER TAG 3-i 8 F Grade I     2 RAN
1922 LEIGHON TOR TORLOISKLAOMEDIA 10-d 8 F SELENE    6 RAN DIST: 2, 1½
1921 BLUE LADY5 TRACERYMISS COBALT2 19-c 8 F Grade IHASTY MATCH    6 RAN DISTS SH HD, 2
1920 LADY AVA2 PRINCE PALATINERABCHICK 7-e 8 F MOST BEAUTIFUL     
1918 HERSELF NEIL GOWAIDA 9-h 8 F Grade I      
1916 EOS ORBYRENAISSANCE 2-n 8 F       
1915 SILVER TAG SUNDRIDGESILVER FOWL 3-i 8 F Grade I      
1914 FIRST SPEAR SPEARMINTTHIRD TRICK 1-p 8 F Grade I      
1913 QUEENS PARADE4 COUNT SCHOMBERGQUEENS HOLIDAY 4-n 8 F Grade I      
1911 ALICE11 ISINGLASSALCMENA4 1-w 8 F Grade I      
  Add info for an additional year