Thoroughbred Horse Pedigree Database


 
Reports Maintenance Subscriptions Help Message Board  
GERLING PREIS - KOLN
 GERMANY - Grade II
  Add info for an additional year
Year Winner Sire Dam Trainer Fam. Dist. Grade 2nd 3rd Time Comment
2016 ITO8 ADLERFLUG2IOTA8 JEAN-PIERRE CARVALHO 4-n 2400 MT Grade IISIRIUS21 FAIR MOUNTAIN3 2:25.33 
2015 GUARDINI2 DALAKHANIGUANTANA JEAN-PIERRE CARVALHO 22-d 2400 MT Grade IIGIROLAMO3 ERIC8 2:28:526 STARTERS; WON BY 2 LENGTHS (JRD)
2014 IVANHOWE SOLDIER HOLLOWINDIGO GIRL2 J. P. CARVALHO 4-n 2400 MT Grade IINIGHT WISH2 DESTOR 2:30.09FORMATIEREN SIE ALLE: TIME: 0:00.00 --- DIST.: 0000 MT
2013 GIROLAMO3 DAI JINGOLDEN TIME6 PETER SCHIERGEN 1-a 2400 MT Grade IIRUNAWAY23 WILDDROSSEL2 2:32.71 
2012 ATEMPO MONSUNANATOLA2 J. HIRSCHBERGER 2-n 2400 MT Grade IISILVANER3 SIR LANDO2 2:30.91GOING SOFT - 8 RAN
2011 SCALO LANDOSKY DANCING ANDREASWOHLER 5-h 2400M Grade IISIR LANDO2 VAL MONDO 2:29.22 
2010 EYE OF THE TIGER2 TIGER HILLEVENING BREEZE2 J. HIRSCHBERGER 23 2400M Grade IIGETAWAY14 NORDERNEY2 2.31.9 
2009 KAMSIN2 SAMUMKAPITOL PETER SCHIERGEN 5-h 2400M Grade IIDWILANO SHAWNEE SAGA 2.31.18 
2008 ORIENTAL TIGER2 TIGER HILLORIENTAL FLOWER3 UWE OSTMANN 4-i 2400M Grade IIDICKENS5 POSEIDON ADVENTURE 2.26.44ORIENTAL TIGER SET A NEW TRACK RECORD
2007 SADDEX SADLERS WELLSREMOTE ROMANCE PETER RAU 8-f 2400M Grade IIBUSSONI PRINCE FLORI 2:30.57DIST: HEAD- SHORT HEAD
2006 ALL SPIRIT2 PLATINIALL SAINTS3 NORBERT SAUER 2-n 2400M Grade IIEXPENSIVE DREAM BIRKSPIEL 2:37.50 
2005 COLLIER HILL DR DEVIOUSPOLAR QUEEN3 G. ALAN SWINBANK 9-c 2400 MT Grade IISIMONAS BAILAMOS4 2:34.29 
2004 OLASO LAW SOCIETYOLAYA PAVEL VOVCENKO 8-g 2400M Grade IIWELL MADE2 SENEX 2.30.89 
2003 AOLUS WINGED LOVEASUMA ANDREAS SCHUTZ 9-e 2400M Grade IILEVIRAT OLASO 2.27.58 
2002 WELL MADE2 MONDRIANWELL KNOWN HANS BLUME 4-o 2400M Grade IIAESKULAP YAVANAS PACE 2:36.48MAY.05; RAN 10
2001 SUBIACO MONSUNSO SEDULOUS ANDREAS SCHUTZ 2-e 2400M Grade IIAESKULAP ACAMANI 2.39.25 
2000 CATELLA GENEROUSCRYSTAL RING PETER SCHIERGEN 21-a 2400 MT Grade IISILVANO LAVERON 2:30.33  
1999 TIGER HILL DANEHILLTHE FILLY 3-e 2400M Grade IIUNGARO MARGOSTO 2:26.57 
1998 FERRARI ALKALDEFLUNDER PETER LAUTNER 16-c 2400M Grade IIASOLO UNGARO 2.36.28 
1997 WURFTAUBE ACATENANGOWURFBAHN H. REMMERT 5-h 2400M Grade IISURAKO MONGOL WARRIOR 2:28.64GD, 11R, M-1-3/4, NK
1996 LAROCHE NEBOSLAUREA2 HEINZ JENTZSCH 7-b 2400M Grade IIPROTEKTOR ARATIKOS 2.29.88 
1995 MONSUN KONIGSSTUHLMOSELLA H. JENTZSCH 8-a 2400 MT Grade IIPROTEKTOR GERMANY 2:32.20 
1994 MONSUN KONIGSSTUHLMOSELLA HEINZ JENTZSCH 8-a 2400 MT Grade IICONCEPCION PROTEKTOR 2:34.11 
1993 PROTEKTOR ACATENANGOPRIORITAT ANDREAS LOWE 16-a 2400 MT Grade IITWIST AND TURN MODHISH 2:31.45 
1992 LOMITAS NINISKILA COLORADA ANDREAS WOEHLER 9-e 2400 MT Grade IILEONE SILVESTRO 2:34.73 
1991 TAISHAN ARMISTICE DAYTIRADE R PRINZINGER 1-l 2400 MT Grade IIBUENOS ICEMOOD 2:35.66 
1990 MONDRIAN SURUMUMOLE UWE OSTMANN 2-w 2400 MT Grade IISILVESTRO TWIST KING 2:27.65 
1989 LUIGI HOME GUARDLOCARNO UWE OSTMANN 7-a 2400 MT Grade IIAL MUFTI HELIKON 2:35.76 
1988 WILDVOGEL WINDLAUFWINKY WIDO NEUROTH 7-c 2400 MT Grade IIILEBOS KONDOR 2:28.11 
1987 ACATENANGO SURUMUAGGRAVATE HEINZ JENTZSCH 11-a 2400 MT Grade IIISAND SHIP VIF-ARGENT 2:29.30 
1986 ACATENANGO SURUMUAGGRAVATE HEINZ JENTZSCH 11-a 2400 MT Grade IIILOVE LETTER2 HYDROS 2:34.40 
1985 ORDOS FRONTALORDINALE SVEN VON MITZLAFF 8-a 2400 MT Grade IIIABARY DAUN 2:31.70 
1984 ABARY ROI DAGOBERTANTIOQUIA HEINZ JENTZSCH 11-a 2400 MT Grade IIIORDOS BELESPRIT 2:36.60 
1983 OROFINO2 DSCHINGIS KHANORDINALE SVEN VON MITZLAFF 8-a 2400M Grade IIANNO KAISERSTERN 2:39.8 
1982 OROFINO2 DSCHINGIS KHANORDINALE SVEN VON MITZLAFF 8-a 2400M Grade IIWAUTHI INDEX 2:29.1 
1981 WAUTHI AUTHIWAIT AND TAKE THEO GRIEPER 4-o 2400M Grade IIKONIGSSTUHL NAVARINO2 2:36.0 
1980 NEBOS CARONOSTRANA HEIN BOLLOW 4-r 2400M Grade IIPELOPONNES GENERALE 2:34.6 
1979 ASCHANTI HEREROALPENLERCHE HEINZ JENTZSCH 2-n 2400M Grade IIEBANO LORIMER 2:37.6 
1978 EBANO TANERKOELEKTRA7 HEINZ JENTZSCH 19 2400M Grade IIGIMONT STUYVESANT 2:34.6 
1977 WINDWURF KAISERADLERWIESENWEIHE HEINZ GUMMELT 5-h 2400M Grade IIGAMSBOCK ANTUCO 2:36.2 
1976 MY BRIEF LUCKY BRIEFMY FIONA THEO GRIEPER 8-k 2400 MT ListedSINCLAIR2 CARVO 2:30.50 
1975 LORD UDO UTRILLOLADY WINDERMERE THEO GRIEPER 7-b 2400M Grade IIMARDUK2 RUBENS2 2:32.8 
1974 SEBASTIANO MASETTO2SABERA HEINZ JENTZSCH 16-c 2400M Grade IIHORST-HERBERT TANNENBERG 2:31.8 
1973 CARACOL TANERKOCRAPE BAND SVEN VON MITZLAFF 4-f 2400M Grade IISARTO3 ARRATOS 2:31.9 
1972 LOMBARD AGIOPROMISED LADY HEINZ JENTZSCH 1-d 2400M Grade IIFANT SARTO3 2:31.9 
1971 LOMBARD AGIOPROMISED LADY HEINZ JENTZSCH 1-d 2400M Grade IIFAVORIT2 FANT 2:31.4 
1970 BASALT NECKARBONA HEINZ JENTZSCH 28 2400M BALLYBOY FANT 2:44.2 
1969 TAJO WAIDMANNTREIBERWEHR HEINZ GUMMELT 21-a 2400M BIRGITZ CORTEZ 2:32.9 
1968 ILIX ORSINI2IVRESSE SVEN VON MITZLAFF 14-a 1800M BIRGITZ PRESTO 1:58.4 
1967 GOLDBUBE ORSINI2GESPIELIN A. BALTROMEI 1-a 2400M ILIX   2:31.63° GECK
1966 MARINUS MASETTO2MAKRA VALENTIN SEIBERT 31 2400M TIGERIN WIESENKLEE 2:31.5 
1965 WIESENKLEE CHIEFWIESENBLUTE JOHANNES KUHR 5-h 2400 MT MERCURIUS MARINUS 2:36.60 
1964 SPIELHAHN NECKARSONNENBALZ2 J. KUHR 4 2400M TRAUMKONIG2 PANTHEON 2:31.5 
1963 WAIDMANN NECKARWALDRUN J.KUHR 5-h 1800M OPTIKUS NOVUM 1:57.6 
1962 AMBOSS2 PRODOMOALPENBLUME G. ZUBER 7 1800M NOVUM WILDBACH2 1:54.5 
1961 ALARICH MANGONALMA MATER HERBERT COHN 2-n 1800M OCEANA6 WILDBACH2 1:52.0 
1960 ADLON MAGNATAMIE3 H.THALHEIM 6-e 1800M ASPIRATION2 WAIDMANN 1:58.8 
1959 SOMMERBLUME NECKARSORGFALT SVEN VON MITZLAFF 16 1800M ANDREA2 ADLON 1:54.4 
1958 UTRILLO ORATORUNTERWEGS J. GRAF PEJACSEVICH 14-f 1800 MT MENES WINDFANG 2:00.00 
1957 WINDFANG NEBELWERFERWALDRUN JOHANNES KUHR 5-h 2400M MIO TRAUMGEIST 2:33.2 
1956 WITTERUNG ALLGAUWALDRUN JOHANNES KUHR 5-h 2400M TRAUMGEIST NIZAM3 2:34.0 
1955 MIO ORATORMITTERNACHT K. KELLER 11-e 2200M MACBETH10 PREUSSE 2:23.5 
1954 BAAL3 GUNDOMARBLAUE ADRIA HANS BLUME SR 9-h 2200M NIZAM3 BLUMENPRINZ 2:23.0 
1953 SALUT4 NUVOLARISOLDATENTREUE OTTO SCHMIDT 16-h 2200 MT ALMA MATER MARANON3 2:18.00 
1952 NIEDERLANDER TICINONAJADE ADRIAN VON BORKE 4-r 2200M BRILLANT4 STANI 2:21.7 
1951 NIEDERLANDER TICINONAJADE A.V. BORKE 4-r 2200M TUGENDSOHN ASTERIOS 2:21.7 
1950 ASTRAL9 ARJAMANASTARTE3 GEORGE ARNULL 9-h 2200M LENZWIND AMOK9 2:20.5 
1949 AUBERGINE2 MAGNATALRAUNE GEORGE ARNULL 6-e 2200M NEBELWERFER ATAMAN 2:21.0 
1948 ANGEBER ELRITZLINGAKTINIE JOHANNES KUHR 16 2200 MT   SOLO7 2:19.002ND: DER LOWE
1947 OBERST ARJAMANODESSA10 A. MORAWETZ 14-f 1400 MT LUNTE   1:27.003° PORTULAK
1944 PATRIZIER ORDENSJAGERPFALZBURG A. MORAWETZ 13-a 2000 MT RAUFBOLD GRUNSCHNABEL 2:16.50 
1943 CORONER5 XANDOVERCORTINA8 A. ALTHOF 16-g 2000 MT ANSITZ PATRIZIER 2:10.00 
1942 LOCKFALKE AVENTINLADY OF LYONS2 P. NIEMOLLER 2-m 2000 MT MEERTAUCHER ELLERICH 2:05.00 
1941 ORGANDY ARJAMANOSTERFREUDE W. MICHAEL 8-a 2000M OCTAVIANUS MATTERHORN12 2:08.0 
1940 GRAF ALTEN GRAF FERRYALTONA5 ALBERT SCHLAEFKE 2-u 1600M Grade IIREXOW AVKAT REIN 1.43.90 
1939 PANHEROS HEROLDPAROLA4 R. LINKE 4-o 2200M WUNDERHORN BROCKEN5 2:28.2 
1938 WALZERKONIG GRAF ISOLANIWIENER BLUT GEORGE ARNULL 6-e 2200M TROLLIUS EBRO 2:22.7 
1937 BURGUNDER OLEANDERBUNCH GRASS GEORGE ARNULL 28 2200M ELRITZLING EBRO 2:19.3 
1936 ELANUS FREIBEUTERELECTROLA A. VON NEGELEIN 7-b 1800 MT     2:03.402° POLARSTERN; 3° GNOM
1935 ATHANASIUS FERROATHANASIE ADRIAN VON BORCKE 16 2400M EHRENPREIS EBRO 2:33.7 
1934 AIROLO TEDDYABBAZIA2 GEORGE ARNULL 6-e 2200M FAMASINO MORGENGABE 2:29.1 
1928 METEOR11 ARIEL2MAJA W. MEISTNER 16 1600 MT DOMFALKE MARCELLUS2 1:45.10 
1927 FREIGEIST4 LYCAONFRANCAISE5 14-e 1600 MT     1:43.30 
1926 KABRISTAN STAR17KRUSZELNIKA R. LAUE 1600 MT GOLDWERT SCHNEEKONIG 1:47.30 
1925 SALZIG LYCAONSALLY SLAP J. BLUME 4-p 1800 MT   ROLAND 2:01.002° SCHARFENBERG
1924 HAUSFREUND LANDGRAF2HECUBA7 3-n 1600M     1:42.0 
1923 PUELLA3 MOET2POLIA 19-a 1600M Grade II    1.45.2 
1922 MEERGEIST ARIEL2MIRAMARE7 JAN GAIDA 2-d 2200 MT MARSCHLIED RONDO12 2:23.00 
1921 LIEBHABER FERVORLIVIA2 FREDERIC FOSTEN 4-l 2200 MT     2:24.80 
  Add info for an additional year